מאמרים בנושאי אספנות

coincollector

New member
מאמרים בנושאי אספנות ../images/Emo41.gif

השקעתי את הבוקר השקט בכתיבת שני מאמרים. כל הצעה לשיפור, רעיונות, טענות, מענות ותשבוחות יתקבלו בברכה (במיוחד התשבוחות
) "כמה זה שווה?" פעמים רבות מופיעה בפורום הזה, בוראיציות שונות, השאלה "כמה זה שווה?". אנשים שנתקלים בפריט כלשהו שנראה להם ישן, עתיק, מיוחד או יוצא דופן – מטבע, שטר, בול, בקבוק ליקר או כל דבר אחד – מייד רוצים לדעת מה שוויו ושואלים בפורום, בד"כ בתקווה שיוכלו למכור אותו, לצאת לפנסיה ולחיות בעושר עד עצם היום הזה. המציאות בד"כ שונה קצת – הסיכוי שהסמובר שמצאתם בבוידעם אצל הדודה הניה ז"ל שווה הון עתק תמיד קיים, אבל נמוך מאוד. מהו שווי של פריט אספנים? הקלישאה אומרת שהשווי הוא מה שמישהו מוכן לשלם באותו רגע. קחו למשל את תחום האספנות של כותרות עיתונים. אבא שלי תמיד היה אומר, שבעיתון של היום עוטפים מחר דגים. תגידו את זה לאספן של כותרות עיתונים, שרואה את את הכותרת הנדירה שלו אשר מספרת על הנצחון ב 67, על רצח קנדי או על דודו טופז מתקשר עם חייזרים – משמשת בידי מישהו לעטוף איזה קרפיון. כל אחד, והשווי שהוא מייחס לאותו הפריט... אוקיי, אתם אומרים, אז מה בכל זאת זה שווה? שווי של פריט יכול להיות אחד מהבאים: 1. מה שכתוב בקטלוג שהוא שווה 2. מה שאספן אחר יהיה מוכן לשלם עליו 3. מה שסוחר יהיה מוכן לשלם עליו 4. מה שהבעלים הנוכחי שילם עליו 5. שווי שניתן להשיג במכירה פומבית כל אחד מארבעת השווים הנ"ל הוא מספר אחר לגמרי! אז מי צודק? הכל תלוי. 1. קטלוגים משמשים כמעין "מחירון לוי יצחק" לפריטי אספנות. כמו במכוניות, גם כאן מה שחשוב זה שנת הדגם, והמצב של הפריט. יש בעיות במנוע? שריטות על המטבע? האוטו אוכל שמן? השטר מקומט, בלוי? פגיעות בשאסי? לבול חסרה שן? תוריד ממחיר המחירון כך וכך. כמה? עניין של משא ומתן. בעיות נוספות בקטלוגים הן שבאופן מגמתי נראה שהמחירים בהם תמיד גבוהים ממחירי השוק הריאליים, ושלא לכל תחום איסוף יש בכלל קטלוגים. 2. אספן תמיד יהיה מוכן לשלם יותר מסוחר – אבל רק עבור אותם פריטים שעדיין אין לו באוסף. לעיתים רחוקות אספן יקנה אוסף שלם בשלמותו. חוץ מזה, להבדיל מסוחרים, אספנים בד"כ לא מפרסמים עצמם ב"דפי זהב", וקשה מאוד למצוא אותם. יש תחומי איסוף מאוד ממוקדים. למשל, נתקלתי באדם שאוסף רק בולים של חיות מים שאינם דגים – דהיינו אלמוגים, סרטנים, וכו'. אולי הוא יהיה מוכן לשלם הרבה עבור בול של צלופח ים-תיכוני, אבל איך בכלל נמצא את אותו האספן? ומה נעשה עם כל בולי רכבות הקיטור שיש לנו גם? 3. סוחרים, הם תמיד זמינים וקל למצוא אותם. אין קל מלהכנס לחנות, לקבל הצעת מחיר, לתת את הפריט, לקבל מזומן וללכת. אם אתם חושדים שהסוחר לא ישר, פשוט ערכו סיבוב בין כמה סוחרים וקבלו מספר דיעות. זו הדרך המהירה, הקלה והמיידית – לא צריך לפרק את האוסף ולהתעסק עם כל פריט בנפרד. החסרון הוא כמובן שהנוחות עולה כסף: הסוחר צריך למכור אחר כך לאספנים, ועוד להרוויח מספיק כדי לשלם את שכר הדירה, ולכן אין ספק שההצעה שלו תהיה נמוכה יותר מזו של האספן. 4. כמה הבעלים הנוכחיים שילם עליו? אנשים שמוצאים מצבורים גדולים של בולים או מטבעות בטוחים לפעמים שמצאו אוצר. נתקלתי בפורום אחר באדם שסיפר שחבר שלו ניגש אליו עם אלבום בולים וביקש למכור אותו, מתוך תקווה שיוכל לקנות לאשתו מכונית חדשה. אכזבתו היתה גדולה כשהוא גילה שבמחיר האוסף יוכל לקנות לאישתו לכל היותר ארוחה במקדונלדס, ואם ירצה גם להגדיל זה כבר יהיה על חשבונו. אוסף שלא נבנה ע"י אספן מקצועי, ושלא הושקע בו סכום כסף רב, בד"כ לא יהיה שווה סכום גדול במכירה. פריטים נפוצים לא הופכים לנדירים, גם לא כעבור זמן רב מאוד. 5. מכירות פומביות, בארץ ובעולם, הן אמצעי להגיע למספר גדול של אספנים ולתת להם להתחרות על הפריט. השיטה מתאימה בעיקר לדברים באמת נדירים ומיוחדים ולאו דווקא לפריטים נפוצים. במכירה פומבית בדרך כלל הפריט יימכר במחיר הגבוה ביותר (דבר טוב למוכר), ובית המכירות הפומביות גובה עמלה בעבור שירותיו. כמו בכל תיווך, יש בתי מכירות שגובים את העמלה מהקונה, יש שגובים מהמוכר, ויש שגם וגם. יש מכירות פומביות שנערכות באולם עם כרוז ופטיש, יש מכירות ע"י הצעות מחיר בדואר, בכתב, ויש מכירות באינטרנט (למשל אתר eBay, http://www.ebay.com). באתר התאחדות הבולאים הישראלית יש קישור לכתובות של סוחרים, וחלקם עורכים גם מכירות פומביות.

coincollector

New member
והמאמר השני ../images/Emo41.gif

שווי של מטבעות ושטרות אחד הדברים שמפתיעים בד"כ אנשים שאינם אספנים, הוא שלא לכל מטבע/שטר ישן יש בכלל איזשהו ערך. מטבעות ישראליים מתקופת הלירות נמכרים בשוק על משקל ב 10 ש"ח לקילו. מטבעות שנאספו ע"י הדודים במסעותיהם בחו"ל ב 50 השנים האחרונות שווים בד"כ את ערכם הנקוב ולא יותר. מטבע של דולר אמריקאי מכסף מהמאה ה 19? יש תאריכים שניתן להשיג תמורת 10$. יש מטבעות יווניים ורומיים עתיקים בני 2000 שנה ששווים רק מעט יותר מזה. ובכל זאת, אנחנו קוראים לפעמים בעיתון על מטבע זה או אחר שנמכר במליוני דולרים. אז כמה שווה הגרוש עם החור שהוריש לי סבא של אבא? בנדל"ן, אומרים ששלושה דברים קובעים את שוויו של נכס: מיקום, מיקום, ומיקום. בהשאלה לעולם המטבעות/שטרות, גם כאן יש לנו שלושה דברים: מצב, מצב ומצב. בהנתן שני מטבעות זהים, מטבע במצב חדש לגמרי יכול להיות שווה פי 100 ויותר מאותו המטבע במצב שחוק ומשומש. צריך לזכור שמטבעות ושטרות הונפקו במליונים (סדרות מסוימות במיליארדים). אין כמעט דבר כזה מטבע או שטר נדיר. יש מטבע או שטר במצב נדיר. המצב, יותר אפילו מהתאריך, קובע את ערכו של הפריט. יש כמובן יוצאי דופן לכלל הזה, אבל הם נדירים. סתם כדי לתת דוגמא, מטבע דולר אמריקאי משנת S-1901 במצב Very Fine (מצב משומש אבל לא רע, לא מאוד שחוק) שווה 33$, ובמצב MS-65 (מצב חדש לחלוטין, ובאיכות טביעה גבוהה) אותו המטבע שווה 2000$. ויש דוגמאות קיצוניות אפילו יותר (המחירים נלקחו מאתר pcgs.com). אגב, נסיון "לשפר" מצב של מטבע או שטר ע"י נקיון, שפשוף, כיבוס, חומרים מנקי מתכות וכו' מורידים את ערך המטבע/שטר, ולא מעלים אותו. אחרי המצב, הדבר הקובע הבא הוא התאריך וסימן המטבעה, אם יש. סימן מטבעה הוא אות קטנה שמסמלת את המקום שבו המטבע בא לעולם (למשל במטבעות אמריקאיים, P זה Philadelphia, S מסמן San Francisco, ויש עוד רבים). תאריך ישן יותר לא בהכרח אומר מטבע שווה יותר! מה שחשוב הוא כמה הוטבעו באותו התאריך. מטבעות ישאליים מ 1948 שווים בד"כ יותר מרוב המטבעות שהוטבעו לפני או אחרי, משום שבאותה שנה הישוב היה עסוק במלחמה והוטבעה כמות קטנה מאוד של מטבעות. כמו כן, יש את השאלה כמה שרדו מתוך אילו שהונפקו. סדרת מטבעות המנדט הבריטי משנת 1947 היה גדולה מאוד, אולם לא שוחררה למחזור והושמדה כמעט כולה. המטבעות הבודדים שנותרו נמכרים במחירים שיכולים להגיע גם ל 10,000$. זאת לעומת מטבע זהה, אבל משנת 1946, ששווה בערך 20 ש"ח. זו אגב גם דוגמא לאנומליה שבה המצב לא כל כך משנה – יש בכל העולם רק בערך 5 מטבעות 1947, אז המטבע עצמו נדיר, ולא משנה המצב שלו. לבסוף, יש מטבעות ושטרות שהונפקו במספר ווריאציות. למשל, במטבע ה 100 פרוטה יש כאלו שהזר של ענפי הזית הוא גדול יותר וקרוב לשוליים, ויש כאלה שהזר קטן ורחוק מהשוליים (נקרא "זר פנימי" בלשון האספנים). ההבדל המטבע הוא בערך מילימטר אחר. ההבדל בשווי הוא בין מטבע שלא שווה כלום (הרגיל) לבין מטבע ששווה 100$ - 300$, תלוי (כמובן) במצב. לכן לא קל לענות על השאלה "כמה שווה מטבע 100 פרוטה", או גרוע מזה "יש לי המון מטבעות מסדרת הפרוטות, כמה הם שווים?", בלי לראות את המטבעות המדוברים. אז איפה בכל זאת מוצאים שווי של מטבע או שטר? אם אתם שואלים בפורום, עדיף לצרף סריקה ברורה ככל האפשר של שני צידי המטבע או השטר. תיאור מילולי בלבד, רוב הסיכויים שלא יספיק כדי לתת הערכה טובה, אלא אם ברור לחלוטין שמדובר במטבע עם ערך נמוך מאוד. ואל תצרפו תמונה של מטבע שמצאתם באינטרנט ותגידו "המטבע שלי בדיוק אותו דבר!". אם אתם רוצים הערכה למטבע שלכם, אנחנו צריכים לראות את המטבע שלכם. אנחנו אנשים אובססיביים - הבדלים שלכם נראים לא משמעותיים, יכולים להיות הבדל גדול עבורנו. מקורות אחרים למידע, חוץ מהפורום, הם: 1. קטלוג "נומיסמטיקה" של אהרוני – מכסה מטבעות, שטרות וטלכרדים ישראליים – להשיג בכל חנות מטבעות תמורת 48 ש"ח. 2. קטלוג Standard Catalog of World Coins בהוצאת Krause Mishler – ספר עב כרס (מאוד!) המכסה את כל מטבעות העולם. להשיג באמאזון או בחלק מהחנויות בארץ. 3. אתרים למחירי מטבעות אמריקאיים: http://numismedia.com/fmv/fmv.shtml http://www.pcgs.com/prices

אתה תותח!!!

אני שומע את בני מתנשם ונותן אנחת רווחה, הורדת לו אבן מעל הלב. וגם לי. ברשותך, אני מעלה מיד את המאמרים!! עכשיו שמע, אני יכול לסמוך עליך לכתיבת מאמרים כאלה גם בעתיד? כי אם כן, אני מיד נרשם לאוניברסיטה לעוד תואר אחד...

itzm

New member
wow ../images/Emo24.gif

איזה יופי !! גם ברור גם מסביר כמה דברים שלא הבנתי ליפני

דרמסלה

New member
רוני - ברוך שובך !

יש סיכוי שאני אזכה לשטוף את עיני בתמונת הדלעת המיובשת ?

בּני

New member
רן, אני מוריד בפניך את הכובע

ואת המצנפת, הבארט, המגבעת והסומבררו... אם הפורום הזה היה מחכה למאמר שלי לא היה שום סיכוי, אבל שום סיכוי שהוא היה מגיע לקרסוליים של המאמרים שלך (אם בכלל הוא היה נכתב...
). אכן השתחררה אנחת רווחה מפי, קטנה אבל אנחה
תודה וחג שמח בני

אחלה מאמרים!

כתובים היטב, ברורים ואף משעשעים במידה
קראתי בעניין גם את המאמר על המטבעות, נושא שאינו מעניין אותי כלל וכלל, וזה סימן טוב... הערה אחת - במשפט שמדבר על סימני המטבעה, כדאי להכניס משהו בעברית, כדי להבדיל את " P זה פילדלפיה ו- S זה סאן פרנסיסקו", אחרת מתקבל משפט לא כל כך ברור. ושאלה: למה אתה אומר שמה שמשנה במטבעות זה המצב שלהם? גם הנדירות קובעת, לא? הרי מטבע רומי שיש רק אחד כמוהו, והוא במצב מזעזע, שמסירי אבנית דווקא יוכלו לתקן, שווה הרבה יותר, מגרוש עם חור במצב לא משומש, לא?

coincollector

New member
תשובות לאמא של יותם

תודה על ההערות וההארות. קודם כל, את כמובן צודקת בעניין המשפט באנגלית. כתבתי את המאמר בהתחלה בוורד, ובהעתקה לפורום השתבש המשפט. צריך היה להיות: "למשל במטבעות אמריקאיים, P זה Philadelphia, ו S מסמן San Francisco, ויש עוד רבים" אולי אריק יוכל לתקן במאמר. כמו כן, כל סימני הדולר זזו ממקומם בצד שמאל של המספר לצד ימין. עברית קשה שפה, במיוחד למחשבים... לגבי המטבעות: הנדירות כמובן היא פקטור מספר אחד, וראי הדוגמא שלי של מטבעות מנדט שנת 1947. אבל, במטבעות מודרניים אין כמעט דבר כזה מטבע נדיר, אלא בעיקר מטבעות שנדירים במצב טוב ונפוצים במצב גרוע, ומכאן הקביעה שלי שמצב הוא מעל הכל. יש יוצאים מן הכלל, למשל בתחום שאני אוסף של טעויות הטבעה ששם מצב הוא משני יחסית לנדירות הטעות. גם בעת העתיקה לא הנפיקו מטבעות בבודדים אלא באלפים לפחות, והרבה השתמרו. גם שם המצב הוא פקטור חשוב, אם כי לא בלעדי. יש באמת מטבעות עתיקים (למשל חלק ממטבעות מרד בר כוכבא) שלא השתמרו מהם הרבה והם נדירים בכל מצב. לכן, אם באמת קיים מטבע רומי שיש רק אחד ממנו הוא יהיה שווה הון בכל מצב, השאלה היא האם באמת יש יצור כזה. אני אסייג ואומר שמטבעות עתיקים הם ממש לא תחום ההתמחות שלי.

חשבתי ככה. וזה מאוד דומה לבולים

(תחום שבו אני יותר מתמצאת) - הסיפור הידוע על הבול היקר ביותר בעולם (לפחות בעת שהספר "המסע לארץ בול" נכתב) - הבול של גינאה החדשה, שגם נפלה בו טעות (משהו שם הודפס הפוך או בצבע אדום במקום כתום, לא זוכרת). הבול נמצא פגום למדי (חסרות בו שיניים או אפילו חתיכה), ועדיין הוא נחשב לבול הכי יקר בעולם. מאיזה שנים המטבעות שאתה אוסף?

מאמרים מצויינים

גם מעבירים את המידע, וגם עושים זאת בצורה מעניינת ו"ידידותית לקורא".

למעלה