כשרות לפסח

loveguitar

New member
כשרות לפסח ../images/Emo155.gif

בחנוכה אוכלים סופגניות ומאכלים עם שמן לזכר נס פך השמן, בפורים אוכלים אוזני המן.. אז למה בפסח יש איסור אכילת חמץ? למה אי אפשר לאכול מצות בנוסף? חיפוש קליל ברשת הביא אותי לתוצאה הזו: http://www.hydepark.co.il/topic.asp?topic_id=1858795&whichpage=1&forum_id=16703 שזה מאוד נחמד. אין לי בעיה עם מסורת ואיני אוכלת חמץ כלל בפסח. הבעיה שלי היא הכפייה ואיסור מכירת חמץ. מדוע יש דגש רב על כך בפסח?

תשובות

הקישור אינו עובד. האיסור לאכול חמץ הוא צווי מהתורה. זאת לעומת המאכלים העממיים שאינם צווי אלא סתם מנהגים נחמדים. שמות פרק י"ב יב,יד וְהָיָה הַיּוֹם הַזֶּה לָכֶם לְזִכָּרוֹן, וְחַגֹּתֶם אֹתוֹ חַג לה': לְדֹרֹתֵיכֶם, חֻקַּת עוֹלָם תְּחָגֻּהוּ. יב,טו שִׁבְעַת יָמִים, מַצּוֹת תֹּאכֵלוּ--אַךְ בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן, תַּשְׁבִּיתוּ שְּׂאֹר מִבָּתֵּיכֶם: כִּי כָּל-אֹכֵל חָמֵץ, וְנִכְרְתָה הַנֶּפֶשׁ הַהִוא מִיִּשְׂרָאֵל--מִיּוֹם הָרִאשֹׁן, עַד-יוֹם הַשְּׁבִעִי. יב,טז וּבַיּוֹם הָרִאשׁוֹן, מִקְרָא-קֹדֶשׁ, וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, מִקְרָא-קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם: כָּל-מְלָאכָה, לֹא-יֵעָשֶׂה בָהֶם--אַךְ אֲשֶׁר יֵאָכֵל לְכָל-נֶפֶשׁ, הוּא לְבַדּוֹ יֵעָשֶׂה לָכֶם. יב,יז וּשְׁמַרְתֶּם, אֶת-הַמַּצּוֹת, כִּי בְּעֶצֶם הַיּוֹם הַזֶּה, הוֹצֵאתִי אֶת-צִבְאוֹתֵיכֶם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם; וּשְׁמַרְתֶּם אֶת-הַיּוֹם הַזֶּה, לְדֹרֹתֵיכֶם--חֻקַּת עוֹלָם. יב,יח בָּרִאשֹׁן בְּאַרְבָּעָה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ, בָּעֶרֶב, תֹּאכְלוּ, מַצֹּת: עַד יוֹם הָאֶחָד וְעֶשְׂרִים, לַחֹדֶשׁ--בָּעָרֶב. יב,יט שִׁבְעַת יָמִים--שְׂאֹר, לֹא יִמָּצֵא בְּבָתֵּיכֶם: כִּי כָּל-אֹכֵל מַחְמֶצֶת, וְנִכְרְתָה הַנֶּפֶשׁ הַהִוא מֵעֲדַת יִשְׂרָאֵל--בַּגֵּר, וּבְאֶזְרַח הָאָרֶץ. יב,כ כָּל-מַחְמֶצֶת, לֹא תֹאכֵלוּ; בְּכֹל, מוֹשְׁבֹתֵיכֶם, תֹּאכְלוּ, מַצּוֹת. {פ} אין בישראל איסור מכירת חמץ אלא איסור הצגת חמץ למכירה בפומבי. הסיבה לכך היא פשוטה, ישראל היא מדינת העם היהודי, רוב היהודים חוגגים את חג הפסח ומעונינים שמראה הרחוב ישקף את חג המצות וכך נקבע ברוב דמוקרטי בבית המחוקקים הישראלי, הכנסת. מי שמעונין למכור חמץ יכול לעשות זאת בתנאי שלא יציג את החמץ גלוי לעיני כל ברחובה של עיר.

למעלה