הקוד האתי של האימון האישי

ענבל כהן חמו

מאמנת אישית בכירה ומדריכת מאמנים מוסמכת
מנהל
ICF - International Coach Federation

זהו ארגון מאמנים בין לאומי שלא קשור ללשכת המאמנים. הקריטיונים להסמכת מאמנים מופיעים באתר הבין-לאומי. באופן כללי, יש שני מסלולי הסמכה ב-ICF, למי שלמד בבית ספר שמוכר על ידי ICF ׁ(בארץ למיטב ידיעתי רק CTI מוכר), ולמי שלמד בבית ספר שאינו מוכר, ולכן חייב בהגשת פורטפוליו המתאר את הלימודים שלו, וכן בבחינה בכתב ובע"פ. אם תרצי עוד פרטים, פני למייל [email protected]

ShiranS28

New member
הקוד האתי

מהם הדרישות לחברות אימון במסגרת ההסכם שמתגבש? האם ידוע?

הדרישות עדין בהתפתחות...עד כמה שאני יודעת.

טרם נסגר משהו ברור אבל הרעיונות הן גדולים תקראי את ההתכתבות מלמעלה.... אלא אם כן מישהו שיושב בלשכה בועדה המתאימה יכול לענות.... בנתיים נתנו דרישות למאמן תחת השגחה - מאמן שאימן עד 100 שעות מאמן מוסמך מאמן שאימן עד 400 שעות מאמן מומחה מאמן שאימון עד 1000 שעות מאמן מסטר מאמן שאימון מ 10000 שעות הכל שעות אימון מוכחות עם משובים ועם אישורי תשלום נדמה לי חצי חייב בתשלום והחצי השני אפשר בחינם. אתה כמאמן צריך להתאמן נדמה לי 10 אימונים.... שזה ממש מצחיק לדעתי.. יש שעות לימוד מינמליות והן לטעמי אכן מנימנליות..... מבחן הסמכה על ידי מנהל הדרכה... ידע בנושא האתיקה המקצועית מבחן הסמכה שיחות סטג' שיחות סופרויזין ואני חושבת שזהו..

../images/Emo6.gif

תמיד כשהעוסקים במקצוע מסויים פוצחים בזעקות שבר "שרלטנים, שרלטנים" ודורשים רגולציה מתעורר בי חשש מסויים. והחשש הוא שאותם בעלי מקצוע אינם מעריכים את קהל לקוחותיהם יתר על המידה - אם אלה היו מבדילים בין המקצוענים האמיתיים לשרלטנים, ממילא היו האחרונים עפים מהשוק במהירות שיא. (האפשרות האחרת, לפיה הבעיה היא שאין שום דרך להבחין בין פועלם של אותם מקצוענים לבין זה של ה"שרלטנים" כלל אינה עולה בדעתי
) ולהבהרה - הכותב אינו עוסק באימון אישי.

bridges

New member
אני תופס את זה קצת אחרת...

לפי דעתי המטרה היא להבחין את העיסוק (או המקצוע בעתיד) שנקרא קואצ'ינג לעומת עיסוקים אחרים. אני חושב שהיום יש הרבה יועצים, מורים רוחניים וכו' שעוזרים ללקוחותיהם להשיג תוצאות אפקטיביות. לצערי, בשל הטרנד של אימון אישי, אנשים אלה, במקרים רבים, מוסיפים "תואר" של מאמן אישי או עסקי למרות שאינם עובדים במתודולוגיות של אימון אישי או מחוייבים לקוד האתי של אימון אישי. כלומר, המטרה היא לאפשר ללקוח לדעת אם הוא פונה לאדם שעובד במתודולוגיות של אימון אישי או לא. זה לא אומר שבמתודולוגיה אחרת לא יהיו ללקוח תוצאות. באופן כללי, אני לא מאמין בכלל במושג "שרלטנות" משום שזה מושג שנקבע באופן שרירותי ובהתאם לאמות מידה של הקובעים. לדוגמא: למה אדם שעוסק בכישוף נחשב שרלטן ורב שנותן קמיעות לא? יש אנשים שאומרים "בואו נבדוק שרלטנות לפי התוצאות", אבל גם זה לא נכון משום שגם ערך התוצאות גם נקבע באופן סובייקטיבי. רונן

מאד מסכימה איתך. מאד.

אכן רבים שמציגים את עצמם כמאמנים הם ביכלל יועצים אירוגניים. אפילו ראש איק"א הוא יועץ אירגוני וכן גם אלון גל עד כמה שאני יודעת. אין לי שום בעיה שאנשים יעזרו לאנשים אחרים הנהפוך הוא. אך יש בהחלט לשים הבחנה בין עיסוק ועיסוק. SUNVISION בית הספר שבו אני למדתי עובד לפי הכללים של לשכת המאמנים ומחוייב לקוד האתי של ה ICF הדרישות מהמאמנים שיוצאים לדרך הם מאד מאד גבוהות ולדעתי - טוב שכך כי זה מייצר מאמנים מעולים. אין לי בעיה עם מכשפים ו/או רבנים. רק חשוב מאד לשים את ההבדל בינהם לבין מאמנים. כי מאמן הוא לא מכשף וגם לא בתפקיד רב שנותן קמעות. שרלטנות הוא אכן מושג שרירותי ויחד עם זה מאמן שלא נוהג לפי הכללים הוא לא מאמן. יש להבדיל הבדל עצום בין מאמן שעובד לפי כללים וחוקים של לשכת המאמנים ושל ה ICF לבין כל השאר. מאד אהבתי את התשובה שלך. צלילה

לסיכומו של עיניין

הייתי רוצה לסכם את דעתי על הדרישות הכניסה לתחום ,לפי דעתי קשה לתת רף כי אם מחליטים על תואר אז זה חשוב שהתואר יהיה מתחום מדעי החברה ולא מתחומים שאינם קשורים כלל ואם אומרים רף של גיל אזי מי קובע מה היא הבשלות הנפשית של כל אדם בכל גיל וצלילה טענה שאנחנו נותנים לילדים בני 18 להילחם ולעבוד בתחום הם לא מספיק טובים?! לכן כל רף שיבחרו יקשה על הצבת הרף הנכון כי כפי שציינתי בתחום הזה רק הנסיון והכרה אישית יוכיחו את המקצועיות ולא תארים שעל הקיר -זו דעתי . ואפרופו אלון גל שאפילו הכשרה פורמלית בתחום עצמו אין לו ! אך עדיין עושה עבודה לא רעה לעיתים קרובות (לפעמים אני לא מסכימה עם הגישה אבל זה כבר עיניין אחר...) מקווה שסיכמתי נכון את רוח הדברים בהצלחה לכל המקצועיים

למעלה