טראומת ההגן או שאני מגזימה? (ארוך)

IcNיה

New member
טראומת ההגן או שאני מגזימה? (ארוך)

בתי בת שנתיים ו-7 ח'. היא אמורה להתחיל ללכת לגן בחוה"מ סוכות, ובינתיים נמצאת בטיפולה המסור של מטפלת שמגיעה אלינו הביתה (המטפלת אצלנו מאז שבתי בת 9 ח'). ביום הראשון של הגן לקחנו את הקטנה לשם כדי שתתרשם (וכדי שאנחנו גם נתרשם) ותכיר את הגן, אבל כאמור - היא אמורה להתחיל את הקליטה בחוה"מ סוכות. ביום הראשון נשארו כמובן איתה ביחד כשעתיים, היא התנהגה בסה"כ בסדר ואפילו אכלה שם ארוחת בוקר, וכששבנו ביתה - היא אמרה שהגן מאוד מצא חן בעיניה והיא רוצה לחזור לשם מהר. ביום שישי שעבר הגיעה לגן צלמת לצלם ילדים, ומנהלת הגן אמרה לי להביא את גם את בתי על מנת שיצלמו גם אותה. הגענו לגן, צילמו אותה (בחצר) ואז בתירצתה להכנס לגן ולהצטרף אל קבוצת הילדים. שאלתי את מנהלת הגן האם זה בסדר מבחינתה, והיא אמרה שאין בעיה, רק שהיא צריכה להכנס לבד - בלעדיי, הכוונה. שאלתי את מיכל האם היא רוצה להכנס לגן לבד או ללכת איתי הביתה, והיא אמרה שהיא רוצה להכנס לבד. היא נכנסה עם המנהלת, ואני נשארתי בחצר. ביקשתי ממנהלת הגן שאם היא מתחילה לבכות, אפילו קצת - לא לנסות להרגיע אותה, אלא לקרוא לי מיד, כי עוד לא התחלנו קליטה, אז מבחינת בתי- היא נמצאת במקום זר. הייתי בחוץ בערך 20 דקות, אבל אי אפשר היה לראות מהחלון מה קורה בגן. כל כמה זמן המנהלת יצאה ושאלתי אותה מה שלום בתי, והיא אמרה לי שהיא בסדר ולא בוכה. אחרי 20 דקות פתאום קלטתי שהתיק שלה נמצא אצלי (כי לא התכוונתי לשלוח אותה לגן), אז ביקשתי מאחת הסייעות שהייתה בחוץ לקחת את התיק, כי אולי בתי תרצה לשתות, וגם ביקשתי לשאול אותה האם היא צריכה פיפי, כי חשבתי שאולי היא צריכה, אבל לא יודעת למי לפנות. הסייעת נכנסה לגן, יצאה אחרי דקה ואמרה לי שהקטנה בוכה. ביקשתי ממנה שהיא תוציא אותה אליי. היא חזרה אחרי חצי דקה עם בתי שלא יכלה לנשום מרוב בכי, מבוהלת ורועדת כולה. שאלתי למה לא קראו לי מיד כשהיא התחילה לבכות, הרי ביקשתי במפורש, וזו לא ילדה שכבר התחילה להתאקלם בגן ולפחות מכירה את הצוות קצת. הסייעת אמרה שהגננת לקחה אותה על הידיים וניסתה להרגיע אותה, אבל היא לא הצליחה, ובתי נכנסה עוד יותר להיסטריה. כנראה הגננת עוד לא מכירה מספיק את הילדים (שבוע זה לא מספיק זמן?) וחשבה שבתי כבר נמצאת שבוע בגן כמו כל הילדים האחרים. מנהלת הגן התנצלה ואמרה שהיא לא הספיקה להגיד לסייעות שלא לנסות להרגיע את בתי, ואולי זה לא היה רעיון טוב לאפשר לה להכנס לגן היום. לא רציתי להכנס לויכוחים איתה, אבל כן ציינתי בפניה שהדבר נעשה בתיאום עמה ובאישורה. בינתיים בתי המשיכה לבכות ואפילו הקיאה מרוב בכי. כשיצאנו מהגן - לקח לה זמן להרגע. היא אמרה שהיא הייתה עם כל הילדים, ואז "ילד קטן נגע לי בראש ונזכרתי שאין לי אימא", והיא לא ידעה למי להגיד שהיא מתגעגעת לאמא , אז "התחלתי לבכות ממש-ממש חזק, כי נבהלתי נורא". כשהגענו הביתה - היא הודיעה לי שהיא לא רוצה ללכת יותר לגן, כי היא תבכה שם מאוד, והיא לא רוצה לבכות חזק ולהקיא. מאז עבר כמעט שבוע. ביומיים ראשונים היא התעוררה כל בוקר והדבר הראשון שיצאה מפיה היה: "אל תחשבו שאני הולכת לגן". כשהמטפלת הגיעה בבקרים - הילדה צרחה עליה: "לכי מפה - אני לא רוצה לגן!" (התוכנית היא שאני אהיה איתה בתהליך הקליטה בגן, ואח"כ המטפלת תקח אותה לגן בבקרים ותאסוף אותה בצהריים) - ובכל התקופה שהמטפלת נמצאת אצלנו - זוהי הפעם הראשונה שבתי מתנהגת ככה כלפיה. לאחר יומיים היא התחילה להרגע קצת בנושא הגן, עדיין המשכה לדבר על זה הרבה, אבל לאחר שהבטחתי לה שאבוא איתה לגן, אהיה איתה שם בהתחלה ואעזור לה להכיר ילדים אחרים ואת הגננות - נראה שזה סיפק אותה, והיא אפילו חזרה לשאול מתי היא תלך לגן. מה שכן - כל ההתנהגות שלה בשבוע הזה היא פשוט מזוויעה. היא צורחת ללא הפסקה, היא בוכה, היא מייללת. היא נזרקת על הרצפה, היא רוקעת ברגליים, היא בועטת בחפצים וזורקת אותם. נראה שהיא כמעט ולא מדברת או משחקת ברוגע - אלא רק בוכה ללא הפסקה. כל שתי מילים היא אומרת: "לא רוצההההההההההההההה!" (איך ב-20 דקות בגן היא הספיקה ללמוד את המשפט המפואר הזה בעברית, ודווקא את המשפט המפואר הזה - נשגב מבינתי). מדובר בילדה חכמה מאוד שיודעת להתבטא בצורה נהדרת ואמנם בעלת אופי עקשני משהו, אבל תמיד הצלחנו להגיע איתה להבנה ושיתוף פעולה. אני רואה ילדים של חברים שהתחילו ללכת לגן וגם עליהם עבר שבוע לא קל בכלל, כולל שינוי התנהגותי, אבל בתי הייתה בגן רק 20 דקות! שהיו אמנם טראומטיות עבורה, אבל אני חוששת שאם ככה היא מגיבה לאירוע הזה - למה לצפות כשהיא תתחיל ללכת לגן בצורה מסודרת? אני יודעת שזו הייתה טעות - לאפשר לה להכנס לגן, כי מבחינתה - היא נשארה לבד באמצע הרחוב, עם אנשים שהיא לא מכירה. אני מרגישה שכל השבוע האחרון הזה היא מנסה לבדוק אותי, כאילו רוצה לוודא, שגם כשהיא מתנהגת ממש-ממש-ממש-ממש גרוע - אני לא אעזוב אותה. מה עושים?

ממולדה

New member
../images/Emo24.gif

לא יודעת מה לייעץ - אבל אני ממש לא חושבת שאת מגזימה. בנוסף, מנהלת הגן יצאה כאן לא אחראית במידה מחפירה ואף שקרנית.

Nרב

New member
אני לא כ"כ מכירה אותך ואת בתך (גם לא

אינטרנטית) אבל אני בטוחה שאת מבינה שכל כניסה למסגרת או בכלל למקום חדש היא קשה ומפחידה. גם לנו המבוגרים. אולי החששות שלך כאם - ויש לנו תמיד הרבה חששות, והתרגשות, ופחדים, גם מכל מה שהפנמנו אנחנו מילדותינו - "עוברים" אליה ומשפיעים על התנהגותה? את אומרת שהיא ילדה חכמה מאד והיא בוודאי קולטת את החששות שלך ומקצינה אותן ככל הנראה ("במסגרת" עקשנותה) גם כחלק טבעי של בדיקת גבול. הרי ברור שנוח ונעים לה הרבה יותר - לפחות עד שתכיר את המקום החדש - להיות בבית המוכר והחם על פני כל מקום אחר "זר ומנוכר", לא? ילדים מגיבים לקליטה בכל צורה, וכן, שמעתי גם על ילדים שמקיאים. זאת גם צורת התבטאות ותקשורת ואני חושבת שלפחות לך אין להסיק מזה שהגן עשה לה ממש רע. היא כנראה צריכה ליווי צמוד מאד בקליטה אבל לאחר תקופה תתרגל למצבה כמו ילדים אחרים. "מותר" לה להגיב רע - אני הייתי בסוג של דכדוך במשך חודשיים לאחר תחילת עבודה חדשה. זה עניין של אופי כנראה. לא צריך להסיק שמזה "השתנתה לכם הילדה". על כל אדם עוברים תהליכים כל חייו, אנחנו לא מתבגרים ב"פלאטו" אלא משתנים - גם בצמיחה וגם בנסיגה.... בהצלחה

ממולדה

New member
הקאה היא צורת התבטאות ותקשורת?

לפי התיאור, הילדה נמצאת כרגע במשהו שמזכיר פוסט טראומה. אם מה שעברה "הצדיק" את זה או לא, זו שאלה אחרת (לתיאור של "עקשנית" ו"מניפולטיבית" אני אישית לא מתחברת).

ממולדה

New member
כפי שכתבת הקאה היא סימן למצוקה

פשוט - מהודעתך הראשונה (שלהבדיל מהשנייה, היתה חסרת אמפתיה) היה אפשר להבין אחרת.

Nרב

New member
אז בגלל שתגובתי חסרת אמפטיה - כדבריך - היא

לא נכונה לדעתך? טוב, זאת גם צורת השקפה. אני מכירה ילד, היום כבר נער גדול, כמעט בחור, שככה "תיקשר" עם הוריו בימיו הראשונים בגן. היום עיקר מעייניו בPS2 בלימודים, ובחבריו. לא רואים עליו סימני טראומה (אם תרצי, זה נוסח של תגובה צינית שלא כתבתי דווקא בשביל כן להביע אמפתיה. אני לא צריכה "ציונים" לתשובות שלי, תודה)

ממולדה

New member
לא

זה לא קשור לנכון או לא נכון. בעיני תגובתך הראשונה היתה גם חסרת אמפתיה וגם לא מדויקת
(כפי שפותחת השרשור בעצמה טרחה והבהירה, הרבה דברים ממה שאמרת היו נכונים אבל לא רלוונטיים למקרה המתואר). איך את בדיוק בודקת אם נשארו סימני טראומה בנער (בן 15 נניח)? איך את בדיוק (או אני, או כל אחד אחר) אמורה לדעת מה באישיותו העכשווית נגרם בגלל אותו אירוע מתמשך שקרה בעבר, או בגלל כל אירוע אחר? ברור שאי אפשר לקבוע קביעות כאלה. אני גם לא מסתכלת רחוק עד גיל הנערות - השאלה שאותי מעניינת היא אם אני רוצה להביא ילד בן שנתיים למצב כזה ולגרום לו במודע לחוות דברים כאלה "כי עד גיל 15 הוא לא יזכור כלום" ו"זה לא נורא". הגישה הזו מקהה את הרגישות כלפי הילד - לעתים אנחנו כהורים חייבים להקהות את הרגישות הזו, כשה"מחיר" נכון בעינינו. אבל כאן - לשם מה בדיוק להקהות אותה? מה הרווחנו? מה הילד הרוויח? להזכירך, לא מדובר בתהליך ההסתגלות לגן לכשעצמו, אלא באירוע חריף הרבה יותר ובתגובה חריפה מאוד-מאוד, גם בהשוואה לילדי גן מסתגלים.

IcNיה

New member
אולי לא הבהרתי את עצמי מספיק טוב

לא מדובר היה בתהליך הקליטה במסגרת, אלא בטעות בשיקול הדעת שלי בעקבות התייעצות עם מנהלת הגן. ילדה בת שנתיים ו-7 ח' מצאה את עצמי בחדר זר, עם מבוגרים זרים וילדים זרים, חלקם בוכים - והיא נכנסה להיסטריה לגמרי. לא מדובר בבכי של ילדה שנמצאת בתהליך ההסתגלות, כי מבחינת הבת שלי - השארתי אותה באמצע ג'ימבורי והלכתי. זה לא דומה לבכי של ילד שכועס ולא מרוצה ומעדיף להיות בבית מאשר בגן - אבל לפחות מזהה את האנשים שנמצאים איתו בחדר ומנסים לנחם אותו. מבחינת הבת שלי להבטחת הגננת ש"אמא עוד מעט תחזור" - לא הייתה שום משמעות, כי למה שהיא תאמין לאישה זרה? לא אמרתי שהגן עושה לה רע. היה פה "טלפון שבור", כי המנהלת לא הספיקה לעדכן את הגננת והסייעות שצריך לקרוא לי מיד במידה והילדה בוכה (לא חושבת שמדובר היה במשהו מכוון, אלא חלק מהבלאגן ששרר שם בבוקר יום שישי). הצוות כן ניסה לנחם אותה ולהרגיע אותה, וברגע שהבינו שנעשתה טעות - הוציאו את הילדה החוצה וגם התנצלו בפניי ובפניה. הבכי ההיסטרי עד כדי הקאה לא מאפיין בכלל את הבת שלי, שדווקא מצטיינת ביללות, יבבות ונדנודים מרובים. אולי ילדים אחרים מקיאים כדרך השגרה, אבל אצל הבת שלי מדובר בפעולה חריגה ביותר, שמעידה על מצוקה רבה ופחד גדול. כל ההתנהגות שלה בשבוע האחרון משדרת מצוקה וכעס וניסיונות לוודא שגם כשהיא מתנהגת ככה - אני לא אלך לשום מקום. כשאני כבר עייפה מלהכיל ולתמלל ולשקף, ואומרת לה: "למה את לא יכולה לדבר בצורה נורמלית ולא ליילל כמו חתולה?" - היא עונה לי: "אם הייתי רוצה לדבר בצורה נורמלית - לא הייתי מייללת". ההתייעצות שלי היא לא האם לשלוח אותה לגן או להשאיר אותה בבית, כי אין לי ספק שהיא צריכה ללכת לגן. אני משתדלת לסלוח לעצמי על הטעות בשיקול דעת ומבחינתי להתחיל מהתחלה בעוד שבועיים, אבל אני לא משוכנעת איך לפעול על מנת לא לשמר את הטראומה שוודאי נגרמה לבתי באותו יום שישי.

Nרב

New member
ראשית,

לא אמרתי שהקאה היא דרך תקשורת שגרתית. להיפך. היא דרך תקשורת אפשרית, ואולי במקרים שהילד/הפעוט מרגיש במצוקה אמיתית כמו אמרת לגבי ביתך. אני לא יודעת לייעץ לגבי התנהגות משמרת טראומה, אבל מניחה שאם תעברי איתה תהליך הסתגלות חדש ומתקן ותהיי קשובה ככל שאפשר, ה"טראומה" - אם היתה כזאת - תישכח ותעלם. בהצלחה שוב

נקודת המבט שלך על הסיטואציה לא ברורה לי

את כותבת "לא מדובר היה בתהליך הקליטה במסגרת" - לדעתי, החל מהביקור הראשון בגן איתך ועוד לפניו - החל מהעלאת נושא ההליכה העתידית לגן בפני הילדה - מדובר בתהליך קליטה בגן. זהו מטבע הדברים תהליך מאוד הדרגתי שמתחיל מהסתגלות לרעיון, מהיכרות עם המושג "גן" ואח"כ הסתגלות פיזית, נפשית, רגשית למתנהל בגן ולכל הנגזר מכך (שהייה אינטנסיבית לאורך שעות עם ילדים אחרים, פרידה מאמא וכו'). שנית, כתכת בהודעתך השניה שזה כאילו שהשארת "אותה באמצע ג'ימבורי" והלכת. בהודעה הראשונה כתבת ששאלת אותה בבירור אם היא רוצה להיכנס לגן לבד והיא ענתה שכן - זה לא כמו לנטוש ילדה בלי ידיעתה (לא משנה אם זה לזמן קצר ביותר) במקום ציבורי או בכל מקום אחר! כאן הילדה ידעה בבירור ואף הסכימה אקטיבית להיות בלעדיך. גן זה מקום שבו נהוג בד"כ להשאיר ילדים בלי אמא לא מקום ציבורי פתוח כמו ג'ימבורי והכל נעשה בידיעתה של בתך. לדעתי, רק למקרא ההודעות שלך כמובן, יש הרבה לחץ ואמביוולנטיות(?) מצדך לנוכח ההחלטה לתת לה ללכת לגן. ייתכן שהיא מרגישה את זה ומגיבה לכך, ייתכן שגם היא לחוצה - אבל לא נראה לי שבאמת נגרמה "טראומה". לא כל חוויה שלילית מייצרת בהכרח טראומה. אני חושבת שהדבר הראשון שעליך לעשות הוא חשבון נפש עם עצמך. נראה לי שרק כשתהיי שלמה עם ההחלטה להכניס אותה לגן ועם הבחירה בגן הזה ותרגישי בטחון ביכולתו של הצוות לענות לצרכיה של בתך (במגבלות של גן כמובן - זה כבר לא יחס של 1:1 כמו בבית/מטפלת) בתך תוכל באמת להיקלט בגן.

לא תמיד מסגרת של גן מתאימה לכולם

אולי כדאי לך לחפש משפחתון עם מעט ילדים וגננות שם תרגישי בטוחה יותר להשאיר את ביתך, לפעמים מאוד קשה אחרי שילדה מתחנכת עם מטפלת אהובה להעביר אותה לגן עם הרבה ילדים ואם את מחליטה להשאיר אותה במסגרת שרצית מלכתחילה אז אני בהחלט ממליצה על קליטה רכה ואיטית כמה שיותר.

s h i R 1 2 3

New member
לדעתי

קשה לקבוע בשלב זה אם מסגרת של גן מתאימה לה או לא. אין ספק שהמעבר מטיפול פרטני למסגרת רחבה לא יהיה קל. סביר להניח שבתהליך הסתגלות הדרגתי ורגיש היא תגיב לגן בצורה טובה מאוד. כנראה שרצוי היה לומר לה בסיטואציה המתוארת שאמא מחכה בחוץ על הדשא וכשהיא תרצה לצאת, היא צריכה לבקש (ולהראות לה ממי לבקש). שיהיה בהצלחה

למעלה