התייבשות עלים

גיא קרן

New member
התייבשות עלים

יש לי עץ אלון שלאחרונה התחילה לו הבעיה הבאה: חלק מהעלים מתייבשים בצורה כזו שההתייבשות מתחילה בין עורקי העלה. על חלק מהעלים גם ראיתי איזורים שיש עליהם מין אבקה לבנה (קימחון?) האם זה יכול לנבוע מהשקיית יתר (בימים האחרונים עקב נסיעה לטיול חיברתי את העץ למערכת השקייה שהשקתה אותו יום יום מה שלא עשיתי בעבר) או אולי קמחון? (האם קמחון גורם גם להתייבשות עלים?) תודה

bekN

New member
שלום גיא

באיזה מין של אלון מדובר? בעיית ההתייבשות מוכרת לי בייחוד אצל אלוני תבור,ופחות אצל אלון מצוי או תולע (כשמדובר על מינים מקומיים),אני לא יודע ממש מה הסיבה,אבל זה קורה כל קיץ ומלבד פגיעה אסטטית ,לא התרשמתי שהעץ עצמו נפגע מהעניין. כמו כן אלונים נפגעים ע"י שורה של חרקים ומזיקים,חלקם יוצרים עפצים על העלים והענפים,אני אישית נוטה להסיר את העלים הנגועים ומעדיף להמנע משימוש בחומרים כימיים,אבל אולי למישהו יש ידע נוסף או המלצה סםציפית. יום טוב. נעם

אולמוס

New member
אלונים

שלום לכם, אכן, מנסיוני עם אלונים בגילים שונים, בעיקר אלון התבור, אומנם ישנה התייבשות עלווה חלקית פה ושם, אולם בסה"כ לא נגרם נזק משמעותי לעצים ממין זה אם מדובר בהתייבשות אקראית של עלים פה ושם. אין צורך לשנות את משטר ההשקייה עקב נשירה באלון התבור. אלא אם נתגלתה תקלה במהלך משטר ההשקייה הרגיל שגרם ליובש קיצוני במצע. אם התופעה מתרחשת בעונת הצימוח באלון מצוי למשל - זו עלולה להיות בעייה חמורה יותר וראוי לבדוק אם אין נגיעות כלשהי בבסיס הגזע או בשורשים, או חדירת מזיקים לעץ. לגבי מזיקים - מצטרף עקרונית להמלצת נועם -להרחקת עלווה נגועה. אולם לגבי מזיקים מוצצים ופוגעים בעלווה -במקרים קשים וקיצוניים הייתי מנסה בכ"ז טיפה או שתיים של קונפידור. לא נתקלתי עדיין בהיקף משמעותי של מזיקים במיני האלון שאני מגדל באזור השפלה, היו כמה אלונים צעירים - תבור תולע ומצוי שנבטו לפני מספר חודשים שלא שרדו עקב בעייה של התפתחות או גנטיקה לקוייה, אבל לא נראה לי בשל מזיקים כי מרבית האחרים מתפתחים היטב באותם התנאים, שלא לדבר על הבוגרים שהם בעלי מופע רענן ומרשים כפי שראיתם בצילומים שלי מהשבוע שעבר. בטבע בד"כ רק החזקים והעמידים שורדים ואצלי זה כ- 70 -80 אחוז לפי הנסיון.

wuten

New member
לגבי האלון...

יש סוג של קמחון שיכול לפגוע בעצי אלון,הסימנים שאתה מתאר יכולים להעיד על פגיעה פטרייתית כלשהיא, לאו דווקא קמחון. רצוי שתיקח כמה עלים נגועים למשתלה מקצועית הקרובה לביתך ולאבחן אותם. אם תוכל לעלות תמונה של העלים אולי יהיה אפשר לראות על מה מדובר. שאלה: סימני האבקה הלבנה מופיעים משני צדי העלים?

אולמוס

New member
קמחון

הקמחון נגרם בדרך כלל מלחות סביב הצמח בעיקר באביב או כשעדיין יש לחות רבה יחסית באויר או כשאזור הצמח לח לזמן ממושך, ולכן הייתי נמנע מהשקייה יומית. גם רטיבות הטל בלילות עשוייה להשפיע. ניתן להשתמש בתכשירים שבהם משתמשים למשל להדברת קמחון בגפן , או להדברת פטריות צמחים אחרות אם אין בטחון שמדובר דווקא בקמחון. אבל טוב מראה עיניים כדי להחליט או להביא דוגמת עלה כזה לאיש מקצוע שימליץ.

למעלה