היטל השבחה בבנה ביתך

Dry Martini

New member
היטל השבחה בבנה ביתך

האם ייתכן שיחייבו אותי בהיטל השבחה או מיסים אחרים על בניית וילה בראשון לציון? איתרתי מגרש שאני מעוניין לרכוש מאדם פרטי שזכה בו במכרז של מנהל מקרקעי ישראל והוא מעוניין למכור אותו מסיבותיו הוא. אם הבנתי את החוק נכון, אני חושש שיטילו עלי היטל השבחה בגובה 50% מערך הבנייה שזה סכום לא מבוטל וצפוי להגיע לכ- 100 אלף דולר. זה קריטי לדעת מראש כי במקרה כזה עדיף לקנות בית מוכן, ייצא יותר זול. תודה.

לא ...

אם לא תבקש הקלות ותבנה בהתאם לזכויות הבניה הקיימות לא יחייבו אותך בהיטל השבחה. היטל השבחה אם קיים כזה, על תכניות שאושרו עד למועד המכירה, חל על המוכר. במיסים והיטלים אחרים, כגון אגרות בניה והיטלי פיתוח, יתכן שתחוייב ויתכן שלא. קרא במאמרים ובשאלות נוספות את ההסבר בעניין היטל השבחה.

trolli

New member
בפתח תקווה נתקלתי בתופעה .........

אחרת הם כן מחייבים על חדרי יציאה לגג גם אם קנית את הדירה אחרי אישור התכנית אפילו בשנים רבות

ohadvr

New member
חדרי היציאה לגג הינם תוצאה של

תכנית משביחה ולכן הרשות המקומית זכאית לגבות בגינם היטל השבחה. גם אם עברו שנים רבות מהיום בו קיבלה התכנית תוקף והעירייה לא גבתה דאז את ההיטל, הוא "מחכה בסיבוב" למי שימכור את הדירה או מי שיחליט לבנות את החדר על הגג ויבקש היתר בניה.

trolli

New member
אני יסביר שוב

איציק קנה דירה בשנת 1975 בשנת 1985 אושרה תכנית לבנייה על הגג בשנת 1992 איציק מכר את הדירה לאפריים בשנת 1997 אפריים רוצה לבנות חדר על הגג ונדרש להיטל השבחה לכאורה אין חבות בהיטל השבחה מכיוון שהתכנית אושרם טרם רכש אפריים את הדירה אבל בפתח תקוה גובים. לא רק זאת, גם אם אפריים גר בדירה מעל 4 שנים ויגור בדירה עוד ארבע שנים ושטח הדירה לא עולה על 120 מ"ר עדיין מחייבים בהיטל השבחה

אז מה זה אומר ...?

או שהם גובים בניגוד לחוק ... או שהעובדות שהבאת בפנינו אינו מדוייקות! גם יתכן שבזמן הרכישה אפריים חתם על התייבות לשלם את ההיטל במידה וירצה לממש את זכויות הבניה על הגג.

trolli

New member
תמיד טוב להתעדכן בחידושים

העובדות שהצגתי נכונות ולטענתם הגבייה חוקית מהסיבות הבאות: הגג לא היה צמוד לדירה לפי כך ההצמדה העכשווית לצורך המימוש מהווה "מכירה" של זכויות המהווה מימוש, מה שלא ברור לי גם אם זה נכון מכירה זו עדיין לא מבטלת מכירה קודמת שהתכנית כבר היתה מאושרת. לעניין ה- 120 מ"ר הטענה שזכויות אילו שלו היו צמודות לדירה לא מהוות הרחבת דירת מגורים לעניין פטור מהיטל השבחה. לי זה גם היה נראה תמוהה מאוד תמוהה אני מברר ומחפש פס"ד בתל אביב עליו מבססים את הדרישה. יום טוב

אולי נכונות ... אבל לא מלאות ...

לא ציינת שבעת הרכישה הגג לא היה צמוד לדירה ולכן לא נגבה היטל השבחה. "מכירת" הגג מכל הדיירים לבעל הדירה העליונה מהווה מימוש זכויות והם אלו החייבים בתשלום ההיטל ... אשר ככל הנראה גולגל לקונה. הבעלים הקודמים של הדירה היה אמור לשלם את חלקו היחסי בהיטל בעת מכירת הדירה. לעניין ה- 120 מ"ר הטענה אינה ברורה כלל ...

למעלה