חידה קשה

SWEETTT

New member
חידה קשה

איש אחד עומד מול שתי דלתות אחת חיים, שנייה, מוות , יש שתי שומרים, אחד מדבר רק אמת, והשני רק שקר, הוא יכול לשאול רק שאלה אחת. מה ישאל?

LeCagot

New member
ואולי יש?

האדם שואל את אחד השומרים: "אם הייתי שואל את השומר השני מה הדלת שמובילה לחיים, מה הוא היה אומר?", ואז בוחר בדלת השניה.

אם אתה שואל

את אחד השומרים, זה כבר דבר אחר

SWEETTT

New member
אבל הוא

לא יודע איזה מהשומרים דובר שקר או אמת, אם הוא ישאל אחד הוא לא יידע אם הוא מדבר שקר או אמת...

srsfighter

New member
תשובה...

הוא שואל את אחד מהם: אם הייתי שואל את חברך איפה המוות מה הוא היה אומר??? ומה שאותו אחד יענה לך תעשה ההפך!!! הסבר... אם נפלת על הדובר אמת הוא יגיד לך מה שהדובר שקר יגיד לכן תעשה הפוך ואם נפלת על הדובר שקר הוא יגיד לך ההיפך ממה שהדובר אמת היה אומר לכן תעשה ההיפך... מי שקרא ולא הבין שיקרא שוב וינסה לחשבן בראש...

srsfighter

New member
תשובה...

הוא שואל את אחד מהם: אם הייתי שואל את חברך איפה המוות מה הוא היה אומר??? ומה שאותו אחד יענה לך תעשה ההפך!!! הסבר... אם נפלת על הדובר אמת הוא יגיד לך מה שהדובר שקר יגיד לכן תעשה הפוך ואם נפלת על הדובר שקר הוא יגיד לך ההיפך ממה שהדובר אמת היה אומר לכן תעשה ההיפך... מי שקרא ולא הבין שיקרא שוב וינסה לחשבן בראש...

השאלה נוסחה כמו בתנ"ך:

"וַתֵּצֶאנָה שְׁתַּיִם דֻּבִּים מִן־הַיַּעַר, וַתְּבַקַּעְנָה מֵהֶם, אַרְבָּעִים וּשְׁנֵי יְלָדִים׃" (מלכים ב', פרק ב', פסוק כ"ד).

הוא שואל את השאלה הבאה:

הוא שואל שאלה אחת לשתי השומרים הוא שואל: אם הייתי שואל את השומר השני איפה הדלת לחיים מה הוא היה עונה... ואז השומר שדובר אמת יענה את הדלת של המוות כי זה מה שחברו השקרן היה אומר והשומר השקרן יאמר את הדלת של המוות כי הוא משקר ולכן הוא משקר גם בתשובתו לשאלתך... הובן?? זה לא שאני חכמה זה שהיה פה כמה שאלת בסגנון...

לא נכון.

א. לא אומרים בעברית "שתי שומרים", אלא "שני שומרים". ב. הוא מַפנה את השאלה אל שומר אחד בלבד! זה בדיוק העוקץ, שלא משנה אל מי הוא פנה, כי בכל מקרה הוא יצביע על "דלת המוות", כפי שהסברת נכון.

זה לא מעניין אותו.

מעניין אותו רק איזו דלת מובילה לחופש. זה בדיוק הפטנט, שכמו שנוסחה השאלה, לא משנה אל מי היא הופנתה, יַראו לו על הדלת המובילה למוות, והוא ילך לדלת השניה.

SWEETTT

New member
אבל...

הוא לא יודע אם השומר שהוא מדבר איתו אומר לו דברים אמת או שקר!

וזה גם לא אכפת לו,

כי המטרה שלו היא רק למצוא את הדלת הטבה. השאלה נוסחה בצורה כזאת, שבכל מקרה, לא תלוי את מי במקרה הוא שאל, הוא יבין מן התשובה איזו היא הדלת הטובה. קרא בתשומת לב את השאלה (כפי שהסבירו למעלה), ונסה להבין את התשובה בשני המקרים: במקרה שהעונֶה הוא דובר האמת, ובמקרה שהעונֶה הוא דובר השקר.

למעלה