השם סג"ל

עדנה4

New member
השם סג"ל

האם מישהו יודע מהם ראשי התיבות (אם ישנם כאלה) לשם סג"ל? תודה.
 
לפי אחת ההצעות: סגן לכוהן

לפי הצעה זו, השם מקביל להלוי, שהרי הלוויים היו סגניהם של הכהנים. לפי הצעה אחרת, ראשי התיבות הם של: סגן לוי (כלומר, מודגש שהוא גם סגן והוא גם לוי). עוד מעט יבואו החכמים ממני בעניין זה - ויאירו את עינינו. ארנון
 

א77

New member
המקובל הוא ס'ג'ן ל''כהונה, היינו לו

כמו הנודע ביהודא שהיה לוי ונקרא סג"ל. אם מעיינים במושגי הכהונה, בעבודת בית המקדש, ובמושג הלוויה, גם הם בבית המקדש. וכמו"כ יש מעשרות ותרומות לכהנים, לאו דוקא בבית המקדש, וכמו"כ יש מעשר שניתן ללוי, [מהמעשר הזה, הלוי מפריש גם לכהן] וממילא לאחר העיון, שהוא דיי מעמיק, ניתן להבין מדוע הלוי הוא סגן לכהן. ודווקא בפרשיתינו "תצוה" מסופר על אהרן הכהן ובניו, כשנחנכו במשך שבעת ימים לכהונה. באותם ימים היה משה הכהן שעבד עבודת המקדש/משכן, כקרבנות, הזאות וכו', ובעלי הקרבן היו אהרן ובניו. ז"א שמשה שהיה לוי היה זה שמשח את הכהנים. אבל פרט לזה, הלוי הינו סגן לכהן.
 

עדנה4

New member
תודה לכולם, מקור השאלה

הוא ביומנה של גליקל מהמלין, (עליה אני מכינה כרגע הרצאה) שבעלה נקרא חיים סג"ל מהמלין. (העיר בא גרו). דרך אגב, הספר מהווה מקור למחקרי שורשים בזכות התאורים המרובים שלה, על מי התחתן עם מי, ומי קרוב של מי. היא חיה בשנים 1645 עד 1724. שוב תודה לכולם. עדנה
 
סג"ל

חוקר שמות המשפחה היהודיים, בעל בית הדפוס מר אשל (האב) ז"ל (גם בנו המשיך במלאכת אביו, וגם הוא איננו אתנו) סיפר לי על ויכוח שהיה לו עם מישהו בשם סג"ל, שטען בכל תוקף שאיננו לוי. לבסוף ענה לו מר אשל - יש עוד פירוש אחד ל"סג'ל" בכתובים, "סוף גנב לתליה". יסלחו לי כל ידידי בעלי השם סגל.
 

א77

New member
שבוע טוב ומבורך, דני.

על סוף גנב לתליה, ישלי משהו יפה מאד. אבל מיכיון שזה נקשר ליהודי מסויים, איני רוצה ללוץ על חשבונו. ומה שרציתי לשאול, מה קורה עם חנה. לא רואים אותה, לא שומעים עליה.
 
חנה HANNAB73

חנה עסוקה מאד בזמן האחרון ביע"ל (יד עזר לחולה) בבי"ח רמבם, במועצת המתנדבים, בבנית אתרי אינטרנט,יחד אתי, למועדוני ארגון הסורופטימיסט וכיו"ב. אני מדווח לה על דברים מענינים שקורים בפורום. חנה אומרת שאל נכון אתה שמעת שרחל, נכדתו של האדמו"ר שלמה פרידמן, נפטרה לפני כחודש. ביקרנו אצל אמה לניחום אבלים.
 
המלין

משפחת אבי, לפי מיטב ידיעתי, הגיעה להמלין בתחילת המאה ה-18. חלק מהמשפחה גר בכפר קטן בסמוך להמלין שנקרא duingen. אשמח אם תצייני את שם הספר ואולי היכן ניתן להשיגו.
 

עדנה4

New member
דוינגן איננה מופיעה בספר אבל

אתה בודאי יכול למצוא בו אינפורמציה מדויקת. שים לב שגליקל מהמלין נפטרה ב1724, בערך באותה תקופה שמשפחת אביך הגיעה לסביבה. הספר נקרא זכרונות גליקל. תורגם ע"י א.ז. רבינוביץ מאלט-יידיש - היידיש הישנה, שהיתה מקובלת באותה תקופה. התרגום איום ונורא. פרופסור חוה טורניאנסקי עובדת על תרגום חדש אך זה עדיין לא יצא לאור. אפשר להשיג את הספר באנגלית באתר של אמזון. שם צריך לחפש על פי: Glueckel אפשר למצוא את הספר גם בספריות שונות, כמו בית אריאלה או ספרית אוניברסיטת חיפה.
 
HAMELN - DUINGEN

HAMELN דרומית להנובר (כ 60 קמ ) ו DUINGEN כנראה לא כל כך קטנה 34 קמ דרומית מזרחית ל HAMELN . אם תרצה לבקר שם אתן לך הנחיות מדויקות יותר הנה הקטע מהמפה
 

yossi halachmi

New member
סג"ל - ראש ולא כפוף

סגן לכוהנים הוא ראש משמרת כהונה, כהן לכל דבר ולא לוי משרתם של כוהנים. ראו בתלמוד על "ר' חנינא סגן הכוהנים" שהיה פקיד הכוהנים תחת יד הכוהן הגדול. וראו בתנ"ך: "הסגנים" שהיו בעלי תפקיד ניהולי גבוה.ולפי מילון התנ"ך של שטיינברג: ראש הפקידים. יוסי
 

א77

New member
הידוע לך על כהנים

הידוע לך על כהנים שנקראו סג"ל, בגלל ולפי פירושך? הנושא הנוכחי הוא סג"ל כשם משפחה. וכמדומני שדווקא הלווים התעטרו בשם זה. ולא כהנים. למרות שפירושך נכון, אבל לא לגבי סג"ל כשם משפחה.
 
למעלה