גיוס לקבע

itzik97

New member
גיוס לקבע

ערב טוב שמי איציק,אני בן 23,השתחררתי לפני שנה וחצי משרות חובה בדרגת סמ"ר,שרתתי קרוב לבית והפרופיל שלי היה 64. אני מעוניין מאוד לחזור לצבא,אך אני רוצה לחזור עם השכלה מינמלית שהיא למעשה הבגרות המלאה,ולכן כרגע אני משלים/משפר בגרויות והשאיפה בהמשך ללמוד לתואר אך יש סבירות שזה לא ייצא לפועל מסיבות כאלה או אחרות. יש לי התבטות שמביאה לכך שיש לי מספר שאלות: ראשית,האם הבגרות המלאה יכולה לעזור לי לחזור לקבע,או שזה לא משנה בגרות מלאה או 12 שנות לימוד,יותר חשוב לצה"ל זה עם יש תואר כלשהו? הכוונה שלי האם ה12 שנות לימוד שיש לי יכולים להספיק לי כדי לחזור לקבע,ובעצם הזמן שאני עכשיו עושה את הבגרויות הן בזבוז. שנית,ע"פ מה צה"ל בוחר לשים אותי בתפקיד מסויים? שלישית,האם הבגרות המלאה שאני ישיג בעתיד יכולה למנוע מצב שאני לא ימשיך לקבע מובהק?ע"פ מה מבחינת הצבא הוא מחליטים להמשיך עם חייל מסויים לקבע מובהק או שמחליטים לשחרר אותו אחרי מספר שנים? בנוסף,במידה ויש לי תואר מסויים (למשל תואר במדעי המדינה),בכמה אחוזים מזכים אותי במשכורת? תודה רבה רבה :)) איציק.

deathcaster

New member
אהלן איציק

ראשית בגלל שאני חייב: אני "אשיג" ולא "ישיג" חוסר היכולת של צעירים לכתוב נכון הטיית גופים עם אותיות אית"ן היא מכת מדינה. וכעת לענייננו: למיטב ידיעתי, אתה חייב להיות בעל תעודת בגרות מלאה לפחות כתנאי לחזור לקבע. אבל זה רק תנאי הכרחי ולא תנאי מספיק. מה היה המקצוע הצבאי שלך ? האם צה"ל ירצה בכלל להעסיק אותך בקבע במקצועך הצבאי ? דע לך שאם אינך אקדמאי ובוגר תואר אקדמאי שהצבא צריך.. פשוט אין סיכוי וגם אין סיבה שצה"ל יחזיר אותך לקבע ויכשיר אותך למקצוע צבאי אחר. ע"פ מה צה"ל בוחר לשים אותך בתפקיד מסוים ? בראש ובראשונה ע"פ כישוריך (לפחות כך השאיפה), הוא לא ישים טבח בתור מכונאי מסוקים... "בנוסף,במידה ויש לי תואר מסויים (למשל תואר במדעי המדינה),בכמה אחוזים מזכים אותי במשכורת?" - זיכוי הוא החזר כספי על כסף שכבר שילמת, למשל אם שילמת פעמיים בטעות חשבון חשמל, אתה לא מתכוון לזיכוי, אתה מתכוון לתוספת שכר בגין תואר אקדמאי, והתוספת היא כ-2000 ש"ח לשכר היסוד. סתם שאלה, מדוע אתה חושב שצה"ל ירצה אותם בתור בוגר תואר במדעי המדינה ? אני במקומך אם אתה רוצה לחזור לצה"ל בתור אקדמאי, הייתי עושה השלמת בגרויות רצינית, בדגש על 5 יחידות מתמטיקה ופיזיקה והלך ללמוד הנדסת חשמל/תוכנה או חומרה/מכונות/חומרים.. אלה מקצועות שהצבא ירצה להעסיק אותך, וגם התנאים שלך יהיו טובים יותר מאשר כ-3 בוגרי מדעי המדינה שצה"ל כן מעסיק. מצד שני, אם חשבת על השלמת בגרויות הומנית ואין לך כ"כ ראש לחישובים, תלך על תואר דו חוגי במדעי המדינה ומזרחנות, צה"ל בהחלט יכול להעסיק אותך אם אתה מזרחן (ואם לא צה"ל, קהילות הבטחון האחרות) בהצלחה

itzik97

New member
גיוס לקבע

ראשית,תודה רבה תראה שרתתי קרוב לבית,כעובד כללי ולא עשיתי קורס מעולם.יכול להיות מצב שדווקא בגלל שלא עשיתי קורס זה בהחלט יכול להיות יתרון כי ככה הצבא יכול להשיג לי תפקיד בהתאם למה שהוא צריך ולעצב אותי כמו שאומרים? בנוסף,יש מספר מקומות היום שאתה יכול ללמוד לתואר גם בלי בגרות מלאה,כמו האוניברסיטה הפתוחה למשל..אפשר להשקיע את הזמן הזה ללימוד תואר אם כבר.. דרך הגב התקשרתי למרכז גיוס לקבע ואמרו לי שזה לא כול כך משנה כול כך 12 שנות לימוד או בגרות מלאה,אם כבר יותר חשוב תואר.. לא הבנתי עדיין מה הסיבה שצה"ל מחליט להשאיר אותי לקבע מובהק או זמני? לסיום,כול תואר ולא משנה איזה תואר נותן לי 20% תוספת שכר? תודה רבה רבה :)

deathcaster

New member
המשך תשובות

".יכול להיות מצב שדווקא בגלל שלא עשיתי קורס זה בהחלט יכול להיות יתרון כי ככה הצבא יכול להשיג לי תפקיד בהתאם למה שהוא צריך ולעצב אותי כמו שאומרים?" - בהחלט לא, לא מול האפשרות שצה"ל לוקח לאותו מקצוע שהיית רוצה שהוא יכשיר אותך אליו, חייל בו 18, שהוא משקיע עליו הכשרה מינמלית והחייל צובר 3 שנות ניסיון מקצועיות, וצה"ל משלם לו פרוטות, עליך הוא צריך לשלם משכורת מלאה וגם בתקופת ההכשרה, אין שום סיבה הגיונית ושום יתרון שצה"ל יעשה את זה רק בגלל "פרצופו היפה של איציק"
"בנוסף,יש מספר מקומות היום שאתה יכול ללמוד לתואר גם בלי בגרות מלאה,כמו האוניברסיטה הפתוחה למשל..אפשר להשקיע את הזמן הזה ללימוד תואר אם כבר.." - ראשית אתה צודק, השאלה היא אם אתה ללא בגרות מלאה, ואחרי שכתבת שלא נראה לך שאתה תלמד לתואר בזמן הקרוב, השאלה היא האם אתה מוכן (מנטלית, כלכלית, וחברתית) לעשות תואר אקדמאי במסגרת כמו אונ' פתוחה ללא מסגרת מסייעת ? על זה רק אתה יכול לענות לעצמך, רק קחת בחשבון שלעשות תואר בפתוחה יקח לך זמן רב יותר משמעותית מאשר תואר "רגיל" "לא הבנתי עדיין מה הסיבה שצה"ל מחליט להשאיר אותי לקבע מובהק או זמני?" - קודם כל זה "ראשוני" ולא "זמני", וזה לא או זה או זה... כל משרת קבע נכנס לקבע ראשוני, לאחר תקופת הראשוני, צה"ל מחליט אם כדאי לו להשאיר את משרת הקבע לתקן מובהק. זה תלוי בהערכות שמפקדיו של המועמד נותנים מדי שנה, תלוי בתקן מובהק פנוי שיש עבור אותו משרת קבע, ועוד כמה פרמטרים... "לסיום,כול תואר ולא משנה איזה תואר נותן לי 20% תוספת שכר?" - אני בטוח שיתקנו אותי, כך שאל תתפוס אותי במילה: טכנאי - 3 % תוספת הנדסאי - 6% תוספת תואר אקדמאי - בערך כ-20% תואר אקדמאי (לרוב מהנדס) בדירוג מחקר - תוספת נוספת.

z v e z d a

New member
כל זה לא אומר שלא יגייסו אותו לקבע

צבא צריך אנשי קבע לתפקידים רבים ולאנשי קבע צעירים כמוהו ללא תעודה כלשהי הוא ישלם משכורת מינימום ולפטר אותם הרבה לפני שהם יגיעו לקבע מובהק. כמו שכל יום לפחות עתודאי אחד משתחרר מהצה"ל, גם מגייסים איש קבע חדש לקבע, לא בהכרח עם תואר.

deathcaster

New member
תראה לי איפה רשמתי שהתנאים האלה הם

תנאים מספיקים לקבלתו לקבע ? הם אולי הכרחיים, אך בהחלט לא מספיקים.

itzik97

New member
גיוס לקבע

תודה רבה רבה ענית לי על השאלות שהייתי צריך לדעת. חזק ואמץ.

למעלה