השגחה עליונה?

erez zon

New member
השגחה עליונה?

איריס לביא,שנהרגה בפיגוע הנורא בצומת כרכור,עלתה קודם לכן לקברי הצדיקים שבטבריה. אחותה של שרון טובול טבלה במקווה בשעה בה הגיעה הבשורה המרה. כיצד אתם מסבירים זאת,ידידי הדתיים.

אמיר.

New member
לרקוד על הדם.

מה אנחנו אשמים שיש לך תפיסה מכניסטית (מוטעית) של הנהגת ה´ בעולם ? המצאת מציאות ואתה רוצה שאני אפרש לך את תפיסתך המוזרה ???

כל דבר אפשר לקשר לאלוהים

אם זאת שעלתה לקברי צדיקים היתה ניצלת הרי היית אומר שזה בגלל זה ושהקשר ברור ביותר. כשהיא נהרגת- "אנחנו פשוט לא מבינים".

אלי ו.

New member
איך אתה יודע מה הוא היה אומר?

נחנת בנבואה? אכן יש אנשים דתיים קטני אמונה ושכל, שנדמה להם שהם יודעים איך ה´ עובד ואכן מדברים כך, ממש כפי שיש חילונים שמדברים שטויות.

אמיר.

New member
אפשר להניח שאלי כבר מבין...

שאני ממש ממש לא מהעולים לקברים. ממש לא. לא לקבר רשב"י ולא לקבר רבין.

erez zon

New member
אתה מוכן להפסיק עם ההתבטאויות האלו?

שאלתי שאלה לגיטימית על ההשגחה בעולם,אתה לא צריך לקפוץ בחוסר סובלנות שכזה.

אלי ו.

New member
השאלה היתה לגיטימית אם

הגעת לפורום אתמול, ולא קראת כבר עשרות שרשורים בדיוק בנושא הזה בהם קיבלו בדיוק את אותן תשובות. (או אולי אתה מאלה שרק כותבים ולא קוראים?)

erez zon

New member
אלא שזוהי לא הפעם הראשונה

שהוא מוציא את הארס שלו עלי אישית,במקום לענות עניינית.

begone

New member
אין לך מה לענות

במקום לענות - אתה אומר שאנחנו רוקדים על הדם. תשלח לי בבקשה תמונה ובה רואים אותי רוקד *פיזית* על הדם, ואז תדבר. בינתיים אתה עוסק בדמגוגיה. אין לך שום תשובה, ואם אין לך שום תשובה - תסיר את הכיפה ותצטרף לעולם השפוי בלי תירוצים. האמונה שלך נכשלת מדי יום במבחן המציאות.

yo c

New member
תמיד יהיה איזה רב אבוד-יה שיצדיק

כל אסון . למשל ב"תיקון לנשמות חוטאים" כפי שהצדיק את רצח 6,000,000 בשואה. ותסלח לי איריס ומשפחתה האבלה.

כינוי1982

New member
טעות

חבל שאתם לא טורחים לבדוק מה באמת אמר הרב. ישנו מדרש המספר על מותו של אדם חף מפשע בידי האל (לא זוכר את הפרטים המדוייקים). נשאלה השאלה, כיצד ומדוע הרג האל אדם חף מפשע? התשובה היא, שהאדם לא מת: נשמתו (שהיא, בתפיסה הזו, האדם עצמו) הועברה לגן העדן כיאה לצדיקים. מי שכן מת היה גופו, אליו הועברה נשמה של חוטא על מנת שיסבול בעת מותו. הרב עובדיה השליך את זה על השואה. לדבריו, אותם 6 מליון לא נרצחו בשואה, אלא הועברו לגן העדן, משום שהם היו *צדיקים*, ולא *חוטאים*, כמו שהתפרש מהמשפט שהתקשורת החילונית בחרה להביא. כלומר, כשמשפחת סבתי נסתפה בשואה, היא - לפי דברי הרב - הועברה לגן העדן, ומי שמת בפועל היה מישהו זר, אחר, שהוכנס לגופם ברגע המוות על מנת שיסבול על חטאיו. זה פירוש די יהיר לדעתי, אבל אין כאן הצדקת רצח, אלא רק פתרון לשאלה איך נרצחו צדיקים, על ידי מתן תשובה - הצדיקים לא נרצחו.

בבל"ת

נמאס כבר שעל כל הפלצה של האבוד-יה קמים מפרשים שמסבירים לנו עד כמה אנחנו לא מבינים עברית כשאנחנו שומעים את ה"פשט" שבמרגליות פיו, והם ממהרים להסביר לנו את ה"דרש" של הגדול בתורה שדבריו דברי אלוהים. אז באותה מטבע וברוח אותם דברים אני מאחל לו לאבוד-יה ולנשמתו הקדושה בריאות ואריכות ימים ושיזכו במהרה לתיקון המיוחל ויפגשו את סבתך וסבתי וכל שאר מליוני הצדיקים שלא נרצחו רק "זכו" למקום בגן העדן.

כינוי1982

New member
עלוב ילדתי ודבילי

אני לא צריך לפרש, היות והרב עצמו התראיין בעיתונות והסביר את זה. מוזר שלקרוא משפט אחד בטלוויזיה - בלי התחלה ובלי סוף - אתם יכולים, אבל לקרוא את הדרשה כולה לא. צר לי לאכזב אותך. זה מה שנאמר באותה הדרשה, לפחות לפי דברי הרב, ואין לי סיבה לפקפק בדבריו (בעיקר נוכח העובדה שהוא לא נוהג להסביר את דבריו לעיתון חילוני, משמע, יש כאן צעד חריג). אין כאן אפילו "פשט". לא שמעתם את ה"פשט". ובוודאי שיש מקום להסביר לכם את הדרש, כי כנראה שאתם לא בקיאים בכלל (לא שאני יותר מדי בקיא) במחשבה היהודית. אם אני אדבר בשפה אחרת ואומר "אני שונא אותך", אבל בשפה שלי המשמעות היא "איזה יום יפה היום", כן, הגיוני שיבואו ויגידו לך שהשפה שלי היא שפה אחרת, ושבשפה שלי לביטוי הזה יש משמעות אחרת. והיות והשפה התלמודית היא שפה זרה לכם בעליל (וזה נראה ככה, לפי הבורות שאתם מפגינים במדרש הנוכחי), ראוי לתרגם לכם את דברי הרב. ובאשר לאיחול שלך לו - למה לאחל לו את זה? הוא לא אמר שהגיע להם למות. הוא פשוט תאר את הליך האירועים. אם אני אומר שנוסעי הטיטאניק לא נשרפו חיים אלא טבעו בים, תאחל גם לי לטבוע? תתבגר.

erez zon

New member
אה...ובשביל להעביר אותם לעולם הבא

היה הכרח לנפץ את ראשם הזעיר של התינוקות מול עיניהם של האימהות? היה צורך לקדוח במקדחה בראשם של יהודים? היה צורך בניסוייו מנגלה שהובילו ליסורי תופת? היה צורך בשריפת גופותיהם של מליונים?הרי זה אסור ע"פ הדת היהודית,והעובדים בקרימטוריום היו יהודים. היה צרוך בכזה בזיון והשפלה?ברצח סדיסטי שכזה?אתה קולט מה אתה אומר?

כינוי1982

New member
לא נראה לי שהבנת

הרב עובדיה יוסף לא הסביר *למה* נרצחו האנשים, אלא הסביר שמי שנרצח היה צדיק, אלא שבפועל מי שסבל את עינויי התופת היו חוטאים שגולגלו לגופם.

פלסטיק

New member
ומאיפה הוא יודע?

הקב"ה דיבר איתו? הסביר לו את זה? ואולי לקב"ה יש חוש הומור מעוות ודוקא שם נשמת צדיק בגופו של חוטא ברגע המוות? ולמה אני אומר שלקב"ה לפי התאוריה הזו (שלך או של עובדיה יוסף) יש חוש הומור מעוות? כי הרי היה יכול להעבירם לעולם שכולו טוב בשלווה בשנתם במקום להמית עוללים במיתות משונות וביסורים קשים. לפעמים כשלא יודעים יותר פשוט להגיד "לא יודע", זו לא בושה גדולה (אלא אם אתה מנהיג של ציבור שחושב שזו כן בושה)

כינוי1982

New member
גם אתה לא הבנת

ראי תגובתי לארז - הרב עובדיה לא נסה להסביר למה הם נרצחו, אלא רק להסביר שלא היה פה מקרה בו צדיק נרצח על לא עוול בכפו. את השאלה למה מלכתחילה היה הצורך בכל זה הוא בכלל לא העלה, לפחות לא שאני יודע. מאיפה הוא יודע? הוא לא יודע, זו ההשערה שלו, וזכותו לשער. זכותו של כל אדם דתי ליישב את השואה עם התפיסה הדתית שלו. עם זאת, לדעתי גישתו של הרב לוקה ביהירות מסויימת - כפי שכמדומני גם ציינתי - כי היא מנסה להסמך על המקורות.

erez zon

New member
יש רק דרך אחת ליישב את השואה

אין אלוהים!חד משמעי! הנסיונות המטופשים לתרץ את סיבותיו של אלוהים ל-6 השנים האכזריות והרצחניות ביותר בהיסטוריה הם פאתטיים! תסביר לי בבקשה,איזה עברה מצדיקה עונש סדיסטי שכזה?וזה האלוהים הרחמן שלך שאתה משבח? תגיד לי,היית ב"יד ושם"?ראית סרטי תעודה על השואה?

כינוי1982

New member
קח וואליום

הבנת נקרא בסיסית: הרב עובדיה (ובוודאי שלא אני) לא ניסה להסביר *ל-מ-ה ק-ר-ת-ה ה-ש-ו-א-ה* (צריך לחזור על זה שוב?), אלא להסביר שהצדיקים לא נרצחו על לא עוול בכפם. באשר לקביעה הפשטנית והמטופשת שלך, אני אפילו לא אגיב. יש הרבה דרכים ליישב את השואה עם האל, כל אחד בדרכו ולפי הבנתו וידיעתו. הייתי ב"יד ושם" וראיתי סרטים תעודיים על השואה. הדבר היחיד שזעזע אותי בהם היה לאן יכול להגיע האדם.

למעלה