החזרת רכב ליסינג

1aaa11

New member
החזרת רכב ליסינג

פוטרתי מעבודתי החודש וברשותי רכב ליסינג שנשאר אצלי למשך החודש הקרוב.
אתמול נכנסתי למכון שטיפה אוטומטית (שמגיעה לי חינם מטעם המעסיק) והרכב ניזוק בגג כתוצאה מתקלה במכונה.
לקחתי פרטים של המקום וצילמתי תמונות. דיווחתי לליסינג ולעבודה ומילאתי דוח נזק.

עכשיו כשאני רוצה להחזיר את האוטו, מבקשים שאני אשלם השתתפות עצמית על הנזק כפי שחתמתי בהסכם הליסינג (ולא - יורידו לי מהמשכורת)
וכשתסתיים התביעה של הצד השלישי, מכון השטיפה, אני אקבל את הכסף חזרה.

אני פוחד שכשתסתיים התביעה ישכחו ממני ולאף אחד לא יהיה אינטרס לפצות אותי.

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
איני בטוח

שהם רשאים על פי חוק להוריד משכרך
יש לקרוא לצורך זה את החוזה בינך לבין חברת הליסינג והמעסיק.

צריך לקרוא את הסכם הליסינג

בהנחה שיש לך זכות לקבל את התשלום אם יחייבו את מכון השטיפה, זכותך לקבל פרטים של התביעה ולעקוב אחרי ההליכים.

1aaa11

New member
איך אני יכול לאכוף אותם לדווח לי על התקדמות התביעה?

נ.ב.
מדובר בנזק שסביר מאוד להניח שלא יתוקן (מכה קלה בפח ללא פגיעה בצבע) ואפילו קיים הסיכוי שלא יתבעו צד ג' בכלל , אם שילמתי את מלוא ההשתתפות העצמית

Harrington

Well-known member
מנהל
כפי שנכתב, צריך לבדוק קודם כל מה נקבע

בהסכם העבודה/ליסינג בינך לחברה.

ההגיון הפשוט אומר, שבמקרה שאתה מתאר כלל אינך מחויב בתשלום ההשתפות העצמית לכתחילה. כלומר גם אם היית ממשיך בעבודתך היית פטור מכך. זאת מהטעם הפשוט שברגע שמדובר בנזק שנגרם ע"י צד ג' אין כל סיבה עניינית (במערכת היחסים בין עובד למעביד) לחייב אותך בדמי ההשתתפות העצמית. אפשר להצדיק חיוב כזה, אילו אתה אשם בנזק, אך לא כאשר צד ג' גורם לו.
על כן הניסוח המדויק בהסכם חשוב כאן.

בתכל'ס, נראה לעניות דעתי שעליך לסרב לדרישה לשלם את ההשתתפות העצמית (בדרך של תשלום או קיזוז, זה לא משנה). אתה יכול (אך אינך חייב) להציע (שוב, בכפוף לאמור בהסכם) שאם וכאשר ייקבע ע"י ערכאה שיפוטית שהנזק נגרם באשמתך, אתה תשלם את דמי ההשתתפות העצמית גם אם חלף זמן.

ככל שהמעסיק יתעקש לקזז לך את דמי ההשתתפות העצמית, על פניו (ובכפוף לאמור בהסכם), תביעה קצרצרה לביה"ד לעבודה תזכה אותך בכסף שקוזז. מבחינה זו אתה צודק בטענתך שאתה לא יכול לרדוף ולעקוב אחרי פעולות החברה, האם היא תובעת, מתי היא תובעת, כיצד ההליך מתקדם וכו', ויש 'להפיל' את האחריות למעקב הזה אחרי המעביד, שממילא מודע לדברים.

למעלה