דייסות בלילה

חילה

New member
דייסות בלילה

בני בן השנתיים ושבעה חודשים עדיין מתעורר באמצע הלילה ומבקש דייסה לפעמים אפילו פעמיים (פעם בשעה 12:00 ופעם נוספת ב-04:00 ) אני יודעת כאם לילד שני שזה לא בסדר ואכן ביתי בת החמש הפסיקה עם דייסות בלילה עוד בשנתה הראשונה. אבל מכיוון שהוא לא אכלן טוב ולא תמיד אוכל ארוחה ערב טובה,כנראה שהוא זקוק לדייסות ואני כאמא לא יכולה לסרב (לפחות דייסה מרכיבה את כל מה שחסר ויותר) ניסיתי פעם לגמול אותו בטענה שנגמרה הדייסה ואז החל בכי עקשני שבסופו אני נכנעתי. מה לעשות האם להתעקש? (מבלי לדבר על המטרד שבדבר, להתעורר מס´ פעמים בלילהלאוכל /מוצץ שהתחבא/חלום) כואב לי כאמא לסרב לאוכל כשכבר מבקשים לעומת זאת אחרי לילה של ארבע קימות איליו אני מותשת בבוקר. HELP חיילה.

לאה_מ

New member
את מתארת את הדברים מנקודת מבטך

ונראה לי שמהנקודה הזו כבר ענית על השאלה - מצד אחד, את לא רוצה לקום בלילה, את חושבת שאולי זה כבר "לא בסדר" לאכול דיסה פעמיים בלילה בגיל הזה. מצד שני, את חוששת שהוא זקוק לדיסה מבחינה תזונתית וגם את מרגישה שאת לא יכולה לסרב לאוכל כשהוא "כבר" מבקש. אני שומעת כאן בעיה שלך עם האכילה שלו. את חושבת שהוא לא אוכל טוב (אני לא אומרת שאת מדמיינת את זה - הרי אני לא מכירה אתכם, אולי הוא באמת לא אוכל הרבה, אבל העובדה היא שלך זה מאד מפריע), ולכן את מצדיקה הזנה בדיסה, גם במהלך הלילה. אין לי תשובה לגבי השאלה התזונתית. אולי כדאי לך לעשות במשך כמה ימים רשימה של כל מה שהוא אוכל, ולהתייעץ עם תזונאית. אבל אם את עושה כזו רשימה, תרשמי גם את כל החטיפים והממתקים, כי גם לי יש ילד שהוא לא אכלן גדול, אבל ממתקים הוא אוכל מצויין, וצריך לזכור שיש להם ערך קלורי מאד גבוה... חבילת במבה ושורה של קוביות שוקולד "שווים" מבחינה קלורית יותר מאשר כל ארוחת הצהרים שלו (של פולקע וירקות מבושלים, נניח)... כל עוד את חושבת שהוא זקוק לתוספת הדיסה כדי להשלים חוסרי תזונה, סיכוייך "לגמול" אותו מארוחת הלילה שלו קטנים מאד. אם את לא חושבת שהוא זקוק לכך מבחינה תזונתית, נותרה רק השאלה האם יש צורך לגמול אותו מההרגל הזה. אני אישית חסידה קטנה מאד של גמילות למיניהן. בטח שלא הייתי מציעה לך להפסיק בבת אחת את ארוחות הלילה שלו. אני גם לא חושבת שיש דבר כזה "בסדר" ו"לא בסדר". כל ילד הוא שונה. לי יש שלושה, ודפוסי השינה והאכילה של כל אחד מהם במהלך הלילה נפרד ושונה משל האחרים. אם מפריעה לך ההתעוררות, אבל לא מפריע לך שהוא אוכל בלילה (נזק לשיניים, עודף קלוריות מיותר, הרגל שאולי לא רוצים להשריש, וכו´), את יכולה לשים לו במיטה בקבוק עם דיסה לפני שאת הולכת לישון, ושהוא יקח לו לבד ויחסוך לך את ההתעוררות. אם מפריע לך ההרגל עצמו, את יכולה לנסות לדלל לו את האוכל - כלומר, לתת לו כמה ימים רק חלב (או תחליף חלב) בלי דיסה, ואחר כך להתחיל לאט לאט למהול במים, עד שתגיעו למים בלבד. זה תהליך איטי והדרגתי מאד. יש לי חברים שעשו זאת בהצלחה עם בנם (שהיה קם הרבה יותר מפעם-פעמיים בלילה). את גם יכולה לנסות לשוחח איתו - בכל זאת הוא כבר ילד גדול - מדוע הוא קם, מה הוא מרגיש כשהוא מתעורר, אולי לנסות להסביר לו על צחצוח שיניים והחשיבות של לא לאכול בלילה. הוא גדול - שתפי אותו. בהצלחה.

שירי77

New member
ההחלטה בידיך

לדעתי לגמילה 2 שלבים (כמו שנכתב מעלי): א. עליך להחליט עם עצמך אם את מעוניינת להפסיק את האכלת הלילה הזו. ב. עלייך להבהיר זאת לילדך. ברגע שתגיעי למסקנה שיש להפסיק עם ארוחות הלילה (החלטה אמיתית והחלטית) ותהיי בטוחה שזה מה שיש לעשות זה ילך צ´יק צ´ק. הוא ילד גדול- פשוט תסבירי לו שמהיום אין יותר ארוחה באמצע הלילה ואוכלים רק לפני השינה (ארוחת ערב) ואחריה (ארוחת בוקר). תאמיני לי הם מבינים. יהיו לך כמה לילות לבנים, אבל אם תתעקשי, אחרי כמה לילות (להערכית 2-3) זה יפסק. אבל- תנאי הכרחי- היי שלמה ובטוחה שזה מה שברצונך לעשות (אם אינך בטוחה- חכי עד שתהיי בטוחה לגמרי) בהצלחה

1smile

New member
מסכימה עם לאה ועם שירי../images/Emo45.gif

לילדים יש חיישנים מצויינים והם קולטים גם מה שמעבר למילים. לכן לדוגמא אם תחליטי לשוחח איתו על הפסקת הדיסה (אני מציעה כמו שלאה אמרה, בשלב ראשון לדלל מעט את הדיסה עד שתגיעי רק לחלב - שאגב מזיק מאד לשיניים בלילה, לאחר מכן את החלב לדלל עד שתגיעי למים. עד כמה שידוע לי ילד בגילו לא אמור להתעורר בלילה בגלל רעב אבל בגלל צמא בהחלט יתכן ויתכן שהוא מפרש את הצמא כרעב. יכול להיות שהוא יגיד לך שזה לא טעים לו ויבכה ואז פשוט תגידי שזה מה שיש לכם בבית. מה שהתחלתי להגיד בתחילת התשובה שלי הוא שאם בכל זאת תחליטי להפסיק תוך כדי שיחה איתו ולא בהדרגה עלייך להיות שלמה במאה % שזאת ההחלטה הנכונה עבורכם. אם יהיו לך ספקות בלב הוא "ישמע" אותן וינגן לך מנגינות שלא תעמדי בהן ותכנעי. כשתהיי שלמה עם עצמך הוא ישמע זאת בקולך. את יכולה להגיד לו שבגילו אוכלים ארוחת ערב לפני השינה, מצחצחים שינים ובלילה מותר במיטה רק לשתות מים (חלב וממותקים הורסים את השינים עד כדי ריקבון). בהצלחה
אירית

למעלה