כש - איך מנקדים?

L a C a t

New member
כש - איך מנקדים?

נניח שאומרים: "כשנלך לקולנוע, נקנה פופקורן". אז איך ננקד כש? ושאלה נוספת: איך אנקד ש בפני עצמו? נניח: "שאני אשפשף?". אם אפשר, הסבר יהיה נחמד. עיד סעיד! דניאל

learned hand

New member
ניקוד

כְּשֶׁנּלך לקולנוע שֶׁאני אשפשף? אותיות השימוש כל"ב מנוקדות ברגיל בשווא. שי"ן הזיקה מנוקדת בסגול ולאחריה יבוא דגש (למעט בגרוניות האח"ע וברי"ש בהן לא בא דגש). עוד על ניקוד ראה באתר הנפלא הזה (ניקוד אותיות השימוש נמצא בסוף).

learned hand

New member
ליתר ביטחון ../images/Emo124.gif

אחר כך יגידו שאני מתחנף למנהל הפורום.

or99

New member
שמעתי גם שמעתי...

אבל באמת צריך לתקן שם כמה דברים. כמו למשל עניין החטף מהשרשור הסמוך.

L a C a t

New member
מה הסיבה לדגש?

למשל אחרי מילית החיבור מ' יבוא ד"ח, כדי להזכיר את הנ' שנפלה (סליחה על ביטויי ביה"ס. אני חי את זה). מה נבלע ואנו מזכירים בדה"ח של ש'?

nevuer

New member
גככדג"כ

מקובל להגיד שזה קיצור של "אשר" והדגש הוא במקום הרי"ש שנפלה, אבל בכלל לא בטוח שיש קשר בין ש- ל"אשר". סביר יותר שלא, נראה לי.

learned hand

New member
ואם לא

וכנראה שלא, אז מדוע ישנה הכפלה באות שאחרי שֶׁ? ככה היא נולדה?

nevuer

New member
את זה הייתי כותב אם הייתי יודע

פשוט הנחתי שתכף יבוא מישהו ויסביר שהדגש הוא במקום הרי"ש, אז רציתי להקדים ולומר שכנראה אין קשר וכו'.

learned hand

New member
אני יודע

שאלתי כי הנחתי שאם לא אשאל, יניחו אחרים כי כבר ניתנה תשובה מספיקה לשאלה, ואז השאלה תישאר ללא מענה
.

L a C a t

New member
אמממ... תשובה עוד לא קיבלתי...

מישהו? ואם אפשר, אשמח גם לשחזור.

407

New member
גם לי אין תשובה לכך אך הבט נא בכמה

מקרים מן המקרא שבהם ש' הזיקה מנוקדת ב: 1) פתח: "חָדְלוּ פְרָזוֹן בְּיִשְׂרָאֵל חָדֵלּוּ עַד שַׁקַּמְתִּי דְּבוֹרָה, שַׁקַּמְתִּי אֵם בְּיִשְׂרָאֵל" (שופטים ה, ז) וגם: בבראשית ו, ג. 2) קמץ: "וְעָשִׂיתָ לִּי אוֹת, שָׁאַתָּה מְדַבֵּר עִמִּי" (שופטים ו, יז). (כנראה שַׁ > שָׁ בגלל תשלום דגש). 3) שווא: "כִּי מֶה-הֹוֶה לָאָדָם, בְּכָל-עֲמָלוֹ, וּבְרַעְיוֹן, לִבּוֹ שְׁהוּא עָמֵל, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ" (קהלת ב, כב) וגם: קהלת ג, יח.

למעלה