מהנדס תובע את אינטל: "פוטרתי כי הייתי זקן מדי" , טוען ששמע הערות גילניות מהמנהל וקולגות

d70

Well-known member

לגבי הגיל
יש טענה בבדיקה שכנראה פוטרו יותר מבוגרים:
תחקיר שערך The Oregonian בנוגע לקיצוץ ב-2016 מצא כי עובדי אינטל מעל גיל 40 היו בסיכון גבוה פי שניים לאבד את מקום עבודתם מאשר עמיתיהם הצעירים. עובדים מעל גיל 60, כמו צור בעת פיטוריו, היו בסיכון גבוה פי שמונה לאבד את מקום עבודתם מאשר עובדים מתחת לגיל 30.

מסמכים ומידע אחר שהתקבלו על ידי המגזין הראו, לטענתו בפרומיו, כי בוועדה האמריקנית לשוויון הזדמנויות בעבודה, ה-EEOC, התייחסו ברצינות לתלונות הרבות והסוכנות פתחה בחקירה וסיווגה את המקרה כ"מערכתי", כלומר – לאפליה המדווחת, אם אכן היא קיימת, יש לכאורה השפעה רחבה.

מצד שני הוא התקבל לאינטל בגיל 58 לכן איך ניתן לטעון לאפליית גיל? הרי אם קיימת אפליה כזו - מלכתחילה לא היו מקבלים אותו.

נשמע שהוא פשוט הסתכסך עם מישהו שרצה לפטר אותו אז התחילו להציק לו. כשראו שהוא לא עוזב - התחילו לתת לו ציוני ביצוע גרועים כדי לגלגל אותו מהחברה בצורה "לגיטימית" (הרי הוא עבד שם 3 עשורים פלוס עוד כמה שנים באינטל עצמה בלי שום בעיה).

vinney

Well-known member
מצד שני הוא התקבל לאינטל בגיל 58 לכן איך ניתן לטעון לאפליית גיל? הרי אם קיימת אפליה כזו - מלכתחילה לא היו מקבלים אותו.
הוא לא בדיוק "התקבל", אם אני מבין נכון, הוא נקלט בתור עובד במשרה מלאה אחרי שעבד באופן קבלני במשך עשרות שנים. כמו בארץ, גם בארה"ב זאת שיטת העסקה די מקובלת, וקבלנים בודדים הם בדרך כלל בעליי ידע ייחודי וספציפי שהמעסיק צריך מצד אחד אבל לא מוכן להתחייב להעסקה מצד שני. אז בסופו של דבר באינטל החליטו כן להעסיק אותו אבל זה לא כי הוא בא עם קו"ח מהרחוב אלא כי החליטו, כנראה, שיותר זול להם להעסיק אותו ישירות (קבלנים בודדים גובים די הרבה יחסית לעלות שכר של עובד במשרה מלאה). כך שאני לא יודע אם זה עדות חזקה לאי קיום אפליה גילנית, כי התוצאה של השינוי הזה הייתה פגיעת שכר עבור הקבלן.

נשמע שהוא פשוט הסתכסך עם מישהו שרצה לפטר אותו אז התחילו להציק לו. כשראו שהוא לא עוזב - התחילו לתת לו ציוני ביצוע גרועים כדי לגלגל אותו מהחברה בצורה "לגיטימית" (הרי הוא עבד שם 3 עשורים פלוס עוד כמה שנים באינטל עצמה בלי שום בעיה).
זה יכול להיות עניין של he says she says, אבל מצד שני כשמישהו עושה עבודה במשך 30 שנה, הציונים לא נהיים גרועים ביום בהיר אחד סתם כי הוא פתאום שכח איך עושים אותה.

יש גם את זה:
צור ניסה להלין על שחווה למחלקה המשפטית למשאבי אנוש של אינטל, אך בסופו של יום זו קבעה שאין אמת בטענותיו, והוא המשיך לקבל כתף קרה בחברה.
זה יכול להיות גם סימן לretaliation. כמו שאומרים, אם אתה יורה במלך כדאי מאוד שתפגע - הוא התלונן על המנהל שלו אבל לא הביא לHR הוכחות מספיק חותכות כדי שיפטרו את המנהל, אז פיטרו אותו.

אם נקח בחשבון את העובדה שהבחור עכשיו בן 67 ועבר את גיל הפרישה, סביר להניח שסיכוייו למצוא עבודה אחרת קלושים גם כך וכנראה שאין לו הרבה מה להפסיד. אז למה שלא יתבע?

הוא לא בדיוק "התקבל", אם אני מבין נכון, הוא נקלט בתור עובד במשרה מלאה אחרי שעבד באופן קבלני במשך עשרות שנים. כמו בארץ, גם בארה"ב זאת שיטת העסקה די מקובלת, וקבלנים בודדים הם בדרך כלל בעליי ידע ייחודי וספציפי שהמעסיק צריך מצד אחד אבל לא מוכן להתחייב להעסקה מצד שני. אז בסופו של דבר באינטל החליטו כן להעסיק אותו אבל זה לא כי הוא בא עם קו"ח מהרחוב אלא כי החליטו, כנראה, שיותר זול להם להעסיק אותו ישירות (קבלנים בודדים גובים די הרבה יחסית לעלות שכר של עובד במשרה מלאה). כך שאני לא יודע אם זה עדות חזקה לאי קיום אפליה גילנית, כי התוצאה של השינוי הזה הייתה פגיעת שכר עבור הקבלן.

זה יכול להיות עניין של he says she says, אבל מצד שני כשמישהו עושה עבודה במשך 30 שנה, הציונים לא נהיים גרועים ביום בהיר אחד סתם כי הוא פתאום שכח איך עושים אותה.

יש גם את זה:

זה יכול להיות גם סימן לretaliation. כמו שאומרים, אם אתה יורה במלך כדאי מאוד שתפגע - הוא התלונן על המנהל שלו אבל לא הביא לHR הוכחות מספיק חותכות כדי שיפטרו את המנהל, אז פיטרו אותו.

אם נקח בחשבון את העובדה שהבחור עכשיו בן 67 ועבר את גיל הפרישה, סביר להניח שסיכוייו למצוא עבודה אחרת קלושים גם כך וכנראה שאין לו הרבה מה להפסיד. אז למה שלא יתבע?
לגבי ״כשמישהו עושה עבודה במשך 30 שנה״ - לא פעם מצבים של שינוי הנהלה או ארגון מחדש יכולים להוביל למצב שבו העובד משובץ תחת מנהל שהכימיה ביניהם לא טובה, או שהוא נופל על תפקיד שהוא פחות מתאים לו. במצב כזה חוות הדעת בהחלט יכולות להפוך ללא טובות ומהר. במצב כזה לא פעם החברות תומכות במנהל, לפחות ככל עוד לא מתגלות הרבה בעיות שלו מול העובדים האחרים.

Nuke1985

Active member

ייכול להיות שהאנשים שגייסו אותו הם אנשים שלא מפלים ואחרים כן מפלים (זה עניין של התרבות האירגונית של אינטל שאולי בעייתית), ייכול להיות שגייסו אותו וכן הורידו "נקודות" בגלל הגיל אבל זה היה מספיק בשביל לגייס אותו. אני מכיר מקרה אחד לפחות שתאגיד קיבל קנס על משהו והאשים את זה ב"עובד בעייתי" (כמה נוח ...) .

קלייטון.ש

Well-known member
הם צודקים שהם פיטרו אותו בגלל שהוא "זקן"?

אתה רציני?
בטח. הם פיטרו בין כה וכה, אז אם היו צריכים לבחור ובחרו ביותר מבוגרים, טוב שבחרו כך והשאירו את הצעירים.
הצעירים יותר מתאימים במיוחד לתפקידים בהייטק שדורשים חדשנות ועתיד רחב.
הפליה על רקע גיל היא בעיה כאשר מדובר באנשים יחסית צעירים, בסביבות 40, נגיד עד 50.
שישים ומעלה זה כבר לא צריך להחשב להפליה.
בישראל מגיל 67 חוקי ואף מתבקש לפטר עובד רק בגלל גילו.

vinney

Well-known member
זה כמובן בולשיט מוחלט. "חדשנות" ו"עתיד רחב" זה מילות קוד להפליה גילאית, אבל אין שום הכרח שמישהו צעיר בהכרח יחדש ומישהו מבוגר בהכרח לא יהיה מסוגל. למעשה, אני רואה מלא אנשים מבוגרים מוציאים פטנטים בלי סוף במקום העבודה שלי, ואילו צעירים בוגרים טריים בעיקר טוחנים שעות בלדבג בעיות שלוקח לי בערך עשירית זמן לפתור כשהם בסוף נתקעים ובאים אליי בבקשות עזרה.

אבל אתה מעולם לא עבדת בהייטק, אז איך תדע....

קלייטון.ש

Well-known member
זה כמובן בולשיט מוחלט. "חדשנות" ו"עתיד רחב" זה מילות קוד להפליה גילאית, אבל אין שום הכרח שמישהו צעיר בהכרח יחדש ומישהו מבוגר בהכרח לא יהיה מסוגל. למעשה, אני רואה מלא אנשים מבוגרים מוציאים פטנטים בלי סוף במקום העבודה שלי, ואילו צעירים בוגרים טריים בעיקר טוחנים שעות בלדבג בעיות שלוקח לי בערך עשירית זמן לפתור כשהם בסוף נתקעים ובאים אליי בבקשות עזרה.

אבל אתה מעולם לא עבדת בהייטק, אז איך תדע....
בן כמה אתה, vinney?
עושה רושם שגם אתה צריך לפנות את מקומך.

Nuke1985

Active member
הצעירים יותר מתאימים במיוחד לתפקידים בהייטק שדורשים חדשנות ועתיד רחב.

אני מכיר עובדים מבוגרים שהם מצויינים (זה מה שראיתי שעבדתי איתם, הם קיבלו recognition ממקום העבודה, ולא היה להם בעיה למצוא עבודה בחברה שנחשבת "טובה").

אני לא תמים, כנראה שיש דעיכה מסויימת עם הגיל מסיבות ביולוגיות (כנראה שיותר לאנשים שלא שומרים על אורח חיים בריא, במיוחד בקטע של פעילות גופנית) אבל מצד שני הם צוברים יותר ידע וכישורים וגם ייציבות נפשית. ייכול להיות גם שמישהו שהוא עובד "ככה ככה" תהיה בעיה בהמשך (אם אני זוכר יש נתונים שמראים שלוקח לעובדים מבוגרים יותר זמן למצוא עבודה, אבל ייכול להיות שזה בגלל יותר בררנות).

אגב באופן כללי אתה כותב פה דברים לא נכונים ומאוד מטעים.

BravoMan

Active member
נדיר שאני מסכים עם קלייטון, למעשה, לא בטוח שזה קרה עד עכשיו, אבל לשם שינוי יש משהו נכון בדבריו:
אינטל היא חברת חומרה. למהנדסים שם יש ניסיון מאוד ספציפי שלוקח שנים לצבור.

לא מדובר בחברת תוכנה שבה יש תחלופת מתכנתים כל 3 שנים בערך.

אם יש גל פיטורים מסיבי של 17 אלף איש, הגיוני שאחד השיקולים יהיה למי נותר עוד הכי הרבה זמן שיוכלו להיות בחברה.
ואם מישהו קרוב לגיל הפרישה, הרי שיתקלו בצורך להחליפו הרבה יותר מוקדם.

אני לא יודע אם אני תומך בשיקולים כאלה או לא מבחינה מוסרית, אבל אני לא חושב שיש פה משהו לא חוקי, ובטח שבטח לא נראה לי שהגיוני לתבוע על אפליה אם פותרת יחד עם עוד 17 אלף בני אדם.

אבל זו כבר בעיה של השופט, נראה אלו ראיות יש לאותו מהנדס להציג...

vinney

Well-known member
זה לא חוקי בהגדרה. כשאתה לוקח גיל כשיקול בהחלטה את מי לפטר אתה עובר על החוק במובן הכי מילולי של המילה. סעיף 2 של חוק שוויון הזדמנויות בעבודה:

לא יפלה מעסיק בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, מקום מגוריהם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים, קריאתם לשירות מילואים או שירותם הצפוי בשירות מילואים כהגדרתו בחוק שירות ביטחון [נוסח משולב], תשמ"ו-1986, לרבות מחמת תדירותו או משכו, כמשמעותו בחוק שירות בטחון [נוסח משולב], תשמ"ו-1986, הצפוי להם, בכל אחד מאלה:

(1) קבלה לעבודה;

(2) תנאי עבודה;

(3) קידום בעבודה;

(4) הכשרה או השתלמות מקצועית;

(5) פיטורים או פיצויי פיטורים;

BravoMan

Active member
ואפה האפליה בדיוק?
שוב - לא פיטרו אותו ספציפית כי הוא עבר גיל מסוים.

פיטרו 17 אלף עובדים כי החברה החליטה לצמצם כוח עבודה.

vinney

Well-known member
ואפה האפליה בדיוק?
שוב - לא פיטרו אותו ספציפית כי הוא עבר גיל מסוים.

פיטרו 17 אלף עובדים כי החברה החליטה לצמצם כוח עבודה.
אני לא מתייחס לכתבה כי מה שמהנדס תובע יתברר בבית המשפט. אני מתייחס להודעה שלך.

אתה כתבת:

אם מישהו קרוב לגיל הפרישה, הרי שיתקלו בצורך להחליפו הרבה יותר מוקדם.

אני לא יודע אם אני תומך בשיקולים כאלה או לא מבחינה מוסרית, אבל אני לא חושב שיש פה משהו לא חוקי

אני עניתי עם ציטוט בחוק שקובע מפורש שמה שתיארת זה לא חוקי.

זה לא משנה כמה עוד אנשים פוטרו יחד איתו. אם אתה, כמנהל, בחרת בבן אדם הספציפי הזה והוספת אותו לרשימה מפאת גילו - הרי שעברת עבירה.

BravoMan

Active member
סבבה, כתבתי את מה שכתבתי כי הנחתי שמי שיקרא את השרשור יבין את הקונטקסט - שלא מדובר במנהל שבא לפטר עובד כי העובד הגיע לגיל מסוים, אלא מדובר בחברה שבאה לצמצם כוח עבודה וצריכה להחליט אלו עובדים היא מפטרת.

עכשיו, האם לדעתך החוק דורש שהחברה תשים את כל השמות של העובדים בקובע, ותבחר באקראי?
בוא נגיד שפיטרו אותו כי צמצמו משרות עם וותק גבוהה כי המשכורות שם גדולות יותר.

סבבה?

אבל אני גם לא עו"ד, בוא נראה איך המשפט יתקדם...
התחושה שלי, שיגלגלו אותו מכל המדרגות, ובעוד שלרוב אני בחיים לא אצודד בתאגיד מול עובד, פה לא נראה לי שיש בעיה.

vinney

Well-known member
עכשיו, האם לדעתך החוק דורש שהחברה תשים את כל השמות של העובדים בקובע, ותבחר באקראי?
בוא נגיד שפיטרו אותו כי צמצמו משרות עם וותק גבוהה כי המשכורות שם גדולות יותר.

״צימצמו משרות עם וותק גבוה״ זה מילים אחרות ל״צימצמו אנשים בגיל מבוגר״, ברור לך, כן? אם עורכי דין של אינטל יהיו מספיק טיפשים להביא תירוץ כזה למשפט הם יפסידו ביום הראשון למשפט.

ברור שהחוק לא דורש בחירה אקראית, החוק כן דורש שקריטריונים ספציפיים (וגיל הוא אחד מהם) לא יילקחו בחשבון.

מה שבדרך כלל עושים כדי להפטר מעובדים מבוגרים זה ״פרישה מרצון״. המעסיק מציע להם פנסיות מוקדמות, או סתם מענקי פרישה גדולים, כדי שהם יתנדבו לעזוב.

אבל אני גם לא עו"ד, בוא נראה איך המשפט יתקדם...
התחושה שלי, שיגלגלו אותו מכל המדרגות, ובעוד שלרוב אני בחיים לא אצודד בתאגיד מול עובד, פה לא נראה לי שיש בעיה.

לא יגלגלו אותו מכל המדרגות.

זה נכון שדי קשה להוכיח אפליה גילאית, אבל זה לא עושה אותה ״בסדר״. אתה לא יודע אילו הוכחות ועדויות יש לבן אדם. אולי היה לו מנהל עם פה גדול שחשב, כמוך, שהוא לא עובר עבירה? אולי מישהו שם כתב משהו באימייל שהוא לא היה אמור לכתוב? או אולי פשוט הנתונים הסטטיסטיים ידברו בעד עצמם? אם, נגיד, מתוך ה17 אלף האנשים כל האנשים שנבחרו בקבוצה הספציפית הזאת בה המהנדס עבד היו מעל לגיל מסוים - זאת תהיה עדות די חזקה.

אנחנו לא נדע איך המשפט הזה מתנהל עד שהוא יתנהל. בדרך כלל משפטים כאלה לא מתנהלים, הצדדים מגיעים לפשרה.

למעלה