לוח השנה של כת ים המלח

לוח השנה של כת ים המלח

כידוע אנשי "סרך היחד" "האיסיים" או כת קומראו, התבדלו מכלל ישראל כאשר אחד המרכיבים הראשיים שהבדילו אותם היה שימוש בלוח שנה שמשי במקום ירחי - מה שאמר שחגגו את חגי ישראל בימים אחרים לחוטין מאשר שאר העם. באתר רשות העתיקות כתוב על זה כך: לוח השנה בתמונה כנראה שעון שמש, חפץ שהיה בשימוש אצל תושבי קומראן לוח השנה, שנהג בקרב האיסיים, היה יסוד חשוב באורח-חייהם. לוח זה היה מבוסס על שנת השמש, שבה 364 ימים – שלא כלוח השנה היהודי המקובל, שהיה מבוסס על שנת הירח, בת 354 ימים. לא ידוע כיצד הותאם לוח השנה של האיסיים למחזור השנה. לוח השנה של בני הכת נסמך בקביעות על יום ד' בשבוע, היום שבו נבראו המאורות ברקיע. השנה, שהיתה בת חמישים ושניים שבועות, נחלקה לארבע עונות, שלושה-עשר שבועות בכל עונה. החגים והמועדים חלו לעולם באותו יום מימות השבוע. מחזור שמש כדוגמת זה היה ידוע מכבר מן הספרות הפסבדו-אפיגרפית. לוח שנה זה היה בעל חשיבות מכרעת בהיבדלותם של האיסיים מעל שאר ישראל, שכן ימות החג והצומות, שנחוגו בעדה המתבדלת, היו בשאר הקהילות ימות חולין – ולהיפך. מחברו של ספר היובלים מאשים את מי שנוהגים על-פי מחזור הירח, על שהם עושים את ימות החול – "ימות הטומאה" – ל"ימי חג ומועד" (ספר היובלים ו:לו-לז). אני מחפש מאמר רציני בנושא - אין לי ספק שמישהו מכם מכיר כזה...

wapy

New member
מלחמת בני שמש בבני הירח ../images/Emo42.gif../images/Emo29.gif.*../images/Emo41.gif

מלחמת בני שמש בבני הירח מאת יהודה ליבס בספרה החדש על מוצאה של תורת הסוד היהודית מתארת רחל אליאור את הכת האופוזיציונית מיסטית שהקימה קבוצת כוהנים מבית צדוק, שהודחו מן הכהונה הגדולה לפני מרד החשמונאים. תורתה של כת זו מוצאת את ביטויה במגילות מדבר יהודה ובספרים האפוקליפטיים החיצוניים. היא גם המקור של תורת הסוד מימי הביניים. ושאלה מכרעת בתחום זה היא מעמד השמש והירח בתולדות דת ישראל בנוסף כנס לבלוג שלי ללחוץ כדי לדעת השירותים החשאיים של האיסיים 60 שנה לגילוי המגילות הגנוזות המגילות - רשות העתיקות צופן המגילות הגנוזות שח ירושליםwapyland יעו"ל יורדים עולים

shay4442

New member
אלי השמש והירח במסופוטמיה ובמרחב הסורי-לבנוני

אל השמש- SHAMASH המסופוטמי מסמל את אל הצדק והשיוויון, דמותו של אל השמש בתבליטים ובחותמות מתאפיינת בדמות אשר יוצאות קרנים מן הכתפיים שלה(חוץ כמובן מהאטריבוטים המאפיינים כל אל במסופוטמיה) אל הירח(בכנענית)- סין(אכדית) האל ששלט בכוכבים ובלילה, ובעונות השמיים, דמותו של האל בצורה של סהר מופיע ברוב המכריע של חותמות ותבליטים ניאו-אשורים במחצית הראשונה של האלף הראשון לפני הספירה הקשר של אלי הירח והשמש לכנען בתקופות שקדמו לממלכות יהודה וישראל הוא מסקרן ביותר כמו כן הקשר של הדת בממלכות ישראל ויהודה לאלים הללו , תל בית שמש ותל בית ירח כנראה נקראו על שמות מרכזים פולחנים שהתקיימו לאלים הללו ,בברונזה הקדומה(בית ירח) ובברונזה התיכונה אולי מאוחרת(בית שמש). מעניין לציין את הכניסה המאסיבית של דמות הסהר בחותמות שנמצאו ברחבי ממלכת ישראל (וגם ביהודה)אחרי הכיבוש האשורי ב- 722 לפני הספירה.

שי - אני מדבר על דבר אחר

אני מדבר על הלוח השמשי בו השתמשו בני הקבוצה, בניגוד ללוח העברי המסורתי בו השתמש יתר העם.

wapy

New member
זוג ידיים נישאות- ומקדש האסטלות..*@

בהודעה שלי למטה יש קישור לצילום זוג ידיים נישאות אסטלה מחצור.האם זה מוטיב קדום של ברכת כוהנים?

wapy

New member
הלינק ב``הגילוי בפורום שכן`` -והבהרות

מאחר ואני בסלולרי לא נותן לינק מכאן. יש לרדת להודעה שלי למטה -שם הלינק. בנוסף ,אני מקבל את ברכת כהנים כאחד האקטים הקדושים ביותר ביהדות. בלילה אפרט.

wapy

New member
יְבָרֶכְךָ ה' וְיִשְׁמְרֶךָ ../images/Emo57.gif../images/Emo57.gif

קמיע מכסף עם "ברכת כוהנים" נמצא בחפירות כתף הינום בירושלים מול הר ציון מגילת כסף זאת היא מלפני חורבן בית ראשון וכתובה בכתב עיברי עתיק,זה ממצא הקדום ביותר בו מופיע קטע מהתורה בכתב עיברי ,מאה 7 לפני הספירה קמיע וירטואלי "ברכת כהנים"

masorti

New member
../images/Emo32.gif שים לב...

לאיזה שתי ערים משויכת משפחתו של אברהם אבינו... אור (Ur) וחרן. עכשיו תזכיר לי איזה ערים מסופוטמיות נחשבו ערים קדושות לאל הירח סין...

wapy

New member
חרן (Harran)

העיר התפרסמה במקדש המרכזי לאל סין (אל הירח). סביב הכפר מצויים מקומות רבים שמזכירים שמות מספר בראשית, "באר יעקב", "עיר נחור", "באר רבקה", "תל תרח", "תל שרוג" ועוד.

מאמר מרתק ביותר!!! תודה

אבל לא זה מה שאני מחפש. אני מחפש משהו העוסק ספציפית בשיטת חישוב לוח השנה - כיצד חושב, מתי החל הפיצול לדעת החוקרים, מתי חגגו את מועדי ישראל, מה עשו בחגים מבחינת ימי השבוע, איך קבעו את ראש החודש והאם היתה לו משמעות דתית. אני מניח שלרב השאלות הללו אין תשובות ברורות...

מצאתי, תודה לי...

עכשיו צריך גם לקרוא את זה בעיון.... במאמר הזה יש גם השערה על הסינכרון של לוח הכת (עיבור השנה) לשמש שהרי הלוח שלהם כלל 364 יום ושנת השמש היא בקרוב 365 ורבע ימים

Lakedaimon

New member
אני מניח שקיימים מאמרים על זה

אבל אם הם מ E-JOURNAL אז תצטרך ספריה או מנוי לכתב עת...

Lakedaimon

New member
הפניות.

באתר הזה יש הסבר על לוח השנה האיסיי, כל לינק אדום זו הפנייה ביבילוגרפית שאתה יכול לאתר דרך האל"ף. זה מאמר קיים (בדומיין הציבורי) על הנושא. בקשר לחיפוש, יש לך מערכת נהדרת של גוגל למאמרים אקדמיים (www.scholar.google.com), שמוכיחה את עצמה כל פעם שאני צריך להכין עבודה. ואני די בטוח שלJSTOR יהיו כמה דברים בשבילך...

wapy

New member
משחר עד ערב בקהילת ה"יחד" - אדולפו רויטמן

מאמר מסכם בספר מיוחד מטעם מוזיאון ישראל - יצא במסגרת התערוכה "יום בקומראן"

למעלה