לעידן-ניראה לי שעכשיו נפלת..

בועז ד

New member
לעידן-ניראה לי שעכשיו נפלת..../images/Emo6.gif

לעידן שלום: מה יהיה?? מעניין מה תהיה תגובתך עכשיו.. התשובה באה כתגובה ללינק המצורף הסבר: 1. גרף ה-CO2 וגרף הטמפ ב-1000 מיליבר מצביעים בצורה ברורה ביותר על כך שאפקט החממה מתקיים !! לגבי הממוצעים שאתה מביא -להלן ההסבר מדוע היה קר מהרגיל.. הרי געש !!!!!!!!!!!!!!!! עכשיו לנתונים: נתחיל קודם בהר געש פינטובו-אתה מסכים שללא התפרצות געשית זו לא הייתה חלה התקררות משמעותית בשנים אילו?? להזכירך: בשנים 1991-1993 הטמפ הייתה נמוכה בכול העולם בממוצע ב-0.5 מ"צ.. ומכאן ה"פיק"..שהבאת לשנת 1991-1993..בגרף.. עכשיו לשאר הנתונים: אתה הבאת מידע משנות ה-50 אז אתייחס משנים אלו ועד היום. א. פיק ראשון-ירידה ראשונה משמעותית חלה בשנת 1959-ושוב לפי הגרף שהבאת.. בשנת 1955 נמדדה טמפ של 21.2 מ"צ ובשנת 1959 הטמפ ירדה ל-19.7 מ"צ ירידה חדה של 0.5 מ"צ במספר מועט של שנים. הסיבה: כנראה הר געש-לצערי אין לי את הנתון הזה -בשלב זה ב. פיק שני-ירידה משמעותית ביותר בעלת מינימום ראשון ו"מינימום" נוסף אחרי שנתיים בשנת 1962 נימדדה טמפ ממוצעת של 20.9 מ"צ ! בשנים 1964-הטמפ צנחה ב-2.3 מ"צ !! ל-18.6 מ"צ בלבד !! "פיק" קטן נוסף היה בשנת 1966 לאחר התחממות קלה ב-1965 הסיבה: בשנת 1963 מרץ,התפרץ הר געש אגונג באינדונזיה-800 DVI לא מן הנמנע שהיו עוד התפרצויות קטנות יותר.. ** הערה: הנתונים על הרי הגעש נלקחו מהספר אקלים בישראל-ע"מ 186 כאשר בספר מוזכרים רק 12 ההתפרצויות הגעשיות הגדולות ביותר מ-1883 ועד 1991. לגבי שאר ההתפרצויות-מה-13 ומטה..אין התייחסות ההתפרצות הגדולה ביותר הייתה של פינטובו-גדול מ-1800 DVI **** המשך: "פיק" קטן נוסף היה בשנת 1966 וגם אז הייתה התפרצות הר געש.. אוו באינדונזיה אוגוסט 1966 -200 DVI משנת 1966 שוב..התחממות הדרגתית..ב-1968 הטמפ כבר הגיעו ל-20.3 מ"צ תוך 4 שנים עליה של 1.7 מ"צ !!! כנראה פג השפעת התפרצות הרי הגעש.. או שיש לך הסבר טוב יותר??-לעידן.. בשנת 1974 שוב ירידה בטמפ כאשר הטמפ היא 19.3 מ"צ-1.0 מ"צ פחות תוך 4 שנים.. בשנת 1974 התפרץ הר געש פואגו בגואטמלה אוקטובר 74 250 DVI שנת 1978 הממוצע הוא 20.3 ב-1984 הממוצע 19.8 בלבד.. בשנת 1982 התפרץ הר געש אל-ציצון במכסיקו-אפריל 82 900 DVI ההתחממות ההדרגתית נימשכה משנת 1982 ועד 1990 כאשר הטמפ עלו תוך 6 שנים בהדרגה מ-19.8 ל-20.5 מ"צ..0.1 מ"צ בשנה !! ואז..פינטובו.. בשנת 1990 הטמפ הממוצעת הייתה 20.5 מ"צ בשנת 1993 הטמפ הממוצעת הייתה 19.3 מ"צ.. 1.2 מ"צ פחות !!! משנת 1994 ועד היום חלה עליה בטמפ-בדרגתית ובמהירות ואם לא יתפרץ שום הר געש בקרוב..תוך שנה שנתיים נישבור את השיאים שלך משנות ה-50... קפיש !!! אפקט החממה חי וקיים-אז נכון..האקלים לא מתייחס רק לגורם אחד אלה לאלפי גורמים ובין הייתר גם להרי הגעש.. הרי הגעש גורמים לתקופה קצרה לחסימת קרני השמש הנכנסות ומכאן לירידה חדה בטמפ..לוקח לקרקע מעט זמן להחזיר את החום עד להתפרצות הבאה.. החוכמה היא לראות תוך כמה זמן הערכים חוזרים למצב "טרום" ההתפרצות.. ובשנים האחרונות הקצב של ההתחממות הוא רב מאוד !! לגבי שיאי החום בשנות ה-50: הרי אתה לא תעזוב אותי בשקט.. בתחילה: בו נגדיר שלא כול התפרצות הר געש-ויש מאות כאלו בשנה..גורמים לירידה בטמפ יתכן ויש התפרצויות שכן גורמות לירידה מסויימת בטמפ-הגדולות שבהם. המידע שיש לי הוא-מספר אקלים בישראל-ע"מ 186 הוא על 12 ההתפרצויות הגדולות במאה ! מ-1883 ועד 1991 בו נניח שרק בהתפרצויות הללו חלה התקררות..וכול השאר ניתעלם (למרות שמספר 13-20 לדוגמא יתכן וגם גרמו להתקררות..) נתחיל מ-1900.. בשנת 1902 התפרצו 3 הרי געש-להזכירך מדובר על ה"12" המובילים במאה.. 5/1902 פאלאי מרטיניק 100 DVI 5/1902 סופריאר סנט וינסנט 300 DVI 10/1902 סנטה מריה גואטמלה 600 DVI נצרף גם את ה-2 האחרים בין ה"12" המובילים 3/1907 סודך קמצטקה 500 DVI 6/1912 אלסקה קטמאי 500 DVI מסקנה: בשנים הראשונות של 1900..הטמפ היו די נמוכות-וזה בגלל התפרצויות חזקות רבות מאוד !! תוך 10 שנים התפרצו 5 הרי געש שעוצמת ההתפרצויות עדיין תופסות מקום בין "12" ההתפרצויות הגדולות במאה.. לאחר 1912 לא הייתה אף התפרצות חזקה עד..1963.. אגונג באינדונזיה.. התוצאה ברורה: אפקט החממה !!! הביא להתחממות הדרגתית-כאשר לא היה משוב שלילי כמו התפרצויות געשיות..נישברו שיאים בתחילת שנות ה-50.. ההתקררות המשמעותית הראשונה הייתה בשנים 1963-75 למה?? תוך 12 שנים היו 4 התפרצויות געשיות גדולות מאוד שאחת מהן בשנת 1963 הייתה בעוצמה של 800 DVI ההתפרצות הממשית הבאה באה ב-1982..מקסיקו 900 DVI למה אז לא הייתה התקררות רצינית.. כן..האל ניניו של שנת 1982/3... הרי האקלים לא רק מתייחס להרי געש ולגזי החממה..אלה גם למצב האל ניניו.. כאשר יש אל ניניו אזי הטמפ בעולם עולה-עקב פליטת החום של המים תיזכורת: טמפ המים עולה באזור חופי פרו בשטח של כול ארה"ב !! החום ניפלט לאוויר..ומכאן משוב חיובי+משוב שלילי גורמים לירידה קלה-יחסית להתפרצות של 900 DVI ולסיום: ה"אמא" של ההתפרצויות-פינטובו.. התפרצות הגדולה ביותר מאז 1833 !! יותר מ-1800 DVI !! אכן בשנים 1991-93 יש ירידה משמעותית-באזורינו 1.2 מ"צ בשנתים !! בכול העולם כ-0.5 מ"צ פחות בממוצע.. נכון להיום-10 שנים בלבד אחרי ההתפרצות הזו אנו רחוקים אך מעט מהמקסימום בשנות ה-50.. בו נניח שעכשיו לא תהיה התפרצות געשית גדולה בתקופה כמו 1912-1963 כלומר.. 2001-2051.. תוך 2-4 שנים נישבור גם את השיאים של 1950.. הלאה.. נו.. תסיקו בעצמכם בועז

יריב71

New member
בועז, מצאת צעצוע חדש, כדי להתאים..

את הנתונים לתאוריית "אפקט החממה". למרות שאני חושב שיש משהו בתאוריית אפקט החממה (אני מאמין שההשפעה מקומית ולא גלובאלית) אני לא מאמין שהדרך להראות את התופעה היא למצוא "תירוצים" מדוע היא לא עבדה בתקופה מסויימת (למשל שנות ה-60). זה פשוט לא נראה רציני. וכל הסיפורים האלה על השפעת הרי געש. באותה מידה היו התפרצויות שאחריהן היו שנים חמות מהממוצע. הקשר בין הרי געש לשינויי טמפ´ גלובאליים רעוע גם כך.

בועז ד

New member
ואיך תסביר שאחרי כול התפרצות..

געשית גדולה הייתה התקררות?? התרוצים הם שלכם.. בועז

אסף עטר

New member
אני לא מוצא טעם להגיב בעיניין

כל עוד יש לי אותך כל מה שאתה חושב בעיניין מקובל גם עלי יש מיליון ואחד סיבות וכל המחקרים הללו שווים ל.... ומה עם שריפת שדות הנפט בעירק ומה עם הירושימה וכו´ וכו´ בינתיים הכל בגדר של קישקוש והאמתי שאני בכלל לא רואה שינוי כזה גדול במזג האוויר ב 50 שנה האחרונות. לדעתי גם אם עכשיו יהיו עוד 2 קיצים לוהטים , זה לא אומר דבר לא צריך לכל דבר למצוא סיבה במזג אוויר כמו במזג אוויר - לפעמים חם לפעמים קר לפעמים יש שנים גשומות ולפעמים שחונות. עקבתי אחרי כל המפות הסינופטיות מ 1950 ותאמינו לי שלא הבחנתי בשום שינוי.

קרס.

New member
אסף לפעמים קשה להודות

שלא יודעים מספיק. טווח המדידות הוא פשוט קטן מדי, אין מספיק אינפורמציה ולכן אפשר לפרש כל דבר לכמה כיוונים. אך משום מה לא נראה לי שהוויכוח הזה ייפסק לפחות עד השלג הראשון בירושלים

אסף עטר

New member
נכון

באותו עיניין נניח שביום ה - 12 לינואר 2003 יהיה מעונן חלקית עם 20 מעלות , אז לבוא ולנתח איך קורה הדבר הזה ? לפעמים יוצא 12 לינואר גשום ולפעמים לא אבל אף אחד לא התאמץ לחקור זאת כי ברור לכל אחד שיד המקרה גורמת לכך. אותו דבר אני(אישית) משייך למעגל הרחב יותר : השתנות מזג האוויר בין השנים. לדעתי כרגע אין בידינו אמצעים למדוד זאת מכיוון שחקר המטאורולוגיה קיים 100 שנה ולא 2000 שנה בשנת 5000 נדבר אחרת, בינתיים אני אשאיל עוד ביטוי מפורסם פה - "לא רציני"

idansof

New member
השאלה האם התפרצויות הרי הגעש שהזכרת

זרקו חומר לסטרטוספירה או לא. התפרצות שמתרחשת באיזורים הטרופיים תזרוק למשל פחות חומר לסטרטוספירה מאשר הר געש באיזורים הממוזגים או הפולריים אפילו, אם בכלל. אתה מפשיט את המערכת האקלימית יתר על המידה - לו הרי געש, אפקט החממה ואל-ניניו היו הפקטורים היחידים המשפיעים על האקלים חייהם של הקלימטולוגים היו קלים בהרבה, אבל הטבע מתוחכם ועושה למדע חיים קשים.

בועז ד

New member
ומה דעתך על השפעה של הנתונים שהבאתי

מיקרי בלבד?? או בכול זאת..אחרי כול התפרצות געשית גדולה חלה התקררות מסויימת.. בועז

idansof

New member
התפרצות הר געש כשלעצמה לא יכולה

להביא להתקררות מעבר לאפקט המקומי, כיוון שרוב האפר שנפלט ממנו שוקע כעבור מספר שבועות ספורים. השפעה של הרי געש בקנה מידה רחב על האקלים מתרחשת רק כאשר כמות גדולה של אפר נשלחת לסטרטוספירה, שם היא האפר מתפשט על פני הגלובוס ושוקע בקצב איטי יותר. לא בהכרח יש פרופורציה לעוצמת ההתפרצות, יש גורם אחד שהוא המיקום ביחס לקו המשווה הקובע את גובה הטרופופאזה, גורם נוסף הוא הפרופורציה בין האפר הוולקני ללבה במהלך ההתפרצות, למיטב ידעתי יכולה להיות התפרצות אלימה מאוד עם הרבה לבה אך יחסית מעט אפר, ולהפך. שים לב שההתפרצות החזקה ביותר, פינטבו, 1800 DVI(מה היחידה אמורה לציין?) , נמדדה ירידה הרבה יותר מתונה מהירידה של 1964, אותה אתה מייחס להתפרצות שעוצמתה כ800 DVI בלבד. יתרה מכך, שנת 1963/1964 היתה שנת אל-ניניו. פינטובו ואל-ציצון ידוע לי בפירוש שנזרקו כמויות אפר משמעותיות לאטמוספירה. האם תוכל למצוא לי מידע לגבי האחרים?

בועז ד

New member
בקשה ../images/Emo35.gif../images/Emo35.gif../images/Emo35.gif

לחברים שלום: מישהו יכול למצוא מידע על התפרצויות הרי געש באינטרנט במאה השנים האחרונות? בתודה מראש בועז

idansof

New member
מצאתי משהו

אל ציצון, פינטאבו ואגונג זרקו מספיק אפר - כנראה האחרים לא ממש רלוונטיים. גם עדיין לא מוסבר ההבדל בין השפעת אגונג לפינטאבו, מכאן שבשני המקרים היה מעורב גם פקטור נעלם.

בועז ד

New member
תודה-הוכנס ישירות ללוח הקישורים../images/Emo127.gif

לעידן שלום: אשתדל למצוא עוד מידע ברשת על התפרצויות שונות שארעו במהלך המאה ה-20 בועז

refael22

Member
בהקשר לזה

נמצא קשר ישיר בין התפרצות סנטוריני וירידה גלובלית בטמפ באותה שנה וזאת בעזרת עצי סקוויה בארהב .תארוך האפר שנפלט בסנטוריני תואם להפליא טבעת חריגה שמופיעה בעצים אלו עד כדי כך שהיצליחו לתארך את ההתפרצות בדיוק של חודש.

קרס.

New member
זכור לי שלהתפרצות

של סנט הלנס היו גם השפעות מרחיקות לכת, אם כי אולי ברמה מקומית יותר

למעלה