הפלות חוזרות מעל גיל 40

הפלות חוזרות מעל גיל 40

שלום, אני בת 41.5 עברתי 3 הפלות בשלבים מוקדמים של ההיריון...פעמיים לא התפתח דפק ופעם אחת הדופק נפסק בשבוע תשע. עשיתי את כל הבדיקות האפשריות והכל תקין. שתי שאלות: מישהי כאן חוותה דבר דומה? הומלץ לי לקחת קלקסן למרות שאין לי בעיה של קרישיות... מישהי לקחה קלקסן בלי שהיו לה בעיות בקרישיות ומעל גיל 40?

cookiii

New member
לי היה משהו דומה

3 הריונות כימים הריון אחד שנפל בשבוע 9. בדיקות קרישיות תקינות פרט ל MTHFR גן אחד מקולקל (כלומר אני "רק" נשאית)
הרופא החליט לטפל בי כאילו יש לי 2 גנים פגומים ונתן לי לקחת מנה מוגברת של חומצה פולית ובנוסף קלקסן (שבסוף לא לקחתי). החומצה הפולית שינתה לי את כל פרופיל הקרישה בדם.

קלקסן מטפל לא רק בבעיות קרישה הוא גם חומר אנטי דלקתי ואצל חלק מהלא מוסברים יש דלקת סמויה שלא עולים עליה אבל היא גורמת להפלות.
לדוגמא דלקות חניכיים, דלקת סמויה בשתן, חיידק בנרתיק, דלקות בסינוסים, נזלות כרוניות.
דווקא רופאת המשפחה שעשתה לי בדיקה של ESR (שקיעת דם) מצאה שבאמת הייתה לי רמה גבוה של דלקת (אחר כך היא בדקה איזה פרמטר היה גבוה) ונתנה לי אנטיביוטיקה רחבה.הסיבה שלא לקחתי קלקסן היא דימומים רבים בתחילת הריון שיכלו לגרום להפלה או להרוג אותי ובהמלצת רופא הוחלט לא לקחת את הקלקסן.

cookiii

New member
במקום 400 מקג שלוקחים כרגיל קיבלתי 5 מג

למשך תקופה של 3 חודשים ואחר כך 800 מקג לשארית חיי. בבדיקות דם דרך אגב תמיד יש לי חומצה פולית ברמה גבוהה.

*אני מציינת שאסור לקחת תוספי תזונה ללא אישור רופא מטפל כי זה יכול לגרום להתנגשות עם תרופות אחרות.

baby95

New member
אני לוקחת כרגיל 5 מ"ג.. כבר שנה... לא ידעתי שהרגיל זה 400

זה יכול לפגוע? מדוע מומלץ לקחת 400 מקג? ומה בעצם מינון גבוה עושה?

cookiii

New member
אני לא יודעת האם לקיחה של 5 מג במקרה שלך

גורמת לאיזו בעיה. לפי הכתובים עודף חומצה פולית יכול לגרום לתסמינים ניורולוגים מכיוון שהיא נקשרת לעצבים ולמי שיש סטנד עורקים זה יכול לגרום למשקע שיוביל להתקף לב נוסף.את צריכה להתייעץ עם רופא לגבי הכמות שמתאימה לך. אל תשכחי שאדם רגיל מקבל חומצה פולית מהאוכל. ירקות פירות בשר ואגוזים מכילים כמות יפה של חומצה פולית.

acka

New member
חומצה פולית

אין לרוב מניעה מנטילת חומצה פולית במינון 5 מ''ג.
חשוב לשים לב שרמות גבוהות של חומצה פולית בדם עלולות למסך על חסר בb12.
אז ביחוד לצמחוניות וטבעוניות ולמי שסובלת מחסר חשוב לוודא שלא נוצר מחסור שאינו מאותר.

מפרשית1

New member
לפני כמה שנים מטופלות פוריות רבות קיבלו 5 מ"ג

למיטב ידיעתי, כעת המינון הגבוה לא ניתן באופן גורף.
אפשר כמובן לעשות בדיקת דם ולראות מה הערך בדם.

טוליתי

New member
הטרוזיגוטיות ב-MTHFR אינה "נשאות".

למעשה המילה "נשאות" אינה קשורה לכאן. משמעות ההטרוזיגוטיות בגן זה או אחר היא שגן אחד מתפקד באופן תקין והשני אינו מתפקד בגלל מוטציה. אין כאן ענייני נשאות.

טוליתי

New member
הטרוזיגוטיות ל-MTHFR

שלא בנוכחות הפלות או כשלונות חוזרים, לרוב לא יהיה צורך לטפל בה, והמהדרין ינחו את המטופלות ליטול חומצה פולית במינון של 5 מ"ג.
במקרים של אחד מהנ"ל (הפלות חוזרות ו/או כשלונות חוזרים) רופאים שמבינים בעניין ינחו נטילת קלקסן.

חסויה94

New member
כן, הומלץ לי לאחר הפלות. מה שמסקרן אותי זה האם

רופא המוטולוג מגדיר זאת כקרישיות?

סליחה על ההתפרצות אבל זה לא נכון..

בתור אחת עם קצת רקע בגנטיקה.. חייבת לתקן.. שני גנים פגומים נקרא הומוזיגוט ואז האדם חולה ואילו מצב בו גן אחד תקין והשני לא, נקרא הטרוזיגוט וגם נשא. מדובר בנשאות של הגן הפגוע שיכולה לעבור לדור הבא.ספציפית הגן המדובר אחראי על פעילות אנזמתית שבאופן רגיל אין לה שום השפעה על חיי הנשא כי יש מספיק חומצה פולית גם עם גן אחד., פרט למיקרה ספציפי של אישה בגיל הפוריות שאצלה זה יכול להשפיע על רמות החומצה הפולית הזמינה לעובר ועל זה מתגברים יל ידי מתן מינון גבוה יותר.

א m

New member

cookiii

New member

ואני מוסיפה. הגן הזה ספציפי יכול להשפיע גם על העובר ברחם. לילדים בעלי 2 גנים פגומים יש יותר סיכוי להיוולד עם שסע בגב ובשפה ויותר סיכונים לסוג מסויים של פיגור. לכן משרד הבריאות הוסיף את הבדיקה לסל הבדיקות הגנטיות ליוצאי בוכרה שהם נשאים בכמות גדולה יותר יחסית לאוכלוסיה של המוטציה.

טוליתי

New member
שוב, לא מדובר במוטציה ספציפית.

ההטרוזיגוטים ל-MTHFR הם בעלי גנים מגוונטים במוטציות שלהם.
&nbsp

cookiii

New member
אלו 2 מוטציות ספציפיות

אחד ב c677t והשני A1298Cכאשר אפשר להיות בעלי פגמים באחד מהם או בשניהם ובכל אחד מהם יכול להיות עותק אחד פגום או 2 פגומים ולפי זה חומרת המצב.

cookiii

New member
אלו 2 מוטציות ספציפיות

אחד ב c677t והשני A1298Cכאשר אפשר להיות בעלי פגמים באחד מהם או בשניהם ובכל אחד מהם יכול להיות עותק אחד פגום או 2 פגומים ולפי זה חומרת המצב.

טוליתי

New member
ראשיתץ, באמת אל תתנפלי. צריך לדייק בסמנטיקה.

בכלל לא התווכחתי על ההשפעה, וגם אם אני לא דוקטור לגנטיקה, אני יודעת מספיק כדי לכתוב שהמילה "נשאות" לא מדוייקת.
לא מדויק לכתוב: "רק נשאית", כי המושג נשאות מתאים במקרה של גנים של נשאות למחלות! פה אין נשאות למחלה אלא מוטציה (בכלל לא ספציפית) בגן. את רוצה לקרוא לזה "נשאות לגן מוטציוני "- אין לי בעייה. אבל זו לא נשאות לגן ספציפי, אלא מוטציה בגן אחד מתוך שניים.
&nbsp

למעלה