הקומוניזם? - לאן?

orion111

New member
הקומוניזם? - לאן?

בברה"מ וגרורותיה (מי יותר ומי פחות) במזרח אירופה קרסו כמגדל קלפים בזאת אחר זאת החל מ - 1989. הקריסה לוותה בדם - מי יותר (רומניה) ומי פחות (צ´כוסלובקיה) וכללה בד"כ העלמות של המפלגה הקומניסטית השלטת. לעומתן קיימות מדינות בעלות אידאולוגיה שעדיין מתמידות בה כמו: צ´ קוריאה, קובה (טוב בעיקר שתיהן). ולעומתן מדינה כמו סין (שגם היא יחידה בקטגוריה עדיין שווה דיון כי כחמישית מאוכלוסיית העולם גרה שם) פיתחה שיטה מעניינת קומוניזם תרבותי (מפלגה אחת, שירותי בטחון אימתניים) לצד חופש כלכלי די נרחב. כלומר ייתכן שאין זה קומוניזם, אך האם לדעתכם סוג כזה של משטר (אולי עדיין אין לו איזם משלו) יכול להחזיק מעמד? זה משטר לתקופת מעבר? תהיה נסיגה?
 

orion111

New member
היי לוו

לפני נפילת ברה"מ יש לך מושג למה נפל הפורום מרשימת הפורומים הרשמית? בכל מקרה כבר פניתי למשוב תפוז לברר העניין ואעדכן. אני חושש שיהיו אנשים שלא ידעו כיצד להיכנס! חבל! -- לדעתי ברה"מ נפלה כמו שנפלה בלי שום כבוד או לחילופין בלי לסחוט את המערב במליארדים של מילארדים של דולרים הוא בגלל איש אחד: מיכאיל גורבצ´וב - קיבל מדינה נבחר ליו"ר הפוליטבירו הצעיר ביותר ופשוט העסק היה ענק עליו. כלומר החלטת לבצע רפורמה במדינת ענק כ"כ שמרנית בעלת משטר כ"כ שברירי למה כמו טרקטור? ולאלה שיגידו שאי אפשר היה אחרת - בהמשך להודעתי הקודמת אפשר גם אפשר. סין. מדינה אשר ללא ספק תהפך תוך כמה שנים למעצמת העל השנייה בעולם. או במילים אחרות תתפוס את מקומה של ברה"מ ... למה בדיוק היא קרסה? אין ספק שיש קשר לכלכלה הריכוזית המושחתת שפשטה את הרגל אבל מי שהנהיג את המדינה יכל להיות אדם חכם יותר שהיה מבצע את התהליכים בצורה מחושבת ולא נוהג כמו שנהג גורבצוב. לדוגמא: 1. פתיחת השוק לתחרות בצורה גאונית (שוב כמו בסין) ולא מכירת כל ברה"מ לכמה מאפיונרים בגרושים. 2. הסכם עם המערב לקבל סיוע כלכלי כגון תוכנית מארשל. כ"כ הרבה...רוסיה לא היתה חייבת להגיע להיכן שהיא הגיעה, עושים לה טובה שהיא מוזמנת לG-8 וזאת מדינה שבעבר על פיה יישק דבר.
 

לוו

New member
קומוניזם נפל בגלל כמה סיבות!

הנה מה שכתוב ידידי בפורום אחר אודות זה 1.אז הכישלון במלחמה באפגניסטן גרם לפירור ברה´מ אבל הסיבה שרוסיה נכנסה לאפגניסטן היתה בגלל שהיא היית בסיס להתססה וקנאים מוסלמים שגרו באפגניסטן בחסות הCIA והתסיסו את המוסלמים בכל האזורים(תג´יקיסטן קזחסטן,הקיצר כל הסטנים)נגד הקומוניזם. 2.אפשר להגיד שהבלוף של רייגן על גורבצוב בהקשר למלחמת הכוכבים גם זירז את נפילת הקומוניזם 3.אלכוהוליזם ויאוש בקרב העם הרוסי הפיל את הקומוניזם 4.חוסר יזמה עצמית של העם הרוסי החריפה את עוני ברהמ וגרמה לאפקט ה"מירוץ נגד השעון" שהיה לקומוניזם נגד המערב הדמוקרטי והחופשי קומוניזם הוא שיטה כושלת מהבחינה הכלכלית!אז הוא נועד לכשלון מראש אסור לזלזל באלמנט הכלכלי שהופך מדינות לבעלות או חסרות השפעה. ארהב והמדינות המערביות לא מפותחות עקב מקריות.יש רצף תכנוני ושינוי מצע כלכלי שזורם עם הדינמיקה של המשטר הדמוקרטי במדינות המערב. מילטון פרידמן חייאק האוסטרי הם כלכלנים שזכו בפרס נובל בגלל פילוסופיה כלכלית מאד מאוד ליברלית שלא נכנסה לישום עד סוף שנות 70 ברחבי העולם המערבי. הקומוניזם לא טרח אפילו לשיגשוג האיש הקטן,רק חברי מפלגה שהיו קרובים לשולחן נהנו מפריבילגיות שונות-השאר חיו בתנאיי חיים מינימלים. אז כשלון המצע הכלכלי של קומוניזם הועיד את השיטה לכשלון לדעתי.
 

פראזניק

New member
לא אפגניסטאן...

בכלל לא! אפגינסטאן היתה מכה מורלית קשה, אבל הרוסים מעולם לא נבהלו ממכות כאלה, אין עם עקשן מהם! מה שהפיל את הקומוניזם, היתה השיטה עצמה. קומוניזם, בפרט בצורתו הרוסית, אינו יכול להתקיים לאורך זמן, משום שהוא הרסני לכלכלה, בפרט בצורתו הרוסית, משום שהם, את כל מה שכן הרוויחו, השקיעו בצבא. סולם העדיפיות הכלכלי שלהם, היה גם הוא עקום לחלוטין. מה שגרם לנפילה בשטח, היה רצונו של גורבצ´וב להקל קודם את הלחץ הפוליטי ואח"כ, את הלחץ הכלכלי, וזה לא שייך, משום שהקלת לחץ פוליטי, מביאה להפגנת רגשות זעם נגד משטר, שכעת כבר אינו חפץ לשלוט רק בכוח הצבא. סין לעומת זאת, פועלת הפוך, אין הקלות פוליטיות, אבל יש הרבה הקלות כלכליות. אגב, שיטה "קומוניסטית", מעולם לא נוסתה בשום מדינה! השלטון הרוסי, לדעת אחדים, היה המשך שלטון העריצות הצארי, אבל באכזריות גדולה יותר. לדעת אחרים, היה סתם ואריאציה פאשיסטית במסוה אחר... אבל, שיטתו של מרקס, ופרשנותו של לנין, שנבחנו ע"י כלכלנים מהשורה הראשונה, הוצגו ככלים ריקים, שאין בהם מאומה... לא יתכן, לנהל כלכלה בהתעלם מכוחות שוק. המציאות היא, שכל מדינות הקומוניזם, אף אלו שהיו לפני כן מדינות עשירות יותר או פחות, כולן איבדו את נכסיהן הכלכליים. כל מדינות הקומוניזם, הפכו מיצואניות המזון הגדולות בעולם, ליבואניות מזון נטו. ההתקדמות הרוסית בטכנולוגיה, הושגה על ידי ריגול תעשייתי, אבל בעיקר על ידי סחיטת כל הכוחות והמוחות לכיוון הזה, תוך הזנחה פושעת של כל תחום אחר. הקומוניסטים, פיתחו למעשה שלטון אליטיסטי של כחצי מליון אנשים, שהיו אלה ששלטו בפועל מתוך כלל חברי המפלגה, בשאר 250 מליון סובייטים. מוסוליני, אמר, וידע מה אמר: הוא טען שסטאלין הוא פאשיסט בסתר ליבו, שאין שום הבדל ביניהם, אלא בשם...
 
הסטאליניזם נפל משום חוסר גמישותו

אני כותב סטאליניזם ולא קומוניזם, כדי להבדיל אותו מהמאואיזם, שלמרות האלימות הרבה שהפעיל נגד הסינים, שורד ומשגשג. קראתי פעם ספר של ד"ר יצחק שיחור, שמסביר איך האידיאולוגיה המאואיסטית נשענת על עיקרי תורת קונפוציוס, שם יש חשיבות רבה לשיפור עצמי וללמידה משגיאות. שלא לדבר על הדמוקרטיה הליברלית, שמאפשרת שינויים תכופים באופן ניהול המדינה, לפעמים מארכס וקיינס, לפעמים פרידמן והייאק, וכל זה בלי הפיכות צבאיות והטלת טרור.
 
כלכלה סינית

אני מגיב להערה לגבי הכלכלה הסינית. אמרו כאן שהיא "די חופשית" דבר זה אינו נכון. ברוב המוחלט של המדינה הכלכלה עדיין מאואיסטית (או אם תרצו קומוניסטית) ורק בחלקים (לרוב בערים) יש התחלה מינימלית של כלכלה חופשית המשפיעה על אחוז קטן מאוד של האזרחים. מאיר
 

orion111

New member
הערה לכלכלה סינית

הכל טוב ויפה רק תזכור שאחוז קטן מאוד בסין (שלהזכירך מונה בערך 1.2 מילארד איש) הוא בסדר גודל של עשרות רבות של מיליונים... ומלבד זאת עם אותם עשרות מיליונים סין כבר היום ממוקמת בעשיריה הראשונה של התמ"ג...מה יהיה כשכל אמצעי הייצור הסיניים ינוצלו? -- בקיצור שבחים ומחמאות להנהגה הסינית הכלכלית. שאגב שלחו שולחים רבים מילדי מנהיגי סין ללימודים בארה"ב מ´ אירופה ומכינים את התשתית של המנהיגות הכלכלית העתידית בסין.
 

פראזניק

New member
אמנם...

לכן, 55 מליון סינים שבפזורה, מייצרים את אותו הון שמייצרים מליארד ורבע סינים בסין... בגלל שעדיין הכלכלה אינה חופשית לחלוטין.
 
למעלה