התחלות חדשות

התחלות חדשות

ביקשתם שאספר מניסיוני, אשמח לחלוק אבל לא בטוחה שזה מה שיעזור. כל אחד חוזר ממקום אחר למקום אחר. אנחנו חזרנו עם העבודה, דבר שמראש הוריד לחץ רציני של חיפוש עבודה בארץ.
נסגרנו על החזרה ארצה שנה מראש ואז התחשבתי על האתר ״יד2״ ופשוט חיפשתי כל הזמן בתים להשכרה או למכירה. (התמקדנו בשתי שכונות שרצינו לגור בהם אחרי שקיבלנו המלצות מבני משפחה וגם האמת כשעזבנו את הארץ ידעתי לאן ארצה לחזור), כל פעם שהיו בתים רלוונטים שלחתי את חמי (הנציג שלנו בארץ) לראות אותם. בעיני אם יש מישהו שאתם סומכים עליו בארץ שמסוגל לראות בשבילכם דירות להשכרה זה כבר התחלה טובה. עם הזמן הבנו בערך כמה עולה להשכיר דירה באיזור שאנחנו רוצים. הקושי הוא בלתכנן הוצאות כשבעצם אין לנו מושג כמה עולה מחייה בארץ. אז גם את זה חקרנו ושאלנו (את בני המשפחה, למרות שזה משתנה מעיר לעיר..). כשהגענו לארץ ידענו לאן חוזרים ובגלל זה גם ידענו כמה דברים להעמיס על המכולה (אם יהיה מקום בבית או לא). ברגע שהיתה כתובת הנציג המשפחתי שלנו רשם את הילדים לבית הספר (הוצאנו לקטנים מספרי זהות בקונסוליה הישראלית בסן פרנסיסקו כי בלי מספרים אי אפשר להרשם לבית ספר ולגני עיירה). את הקטנה רשמתי לגן פרטי עוד לפני שבכלל מצאנו איפה לגור, ההרשמה היא בערך בפברואר ולא רציתי לפספס גן טוב. המליצו לי על הגן, התקשרתי וביקשתי לשמור לנו מקום. כשבעלי טס לעיני עבודה לארץ הוא נתן לן פקדון.
שלחנו מכולה והעברנו את הזמן בבית הריק בארהב. על מזרונים ומזוודות, הילדים הלכו לקייטנות ונהנו מאד מהבית הריק. בסוף יצאנו לטיול של כמה שבועות והגענו לארץ שבוע לפני המכולה. בשבוע הזה סיידנו את הבית ועשינו הדברה...
שבועיים לפני שהגענו ארצה שילמנו את הכנס של ביטוח לאומי דרך האינטרנט. לפני שהגענו כבר קבענו תאריך לפגישה במשרד הקליטה (ליום אחרי הנחיתה), וגם פגישה במכס.
במשרד הקליטה היו מקסימים ואדיבים (גם במהלך השנה, לכל טלפון ענו בנדיבות וברצון לעזור). וקיבלנו את תעודות התושב החוזר שלנו.
לבית ספר התקשרתי ביום שהתחילו לעבוד בו (שבוע או קצת יותר לפניי תחילת הלימודים) וביקשתי פגישה עם המנהלת ועם היועצות. ככה הילדים הגיעו לבית ספר לפני תחילת הלימודים, פגשו את המורות שלהם ואת המנהלת. הסברתי שאולי הילדים נראים ישראלים אבל הם לא מבינים כל מה שאומרים להם בעברית ... וגם המנהלת כבר הוציאה דרישה לשעות עולה, שניהם קיבלו במהלך השנה 3 שעות של שיעורים פרטיים בגלל שהם נחשבים עולים חדשים.
במשרד הקליטה חתמנו על הטפסים לביטוח לאומי, בחרנו קופת חולים (חשבון ישראלי כבר היה לנו, אם אין אז חשוב לפתוח חשבון לפני שמגיעים לפגישה).
וזהו אני חושבת, ככה התחלנו את השנה הראשונה שלנו בארץ. מלאי חששות. הילדים התאקלמו במהרה עם קשיים אבל לא יותר מידי.

אם יש לכם גם סיפורי הגעה, נשמח לקרוא. ואם יש לכם שאלות אשמח לענות

nevo681

New member
הסיפור שלנו

גרנו 3 שנים בחו"ל מתוכם שנה בארה"ב ושנתיים באוסטריה.
אני בעלת אזרחות אוסטרית ככה שההתאקלמות טובה וקלה כשיש אזרחות כי יש גם תנאים. למדנו גרמנית במשך שנה וקצת תחת מסגרת יהודית ושילוב של משרד העבודה (כלומר כמו אולפן) באיזשהו שלב במקביל ללימודים אנחנו מצאנו עבודות במסגרות אוסטריות לחלוטין ונהנו מכל רגע. נכנסתי להריון ובשלב מתקדם המשפחה ממש לחצה וגם אנחנו שהרגשנו בלי משפחה ובלי חברים של ממש, מעבירים יום אחרי יום, סופ"ש אחרי סופ"ש לבד עם עצמנו, הגענו למסקנה שהיינו רוצים לגדל את הילדים שלנו בארץ כישראלים עם כל היתרונות והחסרונות של להיות ישראלי. כי יש בנו משהו שגורם לנו להצליח.... (ככה אני מרגישה לפחות) אז בחודש שביעי לאחר שמכרנו את כל חפצינו (כי כל הערך של החפצים היה כערך של מכולה להעברה) ארזנו ושלחנו חלק בדואר וחלק עם אנשים ומשפחה שנסעו לארץ וקצת עם חריגות משקל.....
ההתאקלמות בארץ היתה למרבה הפלא קלה, חלק מזכויות כמו תושב חוזר בדקנו בארץ והכנו את כל החומר הנדרש כמו החזר ביטוח לאומי כמדינת אמנה, אפשרות לימודים (שכשחזרנו לא היה כבר תקציב לזה) אפשרות לקבל סכום צנוע ביותר בחודש או חודשיים הראשונים עד למציאת עבודה ועוד.
החיסרון העיקרי שאני הרגשתי לאורך תקופה מאוד מאוד ארוכה (כמעט עד היום למעשה) היא שבררתי וקבלתי תשובה חיובית שמאחר שעבדתי באוסטריה זה נחשב כמו שעבדתי בישראל ואני אמורה לקבל את חופשת הלידה בתשלום. למעשה לא קבלתי כלום למעט מענק לידה מה שהקשה עלינו מאוד וגרם לתמיכה בהורים.... מאחר ובאוסטריה חופשת לידה היא בתשלום מלא וגבוה מאוד ונמשך כשנה עד שנתיים וחצי זה היה מבאס מאוד. המקרה שלי גם קצת מיוחד כי שלושה חודשים אחרי שילדתי נכנסתי להריון בטעות...עם תאומים!!! אז עבודה לא היתה במשך שנה וחצי ראשונות שלי בישראל....ואני בן אדם שרגיל לעבוד ולפרנס בדיוק כמו בן הזוג, שכל הנטל נפל עליו ועל ההורים של שנינו. דבר שאני אישית ממש לא אוהבת.
כל הזמן הזה מהרגע שהגעתי לארץ ועד הרגע שהתחלתי לעבוד למדתי במקצועות שונים על מנת שאוכל להשתלב בשלב כזה או אחר בשוק העבודה מחדש.
ברגע שהתאומים היו בני 4.5 חודשים והגדול היה בן 1.4 הכנסתי את כולם לגן פרטי באמצע השנה בעלות של 6000 ש"ח ויצאתי לעבוד, מכמה סיבות, קודם כל שפיות, בניית קריירה, וחזרה לתחום העבודה.
אני יכולה להגיד שברגע שחזרתי לעבודה הרגשתי טוב יותר ונהנתי מאוד.
היום 3 שנים אחרי החזרה, עם שלושה ילדים קטנים שבשנה השנייה שלהם הכנסתי אותם לגן של התמ"ת וקבלתי סיבסוד שהיה משמעותי לכיס , אני כבר במקום אחר.... עדיין יש דברים שאני לא אוהבת בארץ אבל יש גם יש דברים שהם הסיבה לכך שחזרתי ובחרתי לגדל כאן את ילדיי. ואנסה להעביר לילדים שלי את המסר שהייתי רוצה שיהיה ואת החינוך שהייתי רוצה שיקבלו בצורה הכי טובה שאני יכולה.

אני פה בשביל לתת לכם את הניסיון שאני עברתי בין אם זה בחו"ל ובין אם זה בארץ, בירוקרטיות למינהן, ביטוח לאומי, תושב חוזר, יתרונות וחסורנות שהם דעתי בלבד, ניסיון מקצועי שלי בתור מנהלת יבוא, יצוא ורכש בכל מה שקשור למשלוחים ימיים, אוויריים במכולות או חלקיים.

שיהיה בהצלחה לכל החוזרים וכל אחד למטרתו שלו.

אספרסו2

New member
מענין

עם שלושה תינוקות בבית לוותר על המנעמים של התמיכה הסוציאלית האוסטרית ולבוא לישראל,
כל הכבוד על היוזמה והעמידה בלחץ .

למעלה