הרגלי חיזור\זיווג של החמט?

daganesh

New member
הרגלי חיזור\זיווג של החמט?

במהלך טיול באיזור מצד תמר (מעל סדום) נתקלתי בתופעה הבאה: מתחת לסלע היו שני חמטים שנראו כאילו הם רבים, אבל בהילוך איטי. אחד תפס בשיניו את בטנו של השני ולא הרפה דקות ארוכות, וכך הם נשארו זמן רב. האם מדבור בזיווג? חיזור? קרב בין זכרים? מעניין לציין שאחותי היתה בטיול אחר באיזור הר שלמה, וצילמה תמונה כמעט זהה שם :) כנראה זה בגנים...

tesnake

New member
zוהי שנונית שנקראת מדברית עינונית

לטאה חמודה של המדבר. זה נראה כמו קרב בין 2 זכרים, לא ראיתם שם נקבה במקרה?

daganesh

New member
לצערי איני יודע להבחין ביניהם

התמונה משקפת את מה שראינו. לא ראינו עוד לטאה בסביבה, ואינני יודע אם היו אלה זכרים, נקבות, או שילוב של האופציות. הסיטואציה היתה יחסית סטטית. לא היתה השתוללות. במשך כמה דקות הם שכבו ככה, האחד "לועס" את השני, והשני לא מגיב. אחותי, באיזור הר שלמה, ראתה מחזה דומה (יש לה תמונה, אנסה להשיג), והיא אמרה ששם ה"לועס" גרר את השני למרחק של כמה מטרים, מבלי שהשני הגיב. כאילו הוא היה משותק או משהו.

tesnake

New member
יפה שחיפשת ומצאת את הלטאה

יכול להיות שזה היה זווג, אני לא פוסל. גם החיזור עצמו מלווה בנשיכות עדינות. לי אישית יצא לראות זכרים של מדברית עינונית רבים כמה דקות על נקבה שחיכתה למנצח בצד. כשזה סיים לריב הנקבה "נתנה" לו להזדווג עמה בקלות יחסית.

אם זו שנונית

היא לא יכולה להיות מדברית
שני סוגים שונים של לטאות

גם אני

הלטאה בתמונה, כמו שאיתי אמר, הנה מדברית עינונית ואין לה שום קשר לשנוניות מלבד היותה לטאה כמוהן.

tesnake

New member
אופס.. התפלקה לי שנונית../images/Emo2.gif

תודה על התיקון אביעד.

daganesh

New member
נראה שזה בכל זאת הזדווגות

מצאתי את הטקסט הבא בעמוד המגדיר את הלטאה הנ"ל: הזכר נושך את הנקבה המוכנה להזדווג בגבה ומחדיר את אחד מההמיפניסים (איברי המין ) לפתח הביב שלה. הנקבה מטילה 5-4 ביצים. מתוך: http://animal.macam.ac.il/combine2.asp?id=137

למעלה