המממ...

אוקראינה

אין ודאות בנוגע להחלטה שיקבל הנשיא יושצ'נקו - אם יטיל את הרכבת הממשלה על יריבו ינוקוביץ', מנהיג המפלגה שזכתה במספר הרב ביותר של צירי פרלמנט ושהבטיחה לעצמה רוב פרלמנטרי מוחלט, כפי שמקובל ב"עולם המערבי הדמוקרטי", או יפזר את הפרלמנט הטרי ויכריז על בחירות חדשות, כדי שבעלי הבית שלו שמעבר לאוקינוס יצליחו לארגן אותן שוב "כמו שצריך". לפי הסקרים, אם יתקיימו עכשיו בחירות חדשות, מפלגתו של יושצ'נקו עלולה להיעלם לחלוטין מהמפה הפוליטית, ולהשאיר את דגל המהפיכה האמריקאית הכתומה בידי הגב' טימושנקו בלבד. בינתיים, יוליה טימושצ'נקו, עם הצמה הבלונדינית הקלועה המודבקת, משווה את עצמה ל...ישו. היא הכריזה, שהמפלגה הסוציאליסטית, בת-ברית לשעבר בקואליציה הכתומה, שעכשיו נכשלו המגעים הקואליציוניים אתה, והיא עברה לצד ינוקוביץ' - "בגדה בישו"
 
גרוזיה

סאאקשווילי פיטר את שני השרים המתונים יחסית בממשלתו, ועכשיו היא על טהרת מחרחרי המלחמה, השואפים לפתור את שאלת אבחזיה ואוסטיה הדרומית בכוח. שר ההגנה הגרוזיני חוזר ומבטיח, שהוא יפגוש את ראש השנה 2007 בצְחֶנוָלִי (בירת אוסטיה הדרומית). משהו משונה קורה בבקעת קוֹדוֹר, באזור ההפרדה בין הצבא האבחזי והגרוזיני. בקעה זו, העשירה באגוזי בר - סעיף חשוב ביצוא של גרוזיה ושל אבחזיה, נמצאת על אוכף בהרי הקווקז, שעם בוא החורף והשלג נעשה בלתי עביר לחלוטין. באזור זה מתגוררים בעיקר סְוָנִים - מהעמים השורשיים של הקווקז, ששפתם שייכת למשפחה הקַרטוֶלית, וקרובה לגרוזינית. הסוונים לא ממש כפופים למישהו - לא לשלטונות האבחזיים בחלק האבחזי של הבקעה, ולא לשלטונות הגרוזיניים בחלק הגרוזיני. שלא לדבר על כך, שבאזור מסתובבות לא מעט כנופיות של סתם שודדים, וכן יחידות צבא רוסיות מכוח ההפרדה מטעם האו"ם. שמעתי במעורפל דיבורים על כוונתה של טביליסי "לעשות סדר" באזור הסווני (הנקרא סְוָנֶטיָה), ולדכא את "המרד", אבל פרטים נוספים אינם ידועים לי, למעט ראיון עם איש-הרים סוונטי שהכריז שהתושבים יתנגדו בכוח אם שלטונות גרוזיה יכנסו אליהם עם נשק. אה, כן, כמעט שכחתי. גרוזיה טוענת כמובן, שאלה "הידיים של מוסקבה".
 
ונסואלה ובלארוס

נשיא ונסואלה אוגו צ'אווס עושה בביקור בבלארוס, אצל עמיתו אלכסנדר לוּקָשֶנקוֹ. המשותף לשניהם בולט לעין גם בלי פרשנות: שניהם מייצגים משטרים המסרבים להיות פודלים של ארה"ב, ובכך מוציאים מדעתו את השוטר העולמי. שניהם נהנים לכל הדעות מתמיכה עממית רחבה, אם כי, כמובן, לא מוחלטת: בכל מקום ישנם ה"כתומים" - עושי דבריה של ארה"ב וחסידיה השוטים. הכי מצחיק בסיפור הבלארוסי הוא, שנשיא בלארוס לוקשנקו - מנוע כניסה לארה"ב ולאירופה המערבית
הם "מצאו את ה"פושע" הכי גדול, "אויב הדמוקרטיה". כל השייכים מסעודיה ומהמפרץ הפרסי הם אלופי הדמוקרטיה בהשוואה אליו - אליבא דה"מערב". מסכנים, הוא לא נתן להם לבצע אצלו מהפיכה כתומה
 
"חבר המדינות העצמאיות"

ארגון-גג פורמלי ורופף זה, שכאילו החליף את ברה"מ המאוחדת לשעבר, קיים בימים אלה פסגה שגרתית במוסקבה. הפסגה הבאה תתקיים בסתיו באַסטָנָה, בירת קזכסטן. בפסגה הנוכחית נעדרו נשיאי גרוזיה, אוקראינה, טורקמניסטן וארמניה (מפאת מחלה). נשיא מולדובה נכח. נור-שולטן נָזָרבָּיֶב נשיא קזכסטן, שנכח ב-G8, התרשם עמוקות מהאווירה בפסגה העולמית, והביע קנאה גלויה. כנ"ל גם נשיא אזרבייג'ן, אשר גם הוא ביקר את פעילות "חבר המדינות העצמאיות", המכופתרת והבלתי יעילה.
 
למעלה