מה דעתכם על התופעה בקיבוצים?

שמלת תחרה1

Well-known member
ספינת הדגל הזו הייתה חילונית למהדרין, והחילוניות הייתה מופגנת. אפשר לראות זאת על פי הדרך שבה חגגו את החגים: מההגדה של פסח, חיבור בעל היסטוריה מפוארת ושורשים עמוקים, הוצאו כל מרכיביו הדתיים, ובחדר האוכל הוגשו בליל הסדר פיתות ולחמניות.

ואולם בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה מרתקת של חזרה הדרגתית אל זרועות היהדות. בקיבוצים רבים נבנים בתי כנסת, והם פעילים בשבתות ובחגים. נערי הקיבוצים עורכים טקסי בר מצווה ועולים לתורה, וכן נערכים ברוב עם טקסי ברית, פדיון הבן, מסיבות פורים ומסיבות חנוכה. בחלק מהקיבוצים מותקן עירוב, וחדרי האוכל הופכים לכשרים ואינם פתוחים בשבת.

אבי בן 1231

Well-known member
ספינת הדגל הזו הייתה חילונית למהדרין, והחילוניות הייתה מופגנת. אפשר לראות זאת על פי הדרך שבה חגגו את החגים: מההגדה של פסח, חיבור בעל היסטוריה מפוארת ושורשים עמוקים, הוצאו כל מרכיביו הדתיים, ובחדר האוכל הוגשו בליל הסדר פיתות ולחמניות.

ואולם בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה מרתקת של חזרה הדרגתית אל זרועות היהדות. בקיבוצים רבים נבנים בתי כנסת, והם פעילים בשבתות ובחגים. נערי הקיבוצים עורכים טקסי בר מצווה ועולים לתורה, וכן נערכים ברוב עם טקסי ברית, פדיון הבן, מסיבות פורים ומסיבות חנוכה. בחלק מהקיבוצים מותקן עירוב, וחדרי האוכל הופכים לכשרים ואינם פתוחים בשבת.
גם אני חרדי מזמן!!!
לא כל כך חרדי אך מאוד חרד מהתחרדות המדינה, כמובן שיהיה פה מישהו שיקפוץ משמחה!!

Harrington

Well-known member
מנהל
יש הרבה יותר זליגה מהעולם הדתי אל החילוני
מישהו ספר אי-פעם?
נראה לעניות דעתי, מבלי לפגוע, שאתה מתבסס על הטרנד של החודשים האחרונים לפיו מישהו מנפיץ משהו וכל שאר המחנה רץ עם זה בלי לבדוק :). מנהג רל"בי ידוע (מבלי שאני יודע אם אתה כזה) שבחודשים האחרונים או בשנים האחרונות הגיע לכדי גיחוך ורמות פתטיות מטורפות :).

אז לפני כמה זמן הנפיץ מישהו שים של דתיים מתרחקים מהדת. שוין. אין ספק שבעיה זו קיימת ואין בדבר כל חדש. מכאן ועד לאמירה שיש יותר יוצאים בשאלה מאשר חוזרים בתשובה? אני לא חושב שיש מישהו שיודע את המספרים המדויקים. המוני ישראלים חוזרים בתשובה מידי שנה, ברמה כזאת או אחרת. זה ניכר ב1001 דברים. כן, יש גם דתיים שמתרחקים מהדת. מה גובר על מה? כל ניחוש מנצח כל עוד איש לא מתעמק ובודק את המספרים אמפירית.

Harrington

Well-known member
מנהל

ראשית אני לא בטוח ש"ספינת הדגל הזאת הייתה חילונית למהדרין". קיבוצים דתיים הרי יש מקום המדינה והם התפתחו לצד הקיבוץ החילוני. אמנם זה האחרון פעמים רבות ראה בחילוניות דגל.

אני לא יודע לאבחן אם אותם קיבוצים חילונים חוזרים אל הדת. הקיבוצים הרי מזמן שינו, רובם בכל אופן, את דרכם. הם כבר לא הקיבוצים של פעם. אמנם הם נהנים ממיליארדים שקיבלו מהמדינה (פי כמה משהחרדים מקבלים אם זה מעניין מישהו), דיור בחינם ועוד. אבל זה לא הקיבוץ השיתופי שהמילה קיבוץ סימלה במשך שנים כה רבות. כבר מזמן לא. אז אולי גם זה משתנה קצת. שוין. יפה לראות את העם חוזר למקורותיו.

זה אגב תהליך הגאולה כפי שהוא מתואר במקורות. לא לחינם מכונה תקופה זו אתחלתא דגאולה. ראשית העם חוזר לארצו ובהמשך חוזר לאלוקיו. התגברות החזרה לדת, בין אם בקיבוצים ובין אם בכלל, מתוארת אם כן כבר במקורותינו. אין לנו אלא לברך שזכינו לחיות בדור הגאולה ולקוות שתושלם במהרה בימינו.

קרוב משפחה של בעלי עלה לתורה כבר מצוה לפני עשרים שנה ואולי יותר בקיבוץ
גבת שבעמק יזרעאל... מן הסתם את בית הכנסת הזה לא הקימו לכבוד הבר מצוה הזה...
גם בקיבוץ בגליל העליון, כפר בלום הוקם בית כנסת וכו'.
מי שרוצה לראות כאן איזה שינוי מהותי? שיבושם לא!!!
אבל האמת שקיבוצניקים שלא נולדו למשפחות בקיבוצים בקשו להביא את הוריהם קרוב אליהם
בזקנתם... וזה הדבר הכי אנושי... לדאוג להורים בזקנתם... והנה
חלק מההורים שומרי מסורת...חלקם ודאי שומרי שבת, חלקם פוקדים את בית הכנסת בחגים...
כלומר שבית הכנסת הינו מוסד שודאי חלק מהאוכלוסיה זקוק לו...

SupermanZW

Well-known member
תופעה ידועה, מימוש האמרה הידועה If you can't beat them join them. החילונים חשים מובסים והופכים לדתיים אחרי שהתייאשו מלהילחם על דרכם.

Harrington

Well-known member
מנהל
תופעה ידועה, מימוש האמרה הידועה If you can't beat them join them. החילונים חשים מובסים והופכים לדתיים אחרי שהתייאשו מלהילחם על דרכם.
כן. כי יש אפילו יהודי אחד בעולם שחוזר בתשובה כי הוא מתקשה להילחם בדתיים :). נראה לך הקטע?

Harrington

Well-known member
מנהל
יש אנשים כאלה. יש אנשים שיעשו הכל כדי להשתייך לצד שניצח, כדי לא להיות בצד שהפסיד.
רק חולה נפש יחזור מסיבה זו בתשובה. אישית אני לא מאמין שיש אפילו יהודי אחד כזה. גם לא מקרב חולי הנפש. רעיון נחמד כנסיון עקיצה של הדת, אבל מעבר לכך לא חושב שיש מאחורי הטענה משהו אמיתי.

SupermanZW

Well-known member
רק חולה נפש יחזור מסיבה זו בתשובה. אישית אני לא מאמין שיש אפילו יהודי אחד כזה. גם לא מקרב חולי הנפש. רעיון נחמד כנסיון עקיצה של הדת, אבל מעבר לכך לא חושב שיש מאחורי הטענה משהו אמיתי.
יש הרבה חולי נפש, כולל יהודים חולי נפש.

in bal1

Well-known member
חברים יקרים.אני בת קיבוץ.מעולם לא הוצאו הקטעים הדתיים מההגדה.נהפוך הוא אפילו אנו קוראים/שרים את החד גדיא שהרבה אנשים אינם מכירים כלל וכלל את הדבר הזה כמה הוא לפאר את השם ולהסביר שהוא מעל הכל! ובחיים לא הגישו פיתות ולחם בליל הסדר.תמיד במרכול הוצא החמץ ובחיים לא מכרו חמץ בפסח.
ומה שכל אדם עושה בביתו זה ענינו.בתי כנסת מאז ומעולם ישנם בקיבוצים.

מקסים 45

Well-known member
חברים יקרים.אני בת קיבוץ.מעולם לא הוצאו הקטעים הדתיים מההגדה.נהפוך הוא אפילו אנו קוראים/שרים את החד גדיא שהרבה אנשים אינם מכירים כלל וכלל את הדבר הזה כמה הוא לפאר את השם ולהסביר שהוא מעל הכל! ובחיים לא הגישו פיתות ולחם בליל הסדר.תמיד במרכול הוצא החמץ ובחיים לא מכרו חמץ בפסח.
ומה שכל אדם עושה בביתו זה ענינו.בתי כנסת מאז ומעולם ישנם בקיבוצים.​
שברת מיתוס.

למעלה