מה קורה בבטחון? גולני לא שלי

ShiRaN faY D

New member
מה קורה בבטחון? גולני לא שלי../images/Emo70.gif

שבוע חדש בפתח, כאמור התכנית מה קורה משודרת בימים א-ג בשעה 18:50 על הפרק מבחינתי הילדים שאנו, לפחות רובנו שולחים לצבא. התעללות כזו או אחרת, טובה או לא, מהיכן זה מתחיל? על הפרק פרשת התעללות חמורה בצה"ל: מפקד מחלקת טירונות בגולני הכה קשות טירון שאושפז בבית החולים. לאחר שנחשף המקרה מפקד המחלקה (מ"מ) הודח מתפקידו - כך פורסם בגלי צה"ל. בצה"ל רואים את המקרה בחומרה והמשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה בחקירה. הפרשה החלה בשבוע שעבר בעת שיעור קרב מגע במהלך הטירונות. על פי הפירסום, הטירון היכה בשוגג את המ"מ, בזמן השיעור. המ"מ, סימן לטירון כי הוא יחזיר לו מכה ושכדאי לו להיזהר. לאחר השיעור קרא המ"מ מספר פעמים לחייל לבוא לחדרו - והיכה אותו נמרצות. על פי הדיווח בגלי צה"ל, הכה המ"מ את החייל שלא סיפר על האירוע לאיש. גם לפני יציאת החיילים לסוף השבוע לא הפסיק המ"מ בהתעללות, והורה לחייל אחר להכות את הטירון, אך זה סירב. החייל המוכה יצא ביום שישי האחרון לביתו ורק כשהגיע לבית הוריו, הבחין אביו בחבלות על כל חלקי גופו ובמצבו הנפשי. רק אז, העז החייל לספר את שעבר עליו. אביו של החייל פנה לגורמים הרלוונטים בצה"ל, חקירה נפתחה ומפקד המחלקה כאמור, הודח. אלימות, התעללות ומה שבינהם ללא ספק, יש לאווירה הציבורית המתלהמת הפיזית, התוקפנית, הן בחיי היום יום והן בחיינו הציבוריים, השפעה לא מבוטלת על ההתנהגות שלנו בחיי היום יום וזה בא לידי ביטוי גם במסגרת הצבא לצערי. התנהגות המבוגרים מחלחלת גם כלפי מטה אל הילדים הגדולים והקטנים יותר. במגרשי הכדורגל, במאבק בין תומכי קבוצת בית"ר מול מכבי או הפועל יש שפע של כוחנות, אלימות מילולית ופיזית ממש. יתרה מזאת, בתוך הקבוצות עצמן אנו עדים להתלהמות, תקיפה פיזית, השמצות, קללות וגידופים כלפי המאמן, השחקנים ובעלי הקבוצות, ומאחר והספורט הוא מאד פופולרי ורבים צופים בו וביניהם גם בני נוער, יש השפעה ישירה או עקיפה אפילו תת מודעית להתנהגות אותה מחקים בחיי היום יום. להזכיר לקוראים את המקרים בהם נפגעו ואף נרצחו אזרחים תמימים רק בשל העובדה שהעירו לנהג פראי על דרך הנהיגה, או עקיפה מסוכנת. כך היה המקרה ביפו, כך היה המקרה בנתניה בה נרצח אדם בריב על מקום חניה, כך היה המקרה בו נרצח אדם צעיר בחוף הים בחיפה בשל ריב כלבים, שלא להזכיר את שירת האוהדים בהיכלי הספורט, על שריפה, שואה, ומוות לעסקנים/מאמנים ואחרים.

ShiRaN faY D

New member
והסיפור מקבל תפנית "מתוקה" שכזאת. היה או לא?

יממה לאחר שנחשפה פרשת ההתעללות החמורה בצה"ל, מקבל מפקד המחלקה בגולני שהכה טירון גיבוי מחיילים בחטיבה. פקודיו של הקצין שלחו מכתב למ"פ, למג"ד ולדובר צה"ל בו הם מבקשים להשאיר את המ"מ בתפקידו ויוצאים להגנתו. "לא היה ולא נברא", שלל אביו של אחד משולחי המכתב את פרטי האירוע שגורם מבוכה לצה"ל. לטענת החיילים, חברם אכן פגע בלחיו של המפקד כפי שפורסם, אך המשך הסיפור, לפיו זימן המפקד את החייל לחדרו והפליא בו את מכותיו - בדוי ואין לו כל בסיס. "לא ברור מדוע החייל סיפר בבית החולים את מה שסיפר", תהה האב, "יכול להיות שרצה לעזוב את היחידה וזאת הדרך היחידה בה היה יכול לעשות את זה". חייל אחר העלה השערה לפיה המתלונן ניסה לנקום במפקד על שהטיל עליו תורניות רבות מדי. במכתבם ציינו הטירונים כי המ"מ היה להם כאב אשר דאג לצרכיהם וטיפל בבעיות שהעלו בפניו. לדבריהם, הוא היה לוקח את מדיהם המלוכלכים של החיילים המרותקים לביתו ומחזיר להם אותם נקיים. בנוסף הוא נהג להשאיר כסף לפקודיו הבודדים שנשארו בבסיס בסוף השבוע. בתחילה, כך מציין גורם המקורב לפרשה, אף שקלו הטירונים לסרב לפקודות הצוות הממונה עליהם, עד אשר יוחזר הקצין לתפקידו, אך מהר מאוד החליטו לפעול בדרך אחרת. "עכשיו הם רוצים לסיים שלוש שנות שירות וללכת הביתה", סיכם. אך למרות הסיפורים מחממי הלב, יש לזכור כי במקרי התעללות רבים שנרשמו בצה"ל מיהרו חיילים להגן על מפקדם ודרשו שיחזור לתפקידו. עם הזמן שחולף, כך מראה הסטטיסטיקה, מבינים החיילים את חומרת האירועים ומוכנים לצאת כנגד מי שפגע בהם ובערכי צה"ל. לסיכום: כנראה שהמקרה הזה עוד ידובר ולא מעט, ומדי יום תגיע לה תפנית חדשה, אך עדיין משהו בכל העניין הזה מריח לא טוב.

קצין בצבא "ההגנה" לישראל

פעם פסיכולוגית אמרה לי שהצבא נקרא צבא ההגנה לישראל כי אחד מתפקידיו הוא הגנה , גם הגנה על חייליו מסכנות שלא אמורות להיות חלק מתפקידם. הצבא משקיע כמערכת אינסוף כספים למיגון חיילים, להסמכות בטיחות ובעצם מה לא... העיקר שהוא יהיה מוגן מתביעות בגין סכנות שיכלו להימנע . בנושא אחד , יש גוף חצי אזרחי חצי צבאי שהוא גוף שלצערי איבד מסמכותו וכוחו בשנים האחרונות- נציב קבילות חיילים. אותו גוף שפעם היה עם שיניים , שהיה נושך, היה כלב השמירה הדמוקרטי של המדינה בגוף הלא דמוקרטי שנקרא הצבא. כבר חמש או שש דוחות כתב הנקח"ל הקודם ברזני והנקח"ל הנוכחי החדש בתפקידו, דוחות שהיו מלאים באותיות שהיו למילים שביחד היו למשפטים ופסקאות על אלימות מפקדים כלפי פקודים, על שלילת זכויות בסיסיות הנובעות מעצם היותם בני אדם ואחר כך חיילים בצבא ,"ההגנה". ומה קרה מאז? כלום! הצבא צריך טלטלה חזקה שתאוורר את האורוות , לנקות כל נגע אלימות, מהמטכ"ל ועד לחייל מהשקם שמציק לחברו . וזה אפשרי אילו, לגוף הבודק שהוא הנקח"ל הייתה אפשרות חוקית להורות על פתיחה בחקירה פלילית במשטרה הכחולה והמשפטים לא יהיו משמעתיים אלא משפטים פלילים. אם חולה יתלונן על רופאו שנהג בשפה לא הולמת רופא, הנושא ייבדק על ידי נציבות פניות הציבור האיזורית של הקופה. וייתכן במקרים מסויימים שהקופה תפטר את אותו עובד. במקרים חריגים מאוד , הקופה תתלונן במשטרה . לקופה יש מערכת משמעתית משלה, אך היא לא מופעלת במקרי אלימות רופאים כנגד מטופלות [לרוב] ומטופלים. משרד החינוך יש בו מערכת של פיקוח ומערכת משמעתית למורים. אך אם מורה סרח וקילל והנושא עבר את תחום בית הספר והגיע לפיקוח או לקו הפתוח לפניות תלמידים, המורה יזומן לבירור ואם היו דברים מעולם, הוא יוזהר ואח"כ יועף מהמערכת לאלתר ולא יוכל להיות מורה. מורים אלימים פיזית או מטרידים מינית, נפתחת נגדם חקירה פלילית במשטרה . בצבא , יש גוף שהוא הגוף החוקר, המחוקק והשופט בו זמנית. הקצין הזה גדל במערכת שעודדה את יצר האלימות שלו הפקודים שלו לא ממש אובייקטיבים, מאחר והצבא מבחינה סוציולוגית ידוע כמוסד טוטליטרי ולכן בצבא האמות מידה המוסריות הן אינן שוות לאמות המידה האזרחיות [ע"ע מקרה "הנחשול" שמדגים מה קורה לחברה טוטאליטרית]. לצבא אין בלמים שיש לשלטון הדמוקרטי ורצוי שיהיו לו כאלו והמבקרים שלו , כולל הנקח"ל לא יהיו מתוכו . המקום היחיד שכן השתפר מדוחות נקח,ל הוא השירות הרפואי, וזאת בגלל שלרופאים הצבאים המנהלים את הצבא, מחכות קופות החולים, אם לא יראו שיפור בניהול הרפואי של הצבא מדוח לדוח , קופות החולים יחשבו פעמיים אם להעסיקם בתפקידים ניהולים . התחום הפיקודי חייב לעבור טלטלה והצבא חייב להיות יותר פתוח לביקורת. אני לא מקבל את זה שאלימות זה מסורת, פרץ של כעס, כמו ש 98% מהרופאים יודעים לתעל לחץ ומתח והם מתמודדים עם הרבה יותר לחץ מהקצין הממוצע [הן בחדר מיון והן בקופת החולים], והם לא אלימים כלפי הלקוחות שלהם, כמו ש 95% מהמורים לא אלימים ואף במקרים רבים סופגים בעצמם אלימות, כך למפקד בצבא שיש לו יותר כלים לרסן משמעת חייב לשלוט בעצמו. איכות אנשי ההוראה ואנשי הצבא יורדת , אך באנשי הצבא ניתן למדוד טיפול בפרט של הפקודים, אם הטיפול בפרט נמוך יש להתייחס לאיש קבע או קצין כזה כאל מי שלא מבצע אצ תםקידו כהלכה ולפטרו לפי החוק האזרחי ולא לתת לו פיצויים ופנסיה אלא רק פיצויים מתאימים. כך לאיש הקבע יש אינטרנס לדאוג לחייליו, וכך למפקד הפלוגה ומפקד היחידה יש מוטיבציה לממש את אמירתו של דוד בן גוריון "תדע כל אם עבריה שבניה נמצאים בידי הראויים לכך" כרגע יש יותר מידי לא ראויים לכך, רובם משרתים בצבא, ויש להם מעטפת שומן ענקית של אנשים נוספים שאינם ראויים שמגנים עליהם.... מנהל מחלקה בבית חולים שבמחלקתו ימות חולה מרשלנות הצוות , עלול למצוא עצמו ללא עבודה מפקד יחידה ומנהל בית ספר יכולים להמשיך בעבודתם למרות שביחידתם או בבית ספרם יש התעללות לשמה רק שהם בוחרים לעצום עיניים

penina123

New member
היה. ועוד איך היה!

כיצד חיילים אחרים בבסיס יכולים לדעת אם זה היה או לא? הרי המפקד היכה אותו באופן פרטי בחדר, ולא מול כולם? מה עוד, שאין דרך אחרת להסביר את החבלות בכל חלקי גופו של הטירון. אם באמת היה לחייל אינטרס להפליל את המפקד, הוא היה עושה זאת כשעודנו בבסיס, ולא מחכה לאבא שלו שיוציא ממנו את פרטי המקרה. אני שומעת ממקור ראשון יותר מדי סיפורי התעללות בצבא, ואמנם סיפור זה הוא קצת קיצוני, אבל זה בהחלט הגיוני שהוא אכן התרחש. ________________________________________________________________________________________________________________ www.today-job.com למצוא עבודה מהיום להיום! נרשמים ומקבלים הודעות SMS בחינם ללא הגבלה, לגבי עבודות מידיות Today Job כי כולם כבר רוצים להתחיל לעבוד

ניכר כי שרשרת אליי

בלי לקרוא המצב הכללי בצה"ל הוא טוטליטרי. כמצב כזה ברור שהחיילים יגבו את המפקד כי האמות המוסר שלהם שונות משלנו בעולם האזרחות... אם תרצי דוגמא -אז אני טוען שהצבא כמסגרת הוא כמו "הנחשול" המנהיג הוא עריץ ולכן גם צדיק

ShiRaN faY D

New member
קראתי בעיון את שרשמת וכל שיש לי לומר הוא:

מילים כדורבנות
הראיה שלנו די דומה, וכל זאת גם לאחר תקופת שרות שלי כקצין ומפקד ביחידה לוחמת. כנראה שהזמנים השתנו ולכן אני נוטה להסכים אתך כמובן. פשוט מעציב לקרוא ולעת על הדברים האלו אשר נעשים במסגרת הצבא, גוף שהיה לי חיבור מדהים ואף אהבה עזה אליו. ואני מאד שמח שהבאת את הנופך הזה מצדך לנושא. מאמין שתשתלב כאן מעולה
נראה שיש לך לא מעט לומר, ובצורה עניינית. המשך נעים.

avi5199

New member
כשאני היתי בגולני 1973,לא היו עושים מזה סיפור

היו מכים אותנו משפילים אותנו בדרך שיגרה, יורים לנו בין הרגליים בזמן האימונים , זורקים עלינו רימוני הלם , מעירים אותנו עם חזיזים בתוך האוהל... אני זוכר כפיפות סמיכה עם הפנים לתוך קסדה שהשתינו לתוכה, מסע אלונקות על הברכיים , עמידה של שעות עם הנשק בטול בגשם ובברד, מסעות 80 , 120 ק"מ עם ציוד מלא, משמעת מים, וטירטורים שונים ומשונים... קיבלנו הכל באהבה , במחשבה שזה מה שיחשל אותנו ויכין אותנו למלחמה הבאה. מילאו אותנ בקלישאות : "קשה באימונים קל בקרב"... "זעה חוסכת דם ..." וגם קצת בחוסר ברירה... עוד לא היה אז קצין קבילות . בכל זאת כשראיתי את הפשלות של מלחמת לבנון השניה, קיבלתי רושם שהצבא הפך למין משטרה של יחידות עילית מפונקות שלא יודעים לתפקד בתנאי מלחמה אמיתית, אני חושב שהחיילים של אז (שנות השיבעים), היו הרבה יותר מחושלים מאלה של היום. אבל בכל זאת לא היתי רוצה שהבן שלי יעבור מה שאני עברתי.

למעלה