היומידור הראשון שלי!! מה לעשות?

sunpower

New member
היומידור הראשון שלי!! מה לעשות?

אהלן אהלן, היום קניתי את היומדור הראשון שלי, קופסא דיי גדולה, ל - 50 סיגרים מארז ספרדי עם 2 יומידיפיירים. אחד מלבני קטן והשני מלבני גדול. ניקיתי את תוכן הקופסא בעזרת מטלית לחה וחדשה וטבלתי את היומידיפיירים במים מזוקקים. האם אני צריך לעשות משהו נוסף לפני שאני מכניס בשמחה ובששון את הסיגרים שלי פנימה?

מני.ת

New member
סבלנות.

אל תכניס את הסיגרים לפני שהלחות הרצויה בתוך ההיומידור מושגת.

sason jacob

New member
צריך להוסיף למיים

מלת הקסם בהחזקה נכונה של סיגרים בהיומידור היא פי.ג'י. PG, זכרו את האותיות האלו. הן ממלאות תפקיד חשוב מאוד מאוד בהנאתך מן הסיגרים שלך. לכאורה הן קיצור של Propylene Glycol, אבל לי, אישית, אין כל ספק שאלו הן ראשי תיבות של 'פתרון גאוני'! הגאונות בפי.ג'י מתבטאת בכך שהחומר הזה, בתמיסה של 50%-50% עם מים מזוקקים, "יודע" לשמור על לחות יחסית של 70%, שהיא הלחות הרצויה בהיומידור! ברצינות! הפי.ג'י מווסת, מכוח תכונותיו הכימיות והפיזיות, את הלחות כך שהיא תהיה 70%. כשהלחות יורדת אל מתחת ל70%- הפי.ג'י גורם להתקן הלחות לשחרר לחות, וכשהלחות עולה על 70% הפי.ג'י. גורם להתקן הלחות לספוג (!) את העודף. איך "יודע" הפי.ג'י. לשמור על לחות יחסית של 70%? הפי.גי' הוא חומר היגרוסקופי, דהיינו סופח לחות, כמו מלח השולחן. כשמערבבים אותו במים הוא סופח אותם ומחזיק בהם. אופייה הפיזי של התמיסה גורם לה לשאוף ל"השוואת לחוּיוֹת" עם סביבתה. רמת השיוויון של הלחויות משתנה מתמיסה לתמיסה. רצה הטבע, ובתמיסת פיפטי-פיפטי של מים ופי.ג'י. רמת השיוויון היא 70%. כלומר, כאשר הלחות ב"סביבה" נמוכה מ70%- "ישחרר" הפי.ג'י. חלק מן המים בצורת אדים, ואילו כשהלחות בסביבה גבוהה מ70%- יספח הפי.ג'י. אדים עד שהלחות היחסית בסביבה תתייצב על 70%. (מבחינת השפה העברית בעצם לא מדובר באיוד, שהוא תוצאה של חימום מכוון, אלא בהתנדפות, שהיא תוצאתו של אי-שיוויון לחויות ומתרחשת גם בטמפרטורות לא גבוהות). כשמניחים תמיסה כזאת בסביבה יבשה, כמו חלל ההיומידור שלכם, מתנדפים ממנה מים עד שרמת הלחות בחלל הזה מגיעה ל70%-. מדהים? זה עוד לא הכל. לפי.ג'י. יש גם השפעה אנטי-חידקית ואנטי "מזיקית". איך יודעים ליצור תמיסה של פיפטי-פיפטי? קל-קלות; כוס מים על כוס פי.ג'י. וגם אם תפספס, לא נורא. המים הרי נמצאים פה על מנת להתנדף בכל מקרה. הבעייה היא לא כשיש עודף מים, אלא כשיש חוסר מים. שאז עליך לטבול את התקן הלחות במים ולתת לו לשתות עד שיירווה. פי.ג'י. לעומת זאת, אין צורך להוסיף, כי הוא, כפי שכבר ציינתי, אינו מתנדף.

למעלה