מה מקור התמרור הישן של תחנת אוטובוס?

מצב
הנושא נעול.

Ccyclist

Well-known member
שיחזרתי ולכן אשחזר - גירסאת דן

שיחזרתי ולכן אשרשר - גירסאת אגד
הנה מה שאני זוכר, אם כי יתכן שהיתה שורה לבנה כחלק מהשלט עצמו. אני בהחלט זוכר שהיה משהו שחור בגוף השלט.

למיטב זכרוני מספרי הקווים הוחתמו על השלטים בין אם בלבן על השחור, או בשחור על האדום.
אותו הרקע, סמל דן במקום סמל אגד. השארתי את אותם "קווים".

יתכן שבחיפה היו גם שלטים ללא סמל חברה כלשהי על העיגול הלבן, אני זוכר משהו כזה מביקור בצפון באמצע שנות ה80.

Ccyclist

Well-known member
גירסאת דן, ניסיון 2

אותו הרקע, סמל דן במקום סמל אגד. השארתי את אותם "קווים".

יתכן שבחיפה היו גם שלטים ללא סמל חברה כלשהי על העיגול הלבן, אני זוכר משהו כזה מביקור בצפון באמצע שנות ה80.
גירסאת דן, ניסיון 2

Ccyclist

Well-known member
דן - גירסה עם לוגו החברה בשחור

גירסאת דן, ניסיון 2
האם יתכן שהיתה גירסה כזו, שסמל החברה הוטבע בשחור?

איכשהו הסמל הזה מזכיר דברים אחרים... גלופ!

Ccyclist

Well-known member
אגד - גירסה שחורה ללא ההפרדה הלבנה

בניגוד לגירסה האדומה-אדומה שהבאתי לפי השלט האמיתי בו הלוגו היה בפינה (צילום "מודל א' " שהוא הסוג החדש יותר ) אני די בטוח שהחברות הטביעו את הלוגו שלהן בשחור על השלט הסטנדרטי, ולכן לא היה צורך להפריד את הכנף והשפיץ של ה-ד' עם קו לבן.

אני מקווה שיובאו דוגמאות קונקרטיות לאשר או להפריך את השיחזורים שלי.

Ccyclist

Well-known member
אגד - סמל שחור ללא הטבעת

בניגוד לגירסה האדומה-אדומה שהבאתי לפי השלט האמיתי בו הלוגו היה בפינה (צילום "מודל א' " שהוא הסוג החדש יותר ) אני די בטוח שהחברות הטביעו את הלוגו שלהן בשחור על השלט הסטנדרטי, ולכן לא היה צורך להפריד את הכנף והשפיץ של ה-ד' עם קו לבן.

אני מקווה שיובאו דוגמאות קונקרטיות לאשר או להפריך את השיחזורים שלי.
אגד - סמל שחור ללא הטבעת
האם היתה גירסה כזו?

מה שהכי מתסכל אותי הוא שדבר שהיה בכל מקום פשוט נעלם ללא כל תיעוד, מהסיבה הזו אני משחזר ואני מבקש שיתייחסו ויתקנו את השיחזורים שלי עם הערות והארות.

בדרך כלל כשזורקים לחיפוש תמונות בגוגל את מילות המפתח המתאימות בעברית או באנגלית מקבלים את התוצאה הרצויה.

אגד בסמל אדום

אגד - סמל שחור ללא הטבעת
האם היתה גירסה כזו?

מה שהכי מתסכל אותי הוא שדבר שהיה בכל מקום פשוט נעלם ללא כל תיעוד, מהסיבה הזו אני משחזר ואני מבקש שיתייחסו ויתקנו את השיחזורים שלי עם הערות והארות.

בדרך כלל כשזורקים לחיפוש תמונות בגוגל את מילות המפתח המתאימות בעברית או באנגלית מקבלים את התוצאה הרצויה.
אגד בסמל אדום
תחנה ברחוב ברכת משה מול 31, השלט נכון לתאריך הצילום.

Ccyclist

Well-known member
זהו הדגם השני, שהזיז את הסמל המקורי לפינה

אגד בסמל אדום
תחנה ברחוב ברכת משה מול 31, השלט נכון לתאריך הצילום.
את הדגם הזה מצאתי בחיפושים, הן עם סמל אגד והן עם סמל דן (ומשם שיחזרתי את הגירסה המקורית לדעתי)

בשנות ה80 וכן באיור שלך משנות ה60 הריבוע האדום עם העיגול הלבן והפס האנכי והפס השחור מתחת היה הסמל הבלעדי, ואני מחפש תמונות שלו, כמו השיחזורים שלי והאיור שלך.

כאשר יצרו את הדגם שהבאת הם העבירו את סמל התחנה לפינה כמו בול כי זה יצר המשכיות עם סמל התחנות הקודם.

דור שני משופר...

את הדגם הזה מצאתי בחיפושים, הן עם סמל אגד והן עם סמל דן (ומשם שיחזרתי את הגירסה המקורית לדעתי)

בשנות ה80 וכן באיור שלך משנות ה60 הריבוע האדום עם העיגול הלבן והפס האנכי והפס השחור מתחת היה הסמל הבלעדי, ואני מחפש תמונות שלו, כמו השיחזורים שלי והאיור שלך.

כאשר יצרו את הדגם שהבאת הם העבירו את סמל התחנה לפינה כמו בול כי זה יצר המשכיות עם סמל התחנות הקודם.
דור שני משופר...
תחנה ברחוב הנטקה 52.

olli3

New member
מנהל
לי זכור שכל העיגול היה בצבע שחור ולא בלבן.

כך היה גם בבאר שבע בקווי החברה העירונית.

Ccyclist

Well-known member
ביצוע באר שבע 2 לפי תגובה זו

(הביצוע הראשון - רקע שחור, עיגול אדום נמצא בחלק אחר של השירשור בתגובה המתארת אותו)

אני מבצע את שלטי ב"ש לפי תיאורך, אך אלו לא היו השלטים בירושלים, גוש דן, או חיפה שבהם הרקע היה לבן (לכך נראה לי שיש הסכמה רחבה, ותמונות סמלי ה"בול" מצדדים בכך) ויתכן מאד (לא הובאו כאן סימוכין, תמיכות או התנגדויות לשיחזורי באזורים אלו, אני עובד מהזיכרון וזה היה לפני רבע מאה) שהסמל בהם היה שחור ולא אדום כמו בסמלי ה"בול" משנות ה90 והלאה.

olli3

New member
מנהל
למה להתאמץ? יש תמונות מקוריות משנות ה-60.

(הביצוע הראשון - רקע שחור, עיגול אדום נמצא בחלק אחר של השירשור בתגובה המתארת אותו)

אני מבצע את שלטי ב"ש לפי תיאורך, אך אלו לא היו השלטים בירושלים, גוש דן, או חיפה שבהם הרקע היה לבן (לכך נראה לי שיש הסכמה רחבה, ותמונות סמלי ה"בול" מצדדים בכך) ויתכן מאד (לא הובאו כאן סימוכין, תמיכות או התנגדויות לשיחזורי באזורים אלו, אני עובד מהזיכרון וזה היה לפני רבע מאה) שהסמל בהם היה שחור ולא אדום כמו בסמלי ה"בול" משנות ה90 והלאה.
הסתכל נא בקישור הזה על התחנה המרכזית הישנה בבאר שבע. כך נראו רוב השלטים בבאר שבע: http://vatikimb7.beersheva.biz/index.php?m=ga

לעומת זאת, היו שלטים של קו 1 ז"ל (קו לאיזורי התעשיה שהיה בעצם סוג של סובב של העיר, נסע בין כל כך הרבה שכונות אל איזורי התעשיה בשעות היוממים בלבד). השלטים האלו נשארו כפי שהם במשך שנים, או שעמוד התחנה היה כפי שעשית אותו כאן, או שדווקא החלק של העיגול היה בצבע אדום.

הכל מתערבב לי בזיכרון... בכל זה מדובר בזכרונות מגיל 3 פלוס מינוס. אח"כ 3 שנים הייתי באשדוד וכששבתי לב"ש בגיל 6, רוב השלטים האלו כבר נעלמו.

אבל עדיין עוד כשהייתי בצבא, ראיתי דגלי תחנות כאלו בגוש דן של חברת דן. הגושל אלון58 העלה לכאן לפורום או לקומונה הבארשבעית דגלי תחנה ישנים גם כן של גוש דן.

בכל מקרה, לא יודע כבר מה היה בדיוק... יש מצב טוב שאני טועה ולא היה שום דגל תחנה כפי שתיארתי, אבל משום מה כך חלק מהם זכורים לי - או שהעיגול שחור והמסביב אדום או שהעיגול אדום וכל המסביב שחור.

יש עוד תמונות שמסתובבות ברשת, בעיקר בקבוצת הפייסבוק "באר שבע של פעם" ובבלוג של ניסים סספורטס כאן בתפוז בהן ניתן לראות כמה תחנות אוטובוס בארשביות של שנות ה-60 וה-70.

עכשיו ממש אין לי זמן לפשפש בכך, אבל אני ממליץ בחוםלעבור על הפוסטים השונים של ניסים סספורטס, תוך זמן קצר אתה תמצא את התחנות המדוברות עם דגלי התחנה.

Ccyclist

Well-known member
לפי התמונות מדובר בסמל ה"רגיל"

הסתכל נא בקישור הזה על התחנה המרכזית הישנה בבאר שבע. כך נראו רוב השלטים בבאר שבע: http://vatikimb7.beersheva.biz/index.php?m=ga

לעומת זאת, היו שלטים של קו 1 ז"ל (קו לאיזורי התעשיה שהיה בעצם סוג של סובב של העיר, נסע בין כל כך הרבה שכונות אל איזורי התעשיה בשעות היוממים בלבד). השלטים האלו נשארו כפי שהם במשך שנים, או שעמוד התחנה היה כפי שעשית אותו כאן, או שדווקא החלק של העיגול היה בצבע אדום.

הכל מתערבב לי בזיכרון... בכל זה מדובר בזכרונות מגיל 3 פלוס מינוס. אח"כ 3 שנים הייתי באשדוד וכששבתי לב"ש בגיל 6, רוב השלטים האלו כבר נעלמו.

אבל עדיין עוד כשהייתי בצבא, ראיתי דגלי תחנות כאלו בגוש דן של חברת דן. הגושל אלון58 העלה לכאן לפורום או לקומונה הבארשבעית דגלי תחנה ישנים גם כן של גוש דן.

בכל מקרה, לא יודע כבר מה היה בדיוק... יש מצב טוב שאני טועה ולא היה שום דגל תחנה כפי שתיארתי, אבל משום מה כך חלק מהם זכורים לי - או שהעיגול שחור והמסביב אדום או שהעיגול אדום וכל המסביב שחור.

יש עוד תמונות שמסתובבות ברשת, בעיקר בקבוצת הפייסבוק "באר שבע של פעם" ובבלוג של ניסים סספורטס כאן בתפוז בהן ניתן לראות כמה תחנות אוטובוס בארשביות של שנות ה-60 וה-70.

עכשיו ממש אין לי זמן לפשפש בכך, אבל אני ממליץ בחוםלעבור על הפוסטים השונים של ניסים סספורטס, תוך זמן קצר אתה תמצא את התחנות המדוברות עם דגלי התחנה.
לפי התמונות מדובר בסמל ה"רגיל"
אפשר לראות לפי גווני האפור:

עיגול+פס בצבע לבן (באחד אין לוגו, בשני יש)
ריבוע בצבע אדום (כנראה, לפי בהירות הגוון האפור לא מדובר בשחור)
פס שחור תחתי.

בתמונה 4 העיגול ריק, בתמונה 5 יש לוגו אגד שהוא אולי ה"שחור" שאתה זוכר, וכן ה"אגד ללא עיגול" שאני זוכר.

אני מבין לחלוטין את מה שאתה אומר על כך שקשה לשחזר זכרונות. סמל התחנות היה דבר נפוץ כך-כך שאיש לא טרח להתייחס אליו או לתעד אותו (הועלתה כאן תמונה מ1936 שמוכיחה שהשלט היה קיים כבר אז) ואת מה ששיחזרתי בפוטושופ שיחזרתי בצורה של עבודה עם מה ששרד (סמל הבול), זכרונות, וניסוי וטעיה. כשאתה אומר שהיה שחור אתה זוכר כמו שאני זכרתי שהיה משהו שחור, אם כי אני חשבתי שאולי זה הלוגו.

cwen

New member
באיזור תל אביב העיגול היה לבן. בטוח.

olli3

New member
מנהל
היו באיזור גוש דן גם עיגול שחור.

אני זוכר תחנה כזאת בצומת מסובים ואני זוכר תחנות כאלו בדרום ת"א, באיזור התחנה המרכזית הישנה ויש מצב שגם בחולון.

cwen

New member
באיזור רמת גן ותל אביב הן היו עם עיגול לבן

אני זוכר תחנה כזאת בצומת מסובים ואני זוכר תחנות כאלו בדרום ת"א, באיזור התחנה המרכזית הישנה ויש מצב שגם בחולון.
ולדעתי גם ברוב הארץ, עד כמה שאני זוכרת.

אולי היה משהו מיוחד עם התחנות בשחור.

olli3

New member
מנהל
או שזו הייתה חלודה שגמרה את הלבן

ולדעתי גם ברוב הארץ, עד כמה שאני זוכרת.

אולי היה משהו מיוחד עם התחנות בשחור.
או שזו הייתה חלודה שגמרה את הלבן

Ccyclist

Well-known member
ושיחזור ההתפתחות לדעתי מהלוגו הלונדוני

הנה מה שאני זוכר, אם כי יתכן שהיתה שורה לבנה כחלק מהשלט עצמו. אני בהחלט זוכר שהיה משהו שחור בגוף השלט.

למיטב זכרוני מספרי הקווים הוחתמו על השלטים בין אם בלבן על השחור, או בשחור על האדום.
אם זהו המקור -זוהי ההתפתחות, אך אינני יכול להוכיח זאת לכאן או לכאן.

Ccyclist

Well-known member
אבולוצית שלטים 2 - הפעם עם השורה מתחת

אם זהו המקור -זוהי ההתפתחות, אך אינני יכול להוכיח זאת לכאן או לכאן.
אבולוצית שלטים 2 - הפעם עם השורה מתחת
"החולייה החסרה" מייצגת כמובן את השינויים ולא שלט אמיתי כלשהו, אם זאת ההתפתחות הצורנית ברורה עוד יותר - מדובר ברובריקה דומה (ריבוע אדום, עיגול לבןן, פס לבן, ושורה תחתית למידע) רק סידור האלמנטים ועוביים משתנה. כאשר זוכרים שבימים עברו לא היו מחשבים וכל צורה היתה נזקקת לפיסה נפרדת די קל להבין איך חצאי העיגול הפנימיים של הסמל הלונדוני, שהם החלק המסובך שלו - פשוט הלכו לאיבוד.

Ccyclist

Well-known member
שיחזור השלט החיפאי, ללא הלוגו

גדלתי בירושלים (אגד) ביקרנו קרובים בת"א די הרבה (דן) ולכן כשנסענו לחיפה בפעם הראשונה כשהייתי ילד די הסתקרנתי לדעת מה יופיע על שלט התחנות בחיפה - ודי התאכזבתי שהוא היה ריק (או - "סתם" של אגד, בכל מקרה - חידוש מעניין לא היה שם)

אם השלטים בחיפה אכן היו ריקים כפי שהוצגו באיור של שמואל וולף אז השיחזור הזה מייצג אותם.

יש כזה שלט....

גדלתי בירושלים (אגד) ביקרנו קרובים בת"א די הרבה (דן) ולכן כשנסענו לחיפה בפעם הראשונה כשהייתי ילד די הסתקרנתי לדעת מה יופיע על שלט התחנות בחיפה - ודי התאכזבתי שהוא היה ריק (או - "סתם" של אגד, בכל מקרה - חידוש מעניין לא היה שם)

אם השלטים בחיפה אכן היו ריקים כפי שהוצגו באיור של שמואל וולף אז השיחזור הזה מייצג אותם.
יש כזה שלט....
תחנה ברחוב אורן 28, אמנם בוצע שידרוג לדור רביעי,
אך ייתכן והשלט הישן אם לא הפריע למתקינים נשאר.

מצב
הנושא נעול.
למעלה