הגירה לגרמניה

michaeli3

New member
הגירה לגרמניה

שלום לכולם, אנחנו זוג צעיר (עדיין לא נשואים), בני 26. לאחרונה סיימנו שנינו לימודים, ואנחנו מתעניינים ברצינות רבה לעבור לגרמניה. לי יש אזרחות גרמנית, ולזוגתי שום אזרחות למעט הישראלית. מבחינת מקצוע, דווקא לזוגתי היתרון מבין שנינו: היא מהנדסת חשמל, שזה מקצוע שבכל העולם עובדים בו במונחים לועזיים אוניברסליים. אני לעומת זאת עיתונאי ובהשכלתי עובד סוציאלי. שנינו מדברים גרמנית ברמת שיחה בסיסית ולא יותר. אני יודע שגרמניה היא ממש לא ארץ שמעודדת הגירה, וכדי להשתלב שם בשוק העבודה ובכלל- על שנינו, ובמיוחד אני, לשפר באופן משמעותי את השפה. חשבנו אולי לחפש לה קודם כל עבודה כמהנדסת, ואז אני אלמד אינטנסיבית את השפה, ואז להתחלף. הבעיה היא שקיבלנו מסרים מאוד סותרים- יש כאלה שאמרו לנו שהגרמנים משוועים למהנדסים מוכשרים, גם אם הם זרים, ואילו אחרים טענו שהאבטלה בגרמניה כיום מאוד קשה ואין הרבה סיכויים להשתלב. מה דעתכם על זה? ושאלה נוספת- האם הקהילות היהודיות שם תומכות ועוזרות? האם יש סיכוי למצוא שם, בקרב הקהילה, עבודה- לפחות זמנית- בעברית, אולי אפילו כמורה לעברית?? והאם באופן כללי ניתן למצוא עבודה בגרמניה באנגלית?? האם הם יהיו סובלניים כלפינו- אזרח שבקושי מדבר את השפה, וזרה גמורה אך מהנדסת מוכשרת??? המון תודה לכולם על העזרה
 

נסיך77

New member
חבל לך על הזמן אני גר בברלין

שלום לכם.1 היום בגרמניה אין עבודה.נורא קשה.2 הקהילות היהודיות לא עוזרות.וגם מבחינת אינטגרציה יהיה לכם קשה.מנסיון שלי ועוד ישראלים כאן ואנחנו יותר מ20 שנים כאן זה לא המקום שלכם.היתי מציע לכם להשאר בארץ או לחשוב על כוון אוסטרליה וקנדה.ובכלל תאמין לי אין כמו בארץ ובסוף כולם יחזרו.למה לך לבזבז את חייך הצעירים עם גרמנים ומאות אלפיי ערבים שגרים כאן.כולם מפחדים להגיד שהם יהודים ובכל פינה יהודית עומדים שוטרים ונגמשים.אתה חושב שיש כאן כסף על הכביש.רוב הישראלים והיהודים שעזבו את הארץ או הגיעו מברית המועצות חיים כאן מלשכת הסעד.מזג האויר גרוע.ובאמת לא כדאיי לך לקטוף את עצמך מהארץ מהחברים מהמשפחה.מי שמספר לך שכאן הכל בסדר סתם משקר או שלא יודע מה שהוא אומר.יש ירידה עצומה של גרמנים אין להם עבודה.ואם בכל זאת אתה רוצה להגיע לגרמניה.אני לא ראיתי כאן פועל שהתעשר.אז תבוא תנסה את מזלך.תלך לבד תתסתדר ואז תביא את החברה שלך. או שתמצא גרמניה זקנה ועשירה שתחמם לה את המיטה בלילות הקרים.ואז תהיה כמוני.תצליח.והאמן לי השאר בארץ אל תשכח שאנחנו יהודים ולא אוהבים אותנו.
 

berlinale

New member
קצת עזרה

אני גרה בגרמניה ושואלת את עצמי למה אתם רוצים לבוא לכאן - כי כל הדברים הרעים שאמרו לכם נכונים. טוב לי מאוד פה, שלא תבינו לא נכון, אבל ירקתי דם למצוא עבודה שאני אוהבת ושפחות או יותר מתאימה לכישורים שלי. זה אולי באמת יותר קל למהנדסת. ידיד שלי, ישראלי שעד היום מדבר גרמנית מפוקפקת במקרה הטוב, עובד בערך מהחודש השלישי שלו בגרמניה (מהנדס מחשבים). אני לא ממש מבינה פה בעבודה סוציאלית. אני יודעת שמרבית המקצועות האלה בגרמניה חסומים למי שלא עשה תואר בגרמניה, או שקשה מאוד לקבל הכרה בלימודים שלך כדי להפוך לעובד סוציאלי (יש בזה גם הגיון, כי מעבר לתיאוריות, אני מתארת לעצמי שלומדים גם חוקים סוציאליים ייחודיים לגרמניה, או תופעות מרכזיות לחברה הגרמנית). אלא מה? שבדרך כלל הקהילה היהודית איננה עוזרת יותר מדי לבאים בשעריה - יש לה עומס יתר של כאלה בשל ההגירה מבריה"מ לשעבר. דווקא עו"ס אולי יצליח למצוא משהו במוסדות יהודיים, כמו מדריך נוער, וכו' (אתה יודע רוסית? זה יעזור). עבודה באנגלית - יש כמה אתרים באינטרנט, של גולים אמריקנים ובריטיים - שדנים בעניין. ככל שהעיר גדולה ובינלאומית יותר, יש סיכוי. אבל אל תבנו על זה יותר מדי. אני אשקר אם אני אגיד שאין (כי כמעט כל העבודות שעשיתי עד כה, ובטח הטובות שבהן, היו בנויות על העובדה שאני כמעט "נייטיב ספיקר" מבחינתם ויש לי יתרון בכך על המקומיים, שבקושי מדברים אנגלית), אבל יש לכם פה כמובן נחיתות. בריטניה ואירלנד שייכות לאיחוד, ויש פה גם כמות עתק של אמריקנים/אוסטרלים/קנדיים. אתם, בניגוד להם, לא דוברים ברמת שפת אם. גם לגבי הסובלנות, ככל שתגיעו לעיר גדולה יותר, יש סיכויים טובים יותר לסובלנות וסבלנות בהקשר השפה. אבל, גם בטיולים שלי בכפר, שמתי לב שרוב האנשים מאוד לבביים ומנסים את מעט האנגלית שאולי יש להם, או לדבר גרמנית לאט יותר וברור יותר. בקיצור - לא נתתי לך תשובה נחרצת, רק הוספתי להתלבטויות. להגיד את האמת - אם לא היו טעמים אחרים להיותי כאן (מחקר/לימודים, משפחה), הייתי הולכת לנסות לגור בבריטניה או אירלנד, שבהן מדברים אנגלית או במדינות כמו הולנד, שנראות לי - לפחות מרחוק - יותר פתוחות לזרים. .
 
למעלה