ליברמן מציע שכל אזרח שלא שירת

baudrate

New member
זה לא בעיה של מחסור אלא של הקצאה

עד כמה שאני מכיר את ההתנהלות.

Moridin

New member
יש לי שאלה

תגיד, למה לדעתך התכוונו הרמטכ"לים דן שומרון ואהוד ברק כשדיברו על הפיכת צה"ל ל-"צבא קטן וחכם"?

EmGee

New member
הם היו רמטכלים בתקופה אחרת

שבה המדינה דגלה בצמצום תקציבי הצבא מה שהצריך להוריד ביעילותו של הצבא. התפיסה הזאת התפוצצה לנו בפרצוץ בקיץ 2006. כיום התפיסה שאהוד ברק (שהוא כיום שר הבטחון) היא שונה לגמרי ממה שהוא סבר מלפני למעלה מ10 שנים.

Moridin

New member
"צבא קטן וחכם" לא מדבר על תקציבים, אני חושב

לא מדובר על הקטנה של תקציבי הצבא אלא על הקטנה של הגודל הפיזי של הצבא. as in מספר האנשים. ובעניין "חכם", טוב, אני חושב שכולנו יודעים שכדי שצה"ל יהיה ראוי לתואר "חכם" דרושים בו לפחות מספר שינויים...

EmGee

New member
ככל שהצבא יותר קטן

הוא צריך פחות כסף. ולהפך: ככל שיותר חיילים נמצאים בצבא אז יש בו יותר כסף. אם הצבא חכם או לא, זה הכל יחסי. הכוונה היא לא בכמה איי.קיו יש לחיילים אלא בשיטות העבודה שכוללות שימוש בטכנולוגיות חדישות, שיטות חסכוניות ויעילות לבצע משימות. ובכך צהל עומד בשורה ראשונה בעולם.

Moridin

New member
לא סביר

אם היינו מגדילים את הצבא פי שניים אבל מציידים את החיילים בו בחרב ומגן, כמו בתקופת נפוליאון, הצבא היה דורש הרבה פחות משאבים. אתן עוד דוגמה - מספר הטנקים הוא לא הגורם היחיד בקביעת התקציב של חיל השיריון. אם טנק עולה מיליון דולר ומיגון אקטיבי נגד טילי קורנט עולה חצי מיליון דולר, אז ב-30 מיליון דולר אפשר לקנות או 30 טנקים או 20 טנקים ממוגנים. בקיץ 2006, התפיסה שצריך לקנות *כמה שיותר ציוד*, ולא ציוד באיכות טובה, אפילו אם צריך לקצץ בכמות, התפוצצה לנו בפרצוף. בקיץ 2006 הכניסו כוחות ללבנון בלי יעוד ובלי הכנה מראש. בלי תוכניות. הגדלה של הצבא, ואפילו הגדלה של תקציבי הצבא, לא היו מועילות לתפקודו במלחמה האחרונה. עוד אנשים זה לא מה שצריך. עוד ציוד זה גם כן לא מה שצריך. מה שצריך זה צבא ממוקד מטרה שיודע לתכנן את עצמו, שיודע לחלק את המשאבים שלו בצורה נכונה. את זה אין לנו היום. יש פה ושם "איים של מצויינות", כמו שאוהבים לקרוא להם, סיירת מטכ"ל וכדומה. שם באמת "משתמשים בטכנולוגיות חדישות" וכו'. אבל ברוב הצבא... נו, כולנו קראנו דיווחים על חיילים שנשארו בלי סיוע ובלי אוכל, ונאלצו לבזוז אוכל של אזרחים לבנוניים כדי שיהיה להם מה לאכול. אנחנו מדברים פה על 20 ק"מ מהגבול הצפוני, אלה לא חיילים שהטסנו ליבשת אחרת מעבר לים. לא אתגר לוגיסטי מי יודע מה. שום תוספת תקציבית לא תפתור בעיות תכנון חריפות כאלה. ותוספת כוח אדם בטח לא.

EmGee

New member
וואי כל כך הרבה בורות שאני לא אתחיל לענות לך.

אתה מדבר כאילו אתה מינימום ראש אמ"ן

או איזה אלוף פיקוד שיודע מה שהצבא צריך . תגיד לי , מה נראה לך שאין אנשים חכמים בצבא? שהם לא יודעים קצת יותר טוב ממך מה הצבא צריך ומה לא?? אז די עם כל הפרשנויות כאילו אתה הרמטכ"ל ושאתה יודע הכי טוב מכולם , כי אתה ממש לא...

Moridin

New member
ואתה כן ראש אמ"ן?

אז מה מקנה לך את הזכות לקרוא להכריח את הצבא להגדיל את מצבת כח האדם שלו? אתה מנסה לקבוע בעצמך מה יהיה גודל הצבא, בעוד שאני רוצה שהצבא יחליט בעצמו כמה אנשים הוא צריך. מבין שנינו, אתה זה שחוטא בהערכה עצמית מוגזמת.

אתה עושה את עצמך?

מי הביא פה ביקורת על הצבא כאילו הוא מינימום הרמטכ"ל? אתה זה שקובע עובדות שהצבא לא חכם וכו' וכו' . אני נגד ההשתמטות כשמו של הפורום הזה . אתה בא לכאן ומתחיל להגיד שהצבא לא טוב ועוד כל מיני שטויות למיניהם ומצדיק בכך את ההשתמטות . הפורום נועד לגנות את ההשתמטות ולא לשים ללעג את הצבא כמו שאתה עושה לא פעם .

Moridin

New member
איבדנו את הדיון

הנקודה שלי היא זו - הצבא צריך לקבוע כמה אנשים הוא צריך. "כמה שיותר" זה לא תיאור מספרי מספק. צריך שהצבא יקבע כמה אנשים הוא צריך וכמה הוא לא צריך, ואז המדינה תקצה לו את האנשים בדרך זו או אחרת. זה מצב עניינים תקין. הפורום הזה, מטרתו להכריח את הצבא, שכיום משחרר המון אנשים משירות צבאי *לפי בחירתו*, לגייס את כולם. לאסור בחוק על שחרור אנשים מהצבא. כל הזמן מדברים פה על הקשחת הקריטריונים לשחרור מטעמי דת, וזיהוי מתחזים אצל קב"ן, וגיוס חרדים בכפיה, וכן הלאה וכן הלאה. מדובר באנשים שהצבא שיחרר מרצונו החופשי, ברצונו יגייסם וברצונו ישחררם. אתם רוצים לפעול נגד הצבא. להכריח אותו לקבל את כולם. אני אומר שלא יתכן שהצבא יקבל X אנשים ויעשה איתם מה שהוא רוצה. אין שום אירגון רציני שעובד ככה. המצב בו הפרלמנט קובע כמה אנשים יש בצבא, ולצבא אין שום say, הוא שערורייתי. הפורום הזה - "די להשתמטות" - באמת מורכב מאנשים שרואים לנגד עיניהם ציונות, ואת טובת המדינה, ושיוויון בנטל. אני חושב שאתם לא חושבים על דברים עד הסוף. בשם השיוויון בנטל אתם תהיו מוכנים להחליש את החוסן הלאומי של המדינה. הטיעונים היחידים שאתם משמיעים הם "בן אדם א' הוא X באזרחות, הוא היה יכול להיות X בצבא". ו-"למה שאני אתגייס אם הוא לא מתגייס", ו-"איזה מן בן אדם ירמה את הצבא", "הצבא הוא הסיבה שכולנו נמצאים כאן". הכל נכון, השיוויון בנטל הוא באמת לא מה שהיה פעם. אבל השאלה העקרונית היא - מה המטרה שלנו? האם המטרה שלנו היא ליצור שיוויון בנטל, או צבא חזק ככל האפשר? נראה שאתם בכלל לא חושבים על הפרמטר השני. מה אתם תעדיפו, צבא חזק ולא שיוויוני או צבא חלש ושיוויוני? אני משוכנע שאתם לא מסוגלים בכלל לענות לשאלה הזו. משתי סיבות: הראשונה, משום מה השתרש ההיקש הקומוניסטי משהו שחברה שיוויונית היא חברה חזקה. במציאות זה כמובן לא נכון. אין קשר בין שיוויוניות לחוזק. הסיבה השניה היא שאתם לא מסוגלים לדמיין בכלל צה"ל חלש. כל פעם שאני או מישהו אחר כותב משהו רע על צה"ל אתם תופשים את זה כ-"הכפשה". מה הכפשה? הצבא הישראלי יהיה טוב ככל שאנחנו בונים אותו. זה שהוא מורכב מישראלים, ומגן על ישראלים, והוא אחראי לזה שאנחנו כולנו נמצאים פה עכשיו, לא אומר שהוא מתנהל כראוי ולא אומר שאין בו מה לשפר. הצבא יהיה חזק בדיוק כמו שנבנה אותו. המטרה שלנו צריכה להיות בניה של צה"ל חזק ולא התרפקות על הישגי עבר (מפוקפקים משהו) ולא הערצה עיוורת של הישגי הצבא. לסיכום - מאוד מפריע לי שאנשים, בעיקר EmGee, מסתכלים על הצבא כאילו הוא מדהים מכל בחינה טכנית שהיא. ויותר מזה, שהצבא *לא יכול* להיות פחות ממושלם. כן, התותחנים הישראלים הם הטובים בעולם, והקצינים הישראליים מושלמים, אפילו שהם מתאמנים ולומדים פי 10 פחות מהמקבילים האמריקאים שלהם. בוודאי. עושים בבה"ד 1 קורס בסגנון מחנה קיץ של הצופים, ובווסט פוינט לומדים תורת ההגנה ותורת ההתקפה וקרבות עבר ועוד אינסוף דברים בנושאי צבא, אבל מבה"ד 1 יוצאים המ"מים והמג"דים הטובים בעולם. כמובן. על הנקודות האלה לדעתי שווה להתווכח. יחד עם זאת, זו לא המטרה של הפורום ואני בפירוש מוכן להודות שאני לא יודע את כל מה שאפשר לדעת על צבא. אבל בנושאי "ההשתמטות" אהיה מוכן לחתום בשמי על כל מה שאני כותב - לא יתכן שבאורח פלאי כל התקנים בצבא מתמלאים כל שנה מחדש בדיוק לפי מספר האנשים שהצבא צריך. ברור שאו שלצבא חסרים אנשים או שלצבא יש יותר מדי אנשים, והדבר היחיד ההגיוני שאפשר לעשות זה למפות את כל התפקידים בצבא ולספור כמה אנשים אתה צריך, ואז לדאוג לזה שלצבא יהיו האנשים האלה. אי אפשר לקחת שווה-ערך לשלוש שנות ילודה של האוכלוסיה הישראלית, מספר אקראי לגמרי, להכשיר את כולם במשך משהו כמו שנה, ולעשות תחלופה שוטפת. זה מטומטם. או שיהיו לך יותר מדי אנשים או פחות מדי אנשים, 18 שנה אחרי בייבי-בום אתה תוצף באנשים שלא יהיה לך מה לעשות איתם ואם כולם יחזרו בתשובה, יהיה לך מחסור באנשים, וזה ילווה בפגיעה בחוסן הלאומי של המדינה. על זה אני מוכן לחתום, אפילו שאני לא רמטכ"ל.

פחות או יותר הבנתי את מה שאתה אומר

ואני אגיד ככה: אם הצבא מזמן צווי גיוס לאנשים , כנראה שהוא צריך אותם . אתה אומר שאם כולם יתגייסו יהיה עודף של חיילים ואז יהיה בזבוז של כסף , והצבא לא יהיה מקצועי וכו' וכו' . אני אומר שיושבים אנשים במטכ"ל שהם די חכמים , ואם הם אומרים שצריך חיילים בצבא כנראה שהם יודעים יותר טוב ממני וממך . אתה צודק , באיזשהו מקום הדיון הלך לאיבוד , כי מספיק שמישהו אומר הערה שלא במקום וזה מקפיץ את הפיוזים של האנשים . ולגבי כוחו של צה"ל אז אני אומר לך בוודאות שחיל האוויר הישראלי הוא אחד הטובים בעולם , והטייסים שלנו (שרק יהיו בריאים) לא רואים ממטר את הטייסים האמריקאים ואני אומר את זה מניסיון בתור אחד שמכיר קרבות בינינו לבינם שפשוט קרענו להם את הצורה...

user4576

New member
הנחה לא נכונה

"אני אגיד ככה: אם הצבא מזמן צווי גיוס לאנשים , כנראה שהוא צריך אותם." זה לא נכון. הצבא מחוייב על פי החוק לזמן בצו גיוס כל יהודי אזרח ישראל שמגיע לגיל המתאים. הצבא שולח להם צווי גיוס פשוט כי הוא חייב, אין לו שום שיקול דעת בעניין. לאחר מכן, הצבא משתמש בשיקול הדעת ובכלים שכן ניתנו לו על מנת לשחרר חלק מהאנשים הללו. כך האנשים במטכ"ל שאתה מדבר עליהם החליטו, הם החליטו לשחרר חלק משמעותי ביותר מתוך כל מחזור גיוס, זו ההחלטה שלהם. עכשיו באים פה כל מיני אנשים ומנסים ללכת נגד ההחלטה הזו ולאלץ את האנשים הללו במטכ"ל לגייס בפועל אנשים שהם בחרו שלא לגייס.

מי מאלץ את המטכ"ל???

אף אחד פה לא מאלץ אף אחד , איך בכלל מישהו מכאן יכול לאלץ את המטכ"ל לעשות משהו??? ואמרת משהו חשוב : הצבא מחוייב על פי חוק לזמן בצו גיוס . קודם כל אני מניח שאם הצבא באמת לא יצטרך עוד חיילים הוא יכול לפעול לשינוי החוק . כל עוד הוא לא פועל נגד הגיוס , כנראה שהוא צריך , וכמו שאמרת : זה חוק! . כלומר , על אנשים לציית לחוק ולא להפר אותו . ברגע שמישהו מפר את החוק הוא צפוי להיענש .

user4576

New member
הצבא לא קובע את החוקים

הקמפיין (האזרחי, הפרטי) שמתנהל היום כנגד ה"השתמטות" מטרתו היא לאלץ את המטכ"ל לגייס אנשים שהוא לא מעוניין בהם. התשובה לשאלה "איך אפשר לעשות את זה" היא פשוטה: להפעיל לחץ ציבורי על הפוליטיקאים שיפעלו לשינוי החוק (ראה ההודעה הפותחת של שרשור זה, בתור דוגמא). אתה בכוונה מתעלם ממה שאמרתי: הצבא שולח להם צווי גיוס פשוט כי הוא חייב, אין לו שום שיקול דעת בעניין. לאחר מכן, הצבא משתמש בשיקול הדעת ובכלים שכן ניתנו לו על מנת לשחרר חלק מהאנשים הללו. כך האנשים במטכ"ל שאתה מדבר עליהם החליטו, הם החליטו לשחרר חלק משמעותי ביותר מתוך כל מחזור גיוס, זו ההחלטה שלהם. ושוב, בפעם המליון, מי שקיבל צו גיוס ולא התייצב הוא אכן משתמט והוא אכן מטופל ע"י החוק ונענש (במקרים רבים הולך לכלא). מי שקיבל צו גיוס, התייצב, עשה את המבחנים השונים (רפואיים, פסיכולוגיים, אשיותיים, פסיכוטכניים, מוטיבציה וכו') ואז הצבא בחר לפטור אותו משירות - פועל לחלוטין לפי החוק ולא מפר אותו בשום צורה, ולכן הוא לא צפוי להענש (ואכן לא נענש). מה שמנהיגי הקמפיין, ורבים בפורום הזה (כמו פותח השרשור הזה, לדוגמא) דורשים לעשות זה לשנות את החוק כך שייאלץ את הצבא לגייס את אותם אנשים שהיום הוא פוטר משירות משום שהוא לא מעוניין בהם, אם הוא היה מעוניין בהם הוא לא היה פוטר אותם משירות כבר היום, ללא צורך בשינוי החוק

אני לא יכול לדבר בשמו של פותח השירשור

אבל אני יכול לדבר בשמי . אתה טוען שהצבא החליט לשחרר חלק משמעותי ביותר מתוך כל מחזור גיוס . לא ברור לי בכלל המשפט הזה . מתי הצבא שיחרר חיילים סתם ככה כי בא לו? אם הוא שיחרר אנשים זה לא כי הוא רצה , אלא כי לא הייתה לו ברירה (כמו מישהו שיש לו סרטן לא עלינו) . כבר ברור לכולנו מה אתה חושב ומה אני חושב . אתה חושב שכל מי שהצבא שיחרר אותו בפטור כלשהו , הוא משוחרר כחוק . אני טוען , שלא כך הדברים . מי שמתחזה לדתיה למרות שהיא לא ומקבלת פטור משירות , זו רמאות (כמה פעמים כבר אמרתי את זה בפורום הזה?? לפחות מיליון פעם...) . ותן לי הוכחה שהצבא לא רוצה אנשים ופוטר אותם משירות - "כי הוא לא רוצה אותם" . כל עוד הם כשירים מהפרמטרים שצה"ל קבע לעצמו , הם צריכים להתגייס ותשאל את אשכנזי אם אתה לא מאמין לי...

user4576

New member
הצבא קובע את הפרמטרים, זה כל הקטע

הוא קובע את מי לשחרר. הוא היה יכול לקבוע, כמו שהציעו פה בפורום לא פעם, שכל מי שלא מאושפז בבית חולים באופן קבוע יגוייס, וזהו. במקום זה, הוא באופן שיטתי מחלק פטורים באחוזים הולכים וגדלים משנה לשנה כבר כ 17-18 שנים. הצבא בוחר לשחרר כל מי שבא לקב"ן בלשכת גיוס ואומר שאין לו מוטיבציה לשרת. הפורום הזה, בא להציע הצעות על איך "להילחם בהשתמטות" = איך להיחם בהחלטת הצבא לשחרר אחוז גבוהה מאוד מכל מחזור גיוס = איך להילחם בהחלטת הצבא = איך להילחם בצבא. דיי פשוט.

למעלה