זו דעתי.

הדסית21

New member
זו דעתי.

יש לי כמה דברים להגיד...לא לכולכם....שלא ימצאו כל כך חן בעיניכם.יכול להיות. אבל אני לא אתנצל מראש. זכותו של כל אדם להביע את מה שהוא חושב. יש פה מחלוקות ללימוד קבלה.....אני לא רואה איפה המחלוקת. כ ו ל נ ו בני אדם אדם- אדמה לה' בתחילה...לפני הרבה מאוד שנים.... כולנו היינו בעצם אותו הדבר. הייתה בבל שכולה הייתה "שפה אחת ודברים אחידים" לפעמים אתם לא שמים לב עד כמה אתם טועים בגישה הזאת.... עם סגולה.... הוא לא אחר מאשר אלו שיזכו לאיחוד עם ה' מיהו עם ישראל???????? אין לנו מאפיינים ביולוגים אחידים...אף לא תורשה... אנחנו מ ק ו ב צ י ם!!!!!!!! אנחנו מכל תבל!! יש דברים שאתם שוכחים.... אברהם... איך הפך ליהודי?? הוא היה יהודי בכלל?? אבל כמובן , הוא "אברהם אבינו" איך "אבינו"...? הוא היה בין גויים ובן של גויים שלא נדבר על זה שעבד אלילים כמו כל המשפחה שלו! מתי הפך להיות אבא שלנו? הוא לא הוליד ילדים יהודים... הוא הקים קבוצה.. והקבוצה הזאת הגיעה לאיחוד עם אלוהים. הלכה בדרך ישרה אליו....ישר-אל. יעקב..... נקרא ישראל. לאחר שמה הוא עשה?? "ויותר יעקב לבדו ויאבק איש עמו עד עלות השחר" "ויאמר אליו מה שמך ויאמר יעקב" "ויאמר לא יעקב יאמר עוד שמך כי אם ישראל כי שרית עם אלוהים ועם אנשים ותוכל" במה הוא נלחם אתם חושבים? הוא היה יהודי??לא... הוא זכה לאחדות עם הבורא וזה הפך אותו ליהודי!!! הוא מילא את הייעוד שלו והשכינה שרתה איתו...וניצח את היצר הרע.. אברם נקרא אברהם... שרי נקראה שרה.... יהודי מלשון ייעוד ולא גזע!!! שזו הייתה הטעות הגדולה של הנאצים. אין לנו גזע מסויים....אתיופים...ספרדים...אשכנזים...מה יש פה שאתם לא רואים??? "עיניים להם ולא יראו!אוזניים להם ולא ישמעו!" תתביישו לכם שאתם מונעים מבני אדם שאינם כדתכם או כמנהגכם את המתנה הזאת של איחוד איתו. עם האל. כל דת מפרשת זאת אחרת...אך אצל כולם יש אלוהים...נו מה זה משנה איך הם קוראים לו... זה אפילו לא הוא...זה אמונה בשליחים שלו... אז אם קם אדם בקצה השני של העולם שרוצה להבין ולחקור ולדעת ומרגיש שתם העניין בחייו.... מי אנחנו שנמנע ממנו??? אלוהים ברא את כולנו....בשביל למנוע מאיתנו משהו??? להיפך! כדי לתת לנו..אך ורק אהבה ונ ת י נ ה...."אור לגויים" אפילו אנחנו גויים שאנחנו לא רואים את האור האמיתי! ברגע שתשימו את ההבדלים האלה בצד...תבינו. כולם בלי י ו צ א מ י ן ה כ ל ל נועדו לדבר אחד. הרגשת האור האלוקי.הלוואי ו...איחוד עימו. הרגשתו בגוף אחד שלם וניצחי. גם הגויים יהיו בגוף הזה... מה נראה לכם? כולנו אותה רמה. הרמה היא לא חיצונית אלא פנימית! אני לא מדברת על אנשים שמזלזלים באמונה ודת. צריך לכבד כל דת. באשר היא. כל הדתות הן בעצם חידושים שעשה האדם. אך כולם בעצם מבינים ש" אין עוד מלבדו" מה שווה המסורת אם אין לה שורשים? שורשים רוחניים.... ולא העמדות פנים!!!! אני מקווה שהבהרתי את עמדתי בצורה ברורה..... לא צריכה להיות פה גזענות,או הבדל דת ומין,צריכה להיות פה אחדות למען המטרה שהיא אחת! לחזור לשורש! להצליח לעבור את כל המחסומים שיצרנו במשך השנים! לי יש חברים גויים ויהודים... אני לא מסתכלת על זה בכלל... לא רואה שיש לאחד פוטנציאל יותר מהשני...להפך.. אני מספרת להם.. ואלי יש בזה תקווה שהם יבינו משהו... הפצה היא דבר חשוב.. לפני שנביא עלינו עוד ייסורים ולא חסר מאיפה.... שלום.

malhaz

New member
תשמרי את שכתבת ותקראי אותם שוב

כשתתבגרי כי לעיתים הטקסט נשאר ופרספקטיבה מתאימה מאפשרת התיחסות נאותה לדברים.

הדסית21

New member
יש לך תשובה...

מאוד עניינית.אהה...וממצה.שכחתי... אתה כנראה לא מבין שאינך היחיד בעולם. ושכל העולם יגאל בסוף. לצאת מהמסגרת. לצאת. !!!

מה הבעיה עם התשובה שלו??

ממצה ונכונה. צאי את מהמסגרת שלך נכנסת חזק "לקוטב ימין" [ אם את מבינה למה הכוונה } את מסתחררת בלהט המשחיות כמו כל פלצן שמתחיל ללמוד קצת קבלה, קלי דעת שמבטלים את מעיין החוכמה של המקורות שמהם הם לומדים. קשקשנית של קבלה אינסטנט.

הדסית21

New member
שומרת תורה ומצוות.......

למה הכוונה? לקרוא בתנ"ך זה לא לשמור תורה? לשנן את המסורת שקיבלנו מאבותינו הכתובה בתנ"ך אינו לימוד תורה? אני שומרת את כל החגים. ישנן מצוות שאיני מכירה או שפשוט מיותרות והן המצאה גורפת של שכבות קיצוניות דתיות. תראה/י... אני למדתי בבית ספר דתי 12 שנה. וכל מה שלמדתי זה איך אפשר לשנוא את הממסד הדתי. כי מה שעשו בבית הספר היה לא אחר מאשר כפייה דתית והפחדה וזאת לא ממש השיטה... אני רואה איך הם מתנהגים ונוהגים עם הסביבה. אטימות כזאת בוודאי לא ראוייה לשבח... מצוות שבין אדם לחבירו הן הקשות ביותר....ורוב המדינה אינה שומרת אותן... לי יש תפיסה אחרת לגבי שמירת שבת... גם מאחר ואנו נמצאים בעידן אחר ונראה לי שלדבר בטלפון ולהכין אוכל או להתכתב באינטרנט זה לא סותר כלום. מישהו אז ידע שיהיה חשמל? או כזאת יכולת תקשורתית? המלאכה עליה מדובר בשבת היא עבודת חולין נכון.... אבל לא לחיות בשבת??? לא נראה לי שלזה התכוונו הכתובים... בכל אופן שבקבלה בכלל מדובר על סממנים רוחניים שיש לעשות בשבת ולא סממנים גשמיים אלא שאלה עוזרים לנו בשמירתם! כמו שטענתי בהודעה הראשונה.... מה שווה המסורת אם אין לה שורש רוחני??? שזה הרבה אנשים שכחו מזמן והעיקר להתפאר במצוות שהם עושים....שזה בניגוד לענווה ולצניעות ....שגם על זה מדובר בדיוק באותה פארסיה שהם עצמם כתבו....נו באמת. נראה לך באמת שאלוהים רוצה למנוע מאיתנו אוכל טוב בשבת? או ניחוח טוב בגופינו לאחר מקלחת טובה? או איזושהי הנאה?? אבל כמובן לא הנאות הבל...כמו השתכרות או מועדוני חשפנות אך גם לרקוד מותר למה לא? אם אני הולכת צנועה למועדון ונהנית מהמוזיקה ושמחה עם האנשים מה רע? אני מרגישה שגם אז אני עושה מצווה מאוד גדולה שהיא "ואהבת לרעך כמוך".. הבעיה פה היא הכסף שלפי דעתי זה המחלוקת הגדולה.אבל רק זה. יש מצב שלא אצא בשישי יותר...אבל מה לעשות כך עושים רוב חבריי. ואני רוצה לראותם ולא להתנתק מהם...או אולי גם זה אסור..? אז יכול להיות שאמצא פשרה ועד אז...כל אחד ודרכו הוא. למה? כי " כי אין כפייה ברוחניות" !

j a i m

New member
מאיפה הקישקוש הזה?

"אין כפיה ברוחניות" מי איפה הקישקוש הזה?

דברי הבעל סולם

"אין כפיה נוהגת ברוחניות, ואפילו בהגשמיים אינה מסטרא דקדושה" מתוך פתיחה כוללת לספר עץ החיים. רעיון זה מופיע גם בכתבים אחרים של הבעל סולם.

j a i m

New member
תודה. אבל...

זה כל הרעיון. זאת תגובה להדס. כמוון שיכולה להיות לה דעה פרטית לגבי יהדות, או קבלה. אבל נראה שבסיס הידע שלה מגיע מכתבי בעל הסולם ושלוחותיו. הדס, מה היחס שלך לבעל הסולם? האם הוא סתם מישהו, וכפי שהוא כתב והגה רעיונות גם את יכולה באותה מידה להגות רעיונות? האם זו ההסתכלות שלך לגביו? או שאת רואה אותו כ"אוטוריתה" מישהו שדבריו ראוים לציתות, כי כל דבריו אמת? כי אותו בעל הסולם שכתב שאין כפיה ברוחניות, גם כתב לגבי שמירת תורה ומצוות. הוא חי בתקופה שהיה חשמל, וטלפון, והוא לא הבין שמותר להשתמש בהם בשבת. האם אין כפיה ברוחניות זה אומר שכל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה? זה נשמע לי טיפשי, הרי בכל מקרה כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה בגבולות החוק. בעל הסולם היה חרדי. הוא עמד על כך שתלמידיו יהיו בעלי הוראה, שזה אומר שיהיו בעלי ידע אדיר בתורה הניגלת. וודאי שלא לימד אנשים שלא היו שומרי תורה ומצוות. שלא לדבר על גוים. הוא אמנם כתב שאין כפיה ברוחניות, אבל גם כתב שאין התקדמות ברוחניות מבלי שמירה על תורה ומצוות. האם זה לא כופה את אותו אחד שרוצה להתקדהם, לשמור תורה ומצוות? הרי כל תורת בעל הסולם מושתת על לנסות לכפות את הרצון האנכי שבנו, או לא? אז מה זה אין כפיה ברוחניות?

o n m y w a y

New member
אין כפייה ברוחניות

הכוונה היא שאדם צריך לרצות בעצמו את הבורא, אף אחד לא כופה עליו... זו עבודה אישית שלנו, עלינו לעורר את הרצון שלנו. בירור הרצונות הוא תהליך שנוצר על מנת שנרצה בסופו של דבר רק דבר אחד באמת. אני מודע לעובדה, שבאופן מעשי אין לנו ברירה אם אנו רוצים להפסיק לסבול, עלינו לעבוד בשביל זה... אך עדין ניתן לומר שזו אינה כפייה, מפני שאדם יכול להמשיך לסבול עד אין סוף, עד שהוא רוצה אחרת.

SpreadLight

New member
דווקא

את יכולה לקרוא בזוהר או את דיברי רבנו האריז"ל על שמירת התורה ושמירת השבת ומה רבותינו אומרים על אלו שלומדים לא על מנת לקיים ומתנתקים מהתורה והמצוות. גם הנוצרים שינו את התורה שלנו ועשו ממנה מה שהם רצו וכפי שמסתמן גם את ככה. הקב"ה לא מונע מאיתנו כייף אני שומר שבת ומאוד נהנה בשבת אוכל אוכל מצויין ואוכל יותר מיום רגיל אפילו. את צודקת אין כפייה ברוחניות תעשי מה שאת רוצה יש אמת אחת ודרך אמיתית לעבור בא. לא כופים עליך כלום תעשי מה שבראש שלך תשני תתורה תעשי חלקים שמוצאים חן בעינייך אל תקשבי לחכמי ישראל שהורו לנו על מצוות, יש אמת אחת !

malhaz

New member
הדסית21 קראי

שוב את שכתבתי לך בהודעתי הראשונה

יפה הדסית ../images/Emo20.gif

קראתי את שכתבת ואהבתי מאוד. רוחניות ואהבת האלוהים אינה קשורה בדת. חבל שיש כאלה המשייכים את האלוהים לדת. (ההיסטורה היא עדות מזעזעת למלחמות שנעשו בשם הדת או בשם האלוהים). אלוהים הוא פשוט ניצוץ הקיים בכולנו. אלוהים הוא אהבה ללא תנאי ולעולם לא עונש או ייסורים. זכות הבחירה היא שלנו בכל רגע ורגע.

הדסית21

New member
תודה....אבל לצערי

יש עוד הרבה שאינם רואים את גודל ההפרדה... אם אתם מקבלים את חוכמת הקבלה כתורה...אתם בודאי יודעים שהיא מדברת אך ורק על תורה רוחנית. ועל זה אין ויכוח בכלל.... כי זוהי תורת הסוד. דת היא מסגרת חוקים והגבלות (ואל תתחילו לריב איתי על זה כי יש לי הרבה מה לענות לאותו אדם שרק ינסה...) מסגרת מקובעת.... שנועדה לשמור על מסגרתו של עם ישראל היום. כיום יש פריצות בכל כך הרבה מוסדות דתיים שלא לדבר על מוסדות חרדיים.... בלי קשר לחילוניים ... אינכם רואים שכל העולם כיחידה אחת נמצא בבעיה??? כמה אפשר לטעון " אנחנו שומרים תורה ומצוות ואם את לא שומרת אז תישרפי בגיהנום... את לא שייכת" (הקצנה בכוונה). אוקיי.... ככה. היו הגבלות ללימוד קבלה....אבל היום כשהמצב גרוע ביותר ואנחנו קרבים למלחמת עולם שלישית... (שאני אפילו לא כבר ספקנית לגביה כמו אז...) אין מה לעשות. על כולם מוטלת חובת ההפצה. אפילו אצל לייטמן... מקייימים תורה ומצוות... אבל אני לא בטוחה שהמצוות הללו בכלל היו נוצרות אילולא בני ישראל הגיעו לרמה כזאת נמוכה שרק בעזרת המצוות יכלו לשמור על זהותם.. המצוות האמיתיות הן בפנים. היכן שאין ידיים או רגליים או פה.... ב פ נ י ם! ושוב... אם אתם מסתמכים על חוכמת הקבלה....אז אין עוד מזה. מה שכן נראה לי... שאם כבר עושים מצוות. (ואני לא מדברת על התוספות שהוסיפו במשך השנים...) אז צריך לעשות אותן עם כוונה אדירה לבורא. ולא להיבדל מהסביבה.... חס וחלילה.... אלא להשתתף בצרת כולם.. כמו גם שמחת כולם. זה הסוד! לקבל את כולם. אם אלוהים ברא את כולם.... מי אני שלא אקבל אותם..? הוא היה חרדי......הוא למד בטח כל הזמן. לא היה לו זמן לדברים כמו אינטרנט או טלפון.... כל הכבוד שהקדיש את חייו וכל מירצו בכדי לעזור לנו...אבל אני עדיין לא רואה סתירה כי הכוונה שבלב היא החשובה... וכל התורה מדברת בשפת סתרים שאת זה אתם ודאי יודעים... שעד היום לא מבינים שספר התורה אינו ספר היסטוריה.... אלא התהליך הרוחני שכל אחד מאיתנו חייב לעבור... וזה מאוד קשה. עכשיו... ההקבלה בין המצוות לבין התהליך נורא דומה. מן הסתם! אך אין כפייה... כל אחד יקח את הזמן שלו ויתקרב אך ורק מאהבה ולא משום דבר אחר! כפי שעשו אצלי בבית הספר... שיהיה לכם אחלה יום!ביי...

j a i m

New member
שוב קישקוש

מי אמר שתורת הקבלה מדברת רק על רוחניות?

הדסית21

New member
אז על מה היא מדברת??

על קמעות? סיאנסים? צירוף אותיות? חוטים אדומים? סגולות? יש שתי סוגי לימוד קבלה... אם אני לא טועה. אחת מהן היא קבלה מעשית. דוגמא מאוד יפה היא מעשה הפולסא דינורא שעשה בנו של עובדיה יוסף וחבריו ( ואני כלל לא בטוחה אם לרב עובדיה יוסף לא הייתה יד בדבר...) ועכשיו אריאל שרון יושב היכן שהוא יושב.. אלוהים הוא כח. הוא בטח לא רוצה.... תראו .. זה גם לא הגיוני... שאם נסתמך על המצוות הגופניות שלנו נחשוב שכך נגיע לרמה שלו.. הכל ברוח . כח זה פועל גשמית.... יותר נכון... הוא משתקף גשמית... אך מהיכן הוא מגיע??? את זה אף אחד לא יוכל להסביר! כח האהבה האינסופית, הנתינה, הבריאה, לא משנה איך תקראו לזה.... ואמונה אתה לא מאמין בידיים וברגליים אלא בלב. המצוות הן השתקפות של הרצונות שלנו... "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו" אני יכולה להיות צמחונית ולהיות יותר צדיקה... לא? הרי הרג הוא פשע... אלוהים רוצה שנאכל את החיות שהוא ברא??? האדם הראשון אכל בשר?? אני שואלת את עצמי למה רק לאחר נח התחילו לאכול בשר... מעניין... אולי בגלל שהרמה הנחותה שלנו (בני ישראל דאז) הובילה אותו לחשיבה מיוחדת עבורנו? אולי הוא ראה "טוב, אין מה לעשות, זאת הדרך היחידה שהם יתקרבו אלי..." יש הרבה דברים שמשתנים בתנ"ך.. תשאלו את עצמכם למה. אלוהים חושב עבורנו כל הזמן... כל הזמן. והכל מאהבה ורצון אינסופי. אני מעריצה את הצמחוניים שהם חושבים על החיות לפני שהם חושבים על עצמם... שזה עוד דבר שקיים בחוכמת הקבלה. חוכמת הקבלה היא חוכמה השרוייה היכן שאין יד מגעת וגם לא רגל... הכל בלבנו והכל ברוח קודשו . דרך אגב- קדוש=נבדל. איפה שאי אפשר להגיע. או שאי אפשר לגעת בו. כי אין אנו מבינים את מהותו..אך הוא נתן לנו את היכולת בלב להגיע לחוכמתו.. מי שטוען שחוכמת הקבלה מדברת על מצוות גשמיות טועה ובגדול. כי בעזרתה אנו רק רואים למה אלוהים באמת התכוון בתורה.. והכל סתר וסוד. יום טוב!

j a i m

New member
על מה היא מדברת, או מי מדבר עליה?

אותו אחד שכתב שהקבלה מדברת על רוחניות, וכתב מה זה קבלה, ושמכתביו או כתביהם את למדת מה זה קבלה, הם אמרו חד משמעית, באופן ברור ועקבי שחייבים לקיים תורה ומצוות מעשיות ממש. לפי הבנתי זה מה שכתבת על בעל הסולם והרב"ש זצוק"ל: "מי שטוען שחוכמת הקבלה מדברת על מצוות גשמיות טועה ובגדול. כי בעזרתה אנו רק רואים למה אלוהים באמת התכוון בתורה.. והכל סתר וסוד." כך כתבת. היינו, הם טועים, אבל לא סתם טועים, הם טועים בגדולללל! אם הם כל כך טעו, למה לך ללמוד את הכתבים שלהם? עזבי, אל תלמדי קבלה. למה ללמוד משהו ממישהו שדבק כל חייו ברעיון המיושן לדעתך, שתורה ומצות גשמיות ממש הם הכרח שאין להתווכח עליו, הן א-ב של החיים. כך טענו אותם רבנים שכתבו את ספרי הקבלה שכל כך מעניינים אותך. יש הרבה אנשים היום בעולם, שלומדים קבלה, גוים, לא גוים, באוניברסיטה, בבית דרך האינטרנט, ומתלהבים מהלימוד ומעצמם. ומה לגבי כך שבעל הסולם, שכתב את רוב מה שהם לומדים, כתב שההבנה של הקבלה היא ביחס ישיר לכמה ששומרים תורה ומצוות? את החלק הזה הם מעדיפים לא ללמוד. אבל לפי ההסבר של בעל הסולם, אין להם שום הבנה בלימוד. לפי הלימוד שאת לומדת, אם את לא מקיימת תורה ומצוות עדיף שלא תלמדי את אותו לימוד כלל. איך זה מסתדר לך?

הדסית21

New member
אולי תנסה....

לענות לי על השאלות ששאלתי. כי עכשיו אני בטוחה שחוכמת הקבלה היא אך ורק עבודה פנימית ורוחנית ואינה מסתמכת על מצוות גשמיות בלבד, ואולי העידן בו אנו חיים כבר לא מחייב אותנו לאותן מצוות כי ידוע שיש הרבה העושים אך אין להם כוונה שבלב. אני יכולה להתפאר עד מחר במצוות שאני עושה... אבל ההתקדמות הרוחנית שלי תהיה אפסית. הטעויות הבסיסיות שלכם בנוגע להבנתה של חוכמת הקבלה ולמה היא שייכת ועל מה היא מדברת נובעות מבורות. ועוד משהו: לייטמן הוא בסדר גמור. תפסיקו להשמיץ את מה שאינכם מכירים. שיהיה לכם יום טוב.

j a i m

New member
קישקושים על ריק

אם חכמת הקבלה בשיבלך זה רעיון כללי וכל אחד יכול לתפוס אותו ולעשות בו כרצונו, אז אני בטוח שחכמת הקבלה שלך מותאמת לך באופן מצויין. אם חכמת הקבלה היא חכמה עמוקה ומדויקת שנכתבה ע"י חז"ל ורז"ל בקפידה רבה, אז חלק בלתי נפרד מחכמת הקבלה הוא הצורך בקיום תורה ומצוות בגשמיות רבה. זאת המציאות. אם מישהו לא מסכים איתך, זה לא נקרה בורות. יש בדבריך סתירה מהותית ואת לא נותנת עליה את הדעת (אולי כי זה בלתי אפשרי ומחייב). לייטמן, או בני ברוך, זו בדיחה עצובה. אדם שהיה כל כך קרוב לרבי זצ"ל (הרב"ש) ושכל כך התרחק מהדרך, ובכל זאת ממשיך להציג את הרעיונות הפרטיים המגוכחים שלו כחלק מתורתו הקדושה של הרבי זצ"ל. ואני דווקא כן מכיר. האם את מכירה? כמה פעמים דיברת בשיחת 4 עינים אם לייטמן? האם שאלת אותו פנים אל פנים לגבי ההבדל בין דרכו של הרב שלו והדרך שהוא מציג? האם פעם דיברת אם תלמיד אחר כלשהו של הרב"ש בשביל להבין קצה קצהו של חכמת הקבלה מה היא?

למעלה