התיעצות - על איזה אספקט לכתוב?

• פותח הנושא tsf
  • פורסם בתאריך

tsf

New member
התיעצות - על איזה אספקט לכתוב?

אני צריכה להגיש תוך 3 ימים את העבודת גמר. נתנו לנו לבחור על איזה נושא שאנחנו רוצים. אני בחרתי כמובן נושא שקשור לצמחוטבעונות - השפעת אכילת מוצרים מהחי על האדם וסביבתו. (אחרת לא הייתי מספרת לכם
) בכל אופן, המורה החליטה להיות נחמדה ולתת לנו לפתח את אחד מהנושאים בעבודה ולא את כולה, מה שאומר שאני צריכה לבחור איזה פָן בעבודה כדאי לי לבחור. מה דעתכם, איזה מהנושאים הבאים כדאי לי לפתח? הרקע לאכילת מוצרים מהחי. תהליך השימוש בחיות לצרכי מאכל אכילת בשר כהצהרה תרבותית השפעת אכילת מוצרים מהחי מבחינה אקולוגית הפגיעה בבע"ח השפעת אכילת מוצרים מהחי על האדם מבחינה בריאותית יתרונותיה של תזונה צמחית אני מתלבטת בעיקר בין תהליך השימוש בחיות לצרכי מאכל +הפגיעה בבע"ח מול השפעת אכילת מוצרים מהחי על האדם מבחינה בריאותית + יתרונותיה של תזונה צמחית. אני פשוט רוצה שמהעבודה שלי יהיה גם מסר מסויים למי שיקרא אותה. מה לדעתכם כדאי לי לבחור מהנושאים האלו או אם יש לכם רעיונות מנושאים נוספים בתחום?

נראה לי ש...

הפגיעה בבעלי-חיים מול השפעת אכילת מוצרים מהחי על האדם מבחינה בריאותית או תהליך השימוש בבעלי-חיים לצורכי מאכל כי אם את רוצה עבודה עם מסר זה יתאים,כי אנשים יבינו מה עושים לבעלי-חיים -איך מפטמים אותם (אווזים),מונעים מהם אור שמש מזון נורמלי,אמא (כל הקטע של בשר עגל...) וגם שזה לא בריא והכל...(לא שלי אכפת אם צמחוטבעונות בריאה-העיקר שאני לא אוכלת נשמות...) מי יודע,אולי תצמחני את המורה שלך-או אפילו את המשפחה (הלוואי ששלי...). בכל מקרה,לא משנה באיזה נושא תבחרי-נראה לי שהנושא (לא משנה איזה) ישפיע... בהצלחה בעבודה...
הטופוטבע הקסום יעזור לך

אכילת בשר כהצהרה תרבותית.

נושא מרתק. לגמרי. אני אישית ממליץ. אולי אפשר לעשות אכילת בשר כהצהרה תרבותית מול צמחוטבעונות כהצהרה תרבותית. זה צריך להיות מאוד מעניין.

babe10

New member
לא מסכימה לגבי החלק השני

הצמחונות שלי, כמו גם של עוד רבים מחבריי אינה תלוית תרבות. אני חיה במדינה שבה חגיגות העצמאות שלנו כוללות שחיטת טונות של בשר, ועדיין אני מגדירה עצמי כאדם תרבותי למרות שאני לחלוטין א-נורמטיבית ביחס לחברה בה אני חיה. צמחונות היא - לדעתי - יותר הצהרה מוסרים מאשר תרבותית. ביום העצמאות האחרון הוזמנתי ל"על האש" אצל חברים. ביקשתי שיסדרו לנו מנגל נפרד. עשינו שם שיפודי טופו, טחנו (אני והחבר'ה שבאו אתי) טונות של סלטים, והראינו לכולם שאפשר לנפנף גם אם לא נוטף בשר מהמהגל. כולם מהסקרנות אכלו מהשיפודים שלנו והבשר נותר ברובו מיותם. תרבות אכילת הבשר קשורה יותר לתרבות האכילה בארץ (כל חדג, אירוע ובילוי קשור לאוכל...) והמשימה שלנו היא שאפשר להמשיך את המנהגים של אכילה כ"תכנית הבידור" רק שממש אין צורך שהאכילה הזו תלווה בפגיעה בבעלי חיים. אני הצלחתי לצמחן בחצי שנה האחרונה כבר 3 אנשים. ועוד שניים שנמנעים כמעט לחלוטין מבשר. מוסר. לא תרבות. לדעתי

אולי אצלכם זה היה ככה...

אבל יש גם עניין של צמחונות כהצהרה תרבותית. תרבות של יותר מודעות, יותר עניין בעולם מסביבך, יותר הקפדה על בריאות, וכו'.

אנקודטה משעשעת בעניין זה....

קניתי אתמול בגדי ספורט, וכשהמוכרת הציעה לי ניקיי סירבתי בנימוס (חרם צרכני על החברה הכי נצלנית שיש כלפי זכויות עובדים במדינות עולם שלישי) כמה דקות אחרי זה היא שאלה אותי אם אני צמחוני, אמרתי שכן, היא חייכה ואמרה שהיא ניחשה בכלל הקטע שסירבתי לקנות נייקי... (לא שבהכרח צמחונים נמנעים מלקנות נייקי, אבל זה מראה כמה אצל האנשים כן יש את הקשר התרבותי הזה בין צרכנים סלקטיבים לבין צמחונים). ובאופן כללי לגבי הדיון, תראו, בצמחונות אולי פחות, אבל אצל טבעונים? אני חושב שאפשר בפירוש למצוא מאפיינים ברורים של תת-תרבות, אם זה תחומי עניין משותפים, באיזשהו מקום אפילו שפה משותפת (נסו לתת ללא טבעוני לקרוא על ג'לטין, מספרי E, קובלמין, כוסמת, קינואה, טופו, "בונזו" סויה וכו' והוא לא יבין למה את מקללים אותו כל כך הרבה...
) אני גם יכול להגיד בלי הרבה יותר מדי חקירה של הנושא, וזה גם מתקשר לדיון שיעל וליזי ניהלו מקודם, להיות טבעוני (דגש על זכרים) בחברה אוכלת בשר בעקבות סיבות אידאולוגיות זה להודות שאכפתיות מניעה אותך לקבל החלטות - דבר שהוא מאוד לא לגיטימי בתרבות השלטת בישראל, במיוחד בקרב זכרים - אז אני כן חושב שהתרבות הטבעונית היא רגישה, אמפתית ואכפתית יותר. ולדעתי אפשר למצוא עוד טעמים תרבותיים. בכל אופן, אני חושב שכדאי להתרכז בעניין הפגיעה בבע"ח בתעשיות המזון. אלון, שנכשל בטסט היום ומאוד מעוצבן על זה...

babe10

New member
לא כדי להתווכח

כי העיקר זה הכוונה והרעיון ולא איך שמבטאים אותו. אבל כל הדוגמאות וההסברים שלך מדברים על מוסר ו/או אמונה ולא על תרבות. במונחים אקדמיים כמובן. לא כל מה שאנחנו מגדירים כ "תרבותי" או "לא תרבותי" הוא אכן כזה. זה כמו שאין כזה דבר "חסר תרבות" או "לא תרבותי". אבל לא נכנס לדיון אקדמי... בכל מקרה - העיקר הכוונה ואני מסכימה אתך - איך שלא ניסחת אותה.

meytar

New member
אני הייתי בוחרת בפגיעה בבע"ח

כי ככה מי שיקרא את העבודה יהיה מודע לסבל שלהם וכל השאר...(אני לא אפרט)

MooN aka asdfgh

New member
היי ../images/Emo26.gif

גם אני קיבלתי את אותה עבודה בדיוק (אולי כל תלמידי מדעיי החברה בכיתה י' בארץ), אבל המורה שלי לא נתן לי לעשות על צמחוטבעונים... התכוונתי לעשות את זה על הגורמים שמשפיעים על אנשים להפוך לצמחוטבעונים, אבל הוא לא אישר לי את הנושא...
כבר תיכננתי הכל... הייתי אמור לחלק שאלונים בקומזיץ... בהצלחה עם העבודה בכל מקרה, אני מגיש אותה מחר בנושא אחר

למעלה