דילמת מיקום בת"א

efer

New member
דילמת מיקום בת"א

לתושבי ת"א, אני מתכננת לעבור לת"א בקרוב, אבל יש לי דילמת שכונות ואזורים, בין אם זה צפון מרכז או דרום. אם תוכלו לספר לי קצת על פלוסים ומינוסים בשכונות שאתם גרים בהם אני אודה לכם מאוד. דברים כמו מה יש בקרבת הליכה ולאן צריך לקחת אוטובוס, ואם יש הרבה אוטובוסים באזור או לא, ואיך האנשים באזור, ואם יש איזה מרכז מסחרי בקרבת מקום וכל דבר שאתם חושבים יוכל לעזור לי. המון המון תודה

זה קצת (מאוד) כללי

השאלה שלך לא מאוד ברורה: ת"א מכילה הרבה שכונות, שלא לדבר על "ערי הלווין" סביבה כמו ר"ג וגבעתיים. בכל מקום יש אוטובוסים - השאלה לאן צריך להגיע. גם מרכזים מסחריים יש בשפע. השאלה היא לאיזו מטרה את עומדת לעבור לת"א: האם זה לימודים? עבודה? בילויים? לאילו מקומות תזדקקי להגיע? בנוסף, יש עניין של תקציב - כמה כסף את מתכוונת להוציא על שכירות? לא בכל מקום אפשר לגור עם תקציב מוגבל.

לקשמי

New member
כפי שכתבתי באחד השרשורים

למטה, אני גרה במרכז תל אביב, 2 דקות הליכה מהסנטר. יחד עם זאת האזור עצמו הוא די שקט (אולי כי זה רחוב עורפי כזה, לא בדיוק פונה לכביש הראשי ו/או האזור הסואן יותר). לפני כן גרתי בסוף דיזנגוף. לגבי המלצות, אם את חיית לילה ולא מפריע לך רעש וכו' ואת רוצה להיות קרובה למרכז העניינים מה שנקרא, את יכולה לשכור דירה באיזור מרכזי כזה. אני ברחתי מהדירה הקודמת בדיזנגוף בגלל הרעש הנורא שבגללו לא יכולתי לישון בלילה. בכלל, באופן כללי, נראה לי שתל אביב היא עיר של חיות לילה. אז אם את כזאת, תל אביב מתאימה לך. אם את רוצה לישון בלילה, תחשבי כמה פעמים אם לעבור לגור בתל אביב...

efer

New member
תודה והמשך...

קודם כל להבהרה אני לא הולכת לשכור אלא לקנות. יש לי הרבה בעיות והרבה שיקולים, רציתי לקבל קו מתאר על אזורים שונים. קודם כל אני לא חיית לילה אבל אני כן רוצה לגור בתל אביב כי חשוב לי שיהיה לי קולנוע קרוב ותאטראות קרובים ודברים כאלה שכן מאוד חשובים לי, למועודנים למשל אני לא ממש הולכת. השיקול הכי גדול שלי הוא שאני סטודנטית באוניברסיטת ת"א. מצד אחד אני נורא רוצה לגור במרכז או אפילו קצת דרומה, אבל אני לא רוצה שיקח לי יותר מדי זמן להגיע לאוניברסיטה, ביחוד אם אני מתחילה ב-8 ואני לא ממש טיפוס של בוקר, והמרכז הוא גם קצת יקר, וצפון תל-אביב לא ממש מושכת אותי. רמת אביב (שמבחינת האוניברסיטה זה הכי אידאלי) יקרה מדי וגם נראית לי קצת שוממת (לטעמי לפחות). ואני יודעת שיש שכונות נוספות צפוניות אבל אני לא ממש יודעת עליהם כלום. רציתי לקבל מן מתאר כללי על שכונות שונות, בקיצור, אני לא ממש יודעת, אני די בבלגן. נראה לי שהכי הייתי רוצה לגור באזור מרכזי כמו דיזנגוף או קינג ג'ורג' למשל אבל לקנות דירה באזור כזה זה די הרבה כסף.

JustMeNow

New member
לקנות?

הממממ אני לא מבינה למה את בטוחה שאת רוצה לחיות שם כל החיים? בכלל יצא לי לקרוא כתבה על קנית דירות מול השכרה ועדיף לחיות בדירה שכורה ולחסוך כסף בשביל לקנות דירה אח"כ בסכום משכנתא נמוך יותר וריבית קטנה יותר. לא ממש זוכרת איפה- אבל זה די הבהיר שבמצב השוק כיום, ערך הדירות יורד וזאת לא השקעה כלכלית כרגע.

efer

New member
../images/Emo82.gif

יש לי סכום כסף די גדול, שהגיע אלי איכשהו בשנתיים האחרונות. לא רוצה להיכנס למאיפה זה הגיע אלי, אבל לגור בשכירות אני לא רוצה כי אז אותו כסף ילך לי לאיבוד ואני לא רוצה, אני מעדיפה לא להשתמש בו מאשר לבזבז אותו. ואין לי ממש דרך אחרת לשלם שכר דירה. בקיצר המשכנתא שאני אקח תהיה נמוכה יחסית. כי את רב הכסף יש לי. התכנית שלי היא לקנות דירה ואז להכניס שותפים שיעזרו לי לשלם את המשכנתא. ועוד דבר אני לא רואה לקנות כלחיות שם כל החיים, בשבילי זה לשנתיים הקרובות. תמיד אפשר למכור, ולהשכיר...

JustMeNow

New member
אם ככה

אז זה באמת שווה לך רק תקנה באזור שיהיה קל להשכיר אח"כ

כן לקנות ...

כמי שקצת מבין בנדל"ן אני דווקא כן ממליץ לקנות עכשיו דירה. הריבית על המשכנתא ברצפה. המצב הכלכלי במדינה לא טוב. והכי חשוב אנשים לחוצים כך שעכשיו זה הזמן למצוא את זה שלחוץ מאוד ולקנות ממנו דירה. לדעתי זו ההשקעה הכי נכונה בימינו.... בהצלחה

לקשמי

New member
לגבי מחירים...

אני לא יודעת איך זה כשקונים דירה, אבל לפחות בשכירות אני יודעת שיש ויש. למשל הדירה שאני גרה בה, למרות שהיא ממש במרכז, היא זולה (280$ לחודש) ויחד עם זאת יש באותו איזור גם דירות יקרות. ולגבי מגורים באיזור המרכז, שוב, אם לא ממש מפריע לך רעש בלילה אז אין בעיה, בכל אופן זה דבר שצריך לקחת בחשבון כשעוברים לגור באיזור של עיר ללא הפסקה...

אולי אזור כיכר המדינה?

האזור די יקר, כי הוא מאוד מרכזי, אבל בפרוורים שלו קצת יותר זול עד כמה שאני יודעת. ומאחר שהבתים לא מאוד חדשים, אם תתפשרי על דירה בלי מעלית למשל, זה יוזיל את המחיר.

only me 27

New member
אממ.....בגילך לקנות?

או שהתברכת בהורים עשירים או ש....?? איך אפשר לקנות בית בגילך...?

t u t a

New member
אני גרה כל חיי בתל אביב בשכונה שנקר

את "קרית שלום"-אולי את מכירה ליד מגרש האימון של מכבי תל אביב (כדורגל...). בכל מקרה השכונה הזאת ממוקמת בדרום תל אביב,קרובה לגבול חולון,יש בה אוטובוסים כל מקום והיא גם קרובה מאוד לתחנה המרכזית החדשה... שכונה די שקטה ונחמדה. דירת 3 חדרים יכולה לעלות 500 דולר בחודש בערך סכום הקניה משתנה לפי מצב הדירה. עוד אפשרויות יש את יד אליהו-שכונה דומה קרובה קצת לקניון עזריאלי אם את מכירה-ששם המחיר טיפה יותר גבוה אבל ממש מעט. אם את רוצה עוד פרטים על המקום שאני גרה בו את יכולה לפנות אלי במסר... בהצלחה.

מה שאני יכולה לומר

מכיוון שלא התנסיתי באופן אישי בקניית דירה, מידת האינפורמציה שיש לי מוגבלת, אבל בכל זאת: בקניית דירה, באופן כללי כהשקעה, צריך לקחת בחשבון שאם תרצי למכור או להשכיר אותה אח"כ, כדאי שיהיה מי שירצה.אני אצרף קישור של מישהו שהתחבט בסוגיה דומה לשלך, אך כנראה היה לו פחות כסף - וזה יוצר הבדל עצום. בענייני משכנתא כדאי לך להיות יסודית. תשבי עם כמה בנקים ותקבלי הצעות, וכשתחפשי דירה כדאי שתבדקי לא רק את מכירי הקניה באיזור אלא גם את מכירי השכירות, על מנת לוודא שדמי השכירות יוכלו לשלם את החזרי המשכנתא. מכיוון שאת מחפשת איזור שהוא בו זמנית אטרקטיבי לשוכרים אך עם זאת לא מאוד יקר, אני יכולה לחשוב על שתי אפשרויות: איזור לב ת"א (כלומר ת"א הישנה, ולא השכונות החיצוניות והחדשות שלה.), או לחילופין ת"א על גבול גבעתיים (מהעבר השני של איילון). גבעתיים נחשבת עיר שמאוד טוב לגור בה, והנכסים שם שומרים על ערכם כי אין איפה לבנות חדשים. בכל אופן - לדעתי עליך להיות מאוד דקדקנית - ורצוי עם מישהו שמבין שיסייע לך. כשאתה שוכר דירה - מכיוון שהיא לא שלך, לא כ"כ אכפת לך מכל מיני דברים: בעל הבית מתקן על חשבונו בעיות, ובכל מקרה אחרי כמה חודשים כבר אפשר לעזוב, מקסימום להביא שותף במקומך. לכן הכל הרבה יותר דינמי ופחות מחייב. כשקונים דירה זה אחרת: אם רצונך הוא למכור או להשכיר אותה אח"כ, עליך לוודא שהיא במצב תחזוקתי סביר, שהיא לא נזקקת לשיפוצים. זה, למשל, עשוי להיות בעיה בלב ת"א, משום שהבניינים שם ישנים למדי וצנרת מתפוררת זה משהו שרואים הרבה - ומאוד מרתיע שוכרים וקונים.

efer

New member
תודה לכולם והתלבטות נוספת

קראתי את השרשור עם הבחור שגם התחבט בקניית דירה ודילמות נוספות עלו לי. בהתחלה חשבתי לקנות דירה 3 חדרים בערך, ולהכניס שותפים שיממנו לי חלק מההוצאות, משכנתא למשל ואז אני גם אוכל לעבוד פחות. אבל מצד שני אני יכולה לקנות דירה קטנה של חדר, חדר וחצי ולגור לבד. ואז גם המשכנתא שאני אקח תהיה נמוכה מאוד, אם אני בכלל אצטרך אותה. הכי מושך אותי זה לבד, אבל יש פה בעיות כמו שציינת בשרשור האחר, שקשה יותר להשכיר/למכור דירה כזאת. על זה לא חשבתי ועכשיו זה לא יוצא לי מהראש. בקיצור, נראה לי אני צריכה פלוסים ומינוסים משני הצדדים. ובנוגע למשכנתא, התחלתי כבר קצת לדבר עם בנקים שונים ולהתייעץ עם משפחה, זה נושא מתוסבך ונוראי ומעצבן, והבנקים עצמם גם נורא לא נחמדים בטלפון (שזה מוזר). בנוגע למה שאמרו פה למה לקנות בגיל כזה, זה כי יש לי את הכסף ואני לא רוצה לגמור אותו על שכר דירה, לפחות אם אני משלמת את המשכנתא הכסף כביכול לא הולך לאיבוד ואני תמיד אוכל להחזיר את ההשקעה בקניה/השכרה.

עוד קצת דברים

חשבתי עליהם אחרי שכתבתי לך את התגובה. אם את קונה דירה ואז משכירה חלק מזה לשותפים - את הבעלת בית. תיקונים - זה עליך. ארנונה, חשמל, מים גז - אתם מתחלקים. נכון שיורד לך העניין של השכ"ד מהראש, אבל בסופו של דבר מגורים עצמאיים עולים כסף מעבר לעלות ההשכרה. בשלב מוקדם יותר של השרשור ציינת שאין לך כ"כ דרך אחרת לממן את השכ"ד - ומבלי להכנס לענייני הכספים האישיים שלך, חשוב שתביאי בחשבון שכל הזמן יהיו לך הוצאות נלוות. לגבי פלוסים ומינוסים משני הצדדים, הייתי אומרת שהשרשור הקודם סיכם את זה. בסך הכל זה יותר נוח לגור במקום שהוא לגמרי שלך, בלי להכניס שותפים, אבל כשמדובר בקניית נכס - זה סיכון. בכנות, אני לא חושבת שהפורום הזה הוא המקום הנכון להתייעץ במקרה הזה. כלומר, זה כיף שאת משתתפת, אבל אני חוששת שאין לאנשים כאן את הכלים או היכולת לעזור לך (כל המשתתפים הקבועים כאן לכל היותר שוכרים דירה)- ולטעמי בעניין כזה לא הייתי סומכת גם על פורומים אחרים. לדעתי מה שאת צריכה זה ייעוץ מקצועי באמת: אני לא יודעת מי בדיוק עוסק ביעוץ כזה, בין אם זה שמאים או יועצי השקעות, אבל ניתן לברר זאת. קניה של נכס להשקעה זו החלטה שראוי שתיעשה בזהירות: כבר עכשיו את יכולה ללכת ולקנות איזשהו נכס אקראי, אבל בהנחה שלא תגורי בו כל ימי חייך, תרצי שאח"כ תוכלי לעשות איתו משהו באופן שלפחות בערך ישמר את ערך הכסף שיש לך עכשיו. לו הייתי את (ואני לא, כך שזה רק בגדר המלצה, לא איזה חוק בלתי כתוב.), הייתי מחליטה לקחת את העניין מאוד לאט. הייתי אומרת לעצמי :אוקיי, אני יודעת שאני רוצה לקנות נכס, יש לי את האמצעים, עכשיו אני אעשה את שיעורי הבית על מנת להפיק מהצעד הזה את המירב. מה שאני (ושוב, יכול להיות שאני טועה) שומעת מדבריך זה את הרצון להשתמש באפשרות הזו כמקפצה ליציאה מהבית בעתיד הקרוב , ולדעתי לא כדאי לך להיחפז. מצאתי לך את המדריך הזה, וגם את האתר הזה : יש בהם אינפורמציה התחלתית, ומשם אפשר להמשיך הלאה. דברים שכדאי לשים לב אליהם:
כמה כסף משלמים בפועל (שיפוצים, שכר טרחה, מיסי קניה וכו' וכו')
ממה כדאי להשמר
באילו מקומות בארץ/בעיר הרלוונטית ערכי הנכסים נוטים לשמור על ערכם. ואת תמיד מוזמנת לחזור לכאן ולספר מה קורה

efer

New member
קודם כל תודה

ומילה אישית, טיילתי בהרבה פורומים בחיי ועוד לא ניתקלתי במישהי/מישהו שמתייחסים בכל כך רצינות לדברים הנאמרים וכל כך מנסים לעזור ולתת עצות טובות. אז באמת כל הכבוד ורק להבהיר משהו, ברור לי שבכל מקרה, בין אם אני אגור עם שותפים ובין אם לבד; עבודה אני אהיה חייבת למצוא, פשוט עם שותפים זה יוריד קצת לחץ

על לא דבר ../images/Emo24.gif

באופן כללי אני חושבת שאם מישהו בא ומשתף ומנסה לקבל חוות דעת רצינית, אז אם אני מנהלת פורום אני חייבת לו או לה לפחות את זה. בכל אופן, את מוזמנת להשאר כאן עמנו (וכוס
כבר הציעו לך?
), דעתי היא שהדיונים כאן מעניינים ורלוונטיים לכל מי ששוקל או הוגה ברעיון היציאה מהבית - כך שאת מוזמנת להששתף גם בהם
.

למעלה