חידה מס' 20:

kabeemulo

New member
למיטב הבנתי "תפוז" חסמו את הגישה מחו"ל

במתכוון, בעקבות התקפת האקרים.

Eldad S

New member
אכן, סביר זה באמת מה שקרה.

הייתה התקפה מחו"ל על האתר, ומדי פעם הם אכן חוסמים את הגישה מחו"ל.

kabeemulo

New member
רמזים:

הרמז הראשון הוא על מבנה החידה: התשובה היא מלה שעונה גם להגדרה miksita karto וגם להגדרה antaŭ karto.

בהודעות נוספות אעלה שלושה רמזים נוספים. אני משער שחלקכם עליתם כבר על חלק מהמידע, אז אני מציע לכם לקרוא את הרמזים לפי הסדר, ולעצור ברגע שקיבלתם מידע חדש (מי שכבר ההודעה הזאת חדשה לו, שיתאפק מלקרוא את הרמזים הנוספים. מי שזה לא חידש לו שיקרא את הרמז הנוסף הראשון, ורק אם הוא לא חידש לו שימשיך לשני, וכו').

kabeemulo

New member
רמז נוסף מס' 1:

miksita karto – התשובה מורכבת מאותיות המלה karto אבל בסדר אחר.

kabeemulo

New member
רמז נוסף מס' 2:

antaŭ karto – מדובר במלה שאפשר לכתוב אותה לפני המלה karto ולקבל ביטוי בעל משמעות.

kabeemulo

New member
רמז נוסף מס' 3, כמעט הפתרון:

מדובר בסוג מסוים של קלפים. יש שרואים בהם קלפי משחק, ויש שרואים בהם משהו הרבה יותר... רציני. התשובה היא שם עצם ללא ה־o (שכן כשמצרפים שמות עצם, במקרה הזה את התשובה עם המלה karto, ניתן להשמיט את ה־o).

Eldad S

New member
הגעתי לרמז השלישי,

ואז כבר אין בעיה...
אבל מפריע לי שהמילה לא שלמה באספרנטו - חסרה o, ולא רמזת על כך בחידה...

אני מניח שהתכוונת ל-taroko. הבעיה שלי, בכל הנסיונות, הייתה שתמיד נאלצתי להגביל את עצמי לחמישה תווים בלבד, ובגלל שידעתי שהמילה חייבת להסתיים ב-o (על פי נוסח החידה), בכל פעם מצאתי את עצמי במבוי סתום.

tarokoj = [קלפי] טָרוט.

kabeemulo

New member

מי אמר שהמלה חייבת להסתיים ב־o? אני חשבתי על הצירוף tarokkarto בלי o, שבו tarok מופיע לפני karto.

Eldad S

New member
כן, את זה

הבנתי - כבר כתבת את זה. אבל כשאנחנו חושבים על מילה (שלמה), יש לה סיומת...

מיכי 10

Member
למרות שזה *בכלל לא* הפיתרון.

עד עכשיו הייתי בטוחה שהפסיק בחידה, ממוקם אחרי המילה miksita. רק היום בצהריים, כשהלכתי מרחק מסויים אל האוטו שלי והיה לי זמן לחשוב, עלה בדעתי רעיון שונה, ושהפסיק הוא כאן: miksita karto, antaŭ karto.
וניסיתי לחשוב למשל על פני הקלף, על התמונה שעליו.
כבר בשלבים הראשונים, רשמתי לעצמי את המילים trefo, kero, karoo, piko, וכן את המילים באספרנטו ל-:נסיך, מלך, מלכה, אס וג'וקר.

ומילים כמו forto, ankaŭ ועוד. :)

אלך לחשוב עוד קצת. ג'יס.

מיכי 10

Member
יש לי עוד ניחוש בלבד עדיין בלי לקרוא

את הרמזים.
אני מתקמצנת עליהם, למרות שמסתקרנת לקרוא אותם:

שבתי על המילה turna.

היתכן?

kabeemulo

New member
זאת לא התשובה שאני כיוונתי אליה.

את יכולה להסביר למה זו יכולה להיות תשובה?

מיכי 10

Member
לא תשובה עדיין.

סתם. turna זה סיבובי. חשבתי ש"מעורבב" ו"לפני" אולי מרמזים על סיבוב והפניית הקלפים, איכשהו.

יש גם משחק של קלפים צבעוניים - taroko, אבל יש לו 6 אותיות.
בקיצור, הטרום-רמז אישר לי שיתכן שיש לשים את הפסיק כך, ששני חלקי המשפט יהיו miksita karto + antaŭ karto.
גם את הרמז הראשון, לחפש מילה המורכבת מהאותיות karto, אבל בסדר אחר, כבר ניסיתי לפני כן. אבל מה שמצאתי, לא הניח את דעתי. (למשל trako - נתיב אוויר, מסילה).
אני חושבת שהפתרון צריך להיגמר באות O. (או ב-A??? לא סביר).

לא בא לי, אבל עכשיו אעבור לרמז השני, למרות שעלי כבר "להפליג" למועדון.
אציץ בו ואסע.

מיכי 10

Member
אז זה לא fair, אם מותר לי להשתמש בפורום א-ו,

במילה אנגלית.
זה באמת לא הוגן בעיני.
כי לפי מה שלמדתי עד עתה - מדורון על בטוח, ונדמה לי שגם ממך, ו אפילו מאלדד - הפתרון צריך להיות מקביל לחידה. ואם בחידה המילה החשובה מסתיימת ב-O, למשל, גם התשובה כך.
ואם היא אמורה להסתיים בגרש, אני חושבת שצריך לרמוז על כך.
אני כבר מאמש חושבת שזאת היתה יכולה להיות תשובה מצויינת, אבל יש בה 6 אותיות במקום 5.

kabeemulo

New member
החיים אינם תמיד הוגנים...

ותמיד יש עוד מה ללמוד!

השאלה היא לא רק אילו סוגי מלים מופיעים בהגדרה, אלא מה הקשר שלהם לתשובה. אם ככה סתם היה karto, היה אפשר לצפות שהתשובה תהיה שם עצם, ועוד שיגמר ב־o. (אגב, גם זו רק מוסכמה סגנונית, שיתכן מאד שמחברי הגדרות יסטו ממנה לפעמים!) אבל אם כתוב miksita karto, היינו האותיות של המלה karto מעורבבות, אז זה לא אומר שצריך להשאר עם ה־o בסוף, נכון? ואם כתוב antaŭ karto, היינו משהו שיכול לבוא לפני karto, אז זה יכול להיות כל מיני חלקי דיבר, ואם זה שם עצם לא נרמז לנו באיזו צורה הוא יבוא (עם או בלי ה־o).

השורה התחתונה: להמשיך ללמוד, לפעמים בדרך הקשה, ותהיי גאה בעצמך על זה שחשבת על זה מאתמול!

אגב, taroko, או בעברית טארו(ט), זה לא בדיוק משחק של קלפים צבעוניים (אם כי אולי זה מה שזה היה במקור) – מיסטיקנים מתיימרים להגיד עתידות באמצעות הקלפים האלה...

Eldad S

New member
מקבל

בדיעבד את כל ההסבר שלך. אנסה בפעם הבאה לא להגביל את עצמי למילה שלמה

וחוץ מזה, תיקון קטן לפתרון החידה שלי לעיל, הייתי אמור לכתוב "טארוט", ולא "טרוט". (לא יודע מה נפל עליי... אולי ה-o החסרה... ).

למעלה