התפקיד שלנו הוא לדאוג לאדם העובד. (נאום לפיד)

התפקיד שלנו הוא לדאוג לאדם העובד. (נאום לפיד)

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן
מה התפקיד שלנו?
השאלה היא: מה התפקיד שלי. או יותר נכון, מה התפקיד שלנו. לא מה צריך לעשות – יש הרבה מאוד דברים לעשות, וקל ללכת לאיבוד בתוכם – אלא מה התפקיד שלנו. מה הדבר הבסיסי, הראשוני, היסודי, שאותו אנחנו צריכים לעשות? מה החזון שלנו?
והתשובה היא שהתפקיד שלנו הוא לדאוג לאדם העובד

בוקר טוב לכם,

יש שאלה אחת שאדם חייב לשאול את עצמו כשהוא נכנס בפעם הראשונה, ביום הראשון, ללשכת שר האוצר, שנמצאת בקצה המסדרון בקומה הראשונה של משרד האוצר בירושלים.

והשאלה היא: מה התפקיד שלי.

או יותר נכון, מה התפקיד שלנו.

לא מה צריך לעשות – יש הרבה מאוד דברים לעשות, וקל ללכת לאיבוד בתוכם – אלא מה התפקיד שלנו. מה הדבר הבסיסי, הראשוני, היסודי, שאותו אנחנו צריכים לעשות? מה החזון שלנו?

והתשובה היא שהתפקיד שלנו הוא לדאוג לאדם העובד.

אני יודע שחלק מכם אומרים לעצמם עכשיו, "הוא כבר דיבר על זה", והם צודקים. ואני אומר לכל מי שמארגן כנסים כלכליים במדינת ישראל, תזהרו ממני, כי אתם הולכים לשמוע את זה בכל פעם שתשימו מולי מקרופון. באגף התקציבים כבר יודעים שהם ישמעו את זה בכל פעם שתהיה לנו ישיבה. בסיעה בכנסת יודעים שבכל פעם שנפגש אני אשאל איך כל אחד מהח"כים שלנו פועל בשביל האדם העובד, התקשורת יודעת שכל שיחת רקע תתחיל באדם העובד ותסתיים באדם העובד.

כי אם זה התפקיד שלנו, כל נושא שיעלה על השולחן, צריך להבחן דרך השאלה מה משמעותו לגבי האדם העובד.

שואלים אותי מה עמדתי לגבי המגזר העיסקי. יש בישראל התקפה פופוליסטית מתמשכת נגד המגזר העיסקי. חלק ממנה הוא הרוויח ביושר, אבל מי שדואג לאדם העובד יודע שאנחנו חייבים מגזר עיסקי חזק, כי מגזר עיסקי מייצר מקומות עבודה, ומשכורות, וצמיחה, ותחרות שמורידה מחירים. אז התפקיד שלנו הוא לעזור לאנשי עסקים להתרחב, לפתוח עסקים, להקל על הבירוקרטיה, וגם להגן עליהם מפני רישעות וקינאה, כי זה טוב לאדם העובד.

ובדיוק מאותה סיבה התפקיד שלנו הוא להלחם נגד חברות פירמידה, וריכוזיות יתר, ותכנוני מס אגרסיביים ומונופולים, כי זה רע לאדם העובד. כי זה הופך את עבודתו לחסרת טעם. כי הוא מרגיש שהוא חי בעולם שאין בו הזדמנות הוגנת. כי הוא לא יפתח עסק קטן, שבו יהיו עוד שלושה או חמישה אנשים עובדים כמוהו, אם הוא ירגיש שהעסקים הגדולים דורסים אותו.

שואלים אותי איך נעזור לחלשים בחברה. והתשובה היא שאין שום דרך לסייע להם מלבד תמיכה באדם העובד. באופוזיציה וגם בקואליציה יש לא מעט אנשים שעושים קריירה מזה שהם רוצים לחבק את החלשים. גם אני רוצה לחבק אותם, אבל אני רוצה לעשות יותר מזה, אני רוצה לעזור להם. 82% מתשלומי המיסים במדינה באים מאנשים עובדים. בשביל לעזור לנכים, לניצולי שואה, למובטלים, לאמהות חד הוריות, לילדה בת 11 עם CP שהורחקה מבית הספר כי היא בוכה כל הזמן, אנחנו צריכים שאנשים יעבדו, ויתפרנסו יפה, ויחיו טוב, וישלמו מיסים. ואלה מיסים שהם שמחים לשלם, מפני שהאדם העובד בישראל הוא אדם טוב ואכפתי.

מעמד הביניים הישראלי לא כועס על המיסים שהוא משלם לחלשים, הוא כועס מפני שהוא מרגיש – בצדק – שבמשך הרבה שנים התייחסו לא בכבוד לכספי המיסים שלו. שבמקום לעזור לחלשים המיסים שלו הלכו לסקטורים, לטייקונים חסרי אחריות, לקבוצות אינטרסים, למשרדים ממשלתיים מיותרים, למערכת פוליטית שדאגה רק לעצמה. אז התפקיד שלנו הוא לשנות את זה, וליצור מערכת הוגנת.

מערכת הוגנת היא מערכת שבמקום לבזבז את כספכם משתמשת בו לטובתכם. במקום כספים קואליציוניים, אנחנו נשתמש בכסף שלכם בשביל לבנות את הרכבת לכרמיאל ולשפץ מחלקות בבתי חולים. במקום לחלק קצבאות, אנחנו נפתח מרכזי הכשרה לתעסוקה ביחד עם התאחדות התעשיינים ונחזיר לחיים את החינוך הטכנולוגי. במקום להפוך את מנהל מקרקעי ישראל למחלבה של כספים מהאזרח שנשלטת בידי 'מאכערים', אנחנו נצרף אותו לקבינט הדיור ונשתמש בו כדי להוריד את מחירי הדירות ולקצר הליכים לזוגות צעירים. במקום שתאגידי המים יהפכו לספקים של ג'ובים לחברי מרכז, אנחנו נאחד אותם ונוריד את התעריפים לאזרח.

במהלך מערכת הבחירות שאלתי "איפה הכסף?" זו היתה שאלה רטורית, כי ידענו איפה הכסף. ידענו שהכסף נמצא במקומות הלא נכונים, ומחולק מהסיבות הלא נכונות. אז אנחנו מקצצים היום בדיוק במקומות שעד היום אף אחד לא העז לגעת בהם ועכשיו השאלה היא "לאיפה הכסף?" לאיפה הוא ילך? והתשובה היא שאנחנו הולכים להשקיע אותו באדם העובד. הכסף בא ממנו, והכסף צריך לחזור אליו.

כי מה רוצה האדם העובד? הוא רוצה לדעת שמקום העבודה שלו בטוח ולא יפטרו אותו מחר בבוקר, מה שאומר שאנחנו צריכים למשוך הנה עסקים מחו"ל, ולפתח תשתיות שיוצרות מקומות עבודה ולסייע לעסקים קטנים; הוא רוצה לדעת שהוא יוכל לחיות מהמשכורת שלו ולא לספור כל שקל שהוא מוציא, אז אנחנו הולכים לטפל ביוקר המחיה החל מהתחרותיות בשוק המזון ועד לשמיים הפתוחים; והוא רוצה להרגיש שהוא חי במדינה הוגנת. זו האגדה העתיקה והנכונה על הישראלים, הם מוכנים לעשות כל דבר, העיקר לא לצאת פרייארים. בגלל זה הטייקונים מרגיזים אותם, בגלל זה הוועדים הגדולים מרגיזים אותם, בגלל זה הסקטורים מרגיזים אותם. אז אנחנו הולכים לטפל גם בזה בשורה של דרכים, החל מהכנסת הקריטריון של מיצוי כושר השתכרות לכל תחום, מזכאות לדיור ועד לארנונה, דרך התוכנית לשיוויון בנטל ועד למלחמת חורמה בהון השחור שתאפשר לו להפסיק להרגיש שהוא הפראייר היחיד בעיר.

כי בסופו של דבר האדם העובד אינו רק המטרה שלנו, הוא גם המבחן שלנו. אנחנו צריכים להסתכל עליו ולראות מה הוא צריך, ואז ללכת ולהביא לו את זה.

אחרי הבחירות אנשים התמלאו פתאום בתקווה. התברר שבניגוד למה שהם חשבו, ישראל לא נידונה להיות לנצח יותר ויותר סקטוריאלית, יותר ויותר עניה, יותר ויותר לא הוגנת. את התקווה הזו אסור לנו להחמיץ. תקווה היא לא רק רגש, ולא רק ההמנון הלאומי שלנו. תקווה היא גם ערך כלכלי. אנשים שיש להם תקווה בונים יותר, יוזמים יותר, קונים יותר, משתפים פעולה יותר. אני מאמין שאנשים בעלי תקווה הם גם אלה שמוכנים להקריב יותר, מפני שהם לא תופסים את זה כהקרבה אלא כהשקעה.

אז זו התשובה לשאלה שאיתה התחלתי. זה התפקיד שלנו. התפקיד שלנו הוא להפוך את התקווה למעשים. אנחנו נהפוך את התקווה הזו לדירה במחיר סביר לזוג צעיר, אנחנו נהפוך אותה לגיוס לכל, אנחנו נהפוך אותה ליוקר מחיה שאפשר לעמוד בו, אנחנו נהפוך אותה למערכת חינוך שתגרום לנו לגאווה וכבוד, ולפני הכל אנחנו נהפוך אותה לחברה ישראלית חדשה שמעמידה במרכז את האדם העובד.

תודה רבה לכם.

יאיר לפיד
נאומו של יו"ר "יש עתיד" ושר האוצר יאיר לפיד בוועידה השביעית לעסקים קטנים ובינוניים של כלכליסט.
 

mr dish

New member
כל הכבוד לתנועת "יש עתיד" ! היא ומנהיגה,

הצליחו לתרגם לשפת המעשה, לפעולות בשטח, של עיקרי סעיפיה והבטחותיה לבוחר......................................רק הפוך !

איילת, אינך חשה מעט פאתטית?
 
אני רוצה לקבל את התמונה הכוללת

של הגזרות לעומת ההטבות. בסוף השאלה היא:
האם בתום שנתיים-שלוש יהיה יותר כח קניה לכל עובד.
האם יצומצמו הפערים בין שכבות האוכלוסיה?
האם ישופר החינוך?האם נפסיק לחוש "פריירים".
בוא נראה מה קורה- לא אחרי חודש- אחרי שנתיים.
 

עירני22

New member
גזרות לפיד

הבוקר התעוררתי שטוף זיעה קרה למול הגזרות של האוצר.מה יהייה בסוף ולמה הנטל עלינו גדל וגדל.הנטל של הקופה הציבורית נופל על כתפיים צרות של אלו שכל השנה נושאים בו .נ י מ א ס !
 

mr dish

New member
אלי ישי עסוק עד מעל אוזניו בחינוך דרדקים ועו

ללים. כעת הוא נוגע באמת בעתיד. העתיד השחור שלנו.
 

אלון 58

New member
גם כן חינוך


 

mr dish

New member
איילת יקירה, איננו טיפשים ואיננו מתעלמים מחשי

בות מערכת בחירות, אבל יש גבול למה שהנבחרים מחשיבים את טיפשותנו...

אם היינו למדים כי צר האוצר החדש למד כראוי את המצב, אבל ממש למד... היינו אומרים דיינו. הוא לא. בפרק זמן כה קצר אפילו גאון של אבא טומי לא מסוגל ללמוד את הקלקלה על מינימליותה, לכן, כשהוא חותם על העלאות מסים, ישירים ועקיפים, לכלל העובדים במשק, אבל לה מזיז את מסי החברות ולוא באחוז נוסף...זה לבד מקלקל לו הכל.

בקיצור - אמנם לנאום ולדבר הוא למד היטב, ואת נופלת ברשת מילותיו כפרי בשל, אבל התוכן...מה לשעות, התוכן של הדיבורים הפוך ומנוגד למעשים בשטח !

אין אני מביע ביקורת כלכלית מקצועית על מהלכיו אלה, שהרי חלק מהנעשה חייב להיעשות וחלק איני מבין עד כדי כך כדי להביע דעה מגובשת. הביקורת שלי באה בעיקר בגלל הבלוף שמעלה פה כוכבים לשמיים...
 
מה לעשות - אני לא מסכימה איתך... זה לא בלוף

אלא מציאות כואבת שיש להתמודד איתה. נעשים צעדים כלכליים כלפי כל השכבות- אבל למי שקשה יותר מבחינה כלכלית- כואב יותר.
גם לי זה לא גורם אושר- אבל אני יכולה להבליג מתוך הבנת הסיטואציה.
 

mr dish

New member
איילת יקירה, הויכוח אינו על מה שיש לעשות באוצ

ר אלא על הדרך הנכלולית, המכזבת והמרמה, בה עולים פה כוחות למעמדי כוח ושלטון.

לפיד אינו הראשון, אינו היחיד ובודאי לא האחרון, אלא אם נתעשת ונצהיר - קבל עם ועולם - לא עוד ! מי שלא יעמוד בדיבורו, טרם הבחירות, לא ישמש בכנסת, על בסיס כחש וכזב.

לפיד ירש את התכונה העקומה הזו מה"טובים" ביותר....למשל - הבטחותיו הריקות של חצי-אלוהים, רבין, בבחירות 1992. (רמת הגולן, משא ומתן עם עראפת ועוד)

כשמי מהנבחרים שלי, אינו עומד בדיבורו, אני בז לו, מגנה אותו ועושה עימו חשבון נוקב, עד כדי המנעות מלתמוך בו שוב, בעתיד (בי בי נתניהו)
 

עירני22

New member
אז מה יהיה הסוף ?

הנטל של המיסים עולה והחיים הופכים ליקרים יותר ויותר.לעיתים קשה להבין איך זה קורה:קל מאד להגיד שחסר 40 מיליארד ויש להשלימם.
איך ?
מוטלים מיסים לא מעטים כבר כיום, ובל נישכח נושאים מגוונים כמו רכב על אגרותיו (טסט מידי שנה -לא קיים בהרבה מדינות),התיירים -עלייה בתיירות מביאה הכנסות לא מעטות,מכירות מתוצרת הנשק למדינות כמו תורכיה,פיתוח ענף ההשקייה ע"י ישראלים באפריקה , ועוד מיגוון נושאים שמעלים מס .
,
 

mr dish

New member
הסוף שונן רבות בפי יהיר לפיד וחבריו...אלא ש..

ברגע המבחן, לכשנמסרו המושכות לידיו, כשל הוא כשלון נורא, חזר בו מכל מה ששינן, סינן וטחן טרם הבחירות.

מישהו זוכר מה המצע של "אין עתיד" בנושא חלוקת הנטל?
 

עירני22

New member
אז מה יהיה הסוף?

שרון גל ,שיודע דבר או שניים על כלכלה, רושם היום עד כמה הגזרות של לפיד כואבות, שגברת ריקי כהן מחדרה רצה כבר עתה לצרוך סיגריות, להפיג את המתח מהן-מניין תביא עוד 8000 שקל למיסים החדשים?
אישית, קיוויתי שלפיד יגייס אנשי מקצוע יודעי כלכלה, אשר יבחנו את המצב באוצר לאשורו: האם העלייה בהוצאות הממשלה אינה "ניפוח" הוצאות? מי ישלם על ילדי נתניהו המטיילים עימו בסין? מי מוכן לשלם מיליון דולר ! על רכב מישטרתי מאיטליה?=כשבכל העולם מחירי המכוניות יורדים ורק רכבי השרד -מתייקרים, מי חייב לשכן את הביטוח הלאומי במיבנים מפוארים ?מי לא מבין שבמס רווחי הון של 25% על הבורסה הוא מבריח את הפרטיים ממנה ?
יאיר לפיד, לפני הגזרות צא והפעל אנשים המבינים בבדיקת התקציב לפרטיו ,כדי שלא ינופחו ההוצאות הממשלתיות וכדי שניתן יהיה לחיות בארצנו.
 

mr dish

New member
הטעות הגורלית הזו של מר לפיד, תוציא את ההמוני

ם חזרה לרחוב. אני מוצא שהעם מתחיל להבין - עד כמה הוא נופל שדוד להתחכמויות נכלוליות של כוכבים זורחים לרגע...המשתינים עליו בקשת ברגע שהסמכות כבר בידיהם.

"אין עתיד" תשלם הרבה, קשה ובמזומן, על ההתנהלות הזו. החרא יידבק בה יותר מאשר בליכוד.
 

ish50

New member
בסוגיה זאת אני מסכים איתך

גם אני חש שיאיר לפיד לא משדר בלוף - ממש להפך

הציבור הישראלי ידע תמיד לקטר ולהשמיץ ולא לתת צ'אנס - הוא לא מאמין למנהיגיו ולפוליטיקאים בכלל ובצדק רב - כיאה למי שניכווה ברותחין...
במשך 65 שנות ברדק..שלא נדע
יחד עם זאת - ברור שהרבה יותר נוח לקבל הטבות ומתנות מהמדינה מאשר לשאת יחד כולם בנטל....

המבחן הגדול של לפיד הוא - האם הוא באמת לא ייכנע לקבוצות הלחץ הידועות לשימצה בחברה המושחתת שלנו

ויתמיד לחלק את הנטל בצורה שווה והוגנת לאורך כל הקדנציה שלו

אחרת הוא באמת יאלץ לאכול את הכובע בתום 2 שנות ההרצה עליה הוא מדבר - אם חלילה כל התוכנית הזאת תתנפץ לרסיסית מתחת לרגלי

הפוליטיקאים המושחתים והציניקנים שלנו הממתינים לו בשיניים חשופות וצמאות לדמו

אני אישית מאחל לו בכל ליבי הצלחה מלאה

שהיא בראש וראשונה ההצלחה של כולנו
 

עירני22

New member
תגובהלאיש50:

כבר רשמתי למעלה ב:"אז מה יהיה הסוף" שכדאי מאד שיאיר יתעורר כבר עכשיו .שרון גל היטיב לתאר בפייסבוק את מה שמרגישה ריקי כהן מחדרה נוכח הגזרות.
 

ish50

New member
לעניות דעתי יאיר לפיד התעורר הרבה לפני כולם

וכעת גם סידרו לבנט השכמה כידוע וגם הוא התעשת ותומך בו

ואפילו עיני לא ממש ממשיך להזניף את ההבלים של העליהום התקשורתי נגד יאיר
ואף הגיע איתו להסכם
אני מאוד מקווה שתוך לא יותר משנה יתעוררו עוד רבים אחרים

בינתיים ברור שכוללם מקטרים ומשמיצים ומאוכזבים ומתמרמרים - כהרגלנו

עוד הרבה לפני שהרכבת יצאה בכלל מהתחנה עם התקציב הסופי
 
איילת היקרה

אדם שמנגן ערב הבחירות תקליט שידאג למעמד הביניים ולא יפגע במעמד הביניים צריך לדאוג למעמד הביניים עד כה צעדיו לא רק שפוגעים במעמד הביניים אלא גם טעות לומר שפוגעים בכל המעמדות ואסביר לך למה.... אם תקחי מתשובה, ונוחי דנקנר 1.5 אחוז מס יותר או אפילו 3 אחוז מס יותר, אז הם עדיין יחשבו לעשירים ויהנו ביאכטות ומסעדות הפאר שלהם ולא ירגישו בהבדל. לעומת זאת לאדם משכבת הביניים ומטה אם תקחי במס יותר ב 1.5 אחוז ויותר במע"מ ויותר בסיגריות, אז זה יורגש אצלהם מאוד!!.
 
למעלה