טונוס שרירים

slepax

New member
מצטער, עדיין לא מובן

קראתי את התגובה שלך אתמול, לא ממש קיבלתי אותה אבל לא יכולתי להסביר למה. היום בחדר כושר, בזמן שמתחתי את שרירי הירך האחוריים (הכה מדוברים), חשבתי על מה שאמרת וזה עדיין לא נשמע לי הגיוני. מה שאת אומרת זה שאפשר לגרום לשריר להיות גמיש יותר, אבל לא ארוך יותר. ההבדל אולי סמנטי וקיים רק בהגדרה, אבל זה הבדל גדול. שריר גמיש יותר יכול להימתח יותר, ואולי נראה ארוך יותר, אבל במצב "מכווץ" הוא עדיין באותו אורך. זה כמו לקחת גומיה באורך 10 ס"מ, ולהגיד שהיא גם 11, 12 ואולי 20 ס"מ, רק כי היא יכולה להימתח לאורך הזה.

CillDara

New member
maximum resting length

הבעיה והבלבול הם לא רק סמנטים, הם גם תלויים בהבנה מיקצועית של פזיולוגיה ואנאטומיה של שריר. אומנם נח להסביר שריר כגומי (וזה גם יעיל כי יכול ליצור דימוי במח שעוזר לתהליכים בגוף) אבל פזיולוגית טהור נקודת המוצא היא שונה לגמרי ומה שקורה לרקמת השריר אינו דומה למה שקורה לחומר ממנו עשוי גומי - ביולוגית. תכלס צא מנקודת ההנחה שהשריר כמעט לעולם לא נמצא במצב של maximum resting length (להלן טונוס שריר) וגם כשאתה עושה מתיחות לא כל סיבי השריר "נמתחים" (ע"ע muscle spindle) וקיים גם רפלקס של הגוף להתנגד (ע"ע myotatic reflex) ששומר מפציעה (להלן "הקשיבו לגוף") ועל טונוס השריר. עם הזמן, אפשרי "ללמד" את השריר לאפשר יותר מתיחה ובכך להגדיל את טווח התנועה שהשרירים מאפשרים במפרקי הגוף.

CillDara

New member
אה - ולי אין שום בעיה שתקרא לתהליך

"הארכת שריר" עם זה עוזר לך
למלומדינו Gspin יהיו הסגות אבל אתה מוזמן להתעלם

slepax

New member
אז זהו,

אני לא חושב שלקרוא לתהליך "הארכת שריר" שריר זה נכון, אולי אפשר לקרוא לתהליך "הגמשת שריר". אבל כל הבילבול התחיל מזה שנאמר כאן שפילאטיס גורם להארכת שרירים, ואת קיומו של תהליך כזה עדיין לא הבנתי (וגם התשובה הקודמת שלך לא הסבירה), מה גם שאם הוא קיים, הצורך שלו עדיין לא ברור.

CillDara

New member
צ'מע - אני קוראת לזה

"stretching" ו "lengthening" ובמושג "flexibility" כפועל יוצא. "הגמשת שריר" מדוייק ואינו מדוייק בדיוק באותה מידה אם כי אני מודה שמעולם לא פתחתי ספר אנאטומיה ופזיולוגיה בעברית וכל קשר ביני לבין האקדמיה ללשון הוא מקרי לחלוטין. ההתעסקות הסמנטית אולי מעניינת אבל בעיני לא ממש שייכת לפורום - תמיד אפשר ללמוד אנאטומיה ופזיולוגיה בכלל ושל השריר בפרט ולמצוא את המילים והמשפטים שעוזרים לך להבין את חומר הלימוד (אני ממש לא מרצה בבי"ס לרפואה בנושא ואתה כנראה גם לא תלמיד רפואה או אפילו ביולוגיה). אז פיזיולוגיה של השריר אינה נהירה לך (זה בסדר, יש אנשים שמקדישים את חייהם לנושא), אולם אני מקווה שברור לך שפיזיולוגיה של שריר זה דבר קיים
אתה גם מבין הרבה יותר ממה שאתה נותן לעצמך קרדיט כי הנה אמרת שאולי נכון יותר לומר "הגמשת שריר" מאשר "הארכת שריר"... הצורך, הוא אותו "צורך" לחיות עם גוף בריא, או לחילופין, להביא את הגוף למצב הכי טוב של תפקוד, שאיפה למצב אופטימאלי של תנועה (ללא כאב), ומניעת פציעות

p u s h u p

New member
הארכת שריר

לא רק בפילאטיס עובדים על הארכת שריר, כנראה שגם אתה עושה זאת לפני אימון ספינינג. נכון שמיקומי התחל והאחז אינם משתנים, אך מה שמשתנה בעת הארכת השריר הוא טווח התנועה האפשרי במפרק, שריר ארוך יאפשר טווח תנועה גדול יותר ולהפך. ניתן לקרוא בקצרה על גימשות וטווח תנועה בלינק הבא:http://www.pushup.co.il/page.asp?topic_id=93&sub_topic_id=1 אגב בהרבה מאוד ספרי פזיולוגיה מדברים על הארכת שריר, להלן מעט ספרים שאנחנו מצאנו עם התייחסות לנושא : "ביולוגיה ופיסיולוגיה של האדם במאמץ" ד"ר אריה רוטשטין "כוח הגוף" ד"ר מיכה קניץ ספר טוב נוסף הוא " לא על השריר לבדו, עקרונות ותרגילים למפרקים ולשרירים" מאת שלומית רייפמן. מדובר בספרים ישנים מעט ובודאי יש ספרים חדשים וטובים לא פחות

Gspin

New member
אני שמח שמישהו

התייחס למינוח הנכון, אף כשלאחר יד, שהוא - increased ROM. את שאר הספרים הטובים והמאמרים, כדאי שיקראו אותם אנשים יקרים, אלו שאין להם "כוח להסביר" את המיתוס המצוץ, הנובע מבורות - "פילאטיס מאריך שרירים".

CillDara

New member
You're splitting hairs

וגם סותר את עצמך בעת ובעונה אחת. אתה קופץ על המונח "הארכת שריר" כ-'אין דבר כזה', אבל בשמחה מקבל אותו בהקשר של הגדלת טווח תנועה (שדווקא צויין כאן). אז בוא נגיד: "פילאטיס מגדיל את טווח התנועה של הגוף". עכשיו תסביר איך, בלי להרצות חצי שעה תוך התחשבות בכך שהשואל/ת אינם תלמידי רפואה או מדריך מוסמך. שאלתי כאן את מיקי מה הקטע של להפציץ לקוח בסטודיו במונחים שהוא אינו מבין - התשובה כנראה קשורה באגו: כמה שאתה חכם וידען יותר מכווולם
גישה שחצנית לאנשים כמו שהפגנת כאן לא מקובלת במקומותי. אנחנו בפורום שמוקדש לפילאטיס שבמהותו הפילוסופית מעודד לימוד ומודעות (body&mind) ההתנשאות שלך כאן מעל אנשים מוכיחה שלא הפנמת - וכל הידע הפזיולוגי והאנאטומי שאולי יש לך הופך לבלתי רלוונטי עם התיחסות כזו. תשאר עם הידע והספרים ותשאיר הדרכה וקשר עם תלמידים למי שיכול ויודע לכבד כל אדם באשר הוא.

Gspin

New member
כניראה

שההגנה הכי טובה היא התקפה.. גישה שחצנית איננה קשורה לנושא בו אנו דנים. אם אחרי השרשור הזה לא הבנת שאי אפשר להאריך שריר ויתרה מכך, מהם ההבדלים בין "הארכת שריר" לכאורה, על כל פרשנויותיו המוטעות לבין הגדלת טווח התנועה של השריר, אולי כדאי באמת שלא תדברי הרבה עם הלקוחות בסטודיו - כיוון שאת מטעה אותם.

Tami661

New member
אני מסכימה לחלוטין עם CillDara וגם

איתך, לפחות באימוץ הפתגם "ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה" מאחר ומרגע כניסתך לפורום הזה אתה רק מתקיף ובתכל'ס? לא תרמת שום ידע מקצועי (אפילו לא איזה קישור למאמר בנושא
) יישר כוח G אבל אני... אני מכירה אותך ולכן לא מתרגשת

Gspin

New member
אני רק באתי ללמוד

איך מאריכים שרירים.. אני בתמים מתנצל על שלא הבאתי מאמרים לתמוך בטענה.

CillDara

New member
נו, באמת... תעמוד מאחורי מה שאתה

מאמין בו - ההתממות הזו שלך בוודאי אינה שייכת ל"דיון" כאן. מקובל עלי שהניסוח "הארכת שריר" אינו מדוייק בעליל מבחינה מכנית - אבל איזו אלטרנטיבה אתה מציע כדי להסביר את הגדלת ROM?

CillDara

New member
"הגדלת טווח תנועה של השריר" ../images/Emo35.gif

את המשפט הזה שלך אתה מוזמן להסביר לי
אתה משוכנע שהניסוח שלך מוצלח? לגבי הדיון: אני מבינה טוב מאוד (ולא מהשרשור), אבל כנראה לא מסבירה את עצמי טוב - יש הבדל. בינתיים אתה רק מתדיין על מה לא לומר ואומר משפטים תמוהים משל עצמך
לומר "לא נכון, אין דבר כזה" זה ממש לא דיון על נושא stretching muscles עם או בלי מרכאות. עוד לא תרמת לשום דבר כאן ואפילו לחנך אתה לא מצליח כי אתה מסרב להוות דוגמא. נו שויין. העיקר הבריאות

CillDara

New member
טונוס שרירים - הסבר קצר

טונוס שריר הוא אותו כיווץ שריר חלקי ותמידי של השריר - שרירי הגוף לעולם לא נמצאים במצב של הרפיה מלאה (גם לא בשינה) אחרת השלד שלנו היה מתפרק, הגוף שלנו כל הזמן שומר על איזון ומתקן את עצמו בהתאם לתנוחה בה אנו נמצאים. מתיחה של השריר גורמת לרפלקס שמגביר את הטונוס להתנגד לתנועה מה שיכול לגרום לרעידות אם השריר "רגיל" להיות קצר ומכווץ. רעידות בזמן תרגיל יכולות להיות מעוד אי אלו גורמים, אבל בהחלט הגיוני שאם שרירי הגוף נמצאים בכיווץ ייתר תמידי (טונוס גבוהה או ספאזם) אז תרגילי הפילאטיס שעובדים על אורך וגמישות השריר יכולים לגרום לרעידות (התנגדות השריר חפעולה). בהנחה שחברתך אינה סובלת מאיזו בעיה עצבית (נויורולוגית) אזי ההסבר הפשוט, בלי להכנס לטרמינולוגיה "פאטולוגית", היא שהשרירים שלה קצרים ומכווצים. פילאטיס יעזור פלאים להאריך את השרירים ולהחזיר להם את הגמישות - אבל לאט לאט! ככל שהמתיחה תהיה פתאומית יותר כך גם הרעידות והתנגדות הגוף והשרירים תגדל - אז חימום טוב, עבודה איטית תוך הקשבה לגוף בזמן שיעור פילאטיס היא המפתח. שנאמר: לא בכח אלא במח

למעלה