לא למעשנים בלבד!

כ חיים

New member
לא למעשנים בלבד!

כמי שמעולם לא עישן סיגריות מלבד עשן סיגריות הסובבים אותי, מרשה לעצמי להעלות שרשור בנושא שכיום כבר לא כ"כ פוליטיקלי קורקט.
בתוך אוסף הכלים והחפצים הישנים מצוי אצלי אוסף קטן של מציתי סיגריות ישנים, כאלה שהפעלו ע"י אבני אש ופתיל טבול בבנזין, לא כמו המציתים של ימינו, אשר הייתי אומר מציתים חסרי נשמה, כאלה שמשתמשים בהם וזורקים.

במשך השנים יוצרו הרבה מאד דגמים של מציתים ע"י חברות שונות בארצות שונות. מי שהרגיש עצמו מכובד לא השתמש בסתם מצית פשוט אלא במצית יוקרתי כמו אלו של "רונסון" ו"זיפו" או פירמות יוקרתיות אחרות אשר לפעמים הייתה עליהם הקדשה או ר"ת של בעל המצית.

בתמונה מציתי רונסון

כ חיים

New member
מציתי זיפו

אלו כנראה הפחות יוקרתיים שלהם. ידוע לי שיש מחברה זו מציתים יקרים מאד.

כ חיים

New member
שווים לכל נפש

בכאלה, אני זוכר, השתמש אבי ע"ה בשנות החמישים והשישים.

כ חיים

New member
וכתוספת נוסטלגית

שלט פח של סיגריות כאמל הנחשבות והיוקרתיות.

אספן 3

New member
אני גם זוכר שמציתי רונסון נחשבו ליוקרתיים

מציתי זיפו לא היו מוכרים לי.

גלעד133

New member
מצתי [לא מציתי] זיפו

היו ידועים ומוכרים בעיקר בחפירות [תעלות] המגן והשתמשו בהם לרוב חיילים אמריקאים כבר במלחמת העולם. הסיסמא של זיפו הייתה ששום רוח אינה יכולה לכבות אותם ולכן היו מאוד פופולריים בתנאי שדה. על היקרים ביניהם היו דמויות של שחקנים מפורסמים, דגל וסמלים אמריקאים ידועים וכד'.

כ חיים

New member
לא קראתי קודם את תגובתך

תודה על ההפנייה לאקדמיה. לגבי מצת חומר הנפץ המובא באתר שלהם, כאשר הייתי בצבא השתמשנו במושג נפץ ולא מצת.

ז ק ו

New member
יש נפץ ויש מצת.

ולפעמים הם נמצאים כל אחד בקצה אחר של פתיל השהיה

גלעד133

New member
מצית או מצת....

תודה על ההפניה. בלעדיה הייתי ממשיך להחזיק בדעה שגוייה.

כ חיים

New member
מצת הוא שמו של הפלאג במנועי בנזין

לגבי המצת או המצית של הסיגריות איני בטוח. צריך לברר באקדמיה ללשון העברית. תודה על ההרחבה לגבי "זיפו".

powo

New member
מצית רונסון

החברה מוציא מצית בשנת 1943 לכבוד המחזמר אוקלהומה והכוכב היה דיוק אלינטון.סתם שוכב ונח עם החברים השונים שלו

למעלה