זמנים משתנים

זמנים משתנים

מחלק מהתגובות שקיבלתי אני רואה שאתם פשוט לא מבינים את מצב הנוער היום. מני אתה מדבר בחלחלה על החסרת תפילות אבל בישיבה שלי (והיא מהטובות - אחוז הקבלה הוא בערך אחד לעשר) קימה לתפילה היא בכלל לא נורמה. אתם מתרעמים על נערים שמחללים שבת אבל ממחזור מסוים בישוב בו אני גר לא נראה לי שנותר דתי אחד (כולם ממשפחות דתיות). אחוז החזרה בשאלה בישובים מסוימים, עופרה, אפרת, נוב ויש עוד הרבה, מגיעים ליותר משליש מהנוער. יש פה בעיה. בעיה שהיא מעבר לכמה משפחות רקובות. אנחנו והנוער ברמת אביב חשופים היום לבדיוק אותם דברים. אין שום קושי ב`לחצות את הקוים`, ואם הרבנים לא ייקחו אחריות ויבהירו מה אנחנו עושים פה ולמה, הם יתפלאו לראות כמה מהר הציבור שלהם מתמוסס. נ.ב. זה לא איום, זאת דאגה.

אכן מדאיג....

אז אולי בתור אחד מהחברה`, תגיד, למה לדעתך זה קורה? איפה הבעיה בדיוק? מה זאת אומרת שאתם חשופים בדיוק לאותם דברים כמו נוער ברמת אביב? מעניין לשמוע איך אתה רואה את זה...

אספקלריא

מה זאת אומרת? זאת אומרת שיש לנו אותו טלויזיה, אותו אינטרנט, אותו מחשב. אנחנו נמצאים (אולי לא בבית אבל ברגע שאנחנו יוצאים ממנו) בסביבה זהה, אנחנו במרחק אוטובוס מאותם פאבים ומועדונים ויודעים את כל מה שהם יודעים (ולפעמים קצת יותר) על החיים ואיך להנות מהם. עכשיו אם לשנינו אותם מקורות מידע וסביבה כמעט זהה, למה שאני אצא יותר דתי ממנו. למה שאני אאמין במה שאותו ילד ברמת אביב לא. איפה היתרון שלי שאמור להשאיר אותי דתי? היתרון אמור להיות בישיבה ובחינוך בבית. הבעיה היא שדוקא הישיבות הטובות מפחדות להתעסק בנושאים כאלה כדי לא לאבד את יוקרתם. אם אתה רוצה ללכת למקום `נחשב` אתה צריך ללמוד להסתדר לבד. זה לא הולך ככה, הילדים הכי טובים `מתקלקלים` אם שום דבר לא מחזיק אותם. אי שם בין כיתה ח` לסוף התיכון החבר`ה מתחילים לחשוב ולשאול שאלות. כשזה קורה מיד מדביקים להם תווית של `מקולקלים`, `כופרים`, וטיפוסים שצריך להתרחק מהם. אז במקום לחכות שיתרחקו מהם הם מתרחקים בעצמם.

ה-ת-מ-י-ם

New member
מהפה שלך ... לEרז??

בדיוק היה פה על זה דיון לפני כמה ימים ... שהורד מהפורום, עקב התקפת מקללים על אותו דיון ... אני מקווה שהוא יוחזר לכאן, בצורה זאת או אחרת ... Kיציק/ תחתית - לטיפולכם ...

אז אשמים הם ההורים....

כך בדרך כלל אני סוברת, רק הוכחת את זה :) בית שמתיימר להיות בית דתי, אך כל הערכים בו הם אותם הערכים המנחים את העולם החילוני + אי אילו טקסים ופולחנים דתיים (שאני קוראת להם: נטילת ידים בשבתות ובחגים), באמת לא ממש יכול להוציא ילד חזק, מאמין ומבין למה לו להיות דתי... צודק במיליון אחוז. מברכת על זה שסוף סוף החברה` הצעירים קולטים את זה והבתים מתחילים להראות קצת אחרת... משהו קצת שונה ממה שיש ברמת אביב ג`... איך לדעתך אפשר לתקן את הנזק?

מני*

New member
צודקת? אולי

צודקת? לא בטוח, אבל בשבילך ההורים הם צדיקם והמורים בישיבות הם האשמים, עכשיו זה בסדר?:)))

נולי

New member
מתוקתי,

בואי נראה לכמה מהבתים בציבור שלנו יש טלויזיה? ואם אין? אז מה אז החברה לא חשופים? את יודעת שילדים רבים של רבנים לא דתיים? או דתיים בערך? האשם הוא לא רק במשפחה. הבעיה היא בעיה רחבה הרבה יותר (משום מה אנחנו הבנות פחות מודעות לה) וראשי הציבור הדתי (קרי הרב שרלו, הרב שי פירון הרב אלון וכו` וכו`) ביחד עם כל המחנכים ערכו מפגש לפני שתיים על דרכים לטיפול הבעיה. אני חושבת שאותו משבר שפקד את הציונות החילונים פוקד גם אותנו, אחרי שדור ההורים יבש ביצות וכו` דור ההמשך נשאר חסר מטרה וגדל אל תוך השפע וזה מה שגרם לו לחפש את עצמו וכו`. כנ``ל אצלנו דור ההורים ישב את יש``ע בנה מכלום אולפנות וישיבות תנועות הנוער הציוניות גדלו בצורה ענקית ורמתם הדתית התחזקה (בבני עקיבא הגיעו מריקודים מעורבים ולשבטים נפרדים והיד עוד נטוייה) ולדור שלנו ,או יותר נכון החברה שקצת יותר צעירים מאיתנו (התיכוניסטים של עכשיו, ) לא נותרו אתגרים. אז צריך לנסות למצוא פתרונות מה שבטוח לא להאשים את הרצפה העקומה.

את צודקת...

לא נראה לי שדברייך סותרים את דבריי, ברור שהעניין ברור ומורכב. אבל יש כמה סוגים של נוער, שהם שונים זה מזה והבעיות שלהם שונות זה מזה. מנוער דתי בערים וברוב המקומות שמחוץ ליש``ע, שומעים הרבה הרבה הרבה האשמות כלפי ההורים, שבנו בתים ``דו-משמעיים``, שבהם הדת היא תחביב ולא משהו מהותי, עמוק ושורשי. אלוקים לא נמצא בבית. רק בבית הכנסת. אלה בתים בהם יש טלויזיה, הולכים לים מעורב, לסרטים, האמהות לא תמיד לבושות בצניעות, האבות לא תמיד מקפידים על תפילה.... וכו` וכו` וכו`. זה צד אחד של המטבע. מצד שני, יש את הנוער מיש``ע, ששם יש בעיה הרבה יותר גדולה ולא רק בתחום הדת, אלא בכלל בתחום המשמעת, וכל עניין המסגרתיות. לי יש אח בן 17 שחזר בשאלה ועבר מישיבה תיכונית לתיכון למדעים ולאומנויות. במקרה שלו, זה היה די שקוף שזה יקרה, אבל זה לא מה שחשוב כאן. כתבתי לר` אבינר מכתב בנושא בנסיון לחשוב איך מתמודדים והוא ענה מה שענה והוסיף שם משפט אחד קטן שלא יוצא לי מהראש: ``ואחרי הכל, יש עניין של נשמות``. אחי הוא בן אדם בפני עצמו, עולם בפני עצמו, סיפור בפני עצמו. אפשר להאשים את הסביבה, את ההורים, את המורים, את הנסיבות ואפילו אותו עצמו. אפשר לנסות את כל הפטנטים והטריקים כדי להחזירו, אבל לא יעזור כלום, זה סיפור החיים שלו, זה החיפוש שלו וזה הוא מול אלוקים. נראה לי, שאולי אפשר לומר את זה כלפי הנוער כולו. זה בדיוק הסיפור שלהם. זה הברור של הדור הזה. ותפקידנו הוא לתת לו לעבור את הבירור הזה מתוך מה שפחות גילויי כעס, עוינות, האשמה וביקורת מצידנו.... עד כאן נאומי הפדגוגי להפעם :) מקווה שלא הלאיתי.....

yaron55

New member
צודק במאה אחוז

אין ספק שיש תשובות לשאלות הבעיה היא שלא כל הרבנים מוכנים להתמודד אתם ולפעמים קל יותר להרים ידיים מאשר להתמודד לבד אין ספק - צריך להגביר את לימודי האמונה ומחשבת ישראל!

מני*

New member
קימה לתפילה .....

אם קימה לתפילה היא בכלל לא נורמה! אז תסלח לי זה לא ישיבה. זה אולי מועדון נוער:)))))

מני*

New member
יש ישיבות ויש ישיבות!

אז לידיעת יש ישיבות ויש ישיבות ואל תבלבל ת`מוח שאם ככה אין ישיבות אולי יש את הבעיה בישיבות תיכוניות ואין אני רוצה בשלב זה להרחיב את הדיבור בנושא.

ידעתי שתגיד את זה...

ולצערי, עליי לבשר לך, שגם בקרב הנוער החרדי קיימת אותה בעיה בדיוק ואצל הנוער החב``די ביתר שאת (שוב, בגלל הפתיחות היחסית לעולם הרחב...) וחוץ מזה, שבחב``ד לקום לתפילה בבוקר זו לא ממש חכמה.... כי בעצם, זה לקום לתפילה בצהריים.....

התרנגול

New member
תומך...

ואני גם לומד במקום, שבו אני יכול לראות את כל אלו שנפלטו מאותם ישיבות שאתה מדבר עליהם, ולא תמיד נעים לראות התנהגות של נוער דתי כזה... (כבר לא מדבר על זה שהם באו יותר מהנוער החרדי...). אני לא בא להגיד שאין בעיה בישיבות התיכוניות, אבל בהחלט אי אפשר להסתיר את אותה הבעיה שקיימת גם בישיבות החרדיות... נערים שמחפשים משמעות, ואמונה, נתקעים מאחורי סטנדר עם גמרא 15 שעות ביממה, וכשהם מתחילים לחפף, כי זה פשוט לא מה שהם מחפשים, וזה לא מה שמתאים להם, אז הישיבה לא רוצה אותם, ולפעמים, גם בבית אומרים להם ``תחזרו בערב``, והם מתחילים להסתובב עם החבר`ה ברחוב.... אבל אשמים אנחנו.... בתקווה לגאולה... תרנגול

מני*

New member
אבל....

אבל מתפללים בסופו של יום:))) תרתי משמע. בכל אופן אני לא התווכח איתך מה קורה בישיבות של חב``ד ולמרות הפתיחות את מוזמנת כאורחת כבוד ואני יעשה לך סיור ונדבר אח``כ

לא צריכה סיור, מני

צר לי, סיורים, הדרכות, הסברים והרצאות לא יעזרו. אני מכירה טוב מדי את האנשים שמדובר בהם. אולי פעם כדאי שאני אעשה לכם סיור בנפשות של הנוער שלכם, שתראו כמה הוא קרוע בפנים... ואין צורך להתכחש, להרגיש שזה מעליב או שאני מזלזלת. כי זה לא כך. זו המציאות ורוב חברות המבוגרים בעולם לא מוכנות לשמוע מה באמת מציק לילדים שלהם.....

ה-ת-מ-י-ם

New member
מה ההבדל ...

בין הישיבות התיכוניות, לישיבות שבהודעה הקודמת הערכת עד מאוד? ואני לא מדבר מבחינת המנהלים שלהם ... אלא מבחינת התוכן שהן נותנות לתלמידים שלהם. בשניהם יש תלמידים שרוצים להינות מעולם התורה, אבל לא רוצים/ יכולים להישאר רק עם זה, אז הם לומדים גם לימודים כלליים ...

מני*

New member
אין לי בעיה...

אין לי שום בעיה אם לימודים כללים, אדרבה אני חושב שצריך בכל ישיבה ולא משנה איזה ישיבה לתת לבחורים קצת ידע גם בלימודים כללים. בבחינת התוכן יש הרבה הבדל בפרט בצורת החשיבה של החיים אופן החינוך ובטח שכאן זה לא המקום לאריך. בתקווה שבאמת יהיה להורים נחת רוח מהילדים

גאה לכתוב ש

החברה בבי``כ שלי לא לומדים בישיבות יוקרתיות <לא לומדים בישיבות בכלל, וחלקם בכלל לא לומדים> אבל לא בגלל זה אני גאה אלא בגלל שאין בוקר שהם לא משכימים בו לתפילה, אין על מה לדבר בכלל זה ברור להם מאליו שצריך <ולא רק כי צריך אלא כי רוצים>. מחכה למשיח וונדר

ה-ת-מ-י-ם

New member
לא בדיוק ...

הישיבה יכולה להיות הכי טובה בעולם ... רק שהתלמידים שם חושבים שהם נמצאים במועדון נוער ... ודבר כזה, כמו שנאמר כבר בהודעות קודמות, בעיה שהתחילה עם ההמורים .. ההורים ... וכל מי שעורב בחינוך של אותם נערים ...

למעלה