התייעצות...

fatfat

New member
התייעצות...

אתמול בישיבה של ועד ההורים הכיתתי המורה סיפרה לנו שבאחד הטקסים שיתקיים בביה"ס בסוף החודש כל תלמידי כיתות א' אמורים לשיר את השיר המשפחה שלי
שמתחיל במילים "זה התחיל בשני הורים עליזים וצעירים". מיד אמרתי שכיום בעידן הפונדקאות, תרומת זרע/ביצית, אימוץ, משפחה חד מינית וכו' זה ממש לא מתאים.
המורה ענתה שבשיר נאמר שזה התחיל בשני הורים לא מצויין איזה ואחת האמהות העירה שדווקא כן עליזים... (במובן של gays) מה שגרם לפרץ צחוק.

בהרגשה שלי זה לא נכון. המולידים של בנותי לא "הולידו" את המשפחה הנוכחית שלה וזה לא סותר שהיה, יש ויהיה להם מקום חשוב מאוד. ברור לי גם שבתי לא תקח
את השיר למשמעות הזו. אבל מצד שני אני מתלבטת לגבי המסר הכללי שמועבר בשיר ואז מתלבטת האם לגשת למנהלת בי"ס ולדבר אתה על מורכבות העניין בכלל ובפרט
במשפחתינו.

חשוב לי להדגיש שזה בי"ס עם גישה מאוד פתוחה שנותן כבוד לילד ולמשפחתו, מחנך לסובלנות כלפי כל אחד וכל סוג של מוצא/ משפחה ונותן המון מקום לדעות ולעמדות של ההורים.

אשמח לשמוע את דעתכם

סביון1

New member
אני אישית לא הייתי עושה עם זה כלום

לדעתי אי אפשר כל הזמן להדגיש את מורכבות הענין המשפחתי. יש כלל ויש יוצאים מן הכלל, וגם אם הם הולכים ומתרבים, עדיין הדרך הכי נפוצה היום להתחיל משפחה, היא עם שני הורים, צעירים ועליזים.. ולדעתי זה ישאר ככה עוד הרבה זמן. לכן לי אישית אין שום בעיה שגם הבנים שלי יקלטו שמשפחה בדרך כלל מתחילה ככה, למרות ששלהם לא (הם כבר קלטו). זאת פשוט המציאות. מה שכן, הייתי רוצה שבמעמדים יותר מתאימים, כמו למשל בשיעור שמועבר בנושא יום המשפחה, יזכירו ויסבירו על כל מיני סוגי משפחות. אבל אני מבינה ממך שכן עושים את זה בבית הספר שלכם, כך שלדעתי אין בעיה.

אבי351

New member
גם אני בדעתך סביון.אי אפשר כל

הזמן לבדוק כל מילה ומילה וכל פסיק שמה יפגע בילדינו לפעמים צריך לזרום עם הדברים

אני מבינה איפה זה מפריע לך אבל...

אי אפשר לבטל חלק נכבד משירי הילדות ובודאי אלה שנושאם הוא משפחה כמו גם אגדות וסיפורי הילדות (ולא רק הם) רק מפני שמבנה המשפחה כיום אינו מתייחס רק למבנה "הקלאסי". ואם בתי גדלה במשפחה חד הורית, אמדר את סיפורי הנסיך והנסיכה שנישאו וחיו באושר עד עצם היום הזה? לא ניתן "להגן" עליהם מפני הדברים. כשבתי היתה בגן ושרו באחד מימי המשפחה את שירו של אריק אינשטיין על אמא, התבוננתי בבתי ששרה ללא בעיה "אמא את הנקת אותי" ואז הבנתי שאולי לא תמיד, אבל ברוב המקרים, הקושי הוא שלנו ולא שלהם.

KallaGLP

New member
מעבר לזה שאני מסכימה

עם כל מה שנכתב מעליי, אני רוצה להוסיף גם שהשיר מספר על "המשפחה שלי", כלומר של אותו ילד שעליו מספר השיר. אני מניחה שגם לא לכולם בא מישהו שקוראים לו אריה מכפר סבא או ברוך. בשום מקום בשיר לא נאמר "המשפחות של כולנו". בקיצור, למען האמת לא רואה בזה שום דבר בעייתי. בעיניי זה רק שיר ילדים חביב ומשעשע, ללא שום משמעויות נסתרות והרות גורל. נהפוך הוא, לדעתי לדברים כאלה צריך להתייחס הכי בטבעיות שאפשר, כדי לא לפתח אצל הילדים תסביכי חריגות וצורך לשים לב ולנתח כל מילה הכי תמימה שנאמרת בשיר ילדים ישן (או בכל מקום אחר).

משתפרת

New member
מסכימה לגישה של Kalla

בני שר את השיר הזה בלי בעיות. אני הייתי בת 41 כשנולד, האיש בוגר בשנה, כך ששני הורים צעירים (הכל יחסי, כשאחותו נולדה הייתי בת 25) לא היו לו. סבים בכלל לא היו לו, היתה סבתא אחת לא מתפקדת וגם רשימת הדודים אצלנו מסתכמת באצבע אחת. לינדו שר את השיר הזה בשמחה רבה, לא על עצמו. יש שירים רבים שילדים שרים עם תכנים שמתאימים לילדים אחרים ולא להם.

fatfat

New member
לכל המשיבים

והבהרה: אין לי בעייה שהילדה תשיר את השיר. מעולם לא צינזרתי ולא אצנזר להן ספרים/סיפורים/ הצגות/שירים וכו שאינם תואמים לאופי המשפחה שלנו או המשפחה בת ימינו. וכן כתבתי שברור לי שהילדה לא תתייחס למשמעות שאני נותנת לשיר.

התכוונתי יותר שעם לימוד השיר ירחיבו את הדיון לסוגים שונים של משפחות ושל התחלות משפחתיות. אבל מקבלת את דבריכם שזה לא צריך להיות דווקא בהקשר לטקס הספציפי.

English

New member
דיון? צריך. אבל צריך להיזהר גם שלא נהפוך

לטרחנים. כי לפעמים שיר הוא רק שיר ולא הזדמנות לפתוח בשיחה. וגם אצלנו השיר לא העיק על הילדים, הם השתתפו בשמחה.

ובינינו "כאן נולדתי, כאן נולדו לי ילדי" - נכון לגבינו? לא ממש... ובכל זאת זה שיר נחמד שכולנו אוהבים לשיר.

למעלה