יש אליפות!

יש אליפות!

יש אליפות!

אבי נמני ושות` עוד לא יכולים לחגוג, אבל מכבי ת"א כן. מחקר שנערך במכון וינגייט מגלה שהאליפות בשנת 36` שייכת לצהובים ולא להפועל ת"א, כפי שנכתב עד היום בפרסומים הרשמיים. אולי כעת יתוקן העוול
תאריך עדכון:3/30/2007 23:17:0


מזל טוב למכבי תל אביב. גם אם הקבוצה לא תעשה זאת השנה, בכל מקרה היא תוכל להוסיף עוד אליפות לארון התארים העמוס של המועדון. ברשומות ההתאחדות לכדורגל נקבע כי אלופת עונת 35/36 היא הפועל תל אביב, אבל מחקר שנערך במכללת וינגייט מגלה כי דווקא השכנים מעבר לכביש הם הזוכים בתואר.
במכון וינגייט הוקם בשנה האחרונה פורום שמטרתו היא חקר ההיסטוריה של הספורט הישראלי. הפורום כולל את רוב החוקרים העוסקים בנושא בארץ, ומשימתו הראשונה היא לבדוק מי באמת זכו באליפויות בשנים שלפני הקמת המדינה.
פעילות הכדורגל המסודרת בארץ ישראל החלה בתחילת שנות העשרים. באותן שנים התקיימו משחקי גביע שאורגנו על ידי השלטונות הבריטים המנדטוריים ומפעל מקביל שאירגנה הסתדרות מכבי. עם הקמת ההתאחדות לכדורגל, בשנת 1928, החלו להתקיים משחקי גביע ומשנת 1932 משחקי אליפות.
בדיקה שערכנו באתר ההתאחדות לכדורגל מעלה כי הפועל תל אביב רשומה כבעלת שתי אליפויות רצופות בשנת 1935 ו-1936. גם באתר הרשמי של מכבי תל אביב לא מוזכרת האליפות הנגזלת, והיא רשומה על שם האדומים.
"http://www.sport5.co.il/SIP_STORAGE/FILES/2/42492.jpg
באתר הרשמי של מכבי אף הגדילו לעשות וטענו כי במהלך אותה שנה הוזמנה מכבי תל אביב על ידי ארגון יוצאי פולין בארצות הברית למסע משחקים באמריקה ובקנדה, ובדרך הספיקה לעבור בצרפת ולהפסיד בשני משחקי ידידות לראסינג פאריז 2:0 ולאולימפיק ליל 3:1.
מכבי של אותה תקופה כללה שמות כמו המאמן אגון פולאק ושחקנים כמו ג`רי בית הלוי, נתן פנץ, ישראל אלסנר, גאול מכליס ומנדל`ה מרימוביץ` (אחיו של יוסלה). לדברי האתר, המסע הזה גרם בסופו של דבר להפסד האליפות, אחרי שהשחקנים חזרו ארצה, איבדו את מקומות העבודה שלהם ובתגובה פתחו בשביתה כדי שהנהלת המועדון תדרוש ממעסיקיהם להחזירם לעבודה.
העיתונים של אותם ימים דווקא דיווחו אמת. בעיתון "בוקר ספורט" מה-19 בדצמבר 36` מופיעה הכותרת הבאה: "מכבי תל אביב רבן (אלופה - ש.ב.ד) א"י לכדורגל לשנת 1936" הטבלה המצורפת לידיעה מראה שמכבי סיימה את העונה בראש הטבלה עם 16 נקודות (הכח ת"א שניה עם 15, הפועל תל אביב שלישית עם 12, הפועל חיפה עם 10, אבשלום פתח תקווה 7 ואחרונה מכבי נס ציונה עם 0 נקודות). הליגה כללה 6 קבוצות, ששיחקו זו נגד זו פעמיים בשני סיבובים.
ההיסטוריון ד"ר חיים קאופמן, שעומד בראש הפורום בוינגייט, מנסה להסביר את מקור הטעות: "כנראה שבאיזשהו שלב בהיסטוריה מישהו פשוט כתב הפועל במקום מכבי, ומאז ציטטו והפכו את זה לעובדה. בכלל, מדובר בתקופה שקרו בה כל כך הרבה דברים שאף אחד לא יודע עליהם. גם אז פוצצו משחקים ופוצצו אחד את השני במכות. אם נקביל זאת לימינו, הרי שכאילו ייקחו אליפות לקבוצה, ועם כל המאמץ שמושקע בכך זה באמת בעוול".
"http://www.sport5.co.il/SIP_STORAGE/FILES/3/42493.jpg
חשוב לציין כי גם העיתונאים אשר גולדברג ודני דבורין, שהוציאו את הספר "מכבי ת"א - מאה שנים ראשונות", עלו על הטעות, אבל למרות זאת מכבי עדיין מיישרת קו עם הפרסום הרשמי והשגוי של ההתאחדות, ולא הוסיפה את התואר למניין האליפויות שלה (18). אולי עכשיו, בעקבות הפרסום באתר ספורט 5, יתוקן העוול בצורה רשמית.
המחקר על העונה המדוברת הוא לא היחיד שיגרום כנראה לאי נחת בהפועל תל אביב. לטענת החוקרים של וינגייט, נרשמו לזכות האדומים שתי אליפויות נוספות לא כל כך בצדק: הראשונה בעונת 1934/35, עונה שכלל לא הסתיימה, והשניה בעונת 1937/38, בה לא הייתה ליגה ארצית, אלא רק ליגות מחוזיות בשל הפרעות בארץ ישראל באותה שנה.

לכתבות נוספות >
 

skeptic

New member
שהצדק יופיע, ומיד

כאילו הפכו את האדומים מת"א לגנבי היסטוריה.
 

Krishi

New member
עוד אליפות לארון של הצהובים../images/Emo3.gif

מי במקום השני? חיפה? שיאכלו ת'לב
למס' האליפויות של מכבי לא מגיעים בכזאת קלות
 
מתוך כמה אליפויות במאזן הכללי? 18?

כלומר שמחצית מהאליפויות של "האימפריה" היו עוד בעידן האבן.
 

Krishi

New member
../images/Emo6.gif מה קרה חמוד? מקנא?

מאז קום המדינה למכבי יש 14 אליפויות מתוך 19. מלבד בשנות ה-80 יש לה אליפות אחת או יותר בכל עשור. אם להתחיל לספור אליפויות משנות ה-60 אז יש לה אחת בעשור הזה (ועוד אחת בדרך
), 3 בעשור הקודם, 4 בשנות השבעים ועוד אחת בסוף שנות ה-60. זה 75-80 אחוז קצת לפני ואחרי קום המדינה? אז תלמד מתמטיקה יותר טוב.
 

mongol1

New member
עוד הוכחה שמאז ומתמיד ההתאחדות

היתה אדומה אם תקראו תראו שעוד 2 אליפיות נרשמו לטובתה שלא כחוק. זה פשוט מגעיל.
 
למעלה