הקשר בין צליאק ופעילות גופנית

הקשר בין צליאק ופעילות גופנית

שלום, אני סטודנטית באחת האוניברסיטאות בארץ ובמסגרת אחד הקורסים שאני לוקחת עליי להכין עבודה מסכמת על מחלה והקשר בינה לבין פעילות גופנית. מאחר וניתנה לנו יד חופשית בבחירת המחלה ומאחר ואני חולת צליאק כבר מספר שנים, החלטתי לעשות את העבודה על צליאק. החומר שמצאתי בספריית האוניברסיטה מצומצם ביותר ולא הצלחתי בינתיים למצוא איזשהו קשר בין צליאק ופעילות גופנית, והם עשייה של פעילות גופנית יכולה לרפא במעט את המחלה או להקל על הסימפטומים. רציתי לדעת אם בכלל ידוע על קשר כזה ואם כן מהו. כמובן שאם אין קשר בין הדברים עליי להחליף נושא... מקווה לתשובה במהירות

adamfbs

New member
לצערי (ולשמחתי) הקשר הוא עקיף

אין קשר ישיר בין צאליאק לפעילות גופנית בצורה ישירה, אלא עקיפה. חלק מהסיפטומים ותופעות הלוואי של צאליאק לא מטופל (כאשר אדם איננו נכנס לדיאטה ללא גלוטן) הינם ירידה בברזל, בהומוגלובין, כלוסטרול נמוך מידי, תפקודי כבד לקויים ועוד. אני הייתי רץ למרחקים של 10 ק"מ לפני שאובחן אצלי הצאליאק והיו לי הרבה בעיות בתפקודים פנימיים, מתוכם חוסר עצום בברזל והומוגלובין, שהוביל אותי לחולשה מאד גדולה כשרצתי לאחר הריצות (הראייה שלי הייתה דהוייה, הייתי מאד חלש...). אני מציע שתחפשי בכיוון עקיף, השפעת חוסר ברזל, הומוגלובין וכולסטרול נמוך מאד על פעילות גופנית ובכך תקשרי בין השניים - צאליאק גורם לירידה מאסיבית ללא טיפול באותם מאגרים, שפוגע בעקיפין ביכולת הפעילות הגופנית. מקווה שעזרתי.

למעלה