לימוד אספרנטו בחיפה

rockys

New member
לימוד אספרנטו בחיפה

שלום, אני תושב חיפה, בן 14 ואני מעונין ללמוד אספרנטו מכמה סיבות. אני לאו דווקא מסכים עם כל הרעיונות שמאחורי השפה (עם חלקם הגדול אני כן מסכים), אבל זה סיפור אחר. רציתי לשאול אם מישהו כאן מכיר קבוצה ללימוד אספרנטו באיזור חיפה למתחילים שלא מתקדמת מאוד מהר? אם כן, אשמח לפרטים ולביקורת על המנחה. בתודה מראש, רועי

שלום רועי

שלום רועי וברוך הבא בצל פורומנו. משמח מאוד לפגוש עוד מישהו שמתעניין בלימוד אספרנטו. למיטב ידיעתי, לא מתקיים קורס בחיפה. זה עתה נגמר בקורס ת"א, וקורס בירושלים נמצא עתה בעיצומו. אינני יודע אם יש טעם שתצטרף לקורס בירושלים בשלב כזה. נחכה לתשובות של אחרים, שאולי יחכימו אותנו יותר בנושא. בכל אופן, אתה מוזמן להיכנס לאתר lernu באינטרנט, ולומד דרכו אספרנטו. אם יש לך שאלות, אתה מוזמן לפנות אלינו לפורום. תמהני עם אילו רעיונות של השפה אינך מסכים. לאספרנטו, לטעמי, אין רעיונות שנויים יותר מדי במחלוקת. הרעיון המרכזי הוא שפה בין-לאומית נייטרלית לתקשורת בין עמים, תוך מתן כבוד לכל עם ולכל אדם, באשר הוא אדם.

שלום רועי

ברוך הבא לפורומינו
למיטב ידיעתי איך כרגע קורס פרונטלי באזור חיפה אבל... מדי שנה נפתח קורס בטכניון. גם אם אתה לא סטודנט בטכניון, אני בטוח שתוכל להגיע לשם כשומע חופשי. אני אישית למדתי בקורס זה, ואני יכול להמליץ עליו בחום רב. אם תחליט ללמוד בדרך אחרת ולאו דווקא בקורס פרונטלי, אזי ניתן ללמוד באינטרנט ו/או מספרים. במידה ותחליט על דרך זו, כדאי שתדע כי יש מועדון אספרנטו בחיפה אשר נפגש בערך אחת לשלושה/ארבעה שבועות. במסגרת מפגשים אלה (ואולי גם מחוץ להם) אני סמוך ובטוח שתוכל למצוא מישהו שישמח לעזור לך עם שאלות, ולתת לך תמיכה ורוח גבית.

rockys

New member
כמה שאלות

1)בקשר לקורס סיפרו לי שהמנחה שלו בשבתון וכנראה היא תחזור ללמד רק בסמסטר עוד שנה מעכשיו. האם הקורס קשה, בגלל שאני לא מאוד טוב בשינון מילים. אתה יכול לספר לי על המבנה של הקורס נניח איך מלמדים בו? האם נותנים תרגילים לבית ואיזה סוג של תרגילים? עד לאיזו רמה מגיעים בקורס? דיבור שוטף, או כמה מילים? 2)אמרו לי שאספרנטו דומה לרומנית. האם זה נכון? ובאופן כללי לאיזה שפות היא דומה? 3)אם מתקיים קורס במהלך החופש הגדול בת"א אני מניח שאוכל להגיע אליו. האם ידוע לך על אחד כזה? 4)אני חושב שאולי אוכל לארגן בבית הספר שילמדו אותנו אספרנטו, אם אמצא מורה לשפה. אתה מכיר מורה לאספרנטו בחיפה? תודה, רועי

כמה תשובות

1) לגבי הקורס בטכניון הקורס מאוד טוב. גם אני לא מאוד טוב בשינון מילים, ובכלל אני נטול שום כישרון לשפות - אם בסוף הצלחתי, אז גם לך יש סיכוי מצוין. הלימוד דרש ממני הרבה עבודה קשה - אבל המאמץ היה מישתלם
לגבי יתר השאלות לגבי מבנה הקורס וכו' וכו' - אני לא חושב שאתה צריך להסיק מכך האם ללכת לקורס או לא. אני חושב שצריך לנסות. כמו כן גם יתכן כי המבנה והשיטה קצת ישונו ממתי שאני למדתי בקורס (בכל זאת עבר קצת זמן... ). 2) האם אספרנטו דומה לרומנית.... אני לא יודע רומנית, לכן קצת קשה לי לענות על שאלה זו. ככלל אספרנטו היא השפה הכי קלה בעולם ללימוד (אולי חוץ משפת ה-ב'
) היא דומה מאוד לספרדית (את זאת אני יודע מטיול בדרום אמריקה), עד כדי כך ששליטה טובה באספרנטו איפשרה לי להבין הרבה מאוד ספרדית כמעט בלי ללמוד
יתרון נוסף של אספרנטו - הכרה של 500 שורשים בלבד מאפשרת הבנה שיחה וכתיבה ברמה יחסית גבוהה (רמה שמקבילה לדעתי לרמת 5 יחידות לימוד באנגלית - שזה בערך פי 12 עד פי 15 מילים), כך שבמחינת הצורך לשנן מילים ושורשים, באספרנטו מצבו של התלמיד פי 20-30 טוב יותר מאשר באנגלית, וזאת גם הסיבה שלאחר קורס של סמסטר אחד (כ-14 מפגשים) ניתן להגיע לרמה סבירה של שיחה והבנת הנקרא. 3) קורס בת"א בחופש הגדול... לא ידוע לי על קורס כזה כרגע
4) לגבי הוראת אספרנטו בבית הספר שלך - יועיל אם תציין באיזה בי"ס אתה לומד, וכמה תלמידים נוספים שם מתעניינים בלימוד אספרנטו. (ואולי גם באיזה כיתה מדובר) אם תהיה מספיק היענות, יהיה קל יותר למצוא מורה בחיפה, או מישהו מאזור רחוק יותר שיסכים לסוע ללמד בחיפה.

rockys

New member
בקשר לביה"ס

אני בבית הספר ריאלי- יש בו בשכבה 360 תלמידים כך שאני חושב שלמצוא 20-30 תלמידים שמעונינים ללמוד את השפה זה מעשי וקל...למצוא 100 זה קצת יותר קשה, אבל אם יהיה אפשר ללמוד את זה בכיתה י' במקום ערבית יבואו בערך 200 תלמידים (למרות שלפי דעתי עדיף במקום ערבית כבר מכיתה ז'..) ואני חושב ש-90% מהתלמידים יסכימו להוסיף 300 שקל בשנה בשביל מעל 2 שיעורים בשבוע..... רועי

DoronModan

New member
הסיבה לחוסר קורס בחיפה

היא שהסניף הצפוני של האגודה לאספרנטו בישראל איבדה את משכנה לאורך שנים רבות. אנחנו מחפשים מוסד חיפאי שיסכים לתת לנו שעה וחצי בשבוע להוראת אספרנטו, וכשיהיה, לא תהיה בעיה שוב לפתוח קורס לאספרנטו בחיפה. בינתים ברוך הבא לפורום ואני מאחל לך הצלחה בלמידה. אנחנו נעזור לך בכל שאלה שתתעורר.

DoronModan

New member
מצוין

אם אותו מתנ"ס יעמיד את הכיתה לרשות הקורס בלא תשלום.

rockys

New member
אני לא חושב שזה יוכל להיות ללא תשלום

למה הקורס הוא חינם?

DoronModan

New member
כי

אני חושב שהתכוונת לשים פסיק, אחרת השאלה שלך היא דו-משמעית: "למה, הקורס הוא חינם?" נכון? הקורס בעלות סמלית ביותר (הרבה-הרבה פחות מאשר דמי לימוד אנגלית או ספרדית) אבל הוא צריך לכסות לפחות חלק מעלויות פרסום הקורס. כידוע, אספרנטו היא לא שפה שבלי פרסום מאסיבי אנשים יבואו ללמוד אותה. יש אנשים כמוך שפונים ביזמתם ללמוד אספרנטו, אבל אנשים מסוגך הם מעטים. בד"כ תלמידים באים כתוצאה ממודעה שראו על לוח מודעות או בעיתון. הפרסום עולה כסף רב לאגודה לאספרנטו, עמותה לא עשירה, שדווקא מוכנה להפסיד כסף בשביל לפתוח קורס, אבל אם מוסיפים לעלות הפרסום גם דמי שכירות של מקום ללימוד הקורס, הדבר כבר נהיה בלתי אפשרי, לצערנו הרב. פתיחת קורס חדש יכול כרגע להתאפשר רק עם תרומת חדר לשעה וחצי בשבוע, כפי שקרה לאחרונה בירושלים. מקווה שעניתי על שאלתך.

rockys

New member
אני יכול לברר בין המתנ"סים באזור

עלות של 30 ש"ח לפגישה היא אפשרית?

DoronModan

New member
תשובה

כל הכבוד על היזמה. ישר כח! העלות היא באמת סמלית, בסביבות מה שכתבת. אף תלמיד לא התלונן שקשה לו לשלם, ואם כן, אז מתחשבים. השאלה היא האם באמת יהיה מתנ"ס שיהיה מוכן להקצות כיתה למטרה זו. סוג מוסד שנראה לי מתאים אפילו יותר הוא מועדון או ספרייה, אם אתה מכיר כאלה.

rockys

New member
הבהרה

התכוונתי האם יש אפשרות לתת למתנ"ס 30 ש"ח?

DoronModan

New member
שאלה טובה

והתשובה היא - כן. שוב כדי שאהיה בטוח שהבנתי אותך, אתה מתכוון שהאגודה לאספרנטו תתן למתנ"ס 30 ש"ח עבר כל פגישה (ולא שכל תלמיד ייתן סכום זה עבור כל שיעור). הבנתי נכון? מכיוון שקורס אספרנטו אורך בד"כ 20 שיעורים, 600 ש"ח זו לא הוצאה גדולה מדי. תמהני איזה מתנ"ס יסכים לכך, כי מתנ"סים רוצים להרוויח - זו מטרתם. מה שכן - זה בהחלט מכסה ויותר מכך את הוצאות החשמל וכו'.

rockys

New member
הבנת נכון, אנסה לחפש מקום במסגרת

התקציבית הזאת. חשבתם פעם לפתוח קורס באו"פ (אוניברסיטה פתוחה)?

DoronModan

New member
האמת היא שכן

לא זוכר מתי, בערך לפני 8 שנים אני אישית נפגשתי עם מנהל היחידה לשפות של או"פ. זה לא התגבש למשהו רציני. אולי שווה לנסות שוב. אם בטכניון, אוניברסיטה רצינית לכל הדעות, מלמדים אספרנטו, אין סיבה שבאוניברסיטאות אחריות לא יעשו כן.

למעלה