זהו, יצאנו לדרך! נעשה שיהיה טוב.

זהו, יצאנו לדרך! נעשה שיהיה טוב.

התחלנו דרך ישנה - חדשה. יש לנו ממשלה ישנה - חדשה, במדינה ישנה - חדשה (אלטנוילנד, כפי שקרא לה הרצל) ואנחנו נטייל בה. ספקו - איפה אתם בסופשבוע הקרוב? אני, למשל, יורד לים המלח להדריך שם רבנים ביום שישי, ובשבת אני בפרוזדור ירושלים, באזור נטף נוה אילן. אספר לכם איך זה היה במוצאי שבת.

רפי עשת

New member
שאלה: מהו המקום הראשון, בו תורגם

השם אלטנויילנד ל- ת"א ?? ברכות ותקווה לפתיחה חדשה ו- בלי השמצות ובלי פרסומות!! מקווה כי ידע כל אחד, שבמקרה של חילוקי דעות אם מישהו, הוא יכול לפנות אליו ישירות לדוא"ל. "כל המלבין פני חברו ברבים, כאילו שופך דמים" (תלמוד בבלי, בבא מציעא, נח, ב´).

רפי, ברוך הבא. בפעם הבאה תביא חברים

איפה אתה בסופשבוע זה? בבית? איפה אתה מטייל? בשישי? בשבת?

רפי עשת

New member
עוד לא ברור אבל - לא ענית לשאלתי על

ת"א!! בדוק בספריך, התשובה לא כל כך פשוטה. זה היה לפני 1909....

אתה מבין שאתה מתגרה בחגי?!

יש לי הרגשה שהוא מבשל לנו חידה שיקח לנו שבוע לפתור.

haggibar

New member
כתוב משהו על נס ציונה

אבל אין לי הפרטים. ונראה שהצילום הוא של נס ציונה. ספר לנו, Please !!

רפי עשת

New member
צדקת + הקו הלבן משמאל=הדרך

מראש הלץ (ראשל"צ) לרחובות (הדרום למעלה). מעט דרומה מהצילום שכונת ´נחלת ראובן´, האחוזה אותה קנה שאובן לרר (קרוב משפ. שלי) מידי טמפלרי ובה התגורר (1883). אנכית לדרך מראשל"צ - במרכז בתיה של מושבת הפועלים ´נס ציונה´. הבתים המקבילים לדרך מראשל"צ, ממערב, הם בתי שכונת הפועלים תל אביב (1903). מימין לשכ´ גבעה לבנבנה מאורכת, אותה קנו ב- 1907 ומיזגו את 3 השכ´ ליחידה אחת = נס ציונה. מתוך: ב"ז קדר, מבט ועוד מבט על א"י (תצ"א מלה"ע 1). חגי חידות וחידודים - כל הכבוד!!

pinzo01

New member
יפה..........

וכדי שאף "תל אביבי" לא יתבלבל ב-י"ג אייר תר"ע (למנינם -23.5.1910 )החליטה הוועדה שהשם יוחלף מאחוזת בית לתל-אביב ותארו לעצמכם מה הייתה ההחלטה הבאה של הוועד? להקים קיוסק על "הבלובאר"(שד' רוטשילד) ולהשכירו למכירת משקאות קרים ולא ח"ו חריפים..... נו.... אתם מבינים איך ת"א הגיעה לאן שהגיעה..........

pinzo01

New member
חידונת תל אביבית ../images/Emo35.gif../images/Emo141.gif

מהיכן לקוחה המילה "קיוסק "???? מדינה ? או אולי שפה ?

רפי עשת

New member
משהו על ההיסטוריה, קפה => מריחואנה

בשנה הראשונה הוחלט "לעשות קיוסק בתוך הבולווארד" במידה 2*2 מ' ולהשכירו למכירת משקאות קרים אך לא חריפים". סמוך פועל כיום קפה אספרסו בפינת הרצל-שד' רוטשילד. אחרי מלה"ע 1 נפתחו בתי קפה רבים, יחסית למס' התושבים. הבעלים היו ע"פ רוב עולים מרוסיה, שהעדיפו בעצמם תה ולכן העדיפו להגישו ללקוחותיהם. ביאליק, שעבר לת"א ב- 24 נהג לשתות תה וקפה בצומת ביאליק-אלנבי, מול קפה ביאליק של ימינו. מצורפת מפת ת"א מ- 1918 מעט השתנה מאז, פרט לאיכות המשקאות.

אם חגי כבר ענה, אז...

קיוסק היא מילה בתורכית. מסתבר שישנן לא מעט מילים שנדדו מתורכית לעברית, במשך ארבע מאות שנות שלטון.

אורניהו

New member
יש לי משהו על ביאליק והתקופה..

כשראו את ביאליק הולך ברחובות תל אביב כשידיו מאחור,שאלו אותו למה?אז הוא ענה;אני יודע ,בכל חור בונים קיוסק!

pinzo01

New member
ואז עצר לשתות גזוז........./images/Emo185.gif

ושם אמר "גזזני ואגרשך, העדיפני במיליך" למה התכוון המשורר?

תותח9

New member
יש רחוב תל אביב בנס ציונה

יש רחוב תל אביב בשכונה הנ"ל בנס ציונה. כמו-כן, יש שם את בי הראשונים, ואפילו את בית הדגל -בית מודרני על חורבות בית מתקופת המייסדים. ב-1891 הונף לראשונה (אם כי יש החולקים על כך) דגל הכחול לבן http://web.macam98.ac.il/~ltami/sara/degel.htm

למעלה