חתול שאינו שולט בצרכים אך מתפקד טוב

enat06

New member
חתול שאינו שולט בצרכים אך מתפקד טוב

שלום, אחד מחתולי החצר שלי נפגע כבר לפני כמה חודשים כנראה בגב התחתון או באיזור של החיבור בין הזנב לגוף, במשך כמה זמן הזנב היה שמוט לגמרי אבל אחרי כחודש חודשיים הוא התחיל פתאום להרים את הזנב וכרגע הזנב נמצא כמעט תמידית בזוית של 90 מעלות, מורם, לעומת זאת הוא לא שולט בצרכים, מטפטף לו פיפי כל הזמן וגם הצואה יוצאת חופשי, מעבר לזה הוא מתרוצץ, הוא אוכל בתיאבון ומנקה את עצמו אבל רק בחלק העליון של הגוף, לא יצא לי לראות אותו מנקה את עצמו דוקא איפה שצריך... בימים האחרונים ראיתי שהתחילה להתפתח לו דלקת בכל מקרה יותר אדום לו שם, אבל כמעט אין שינוי בהתנהגות שלו מה עושים והאם מצב כזה הוא הפיך? סה"כ הוא חתול בריא ומתפקד..

חוסר שליטה

סביר שהחתול נפגע בעמוד השדרה בגב האחורי (אחרי מוצא העצבוב לרגליים, כי אחרת לא היה הולך) כך שהשליטה בפי הטבעת ובשלפוחית נפגעו. תיאורטית תתכן פגיעה הפיכה, כפי שהיה בזנב. אולי אם יעשו לו CT ניתן יהיה לעשות הערכה מדוייקת יותר. אם רוצים להיות ריאליים - רוב הפגיעות העצביות אינן הפיכות, וכאשר כן - מדובר בתהליכים ארוכים מאוד. הוא יותר רגיש לזיהומים - גם זיהומים עוריים בשל דליפת הצרכים, וגם דלקות של שלפוחית השתן - כי הפינוי שלה איננו תקין. טיפלתי בעבר בחתול כזה שפיתח דלקת בשלפוחית וקריסטלים (אבל יש עוד חתולים רבים עם קריסטלים, כך שזו לא חייבת להיות הסיבה) מה אפשר לעשות: ראשית לשמור על נקיון והגיינה ככל האפשר.על הגירוי העיורי כדאי למרוח משחה מתאימה (לאחר בדיקת רופא - עדיף). במידת האפשר הייתי ממליץ על בדיקת שתן מידי כמה חודשים, כדי לנטר התפתחות של סיבוכים

enat06

New member
תודה ד"ר ירום, שאלות נוספות..

מדובר בחתול רחוב, אני דואגת לו ככל יכולתי אבל לצערי לא יכולה לקחת אותו לוטרינרים פרטיים או לטיפולים יקרים מאחר ואני מטפלת בלא מעט חתולים, איך אני יכולה באופן יום יומי לנקות אותו, האם מגבונים לחים? ולגבי משחה האם יש משהו שיכול לעזור ללא מרשם רופא? מקווה בהמשך גם לקחת אותו לוטרינר או להיעזר בעמותה לצורך העניין, אם אקח אותו לטיפול דרך עמותה יתכן שגם ירצו לסרס אותו, זה דוקא מלחיץ אותי מכיוון שאני לא יודעת אם במצב שלו הוא לא עלול לפתח בעיות של חסימות שתן יותר מאשר חתול רחוב רגיל? אשמח לשמוע לדעתך...

בעיה מוכרת

אם את מטופלת בחתולים רבים, כדאי לך ליצור קשר עם וטרינר או עמותה שיתחשבו ויסייעו. דווקא ריבוי החתולים מחייב אותך לכך. אי אפשר לטעון לגידול חתולים בלי הדאגה הרפואית להם, ואפשר למצוא דרכים להקל בעלויות. המינימום הוא סירוס ועיקור - אחרת את גורמת יותר נזק מתועלת. לגבי הסירוס - אין שום בעיה. הסירוס הוא לא מה שעושה את החסימה.

enat06

New member
שלום ד"ר ירום

אל דאגה :) ותודה.. אני דואגת לעקר ולסרס את כל החתולים שאני מאכילה, בד"כ דרך העירייה, בין היחידים שדואגים לזה באיזור שלי, דואגת גם לטיפולים רפואיים, בכל פעם בדרך אחרת אם זה דרך תל"ל או וטרינרים מתחשבים, אבל זה לא קל.. לגבי הסירוס, קצת דאגתי מכיוון שיצא לי לטפל לפני כמה שנים בחתול שכבר הגיע עם זנב שמוט,, אמנם לא היתה לו בעיה של חוסר שליטה בצרכים אבל לצערי כמה חודשים לאחר שסורס נפטר מחסימת שתן.. לא ידעתי אם זה קשור לכן היה לי חשוב לשאול..

על חסימה וסירוס

קיימת טענה שסירוס בגיל מוקדם, לפני התפתחות מלאה של דרכי השתן יביא להגדלה בחסימות. יש הטוענים שאין זה נכון, אבל בחתול בוגר אני לא מכיר קשר. גם מבחינה לוגית - אם החתול ייצר קריסטלים אז גם אם האורטרה תהיה רחבה בחצי מילימטר - היא תחסם כמה ימים מאוחר יותר

enat06

New member
באותו מקרה היה מדובר על חתול בוגר בן כמה שנים

בכל אופן תודה רבה על המידע והתשובות!..

למעלה