כישרון באבולוציה

Cahill

New member
האם גם כאן לא הבנת את משמעות המילה טהורה?

במקרה הזה, זאת לא המצאה שלי, אלא ציטטתי מויקי.

Sophalin

New member
את מצטטת הרבה דברים מויקי

את יודעת שמי שמצטט הרבה מויקי לא מקבל תואר...

Cahill

New member
אני מצטטת רק מה שנראה לי נכון

זה נראה לי גם המקור הכי אמין בעברית.

Sophalin

New member
אגב

אם את ככך אוהבת לצטט את ויקי אז הנה ההגדרה של מדע:
http://he.wikipedia.org/wiki/מדע

ושימי לב מה כתוב כאן:
תחומי המדע השונים קשורים לרוב בענפים של מתמטיקה וסטטיסטיקה, ובין הנחות היסוד שלהם משולבים רעיונות מתחום הפילוסופיה. יש שוני מובהק בין המתמטיקה והפילוסופיה ובין המדע, בעיקר בהישענות המדע על ניסוי ותצפית, בעוד שהמתמטיקה והפילוסופיה הם יצירי רוחו של האדם.

אם את ככך אוהבת לצטט מויקי אז בבקשה - זה נראה לי ערך אמין יותר...

Cahill

New member
אז למה הם בכל האוניברסיטאות ללא יוצא מהכלל

תחת מדעים מדוייקים?
לעתים נקרא בשמות שונים, כמו מדעי הטבע, אך תמיד בצמוד למחלקה של הפיזיקה.

Sophalin

New member
מה זה קשור בכלל?

במדעים מדוייקים - במיוחד בפיסיקה ובמדעי המחשב, משתמשים במתמטיקה הרבה יותר מאשר מכל מדע אחר.

Cahill

New member
אז, למה לא בהנדסה ששם השימוש רב יותר?

נכון, שכל תחומי ההנדסה הם תת תחום של הפיזיקה, אך בכל זאת יש הרבה יותר מקצועות בהנדסה ולכן השימוש שם רב יותר.

ranisharoni

New member
זה לא מדויק

יש "מחשבונים אנושיים" שמסוגלים לבצע כהרף עין פעולות כמו שורש של מספרים גדולים אבל לא מסוגלים להוכיח משפטים מתמטיים פשוטים. אני באופן אישי הכרתי הרבה אנשים שיסווגו כאנליטים ולא מסוגלים להוציא שורש... אני די בטוח שתארים גבוהים במדעי החיים דורשים יכולות אנליטיות (הפעלה מושכלת של סטטיסטיקה למשל).

Sophalin

New member
מה? גברים יותר אנאליטיים?

אני חושב שזו אמירה בעלמא.
אם גברים יותר אנאליטיים אז איך זה שיש יותר נשים דוקטורנטיות במתמטיקה בארצות הברית?

אני חושב שיש תפיסה תרבותית שגברים הם יותר אנאליטיים זה לא אומר שזה נכון באמת.

Cahill

New member
אין לי מושג מאיפה הבאת את הנתון הזה, אך במידה

וזה נכון, אפשר לשער שזה בגלל שגברים הולכים יותר למקצועות שמכניסים כסף, קרי יוצאים לתעשייה.

מצאתי מקור שמסביר את ההבדלים במוח בצורה יפה והנה ציטוט משם " ואכן במבחנים פסיכולוגיים נמצאו מספר הבדלים עיקריים בין זכרים לנקבות, הראשון והבולט שבהם היה יתרון מובהק לבנות במבחנים מילוליים (ורבאליים), השפה שלהן הרבה יותר עשירה, ומלאת מינוחים מקוריים, מאשר הגברים. כפי שנראה בהמשך, מרכז השפה של האדם הוא בעיקר באונה השמאלית של המוח, בעוד מרכז השפה באונה הימנית כמעט ולא משפיע על מהלך הדיבור, נשים לעומת זאת מפעילות מעט יותר גם את האונה הימנית בעת שיחה [אמנם גם אצלן המרכז העיקרי והחשוב הוא באונה השמאלית]. אין כל ספק, בכל הקשור ליכולת המילולית, ישנו יתרון גדול ובולט לנשים. לעומת זאת, בניתוח של סוגיות מורכבות גברו דווקא הבנים, הם הצליחו הרבה יותר במבחנים של תפיסה מרחבית, בה מראים לנבדק ציור של מבנה המורכב מכמה צורות גיאומטריות יחדיו, ולאחר מכן מראים לו את המבנה מזווית אחרת, על הנבדק מוטל להחליט האם שני המבנים שהראו לו הם זהים או שמא הם אומנם דומים אך שונים. הבנים, כפי שאמרנו,הצליחו בכך הרבה יותר טוב.

מבחנים נוספים הראו שלבנים ישנו יתרו מובהק אף במטלות שלחשיבה מתמטית. הבנים הצליחו בכל המבדקים הללו הרבה יותר טוב מהבנות, דבר המוכיח את עליונותם של הגברים בניתוח מצבים מורכבים
, ..."

Sophalin

New member
שתי נקודות

א. מהמאמר שהביאו עכשיו פה בתחילת השרשור הזה.

ב. המבחנים הללו לא אומרים שום דבר על מולדות. הם בהחלט יכולים להגיד הרבה על תרבות...

Cahill

New member
שתי נקודות

א. תוכל להפנות אותי ישירות לשם, כי אין לי מושג על איזו תגובה אתה מדבר.

ב. אפילו בציטטה שציטטתי בחלק הלא מודגש רשום "מרכז השפה של האדם הוא בעיקר באונה השמאלית של המוח, בעוד מרכז השפה באונה הימנית כמעט ולא משפיע על מהלך הדיבור, נשים לעומת זאת מפעילות מעט יותר גם את האונה הימנית בעת שיחה [אמנם גם אצלן המרכז העיקרי והחשוב הוא באונה השמאלית]. אין כל ספק, בכל הקשור ליכולת המילולית, ישנו יתרון גדול ובולט לנשים", קרי אין לזה שום קשר לתרבות, אלא רק לדבר מולד.

Gidi Shemer

New member
מבלי להיכנס לדיון בינכם

כי לי בטח אין את התשובות הנכונות, אני רק רוצה לתרום שתי נקודות למה שכתבת פה:

1. חיווט המוח הוא לא דבר מולד בלבד, אלא משתנה במשך החיים.
2. לא בטוח שהייתי משתמש באתר הידברות ובחוקרי קבלה כמקור מבוסס (לא שהבחור שאותו ציטטת טועה דוקא. פשוט זה נשמע כאילו ציטטת מקור מדעי).

Cahill

New member
ברור, אך השאלה באיזה אינטרוולים?

האם מי שלא נולד אנליטי יוכל לההפך לאנליטי?
לדעתי, רק מי שנולד אנליטי יוכל לפתח את היכולת האנליטית שלו בכדי להגיע להיות עילוי, כמו בדוגמא על השח-מט שנתתי קודם, שמי שיהיה אנליטי ילמד בע"פ פתיחות ואת משחקי אליפות עולם ותוך כדי כך יישפר את ביצועיו בעוד מי שלא נולד אנליטי לא יוכל להגיע לרמות הגבוהות שזה אומר מדרגת מועמד לאמן ומעלה.

Sophalin

New member
טוב זו רק דעתך

כמובן שבפורום כזה כדי לאשש את דעתך אתה צריך להביא עדות יותר מוצקה מדעה אישית...

Sophalin

New member
תגובה

א. צודק זה בשרשור אחר.
תרד קצת למטה ותמצא :) זה בדף הזה.

ב. מה שאמרת על מרכז השפה ממש לא נכון. פעם חשבו כך. היום יודעים שזה פשוט לא נכון.
ואמנם זה נכון שרוב המרכזים של השפה נמצאים באונה השמאלית אבל בחקר המוח גם לומדים על הקורפוס שמקשר בין החלק השמאלי לימני.
הם לא עובדים בנפרד וזה לא שעצם העובדה שנשים "משתמשות יותר באונה השמאלית" (טענה בעלמא בפני עצמה) אומר שהן מדברות יותר טוב.
זה סתם מיתוס ואפילו מיתוס שגוי...

למעלה