כוחו, תוקפו ועוצם גדולתו של אבינו

נשואה 32

New member
כוחו, תוקפו ועוצם גדולתו של אבינו

אבינו אינו הנהג, לא, הוא הכרטיסן. יושבים אני עם אמנו בספסל זוגי שמצידו השני של המעבר. בידה סל קניות מעשה רשת פלסטיק ירוק, ובו תפוח עץ מקולף ולחמניה בשבילנו. אבינו יושב במרומי קובתו הקטנה, החסומה בדופן שקופה ובה אשנבון להעברת כסף. הוא מוכר כרטיסים לאנשים שחפצם לזכות בנסיעה באוטובוס. הוא קצת שחוח, אבינו, לבוש סוודר עבה, שאף הוא ירוק. מתחת לאפו שפם מאפיר. מנין הלחות התמידית בעיניו? אתאר לפניכם את גדולתו ועוצם כוחו של אבי. הריהו ברייה רבת חסד שידה נטויה אליי. הוא זה שהוליד אותי. אין לזלזל במעמדו של אבי. מלבד שהוא מוכר כרטיסים, הוא אחראי גם על פתיחת הדלת האמצעית והאחורית של האוטובוס. נכון שאינו הנהג, ואינו מכוון את האוטובוס, אך בהיותו שולט במצבו הכלכלי, האין הוא מזין בעקיפין את כל האוטובוס, כביכול נוהג בנהג עצמו? אחריותו רבה. ואתם, ילדים, היזהרו ממני, כי אמסור אתכם לאבי, הוא יכול לסגור עליכם את הדלת, ואז תיתפסו בזרועותיכם ויכאב לכם מאוד, אולי אפילו תיפצעו, וכבר קרו מיקרים שהנהג המשיך לנסוע והנוסע שזרועו נתפסה נגרר אחרי האוטובוס ונהרג. אבי מסוגל אפוא לקטול כשנחוץ. אינו צריך לתפוס אתכם בזרועותיכם, הוא יכול אף, בזלזול, בשולי מעיליכם. יכול אף לתפוס ומיד לשחרר לצורך הרתאה, אגב מבט נוקב חסר רחמים. אז כבר תראו עם מי יש לכם עניין. יכול אבי, אם תרגיזו אותו עוד יותר, שלא לפתוח את הדלת כשתצלצלו לרדת, אז תצטרכו לנסוע עוד ועוד ולא תגיעו למחוז חפצכם, תאחרו לפגישות חשובות, או תלכו לאיבוד ויהיה לכם רע. תיאלצו להפציר באבי שיפתח, והוא לא יסכים. ואם תאמרו, נלך אל הנהג, נרד בדלת הקידמית-לא, רבותי, לאבינו קשרים מצויינים עם הנהג, הוא פועל עימו בעצה אחת ויכול להשפיע עליו שייטה ממסלולו ויוביל אתכם למחוזות חשוכים ושוממים, שם יוריד אתכם, ומה יהיה סופכם? ועוד לא הזכרנו כי בעת חרום, כמו התפוצצות או התהפכות או תעייה בדרך, הנהג הוא מפקד האוטובוס והכרטיסן סגנו, על כך אין עוררין. עניין לכם אפוא עם סגן מנהיג האוטובוס לעיתות חירום ומלחמה. מכאן תבינו שאבינו הוא אדם רב-השפעה ביותר, והנוסעים נדחקים למצוא חן בעיניו, בעיקר הגברות, אלה העולות לאוטובוס מפורכסות לכבוד אבי ומתחנחנות שלא יסגור את הדלת על שמלותיהן החדישות. הן שואפות מאוד להתחתן איתו, אך הוא כבר עם אמי, ואמי אינה מודאגת, על כל פנים לא מסיבה זו. אנשים מחווירים נוכח כוחו של אבי. קהל רב צובא על פתחיו, לא רק באוטובוס, גם בבית, בשעות המנוחה. אנשים באים רק כדי שיחונן אותם ולא יסגור להם את הדלת על היד או על האף, ועד כדי כך צובאים, שאני עצמנו צריכים בבית סדרנים וכרטיסנים לווסת את זרם הנדחקים, המפצירים והעותרים. אני עצמי, בבואי הביתה, מפנים לי מיד מקום בלי כרטיס, וכולם, בייחוד נשים צעירות, מתלחשים, זהו בנו, זהו בנו. אמנם כן, אני בנו. הוא אבי.. וככל שתוסיפו ותפקפקו בערכו של אבי, כן יגבר להטי, ואני מוצא עצמי מנהל בדמיוני ויכוחים לוהטים עם אנשים לאין מספר. והם באים ונאספים עוד ועוד, ואני בונה לי הרצאת דברים שלמה ומקפת ונאום חוצב לבבות, שאותו אני נושא בכיכרות העיר מעל במות נישאות, מול קהל רבבות מתוח. אני לוהט עד דמעות בהרעימי בקולי שאבי יכול לסגור על כולם את הדלת, ואינני מוכן לשמוע התנגדות. אני נעשה יותר ויותר קצר-רוח, אני מוזמן לנשיא ארצות-הברית ומנהל איתו שיחה נוקבת בבית הלבן, והוא מפציר בי שאבליג, האיש הכן, הלבבי הזה, המסורק תמיד כהלה, והוא מבין אותי, האיש שיא-הכוח הזה, נשיא ארצות-הברית, עד שהוא נותר פעור פה נוכח העוולה: "עד כדי כך?! עד כדי כך?!" "כן! כן!" אנו מצוויחים צווחה פנימית נגד אויבים בלתי ניראים, סמויים התעייפנו! כל-כך התעייפנו מרוב מאמצי הסבר וויכוחים אינסופיים על גדול אבינו המת, האהוב, זה שליטף את עורפנו בעודנו ילדים, ואנו לא נשכח את ליטופיו, והעורף לא מבין מדוע חדל להיות מלוטף. עלינו לנוח. אנו משתרעים על מיטתנו הצרה, פנינו כבושות בכר. עורפנו מחכה ללטיפה, בעוד צווארנו משתרבב מעל ועינינו נעצמות, ואנו מחכים ומחכים... עד מתי נילחם את מילחמתך, אבא?! הנה ציצת השיער האפורה שעוד נותרה לנו על עורפינו. כאן נגע. כאן ליטף. הנה העורף המקומט. הנה החדר, הכתלים. השעון. הנה הכיסא החורק. הנה המרצפת השבורה. הנה זה, והנה זה. מתוך: הג´יגולו מקונגו וטיפוסים אחרים / חנוך לוין

ר ו ח

New member
לקרוא ו...ו....

זהו!

אין בעיה....

אני אעשה קאט אנד פייסט עם כל הכתבים של ברכט והיצירות של דוסטוייבסקי.... ככה...שיהיה לכם קצת כייף...... טוב...יש לי 16 שעות לקרוא את זה ולנסות להפנים..

ר ו ח

New member
../images/Emo12.gifחחחחחחחח למה 16 שעות?

תנסה 15 שעות... תפנים...זה בטוח יצליח.

קרמבובת

New member
אבות

עבור ילדים רבים אבא הוא כמו אלוהים חיים.. גם אבא שלי היה אלוהים עבורי עד גיל מבוגר יחסית..היום הוא פשוט אבא, איש..בן חמישים פלוס.. ואילו לי יש שיחות עם אלוהים
מצחיק האבא הזה שלי...פתאום התחלתי לגלות אצלו פחדים ודאגות שלא העליתי על דעתי..ואני אפילו יכולה להרגיע אותו לפעמים
קרמבו

../images/Emo39.gif

המזל והשכל הלכו לאיבוד במדבר. עלו בג´בלאות וירדו בואדיות, ולא ידעו לאן לפנות. תוך כדי הליכה התפתח ביניהם ויכוח: מה יותר חשוב בחיים - מזל או שכל? המזל חשב שהוא יותר חשוב, הרי בלעדיו, שום תבונה לא תעזור, והשכל חשב שדווקא התבונה שלו חשובה יותר, כי בלעדיה לא יודעים לנצל הזדמנויות. כך הלכו והתווכחו. טעו והתווכחו, התבלבלו והתווכחו. השכל אמר: "אסור לסמוך על המזל. המזל הוא הפכפך ואינו נתון לשליטה. את החיים צריך לנהל בשכל, בחוכמה ובתבונה!" ואילו המזל אמר: "אם אין לך מזל, כל מה שתעשה אפילו אם תשתמש בתבונה וחוכמה - כלום לא יצליח. בחיים הכי חשוב זה שיהיה לך מזל". ככה המשיכו לטפס בג´בלאות ולהתווכח, לגלוש בואדיות ולריב... לטעות בחולות ולצעוק. הלכו והתווכחו, התווכחו והלכו, עד שראו כביש. שמחו המזל והשכל והחליטו ללכת לאורך הכביש, כי הרי ידוע שכביש תמיד מוביל לאיזה מקום ישוב. הלכו והלכו לאורך הכביש, עד שהחשיך ורגליהם כאבו. החליטו לעצור למשך הלילה, לנוח ועם שחר להמשיך לצעוד. השכל - החכם, החליט ללכת לישון בצד הכביש. מספיק קרוב על מנת לראות אם עוברת מכונית, אבל די רחוק כדי שלא יידרס. היה לו קצת לא נוח ואבנים קטנות דקרו לו בגב - אבל זו היתה בחירה תבונית, חכמה והגיונית. והמזל? הוא לא רצה לסבול את דקירות הסלעים בגבו. נשכב המזל לישון באמצע הכביש, במקום חלק ושטוח. באמצע הלילה עברה שם מכונית. ראה הנהג מרחוק משהו מונח באמצע הכביש, סטה סטייה חדה לשוליים כדי לא להיתקל במזל שישן שם, ובסטייתו לשוליים דרס את השכל... אז מה מוסר ההשכל את שואלת? נו, לא לכל דבר יש מוסר או השכל או שניהם, כמו שלא ניתן להפסיק מלחמות, התנצחויות, מריבות, כמו שלא תמיד יש להגיב על כל דבר. אנחנו יכולים רק להשתדל אנחנו כיחידים להיות אנשים טובים.... המשל לקוח מאן שהוא

פיראט*

New member
סיפור יפה...../images/Emo66.gif

סיפרת אותו נפלא... אותו סיפור מסופר גם על אופטימיסט ופסימיסט... האופטימיסט ישן על הכביש והפסימיסט חסר המזל - על השוליים. וכאן המסר הוא ברור - האופטימיות תמיד מנצחת...

אז ?

אין ספק שהסופר מעולה, החומר ממש לא זבל ושווה קריאה וששחר יכול ללמוד ממנו רק... למה כזה ארוך?!

נגה...

New member
זהו שעכשיו מתעוררים ספקות

על היותו סופר ומחזאי מעולה. במוסף השבת האחרון במעריב יש דיון/ניתוח של אנשי אקדמיה ואחרים לגבי מכלול היצירה שלו. קריאה מהנה. (ניתן להשגה בארכיון של מעריב בנט) נגה.

הצופה.

New member
קריאה מהנה?

מוכן לשבת שלושה חדשים בפנים רק לאאאאאא לקרואאאאאא את זההההההה אמאאאאאאאאאאאאא אנשי אקדמיה מנתחים את היצירות הללו? מה התועלת שאמורים להפיק מכך? מהי התרומה שהציבור אמור להפיק?

נגה...

New member
אתה יודע נופת..

אתה מזכיר לי את הויכוח - דיון אז מה יצא לי מזה שאנחנו לומדים ניתוח יצירות ספרותיות למיניהן או להבדיל למה בכלל צריכים ללמוד תושב"ע או תנ"ך??!! הרי מה יצא לי מזה??!! שב"ש נגה.

הצופה.

New member
איזה פלצן

אני הולך להצגות רק בלונדון פחחחחחחחחחחחח לדעתי חוץ מהמבקרים(שמקבלים כסף על כך)ומעט פלצנים שעדיין מוכנים לממן את התאטרון(שמבקש את תמיכת משרד התרבות) למה אף אחד לא מוכן לממן אותי?
נראה לי שזה פסה.. היום הכל עיניין של הצע וביקוש אם הם לא מסוגלים לעמוד על הרגליים מבחינה כלכלית שיזדינו יחד עם הדתיים המוזיאונים העמותות למען.. ושאר מלחכי פינכה וילכו לעבוד היום כל נוד חושב שהוא ריח
עלק האוסקר הישראלי מישהו מוכןןןןןןןןן להסביר מה יפההההה במה שכתוב כאןןןןןן????????

מו שיקו

New member
צופי

האם אתה רואה פסול בכך שלמדינה יהיה עניין שבין אינטרנט-הימורים-מסעדות-מנגל-כדורגל אז אנשים יקבלו קצת תרבות ואפילו במחיר סיבסודה?

הצופה.

New member
אבל מושיקו

מה זה תרבות? רצף של מילים שמובן לאיזה שבע אנשים במדינה זה תרבות? מה אתה מכליל בתרבות?.. אמנות?..פיסול?..תאטרון?.. מי קובע מה זה תרבות? ספרות זה תרבות? ב אופן כללי במדינה שיש אנשים רעבים ואו חצי ממנה נמצאת מתחת לקו העוני אני מתנגד לסיבסוד כל דבר שאינו נמצא בשלב הראשון של סולם מסלאו... אם אתה תגיד לי מה זה תרבות בעיניך אני אחשוב על הסיבסוד

מו שיקו

New member
אני חושב

שלא ההגדרה של תרבות היא קובעת אלא ההגדרה של מה שחושבים שראוי לסיבסוד,אם יבוא לך לקרוא לזה תרבות אז אחלה,ואם לא , אז גם לא נורא אני חושב שהתחום הרוחני יצירתי חשוב וראוי לתשומת לב ולדגשים לא על פי שיקולים של רווח או הפסד כספי

תרבות

מתוך המילון החדש של אברהם אבן שושן, מהדורת 1997 (עמ´ 1969) 1. קולטורה, סך ההשגים בהתפתחותו הרוחנית של אדם או של חברה בהשכלה, במדע, באומנות, בארגון החברה, בדת ובמוסר וכד´, להבדיל מן "ציביליזציה" המציינת בעיקר את ההשגים הטכניים: עמים בעלי תרבות גבוהה או תרבות פרימיטיבית. 2. [במובן מצומצם] השכלה, השתלמות, קניין דעת. 3. פיתוח, קידום, שיפור 4. התנהגות, אורח-חיים, נימוס, דרך ארץ יש גם 5) ו- 6), אבל זה מספיק אני חושב. אגב, בן תרבות (על פי מילון ספיר, מהדורת 1997, עמ´ 1114): משכיל, מנומס. סקסופון

אה!

שכחתי לציין שחנוך לוין ותיאטרון בכלל, מתקשר לי יותר דווקא עם אומנות, ולא רק עם תרבות; אבל בעצם הערה זו עלולה להתפרש כדקדקנית וקנטרנית. עליי להביא הגדרה של אומנות, או תדע כבר לחפש את זה בעצמך? שבת שלום
סקסופון

תרבות...

היא הדרך שהקבוצה אליה אנו שייכים מאפשרת לנו להבין את העולם דרך התבוננות ב" משקפיים" מסויימות. מסתבר שהתרבות היא שפה אילמת, ולכן לא שומעים אותה. רק מי שלא שייך לתרבות מסויימת, לעולם לא יבן אותה, אלא אם כן ישקיע בללמוד אותה.. כדי להכיר את התרבות שלנו, חייבים להכיר תרבות אחרת (לפחות אחת)כדי להבין מה גורם/מפעיל את התרבות שלי. בניית הזהות התרבותית נרכשת מיום היוולדנו. מסתבר שכל אחד מאיתנו, יותר מדוייק , מי שלא חווה תרבות אחרת, חוטא ב- אתנוצנטריות, מה שמוביל אח"כ ל- קסנופוביה. מישל

למעלה