דדווד: זהב בגבעות השחורות

tomas2

New member
דדווד: זהב בגבעות השחורות

בעוונותיי, אני נוטה חיבה רבה לענף ההיסטורי החוקר את ההתיישבות במרחבי ספר רחבים ודלילים. המרחב האהוב עלי ביותר הוא זה של המישורים הגדולים במערב התיכון האמריקני. באחד מאזורי המערב, הבלאק הילס של דקוטה הדרומית, התקיימה לפני כמאה ושלושים שנה אחת הבהלות לזהב היותר ססגוניות ופרועות. אחרי דרישה ובדיקה, אני מנסה לשרטט כאן תמונה של עיירת חטאים תוססת, דדווד שמה, שהיוותה את מוקד הבהלה באותם זמנים. ויש גם נקודה אישית, כמובן הבהלה לזהב, שם כללי לתנועת המחפשים-מהגרים אל מחוזות המערב של הספר האמריקני, מזוהה לעתים קרובות עם שלוש מדינות שבהן היתה תנועה זו לנהירה של ממש: קליפורניה, קולורדו ואלסקה. גם בספרות ובאמנות היו שלוש מדינות אלה למדוברות ביותר במונחים של תיאור חיי הספר של המדינה הצעירה. ואולם, דווקא מדינה דלילת אוכלוסין יחסית, שגם כיום מצוייה בשולי התודעה הציבורית הפופולרית, היא ש''אירחה'' את אחת הבהלות הפחות מדוברות והיותר מסקרנות בתולדות המאה ה-‏19. המדובר במדינת דרום דקוטה. אזור זה - במיוחד חבל הבלאק הילס שבצפון מזרח המדינה - ישמש לי כבמה לתיאור חיי היומיום בעיירה טיפוסית של כורי זהב. למאמר המלא כאן תודה

למעלה