גמילה מחיתולים

גמילה מחיתולים

אני יודעת שהנושא לעוס, אבל אין כאן חיפוש :-( אני מתלבטת האם לגמול את יובל (בן שנה וחמישה חודשים)... כשהוא רוצה לעשות קקי, הוא פשוט ניגש לפינה ויושב בכריעה, לפעמים הוא גם מודיע על כך תוך כדי...לגבי פיפי הוא עדיין לא יודע להודיע, אבל יודע לומר את המילים ``פיפי`` ו``בולבול`` ואני חושבת שהוא מקשר בין האיבר לפעולה. אם אני משאירה אותו בחיתול, הוא מוריד אותו מיד (למרות שאני לא יודעת אם הוא עושה זאת בשביל עשיית הצרכים, כיוון שלא היו לו הרבה הזדמנויות כאלה)...בנוסף הוא מנסה להוריד את המכנסיים בהצלחה חלקית. המשפחה שלי מנדנדת לי להושיב אותו על סיר, אבל אני לא ממהרת...הסברתי שאנחנו לפני מעבר דירה ושזה לא העיתוי הנכון (הם כמובן ביטלו את הדברים כיוון שהם לא מודעים להקשר בין גמילה לשינוי בחיי הילד)... ועכשיו לשאלות: מעבר הדירה הסופי יהיה ביוני הבא, יתכן שנעבור בעוד כחודשיים באופן זמני (ואז שוב ביוני)...אני לא מתכוונת להתחיל כרגע בגמילה, אבל האם טווח הביניים של 8 החודשים עד המעבר הסופי יכול להספיק לגמילה? לכמה זמן זקוק הילד בשביל התהליך הזה? האם כדאי לדחות את הגמילה עד שנה הבאה? ובכלל כמה זמן כדאי לחכות אחרי שינוי שכזה, בטרם מתחילים גמילה? אשמח לשמוע עיצות, כי אני ממש מבולבלת!

כשילד מוכן זה יכול לקחת יום יומים

גיל חמישה חודשים נשמע ממש מוקדם לגמילה. למרות ששמעתי שיש ילדים שנגמלים בגיל מאד צעיר לא הייתי בכלל מנסה.

הגיל באמת משנה?

קראתי כתבה בירחון הורים מסוים ושם נאמר (ע``י פסיכולוגית) שהגיל הממוצע הוא בן שנה וחצי לשנתיים, למרות שיש גם ילדים בגיל 3 שרק מתחילים בזה... חשבתי שכדאי לבחון גם את המוכנות שלו מבחינת שאר הדברים שכתבתי (צורת הישיבה, ההודעה על כך וכו`)...

נעה גל

New member
גמילה בגיל צעיר

אני מסכימה עם חוה זה נשמע גיל מוקדם, אבל, יש ילדים שאכן עושים את זה בגיל הזה. ובאמת, גמילה מוצלחת היא זו שנגמרת תוך מספר ימים (לא פיפי ולא קקי) כל דבר אחר שקורא, נקרא (אצלי בלבד) ``גמילה לא מוצלחת``. אבל, את יכולה בבית להתחיל להשאיר אותו ערום, ולהראות לו את הסיר (וגם לסדר ישבנון) ולראות איך דברים מתפתחים באופן טבעי, בלי לחץ. כלומר, את לא גומלת אותו (בגן עם חיתול וגם כשיוצאים סתם מהבית), אבל את מאפשרת לו לבדוק איך הענינים בלי חיתול. ואם אתם בחוץ והוא רוצה לעשות, אז אפשר לעשות בצד בין השיחים. אבל, את צריכה לתת לו להוביל את הענינים (בהנחיתך העדינה). וכן, יש קשר בין מעברים ונסיגות בגמילה - אבל הוא כל כך צעיר שאני לא בטוחה שזה ישפיע במקרה הזה. בהצלחה

תודה :)

כמו שציינת, הכוונה שלי היתה להפגיש אותו עם סיר או ישבנון, אין לי כוונה לגמול אותו עכשיו ונראה לי שזה יקח יותר מכמה ימים... אני רק רוצה שיכיר את האפשרויות השונות מלבד חיתול, ירצה, ישתמש בהן, לא ירצה לא ישתמש :) כמו שציינתי אין לי שום בעיה לגמול אותו רק בעוד שנה...

דסי אשר

New member
טווח הנורמליות לבשלות(ארוך).

לחינוך לנקיון(גמילה) רחב, משום טווח הנורמליות של בשלות כל המערכות- הנוירולוגית(עצבית, האחראית לתחושת המלאות של אברי ההפרשה, ולחלק המוטורי של התרחבות והתכווצות), הקוגניטיבי והרגשי. יש ילדים שנגמלים ביום אחד בגיל שנה וחצי, ויש שלא רוצים (וכאן הדגש על לא רוצים -רגשי, עד גיל 4...). הילד שלך מסמן שהוא מודע לכך שיש לו מצב של התרוקנות, מלאות, לחץ, וצורך להתבודד. זה באופן הכי ראשוני ובסיסי. דסי כל מה שאת יכולה לעשות, ואין בכך שום טראומה ושום לחץ - להניח את הסיר בסביבה נגישה לו, ולומר שאם הוא רוצה, הוא יכול להוריד את הטיטול ולעשות קקי בסיר. כשיהיה בשל לכך (ולא הסבא והסבתא) יגש בעצמו, יבקש. אצלי במשפחתון היתה אחת, שהאמא הלחיצה (לדעתי משום שהנושא ``לא היה אהוב עליה`` בלשון המעטה, וכן משיקולים כספיים). רק שהיתה מוכנה באמת רגשית (אחרי שבקשתי להוריד את הלחץ עם כל ההבנה לקושי של האם), היא ביום אחד , בבת אחת נגמלה. נכון, יותר מגיל שנתיים וחצי. טווח הנורמה - שנה וחצי -שנתיים וחצי. משמעותו בהתפתחות הילד- טווח רחב, יש שיקדימו לפני שנה וחצי ויש שיאחרו אחרי שנתיים וחצי, ועדיין הכל נורמאלי. אבל אחרת, סבתא שלה התחילה אתה לפני שנה בגמילה, בשיטות של פעם, לתת לה ללכת עירומה בבית, להושיב אותה על הסיר(והכל באווירה מאד טובה). הסבתא היתה בטוחה מזה שלושת רבעי שנה שהילדה גמולה (היא היתה פשוט ילדה טובה אצל סבתא), במשפחתון עשתה פיפי חופשי במכנסיים , ללא שום הרגשה שזה מטריד אותה, לא הודיעה שעשתה קקי). רק לפני שבוע, אחרי שעברה אשפוז של שבועיים בעקבות דיזנטריה, שהשפיע עליה בכיוון מאד חיובי- פשוט התבגרה, היא אכן שולטת לחלוטין, תוך יום יומיים. אני מכירה גם אחת, באופן אישי מאד, שלמרות מחלה נדירה הקשורה באי יכולת לרכז שתן, ומשמעותו: מתן כמויות אדירות של שתן ביום ושתיה מרובה, נגמלה ללא שום התערבות של אמה ביום אחד, מיוזמתה, בגיל שנה וחצי. הבדיחה הפרטית שלי לגביה, : היא רצתה עוד מקור נוזלים, ואכן שתתה את השתן של עצמה, כמו ששתה את מי הביוב בטיוואן שם נולדה, ומצצה את הסדין במטתה בלילה מצמאון ואת הכביסה מהחבל. היא גמרה עם כל הפתרונות היצירתיים הללו כשהגיעה לכיור באמצעות כסא. היא בסדר. אובחנה וטופלה ע``י פרופ` לאורטולוגית ילדים(ז``ל) גאון. מחלה נדירה של בנים בלבד, היא היתה מוטציה.

תודה דסי :)

כמו שעניתי לנעה, אני לא מתכוונת ללחוץ וגם לא עושה את זה עכשיו... אין לנו בעיה כלכלית לקנות חיתולים והאמת שגם לא בא לי להתחיל כבר עכשיו עם פספוסים, אבל חשבתי לתת לו את האפשרות... הכל יבוא ממנו, אבל שידע מה האפשרויות מלבד החיתול. שוב תודה.

למעלה