התחלתי ללמוד והמומה ...

• פותח הנושא apk
  • פורסם בתאריך

apk

New member
התחלתי ללמוד והמומה ...

שלום, חברים! היות שבזמן הקרוב מתפנה לי הרבה זמן ללימוד תיאורטי, ומשום שבינתיים כתחביב אני כבר מתעסקת בהקמת אתרים, ומתעסקת בעיקר ב-ASP, החלטתי שרצוי שאקדיש את הזמן ללימוד תיאורטי של XML ומאוחר יותר אשתמש גם בידע. אז רכשתי את הספר שבהוצאת הוד עמי והתחלתי ללמוד. מה שקראתי עד כה מעורר שאלות מפתיעות, ואבקש שתבהירו לי. הבנתי ש-XML ניתן למימוש רק באינטרנט אקפלורר 5 ומעלה. אז מילא שבשיטות האחרות צריך לבנות בעצם דף אחד שבו שורות קוד שמתאימות לכל הדפדפנים ושורות אחרות שמתאימות רק לחלק. האם מי שבוחר ליצור ב-XML צריך בעצם ליצור כל דף פעמיים, אחת לאינטרנט אקספלורר 5 ומעלהב-XML, ואחת בדרך "הישנה" ליתר הדפדפנים? הספר מתאר יצירת דפי XML כתהליך מורכב מאוד: יצירת מסמך DOC ב-WORD, הסבת המסמך (עדיין ב-WORD) למסמך HTML, ואח"כ באמצעות מתרגם מתאים להסב את המסמך למסמך XHTML, ואז באמצעות אותו מתרגם ליצור קובצי DTD מסמך XSL ומסמך XML? אז השיטה יפה וטובה למסמכים שנוצרו בטרם לומדים את ה-XML. אבל אני לא מבינה למה מסמכים שאדם יוצר מהתחלה כשהוא כבר יודע XML לא יכול ליצור את הדפים מלחתחילה בשפה זו? אשמח שתבהירו לי את התמיהות הללו תודה

talf

New member
המומה...

המומה יקרה! ראשית, XML הינה סטנדרט אשר נתמכת ברוב הגרסאות האחרונות של הדפדפנים המובילים (ולא רק INTERNET EXPLORER). (ייתכן שהוד-עמי תרגמו ספר של Microsoft Press שמשבח רק את מוצרי החברה? ) שנית, XML לא נועד "סתם" ליצירת דפי תוכן סטטיים ב-WEB לתצוגה נטו. XML הומצא כתקן על מנת להביא לאינטגרציה ושיתוף מידע בין מגוון הפלטפורמות והיישומים ה"שותפים" ברשת האינטרנט. (למשל, אתר של חברת תעופה פונה באופן שקוף לאתר של דיוחי מסג אויר - המבוסס XML - על מנת להציג את הדיווחים באתר שלו גם כן, ברשות, כמובן). את כל הקטע אודות ה-WORD לא כ"כ הבנתי. בכל מקרה תמשיכי לשוטט בפורום ובהודעות שאנשים השאירו כדי להפיק מידע רק ועשיר וכדי לחסוך לעצמך שאלות מיותרות. כמובן שכל שאלה נוספת תתקבל בברכה.

apk

New member
../images/Emo51.gif ושוב לגבי הקטע על ה-WORD

לפי הספר, מסמך XML יוצרים בשלבים" בשלב ראשון יוצרים ב-WORD מסמך DOC (ומודגש בספר שחובה שזה יהיה WORD 2000) בשלב שני, עדיין ב-WORD, ממירים את קובץ ה-DOC לקובץ HTML בשלב שלישי, עוזבים את ה-WORD ופונים לתוכנת מתרגם שמתרגמת את המסמך למסמך XHTML בשלב רביעי, בעזרת אותו מתרגם ממירים את את מסמך ה-XHTML למסמכי DTD, XSL ו-XML פשוט נראה לי מוזר תהליך כזה מורכב למסמך שעדיין לא קיים. אני לא מבינה למה לא ליצור כבר מהשלב הראשון את מסמכי ה: DTD, XSL ו-XML.

apk

New member
ואגב ...

עיינתי בפורום, ובינתיים רק יצאתי יותר מבולבלת, כנראה שעם הזמן, כשיהיה לי יותר ידע גם הנאמר בפורום יהיה לי יותר ברור

meorero

New member
העקרון שם, לדעתי זה ש...

את מסמך ה-WORD צריך קודם כל לארגן כך שיהיה מסודר לפי סגנונות בצורה הירארכית. אחרי שזה מסודר הירארכית (לפי פיסקאות, סעיפים ןכן´) - אז כבר ניתן לתרגם את ההירארכיה של סגנונות WORD (שהם תצוגתיים בעיקרם- רק לשם עיצוב תדפיס) - ניתן לתרגם להירארכיה של XML . העקרון הוא ההירארכיה. והם נראים באמת שבויים בעולם המייקרוסופטי, בעוד ש- XML הוא הרבה מעבר לכך. המדריך של פוקוס יותר טוב. נסי גם ב- W3C. יש שם הרבה מידע, גם בשביל מתחיל (כמוני)

talf

New member
W3C

אמנם W3C יוצרים את הסטנדרט ומילה שלהם זו מילה, אך להדיוט הקטן לא רצוי להתחיל את הלמידה עם המידע שלהם, שמסורבל מאוד וקשה להבנה בתחילה. נסי קודם אתרים אחרים כמו www.w3schools.com או msdn.microsoft.com

nirdagan

New member
שימושים שלא בדפדפן

יש ל-XML שימושים מחוץ לדפדפן. למשל "מצד השרת". יש תוכן שיותר מתאים לאחסנו באוסף מסמכי XML מאשר בבסיס נתונים, ולייצר דפי HTML מאוסף המסמכים ע"י XSLT למשל. לגבי שימוש XML בדפדפן, סבורני שהמצב הקיים מאפשר זאת רק ברשת של אירגון (אינטראנט) שבה יש לנו ידע מוקדם על הדפדפנים בשימוש. שימוש מאוד נפוץ ב-XML בימינו הוא אפליקציות business to business בהן בין כל הצדדים לחילופי המידע יש שפה מבוססת XML שהם הסכימו עליה. ניר

יש לך טעות אחת בסיסית.

בסיס נתונים הוא בסך הכל מנוע לשמירת נתונים. כמו כל נתון, אין כל חובה לשמור XML בקבצים - ניתן לשמור מסמכי XML במסדי נתונים, במיוחד אם מדובר בכמויות גדולות או אם נדרשים לאמינות של הנתונים או ליכולות מתקדמות כמו נעילות וניהול טראנזאקציות.

nirdagan

New member
התכוונתי למערכת בסיס נתונים טבלאית

דהיינו למבנה הלוגי של בסיס הנתונים. כמו כן התכוונתי למסמכי XML ולאו דוקא לקבצים במערכת הקבצים של המחשב. אני מקווה שזה יבהיר את כוונתי. ניר

nirdagan

New member
המילה קבצים לא מופיעה בהודעתי

התייחסתי למסמכים ולא לקבצים. מסמך הוא מושג לוגי ב-XML וקובץ שייך למערכת הקבצים. נא לא להכניס מילים (מבלבלות) לפי ולמקלדתי. ניר

אתה שוב מטעה.

בוא נעשה קצת סדר בבלאגן הזוטא. אני מצטט - "יש תוכן שיותר מתאים לאחסנו באוסף מסמכי XML מאשר בבסיס נתונים.." היחידה הלוגית של XML היא מסמך. קרי, XML תמיד ישמר בתור מסמך - בין אם במסד נתונים, בין אם במערכת הקבצים ,בין אם כמבנה בזיכרון וכו´. לפיכך, מסמך XML ומסד נתונים הנה מושגים שונים, ואינם ברי השוואה, באופן עקרוני. לפחות לא ההשוואה שאתה ערכת. לכן, הקביעה שלך, כפי שניתן לראות, מטעה.

מה שאני מציע ../images/Emo46.gif

זה להשליך את הספר לפח (או להמתין לל"ג בעומר). הספר מסביר בצורה מאוד עקומה מהו XML, דרך דוגמא מאוד מורכבת. אם את מתעניינת בלימוד XML, את צריכה ספר שמתאר XML ומתעמק בו. נקודה. וביאור למה שכתבת - XML משמש לתיאור תכנים. מחבר הספר בחר ליצור תוכן באמצעות מסמך WORD, ולאחר מכן להראות כיצד ניתן להופכו למסמך XML ב"קלות". אני מניח כי ספר זה גם דן ב-XML אולם (ולמיטב הבנתי), הדיון בדרכים להמרת תכנים ל-XML הוא מיותר בשלב הזה. כפי שאת נוכחת הוא רק מבלבל.

למעלה