חולם להקים קרן נאמנות

מצב
הנושא נעול.

moco10

New member
הדבר האחרון משעשע ואף מפליא

לגבי סעיף (3)
לגבי הניסוח שרשמת בהתחלה אני בהחלט מקבל אותו!
לגבי סעיף (3), כל מה שרשמת נכון ואני מסכים איתו, אבל זה לא סותר את העובדה שבשל המון סיבות אחרות עדין הריכוזיות פועלת תמיד לטובת הקמת קרן מאשר לניהול אישי; בהקשר הזה כמעט כל מנהל תיקים יעדיף לבצע זאת דרך קרן (אך ברור שיש לניהול תיק יתרונות אחרים). אני אציין מספר סיבות, הסיבה העיקרית היא לדעתי דווקא הסיבה האחרונה שרשמתי כך שאם אין לך כח לקרוא הכל- דלג ישר לסוף. דבר ראשון, חלק גדול מאד מהתיקים שמנוהלים בארץ מנוהלים באמצעות מנהל התיקים דרך החשבון האישי של הלקוח. המון לקוחות מעדיפים את הדרך הזו על פני העברת הכסף אל מנהל התיקים, זה נותן להם הרגשה של בטחון שהכסף לא ילך לאיבוד ושל שליטה בכסף שלהם (שזה לא כל כך מדויק, אבל לא משנה כרגע). במקרים כאלה ברור שהעברת פקודות נפרדות ל 50 תיקים, כולל מעקב ווידוי (לא כל פקודה תופסת בפעם הראשונה) מסורבלת ומקשה יותר מאשר העברתן בקרן אחת מרוכזת. דבר שני, גם כשהכסף נמצא כולו אצל מנהל התיקים, הריכוזיות באה לידי ביטוי לא רק בהעברת הפקודות, אלא גם בביוקרטיה שלמה סביב הפעולות, כמו הנהלת החשבונות, תיעוד, דיווח ללקוח ולרשות (אלה דברים שמחוייבים על פי חוק) ועוד ועוד. הרבה יותר קל ופשוט לעשות את זה כשהכל תחת מטריה אחת. אגב בהקשר לשני העניינים האלה, חשוב לציין למען ההגינות שבשנים האחרונות נכנסו מספר תוכנות שמאד מקלות על כל התהליכים האלה. עדין- התוכנות האלה חסכו בכח אדם, אבל לא תמיד בכסף ובזמן, ועדין אין מה להשוות בין השניים במישור הריכוזיות. דבר שלישי, זה נכון כפי שכתבת שאין שונות גדולה בין הלקוחות במישור רמות הסיכון וסוגי האפיקים, ו 2-3 סוגים של קרנות היו מספקות 90% מהלקוחות. אבל הנסיון מהשטח מראה שיש עוד שני גורמים נוספים שמבדילים בין הלקוחות השונים ומחייבים סוג של "טיפול אישי" בכל תיק בנפרד: ראשית המון לקוחות מבקשים נזילות בחלק מהתיק שלהם, כך שבתאריך אחד ישתחרר X אחוז מהכסף, בתאריך אחר Y וכו'. לכל לקוח יש תאריכים אחרים, מה שיוצר כאב ראש לא קטן למנהל התיקים שצריך לבחור את המכשירים ואת התזמון שלהם בהתאמה. סיבה שניה קשורה לענין האחרון שמיד אסביר. דבר אחרון, אמנם קצת איזוטרי אבל כל מנהל תיקים שני כאן מתלונן עליו, הוא "הלקוח הישראלי". מדובר בלקוח "נודניק" שמרגיש שהכל מגיע לו, ואם הוא פתח תיק בניהול אישי- זכותו להיות חלק מכל התהליך. הוא מתקשר כל שני וחמישי ורוצה שיקנו יותר מזה ופחות ההוא, הוא רוצה להוסיף מרכיבים חדשים לתיק ששמע עליהם משהו מעניין מהשכן או באיזה פורום, בקיצור- כאב ראש מעין כמוהו למנהל התיקים. כשמדובר בקרן מרוכזת אחת, ממילא אין ללקוח זכות להתערב, ופקידה אדיבה אחת במשרד יכולה לטפל בכל השאלות והפניות. כשמדובר ב 50 תיקים נפרדים שמנוהלים אישית, צריך פקיד נפרד לכל לקוח שיטפל בטרוניות שלו...
הדבר האחרון משעשע ואף מפליא
למה אותם לקוחות נודניקים שחשוב להם להיות כל כך מעורבים בכלל פנו למנהל תיק? בגלל שבהשקעה ישירה אין את הזכות לשלם דמי ניהול?
האנשים שאני מכיר שמשקיעים דרך מנהל תיק הם או כאלה שבאמת לא מבינים או כאלו שמבינים אך לא בראש שלהם להתעסק עם זה.

asafasa

New member
ליועץ השקעות שאינו מנהל תיקים -

ניהול תיקים
דבר ראשון אני מתנצל שלוקח לי קצת זמן לענות על כל שאלה בשרשור, אני עסוק מעל לראש בימים האחרונים והתשובות די ארוכות... אם הבנתי אותך נכון, השאלה היא (באופן מקביל לשאלה הראשונה בשרשור) למה שלא יבוא כל אחד ויפתח עסק ניהול תיקים ויגרוף רווחים. התשובה היא שאין שום סיבה שלא יעשו את זה, ואכן כל שנה עשרות מנהלי תיקים חדשים מצטרפים לשוק ופותחים עסקים. בניגוד לתשובה על הקרן, כאן היקף ההוצאות, הביוקרטיה והמנגנון הרבה יותר קטנים, למרות שעדין נדרשת כאן השקעה, תוכנות מיוחדות, משרד רו"ח ועוד. חשוב גם להזכיר שאין סתירה בין השניים, מנהלי תיקים רבים קונים ללקוחותיהם קרנות כחלק מניהול התיק שלהם, ולפעמים אף קרנות של החברה שמנהל את התיק! קיימים מספר הבדלים בין ניהול אישי של תיק עבור לקוח, לבין ניהול כספים בקרן מסודרת. אני אציין פה כמה מהם, לא בטוח מה בדיוק נופל תחת ההגדרה "מהותי" כפי שביקשת ומה שייך ל"טכני", אז פשוט ארשום אותם ברצף. 1. היקף ההשקעה, ההוצאות, התנאים בהם יש לעמוד והמנגנון במקרה של קרן גדול לאין שיעור מזה של ניהול אישי של תיק לקוח, ובדרך כלל משתלם רק לגופים פיננסיים איתנים או למנהלי תיקים גדולים. הסברתי בפרוטורוט בהודעה למעלה. 2. מצד שני, דמי הניהול שניתן לגבות בקרן ( 3 אחוז ומעלה בחלק גדול מהמקרים) גבוהים יותר משמעותית ממה שנהוג לגבות עבור ניהול תיק (בסביבות האחוז ומעלה, תלוי בגודל התיק). כדאי לציין שההערה הזו היא לגבי ישראל, בחו"ל המצב די שונה. 3. ריכוזיות- הרבה יותר קל ונוח (ולאורך זמן- יותר זול) לנהל קרן אחת של 50 לקוחות מאשר לנהל 50 תיקים פרטיים בנפרד. ניהול תיקי לקוחות נפרדים גם דורש יותר כוח אדם ומחשוב לצורך מעקב וניהול שוטף, וסטטיסטית ידרוש המון פעולות ואפיקים שונים בכל תיק. 4. חוק קרנות הנאמנות בישראל אוסר לתת "הנחה" ללקוח גדול שמשקיע בקרן סכומים גדולים יותר מחברו, בקרן כולם שווים ברווחים שלהם (על פי חלקם היחסי). ברם, כשמנהלים תיק אישי ללקוח, אפשר לפתות אותו בהנחות, תנאים והטבות אם יאות להפקיד סכומים גבוהים יותר. 5. נזילות- לקוחות רבים מבקשים שאחוז מסוים מכספם יהיה נזיל בתאריך X , שחלק אחר יהיה נזיל בתאריך Y וכן הלאה. כשמדובר בקרן, די קל לשלוט בנזילות הזו, פשוט מוכרים יחידות של הקרן לפי הצורך. בתיק אישי (שמטבע הדברים קטן יותר) זה משימה קשה ומגבילה יותר שצריך לתזמן בהתאם, למרות שכמובן אפשרית. 6. שיווק- הרבה יותר קל לשווק קרן (במיוחד כשהיא מצליחה) מאשר חברה שמנהלת תיקים. ההסבר כאן ארוך ולא איכנס אליו, רק אתן דוגמה אחת (מיני רבות): קרן שהשיגה תשואות נאות אפשר לפרסם ולהציג, לעומת זאת אין כמעט דרך לספר על תשואות יפות של תיקי לקוחות פרטיים, שכן אסור להציג לעין כל את התיק או התשואות שלהם. 7. לקוחות גדולים, במונחי כספים, מעדיפים (בהכללה) שישקיעו את כספם בניהול אישי מאשר בקרן. זה נובע מסיבה מספר 4 ,אבל לא רק. לקוח גדול רוצה לדעת שמטפלים בו בצורה אישית ושונה, רוצה להרגיש בנוח לשנות את תמהיל התיק בתקופות שונות ככל העולה על רוחו או לפלח את התיק באופנים שונים בהתראה קצרה, ולא להרגיש כחלק מה"עדר" של הקרן. אגב המציאות מוכיחה שלא תמיד זו החלטה נבונה, יש חברות שמצליחות טוב יותר בקרנות שלהן מאשר בניהול הפרטי, אבל יש כאן גם מרכיב פסיכולוגי לא מבוטל. 8. תיק אישי אפשר תיאורטית לנהל בכל סכום, גם קטן מאד. עבור קרן נדרשים כמה מיליוני ש"ח (לא שזו חובה, אבל התחשיב מראה שבפחות מכך זה פשוט לא משתלם). 9. קרן דורשת לפי חוק מספר בעלי תפקידים ואנשי מקצוע (פירטתי בהודעה למעלה), בניהול תיקים כמעט כל הדרישות הן רק לגבי מנהל התיקים עצמו. אגב עד חמישה תיקים מותר לכל אדם מן הישוב לנהל, גם אם איננו מנהל תיקים מוסמך. נסתפק בהבדלים העיקריים האלה...
ליועץ השקעות שאינו מנהל תיקים -
- מותר לנהל פחות מ5 תיקים?

טעות!! אני פתחתי אתמול קרן! ../images/Emo68.gif

חולם להקים קרן נאמנות
לא באמת, אבל עלתה בדעתי כרגע השאלה - מה צריך כדי לפתוח קרן נאמנות פרטית? נאמר שאני משקיע מיומן, משכיל ועתיר ניסיון חיובי במסחר, יש לי תקציב מסוים לפרסום ויחסי ציבור טובים, מה אני עוד צריך כדי לפתוח קרן כזאת בבית השקעות קטן של 2 - 3 אנשים? הרי לכאורה - בהקמת קרן נאמנות כמעט אין סיכון, אפשר לסחור מסכומים כמעט אפסיים ואפשר להעסיק בין אדם אחד לצי של 500 אנליסטים.. אז למה זה כל כך מורכב? למה לא כל אחד פותח בית השקעות וגורף דמי ניהול באחוזים נאים? שואל ברצינות
טעות!! אני פתחתי אתמול קרן!

אני פתחתי אתמול את קרן, היא מאד נהנתה, העלויות והסיכון היו אפס...

מצב
הנושא נעול.
למעלה