מהי טלפתיה?

עוד אחת

New member
מהי טלפתיה?

האם אפשר לחשוב על איזה רעיון מאוד-מאוד-מאוד מקורי ואז אדם אחר יעלה על דעתו במקרה ממש-את-אותו-רעיון? האם אפשר להמציא שם ארוך ומסובך כמו טידופיניניומיסטוריקינסימיהודהני ובאותו זמן אדם אחר ימציא בדיוק את אותו השם? האם היה על זה מחקר? ותענו לי על זה בבקשה, כי הנושא הזה נוראאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא מעניין אותי.

galitay

New member
טלפתיה = קריאת מחשבות

יכולת של אדם לקרוא מחשבות של אדם אחר. הדוגמא שאת נתת היא צירוף מקרים, לא טלפתיה. לא ידוע לי על מחקר שנעשה בעניין.... לא נראה לי שאפשר בכלל לחקור את זה, הרי עוד לא הוכיחו שזה אפשרי... כל ה"קוסמים" משתמשים בטריקים, אף אחד מהם לא באמת קורא מחשבות.

עוד אחת

New member
הדוגמאות שאני נתתי

הן לא מקרים שקרו אלא דברים ששאלתי אם הם יכולים לקרות. ההסתברות שהן יקרו נורא-נורא-נורא נמוכה.

galitay

New member
בדיוק מה שאמרתי

קוראים לזה צירוף מקרים, לא אמרתי שזה קרה אבל אמרתי שאם זה יקרה זה צירוף מקרים ולא טלפתיה

lightm

New member
היו מחקרים

היו מחקרים רבים על טלפתיה. ראיתי על זה פעם תוכנית בערוץ 8. אף אחד לא הוכיח את זה מדעית, אבל ראו שזה מתקיים ב"תנאי מעבדה". אחד הניסויים שעשו הוא, לקחו שני אנשים אשר דיווחו על כך שהם חושבים שיש להם יכולת טלפתית, שני האנשים לא נפגשו לפני הניסוי. כל איש ישב בתא נפרד ונתנו לאחד מהאנשים ציור מורכב אשר הוא לא ראה לפני. האיש היה צריך להעביר את הציור לאיש השני בטלפתיה והאיש השני היה צריך לצייר את מה שהוא קלט. עשו את הניסוי פעמים רבות ורוב הפעמים התוצאות היו מדהימות - הציור אשר האיש צייר היה דומה מאוד לציור המקורי.

Henryf

New member
מחקרי טלפתיה

אכן היו הרבה מחקרי טלפתיה, קודם ע"י מדענים באוניברסיטאות, ואח"כ ע"י צבאות ברה"מ וארה"ב (לא צריך לנחש לאיזה צרכים). המחקרים הורו שהתוצאות שהתקבלו בניסוי (התאמת קלפים בין שני אנשים) אכן היו מוטים מעט מאד מהתצפית הסטטיסטית. הוכח שהבדל קטן זה אינו תלוי במרחק, האנשים היו רחוקים זה מזה, ובניסוי של צבא ארצות הברית אחד האחים (הניסויים בוצאו על אחים תאומים זהים) היה בצוללת מתחת לקוטב, משמע מיסוך אלקרומגנטי כמעט מושלם. יותר מזה, הוכח שהתוצאות לא תלויות בזמן, משמע אח אחד היה אמור לנחש באיזה קלף יבחר אחיו, לפני שאחיו בחר אותו, וגם תוצאות אלו היו מעט מוטות מהתצפית הסטטיסטית. המחקרים הללו עוררו הד עצום בקהילה המדעית, ואפילו איינשטין התבטא שהם מעניינים. התברר שהמחקרים כולם לא עמדו באחד הקריטריונים המדעיים, שהוא קריטריון הקונסיסטנטיות. משמע שניסוי אמור להיות מועתק, עם תוצאות זהות (במסגרת הטעות הסטטיסטית), ואילו הניסויים הטלפטיים לא היו ניתנים לשכפול. כמסקנה, האוניברסיטאות והצבאות זנחו את המחקרים. הנרי

shkool

New member
כלומר, אותם אלו שהצליחו להעביר אחד

לשני מסרים טלפתיים, הצליחו להעביר את המסרים הללו רק בניסוי אחד? ובניסוי שאחרי הם לא הצליחו?

Henryf

New member
קונסיסטנטיות הניסוי

לאחר מבול התוצאות שהציף את העולם המדעי, ניסו קבוצות חוקרים אחרות להגיע לתוצאות דומות, במיקרים דומים ועם אנשים שונים (זו חובה מדעית להוכחת תאוריה מדעית). חוץ מאותם מקרים של הונאה בתוצאות (והיו מהם לא מעט הונאות) גם התוצאות האמיתיות לא ניתן היה לחזור עליהם ע"י קבוצות ניסוי אחרות. הנרי

shkool

New member
אבל קבוצת הניסוי הראשונה הצליחה בכל

הפעמים. אולי הדבר לא מוכח מבחינה מדעית אבל תכלס גם ללא קוססטניות(לא יודע איך רושמים את זה
) הדבר מוכח. השאלה היא - איך ניתן להסביר טלפתיה(מרחוק) בדרך מדעית?

Henryf

New member
איך ניתן להסביר טלפתיה בדרך מדעית?

Shkool, ללא קונסיסטנטיות (אינני יודע איך קוראים לזה בעברית, משהוא כמו אחידות) אין כניסה להיכל המדעי. משמע, אי אפשר לבדוק תופעות פארא-פסיכולוגיות בכלים מדעיים, ולכן אי אפשר להסבירם מדעית. הנרי

Henryf

New member
איך ניתן להסביר טלפתיה בדרך מדעית?

Shkool, ללא קונסיסטנטיות (אינני יודע איך קוראים לזה בעברית, משהוא כמו אחידות) אין כניסה להיכל המדעי. משמע, אי אפשר לבדוק תופעות פארא-פסיכולוגיות בכלים מדעיים, ולכן אי אפשר להסבירם מדעית. הנרי

TheDUKE

New member
תורת הקואנטים יכולה לעזור פה

טלפתיה - על פי תורת הקואנטים שני חלקיקים שאין ביניהם קשר ואין אפשרות לתקשרות (המוכרת לנו) פועלים באופן סימולטני. מכאן נסיק שמחשבה מורכבת ממספר עצום של חלקיקים הנעים במוחנו, חלקיקים אלו מתקשרים עם חלקיקים במחשבתו של אדם אחר... לא חקרתי את הנושא לעומק אבל מהבנה בסיסית שלי, יש קשר לעולם מקביל ועשו על כך ניסויים בתורת הקואנטים. שלחו שני פוטונים לכיוונים מנוגדים הפכו אחד מהם והפלא ופלא גם השני התהפך. אחת הדעות היא עולם מקביל... תעשו 1 + 1 ותבינו כבר לבד לאן אני חותר... דרך אגב אני הדוכס פילוסוף מכובד על דעתי, נעים מאוד להצטרף לפורום שלכם... מקווה שאוכל לעזור.

Henryf

New member
טלפטיה בתורת הקוואנטים

כן, אתה צודק. כששני חלקיקים נמצאים בסופר פוזיציה הם עדיין מקושרים ביניהם בקשרים פיזיקליים על אף המרחק ביניהם. בעיית 2 החלקיקים בסופר פוזיציה מעלה הרבה בעיות קשות בעולם הפיזיקה, בין השאר האינפורמציה ביניהם מועברת מיידית, בניגוד לחוק איינשטיין של מהירות האור כמהירות התאורטית הגבוהה ביותר. לי אישית ניראה שכל תורת הסופר-פוזיציה הינה טריק מתמטי לבנות פונקציות מתמטיות תקפות עבור מקרים שלא ידועים לנו, וברגע הידיעה (ה"תצפית") המנגנון המתמטי הזה מתמוטט בתהליך שניקרא "קריסה של פונקציית הגל". תורת המייתרים האמורה להחליף את תורת הקוואנטים נקייה מבעייתיות זו, ואם תווכח כנכונה יותר מהתאוריות הקיימות היום, הרי בשלב זה אינני רואה בסיס פיסיקלי לתופעות פארא-פסיכולוגיות. הנרי

masorti

New member
הניסוי שאתה מתאר נקרא:

פרדוקס איינשטיין-פודולסקי-רוזן (= פרדוקס EPR )

למעלה