הודעה חדשה

הלדין

New member
הודעה חדשה

איך אני אמור לכתוב הודעה מושקעת בפורום למתקדמים ב-´אורט´ אם הם לא נותנים לי יותר מ-20 דקות? בכן, נרשמתי. מרוב עצבים על המערכת ההיא, שכחתי לשים כותרת לתגובה שלי. האם אורבך החליט להתעלם מההודעות שלי או שכבר נמאס לו מהביקורת שלי?

הלדין

New member
תוספת

הכוונה ליונתן אורבך, מחבר ´דמדומי המערב´. כמו כן, שלחתי לו הודעה במסרים לגבי פרויקט אחר שלו וטרם קיבלתי תשובה. אני מניח כי זה קרה מכיוון שאין זמנו בידו. כידוע, מקור הרוהירים הוא מהארצות הידועות כעת כארץ הפרא והסיבה שאדמות אלה אינן שלהם כעת היא רוכבי הקרונות שהפכו לתושבי ר´ובניון בעצמם. האם לאחר הסתלקות סאורון לא ינסו הרוהירים לכבוש מחדש את אדמות ר´ובניון? הם כבר יריבים שקולים לרוכבי הקרונות והם בלי ספק מעדיפים להיות בני חורין מאשר להיות במצב בו מלכם הוא למעשה ווסאל של מלך גונדור.(המילים הקטנות בשבועת איאורל אומרות זאת במפורש. זו אינה ברית בין שווים אלא ברית בין אדון ומשרת) כמו כן, טרם הסברת כיצד התרבו בני דון עד שהרוהירים שבים ומתייחסים אליהם כאל מטרד רציני? בעת מלחמת הטבעת, היה צורך בהתערבות ארגורן כדי למנוע את הכחדת בני דון כולם והרוהירים בלי ספק שבו לסורם לאחר מות ארגורן והמשיכו להציק לבני דון אלא אם כן הם מצאו משהו אחר שהסיח את דעתם מהתחביב השני במעלה של רוהן. ואעיר הערה אחרונה, החברה שלנו מלמדת אותנו שהגשמה עצמית היא הכל ובנוסף לזה היא מלמדת אותנו לפקפק בכל דבר או לפחות היא מנסה לעשות זאת. עם זאת, קיימות חברות בהן מושג ההגשמה העצמית אינו קיים ואדם שיפקפק במוסדותיה ייחשב לראוי למיתת קלון. החברה העלפית בולינור אינה מקדשת הגשמה עצמית. גלדריאל שאתה משתמש בה כמודל לאמרייל הייתה נצר לבית המלוכה והיא ידעה שהסיכויים שלה להיות שליטה בימי חייה בולינור הם אפסיים. היא קיבלה את העובדה שהיא צריכה לשלוט מכיוון שהיא חונכה כך; אמרייל חונכה בצורה שונה מכיוון שהיא אינה מאותו מעמד של גלדריאל. החינוך מעצב את רובנו למה שאנו אבל נראה שאמרייל חרגה מהחינוך שלה והיא שואפת לאידיאלים שהם מנוגדים לכל מה שחינכו אותה. העלפים אינם מאמינים בהגשמה עצמית; הם מאמינים בגורל. הגורל של אמרייל יכול להיות שונה ממה שהיא מתכננת. יש לציין שאם האמהות העלפיות מסוגלות לנבא את אופיים של צאצאיהם, הן בלי ספק יכולות לנבא מה תהיה תגובתם של צאצאיהם להחלטות מסוימות. אמה בטח העלתה על דעתה את האפשרות אבל שללה אותה מכיוון שהיא לא הכירה בזמנו דרך לצאת מולינור. כמובן שלא ברור באמת איך אמרייל ברחה מולינור.(השערתה של נארוון ככל הנראה נכונה, רק שיש להחליף שועה וולינור במלך היושב על כסו לנצח. זה האישיות היחידה שיכולה להתיר מעבר כזה. החבורה שנשלחה בעקבותיה היא כנראה משהו שנובע מחוש ההומור של ארו)

Envinyatar

New member
תשובות ../images/Emo12.gif

הביקורת שלך משלבת בתוכה, לצד הערות עובדתיות, גם תאוריות שהן פשוט אינן מוסכמות אלי או זרות לדרך בה אני מנהל את העניינים. לכן, אני לא יכול לענות לך ב"מדוע לא הכחידו הרוהירים את בני דון", פשוט משום שאני אינני שותף להנחות הבסיס שלך. לעניין רוביניון אסתפק בהערה כי רוהאן הינה מקום פורה הרבה יותר מארצות אלו, ואין כל סיבה שהרוהירים יחזרו אליהן. כמו כן, במהלך העידן הרביעי, עם החלשותה ההדרגתית של גונדור (במיוחד לאחר תום עידן ´השלום הארוך´), מניה וביה הפכה רוהאן ליותר ויותר עצמאית. שים לב, שגם בשה"ט עצמו יש רמזים לעצמאות הרוהירית: השליח של דנתור שבא לבקש את עזרת תאודן, הירגון, לא פוקד על הרוהירים לבוא לעזרתו, כפי שהיה סניור פוקד על ואסאל, אלא כמעט מתחנן בפניהם לזכור את הברית ולבוא לעזרה. לגבי נסיונות התפשטות של הרוהירים; בלא ספק, הזעם בו תקפו אותם בני דונלאנד במהלך מלחמת הפנטגראם מעיד על משהו, אם כי מירב תשומת הלב מופנית במאות השנים האחרונות לעידן הרביעי כלפי המזרח. בנספח ההיסטורי של העידן הרביעי הוזכרו המאורעות בשלהי "מלחמת אש הדרקון", כאשר צבא מגונדור והרוהירים פשטו על ראהון והחזיקו בה שנים לא מעטות, תוך שמוזכר במפורש מעשה אכזריות גדול שעושים הרוהירים שם. מעשה זה הוא גם המקור העיקרי לשנאת המוות שרוחשים הבאלכות לרוהירים (אף שלכל צד גרסתו שלו לארוע). וסתם הערת רקע: נאמר על קאהדרה, כי היא אינה נבדלת כמעט במראה חיצוני מאשה גונדורית. בלא ספק, יתכן מאד ואחת הסיבות לכך נעוצה בתקופה של כיבוש ראהון. כמו כן, מקובלת עלי ההנחה כי הבאלכות ורוכבי הקרונות הינם למעשה סעיפים של אותו עם. רק בעת מלחמת אש הדרקון החלו נוצרים מחדש ההבדלים ביניהם, באשר מה שמכונה כעת "באלכות" היו מרבית השבטים של ראהון, אלו אשר סגדו לאורולוקי הירוק שהוביל אותם למלחמה בגונדור וחולל אסון במינאס טירית קודם שהוברח משם (הדרקון הירוק מופיע על ניסיהם גם בעת עלילת דמדומי המערב). הם גם אלו שספגו את מירב המכה לאחר שהדרקון ברח וראהון נכבשה בפעולת תגמול. רוכבי הקרונות הינם הקלאנים שהתאחדו תחת שלטונו של סורטיר מהיכל הלוטוס השחור, וביקשו תחת הנהגתו "לחדש ימיהם כקדם"; במרוצת השנים, נוצרו גם הבדלי מנטליות: הבאלכות הם פרועים יותר, נודדים יותר, ומעדיפים להלחם מעל גב סוס. רוכבי הקרונות הם יושבי קבע, טכנולוגיסטים הרבה יותר, ומעדיפים כלי רכב (קרונות ענק) משוריינים וחמושים בארטילרית בליסטרות כבדה. לעניין אמריל: דנו על כך בעבר. אמריל עצמה היא ממעמד גבוה, בהיותה נצר לאמריה (הדבר מובהר גם בהצגת דמותו של אנגרסט). שאיפותיה ואופיה הינם חריג לחברה הוניירית, ולכן כל ה"התקלויות" שהיו לה שם. לגבי אופן הגעתה (והגעת המשלחת אחריה): בסיפור יש רמזים לעניין זה. האמת במלואה טרם נחשפה בשלב עלילתי זה. ולסיכום: לצערי, הזמן הפנוי שלי מועט מאד לאחרונה, ובקרוב גם אצא למילואים של כמעט חודש. כל הודעה שלך לוקחת זמן תשובה ארוך מאד. הבעיה היא, שאתה לא מחכה לתשובה, ועד שאני מספיק להגיב, נוספות עוד כמה וכמה הערות ארוכות שלך, כך שהתוצאה היא מייאשת וגורמת לי "לפספס" תגובות. הייתי מבקש ממך, בכל לשון של בקשה, לחכות לתשובה ממני בטרם אתה כותב ביקורת מפורטת חדשה. בברכה, Envinyatar

הלדין

New member
תודה על התגובות.

הרושם שלי הוא שצאצאיהם של אנשי ר´ובניון, האאותאוד, בייתו את גזע הסוסים שגדל בקרבת מקום בשל העובדה שאבותיהם הוברחו ע"י עם רוכב סוסים. הם פיתחו את זה והפכו את זה לחלק מתרבותם אבל הם לא היו באמת רוכבי סוסים אלא אנשי מרעה ויושבי קבע בדומה ליריביהם המסורתיים מארץ דון. הם נקראו רוהירים כי בני גונדור הגדירו אותם על פי תכונתם הבולטת ביותר והתעלמו מכל השאר. בשל ההיסטוריה של עם ישראל עם עמי רוכבי המרכבות כמו האשורים, הבבלים והמצרים שהם מקבילים היסטורית לרוכבי הקרונות, יש לתהות אם מקורות עם זה במזרח הם למעשה תרבות המשתווה בתיחכומה ובהדרה לנומנור. בניגוד למה שסברו הדונדין, סאורון שלט אומנם בעמים רבים, אבל אם היה מתרחב יותר מדי, הוא היה נופל. ייתכן שבמקומות שלא היו בשליטת סאורון או אנשי המערב, קמו ונפלו תרבויות שמעולם לא שמעו על הולאר. רוכבי הקרונות היו עשויים להיות חלוץ שיצא מאחת התרבויות הללו ואלה, לאחר שחצו פרסאות רבות, החליטו להישאר ועם הדורות נשכח מהם מוצאם ותרבותם. אין הדבר אומר שהארץ ממנה הגיעו כלתה או התפצלה לארצות קטנות או התלכדה עם ארץ אחרת ונהפכה לארץ גדולה יותר. יש להניח שהיה לאנשי הארצות הללו שיג ושיח עם אלטארו ופלנדו שהרחיקו לכת וככל הנראה לימדו אותם את כל מה שהחסירו אך כנראה אני מפליג על כנפי דימיוני. זה לא משפיע במאומה על הסיפור שלך אלא אם ייזכרו האיסטרי הכחולים בסיבות שבגינן הגיעו לשם ויביאו מערבה גייסות רעננים מבני אותן ארצות מרוחקות, דבר שעשוי לקחת דור או שניים.

הפוחלץ

New member
תעשה מה שכולם עושים

לפני שאתה שולח אותה לדרכך *במיוחד* אם היא הודעה מושקעת - סמן אותה ולחץ על Ctrl+C. במידה וההודעה לא נשלחת או יש בעיה אחרת אתה פשוט לוחץ שוב על שליחת הודעה (או תגובה) ומדביק באמצעות Ctrl+V את הטקסט ו...זהו. מומלץ לעשות זאת גם במערכת תפוז שגם היא לא חסינת תקלות. כמו כן, סביר מאד להניח שמנהלי הפורום יעבירו את ההודעה שלך מפורום ´מתקדמים´ לפורום ´קהילה´. פורום אורט יצר לעצמו תת פורום שנקרא פורום קהילה שבו מתקיימים כל הדיונים שאינם קשורים לשאלות ודיונים על חומר טולקינאי טהור. כלומר: דיונים על יצירות של גדעון אורבך ואחרים, הודעות הומוריסטיות, הודעות אישיות, הודעות על מפגשים - ובכלל כל דבר שלא קשור בחומר טולקנאי טהור. כך מצד אחד הפורום שומר על העניין ועל המחקר הטולקינאי בפורום ´מתקדם´ אבל מצד שני נהנה מ´חיי חברה´ תוססים ברמה גבוהה. (ירידות אישיות, הצפות וטרולים אסורים שם באיסור חמור ואין הנחות). גדעון אורבך עונה על כל הודעה ותגובה, אך הוא לא צמוד לרשת 24 שעות ביממה כמובן.

הלדין

New member
איך נכנסים לפורום הקהילה?

אתה מדבר על פורום "טולקין" הרגיל?

Reiven

New member
קורא מחשבות הינך

אם אתה יודע את מחשבות ליבות מנהלי פורום אורט... לידיעתי יש להם פה ויש להם דוברים כאן, אז בא נתן להם את הכבוד.

פרמיר

New member
אני משער שהפוחלץ הוא מישהו

מבכירי פורום אורט בעילום שם...

למעלה