דילמה

דילמה

חברתי היקרה, שטרם מוכנה נפשית לבוא לפורום, שאלה אותי היום שאלה. מכיון שאין לי מושג מה אני מייעצת לה - החלטתי להעלות את זה לכאן. היא כותבת דוקטורט. היא בסף השנה הרביעית שלה. ועכשיו - התחילה להגיש פרקים לקריאה למנחה העבודה שלה מושתתת על מסד נתונים, שאותם היא אמור הלעבד בעיבודים סטטיסטיים. כשהגישה את הצעת המחקר שלה הגישה ביחד איתה פיילוט מחקר, שיש בו כבר עיבודים סטטיסטיים של חלק מהנתונים, לפי התיאוריה הסטטיטית שבה היא בחרהץ היא עשתה כבר עבודה רבה עד כה בתחום העיבודים, מה שאומר - שאת חלק הארי של המחקר היא כבר סיימה. מה שעליה לעשות עכשיו הוא להפיק ולהסיק את המסקנות מהממצא. העינין הוא - שעכשיו, שלחה פרקים לקריאה למנחה - ולפתע הוא הודיע לה כי עליה להחליף את הגישה התיארטית והסטטיסטית, וכי עליה למצוא מנחה נוסף, שינחה אותה בתחום הסטטיסטיקה. היא די מיואשת, כי אומרת - שכבר עשתה את חלק הארי של העבודה, כי את העיבודים שהגישה עם הצעת המחקר - עשתה לפי אותה השיטה, ואיך ייתכן שעכשיו עליה להחליף שיטה וגישה? הוא טוען - שיש פער גדול ין מה שהיא מתכוונת אליו לבין מה שהוא מתכוון אליו, וכן טוען שהבסיס שהיא משתיתה עליו את העיבוד - כלומר הפרמטרים לייחוס שהיא בחר ה- לא מתאימים או לא ברורים לו דיים. היא די תולשת את כל השערות שלה. מה דעתכם? האם היא צריכה לעמוד על שלה? האם לבחור מנחה נוסף (היא טוענת שאיןלה רון וכוח להתחיל להכיר מנחה נוסף ושיטות חדשות, כי הרי נשארה לה בקושי עוד שנה כדי לסיים)? האם לתת לסטטיסטיקאי חיצוני לבדוק את העיבודים שלה ולהוציא מסקנות על איכותן ומהימנותן? או כל רעיון אחר? אנא עזרתכם

22ק ו ס ם

New member
אין תשובה חד משמעית

האם זו הפעם הראשונה שאותו מנחה ראה את העיבודים הסטטיסטיים או שהוא אישר אותם בעבר? אם הוא כבר ראה ואישר, שווה לנסות להתעקש. השאלה המרכזית היא האם לדעתה יש משהו בדברים שלו, או שהיא לא ממש יודעת פשוט היא מתבאסת מזה שהיא צריכה לערוך ניתוחים סטטיסטיים מחדש? שאלה נוספת היא, עד כמה עיבודים סטטיסטיים חדשים ישנו את התמונה הכוללת? בסך הכל, לא ממש מסובך לערוך ניתוחים סטטיסטיים שונים כשכבר יש את כל הנתונים במחשב. זה לא שהוא מבקש ממנה לאסוף נתונים מחדש נכון? יכול מאוד להיות שהעיבודים החדשים יראו אותה תוצאה פחות או יותר. גם יתכן שההשגות של המנחה חשובות ולמרות העיכוב יחסכו לה צרות בעתיד. הרי מאוד יתכן שכשהיא תנסה לפרסם מאמר עם הנתונים הללו יגידו לה לעשות ניתוחים אחרים. קשה לענות בלי להכיר את החומר מקרוב. לגבי מנחה נוסף, לא תמיד זה כרוך בהרבה עבודה. יש מנחים שדווקא שמחים שעשית את רוב העבודה ורק יתנו כמה עיצות ספציפיות ולא ינסו להמציא את הגלגל מחדש. שוב, זה תלוי מאוד במנחה וקשה לייעץ מרחוק. חוץ מזה, את יכולה לומר לה שאנחנו לו נושכים כאן

וואו

ראשית, תמסרי לה הרבה אמפטיה.... אני לא כ"כ מבינה, אם מדובר במנחה שלה, איפה הוא היה עד עכשיו? האם זו הפעם הראשונה שהוא שם לב שהדברים לא מתאימים? כמו קוסם, אני חושבת שאם הוא מלווה אותה בכתיבת העבודה זמן רב, שווה לה להתעקש. בנוסף, אולי כדאי להתעייץ עם מישהו לגמרי לא תלוי, באמת אולי ססטיסטיקאי מבחוץ, מרצה באותו תחום (אולי ממוסד אחר), הקיצר - מישהו שיוכל לחוות דעה אובייקטיבית לגמרי

tulkin

New member
הזכרתי את זה כרגע בתגובה אחרת

שתדבר על מה שהיא עשתה, מה שרוצים שהיא תעשה ומה שהיא רוצה לעשות עם כל דבר שזז. כל מרצה במחלקה שמוכן להקשיב. כל מרצה שהוא במחלקה לסטטיסטיקה שמכיר את השיטות שרוצים שהיא תשתמש בהן. שתשלח אימיילים לאנשים מובילים בתחומה ותשאל לדעתם. שתשלח שאלות לרשימות תפוצה מקצועיות רלוונטיות. כמה שיותק פידבק שהיא תקבל עכשיו - יעזור לה לגבש כיוון ודרך פעולה נכונה ומוסכמת. האינטואיציה שלי כמובן אומרת להחליף מנחה ומיד. אבל זה נובע מהאישיות שלי ולא מהמקרה שלה. אבל אם היא תספר על המקרה (כולל פרטים, לא רק באופן כללי) לאנשים שמבינים בתחום - יש סיכוי סביר שהיא תקבל רעיונות ועצות לא רעים.

למעלה